Connect with Us

Veliaj: Këtë vit do falim taksën për hapësirën publike të biznesit të vogël/ Ja cila është ambicia e Xhafajt

Politikë

Veliaj: Këtë vit do falim taksën për hapësirën publike të biznesit të vogël/ Ja cila është ambicia e Xhafajt

Publikuar

-

Veliaj: Këtë vit do falim taksën për hapësirën publike të biznesit të vogël/ Ja cila është ambicia e Xhafajt

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj nën shoqërin e kadidatit për deputet, Fatmir Xhafaj në vijim të fushatës elektorale zhvilluan një takim me banorët e njësisë administrative numër 10.

Gjatë takimit duke u dhënë përgjigje, pyetjeve të banorëve të drejtuar nga rrjetet sociale, lidhur me biznesin e vogël, Veliaj tha se edhe këtë vit bashkia do të fal taksën e hapësirës publike që kanë qenë, kryesisht lokalet, baret dhe restorantet, pjesa më e madhe e viti ka qenë mbyllur.

Veliaj tha se me taksën zero deri në vitin 2029 dhe me faljen edhe për këtë vit hapësirës publike të biznesit të vogël është një llojë paraje që i rri biznesit dhe nuk i shkon buxhetit të shtetit

“Ne si bashki do të japim një kontribut, siç bëmë vjet, kemi pasur përsëri një propozim nga njësitë vendore, për të falur edhe këtë vit taksën e hapësirës publike që kanë qenë, kryesisht lokalet, baret dhe restorantet, pjesa më e madhe e viti ka qenë mbyllur, kështu që ne do të na duhet që të përsërisim atë që bëmë vjet dhe me ato para që kursen nga pagesa e taksave del një rrogë një rrogë më shumë, bëhet më shumë marketing. Me taksën zero dhe TVSH-në zero deri në vitin 2029 dhe me faljen edhe për këtë vit hapësirës publike të biznesit të vogël është një llojë paraje që i rri biznesit dhe nuk i shkon buxhetit të shtetit”- tha Veliaj.

LEXO EDHE:  Tritoli në Shkodër/ Berisha ironi therëse: Superaksioni çoi në pranga 3 prostituta...

Ndërkohë kandidati për deputet në Tiranë, Fatmir Xhafaj i pyetur nga qytetarët për ambicien e tij në politikë, ai u shpreh se ka qenë Reforma në Drejtësi pasi, qenë një projekt që ka zgjatur më shumë se një dekadë.

“Kam e qenë i fokusuar në ambicjet e mia, ka qenë vetëm një që lidhej me drejtësinë, Reforma në Drejtësi. Them se kam arritur të bëj diçka, pasi ka qenë një projekt që ka zgjatur më shumë se një dekadë për të ardhur deri ku jemi sot. Nuk po flasim për një drejtësi në letër, por një realitet konkret, ky ka qenë projekti kryesor i jetës sime, ende i papërmbushur pasi nuk është bërë funksional i gjithë sistemi dhe efiçenca e tij”– u shpreh Xhafaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rezultati i zgjedhjeve të 25 prillit/ LSI dorëzon dy ankime të tjera në KQZ

Publikuar

-

Nga

Sherr mes kandidatëve të LSI në Tiranë/ Ankohen te Presidenti, Meta ju përgjigjet: Merruni me Titin

Lëvizja Socialiste për Integrim, ditën e sotme ka ankimuar rezultatin e zgjedhjeve në qarkun e Beratit.

Më këtë kërkesë dërguar Komisionit të Ankimimeve dhe Saksioneve në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, LSI ka kërkuar shpalljen të pavlefshme të zgjedhjeve në disa QV  dhe përsëritjen e zgjedhjeve për të gjithë qarkun e Beratit.

Sipas LSI diferenca e votave mes kandidatit të saj dhe të PS ka qenë shumë e vogël, ndaj në bazë të fakteve dhe provave që zotërojnë theksojnë se ka shkelje dhe manipulim.

LEXO EDHE:  “Unë armiku dhe kritiku i kamur”/ Artan Fuga i nxjerr “bojën” Veliajt

LEXO EDHE:  Veliaj kapet në skandal/ Rindërtimi i shkollave, 4-fish më të shtrenjta se standardi europian, si po vidhen fondet

Në qarkun e Beratit Lëvizja Socialiste për Integrim nuk ka arritur që të sigurojë asnjë mandat ndërsa partia Socialiste ka marrë 5 mandate./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

PD publikon kallëzimin në SPAK/ Alibeaj: Njësia 4 skemë kriminale e blerjes së votës

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i PD-së Enkelejd Alibeaj në një deklaratë për media ka prezantuar dosjen e kallëzimit që kanë dorëzuar në SPAK për skemën e blerjes së votave që sipas tij, është zbatuar nga kryeministri Edi Rama, Tom Doshi dhe Aqif Rakipi.

Alibeaj shtoi se SPAK nuk hetoi për këtë por lejoi deformimin e votës nga grupimi kriminal i Tom Doshit në njësinë 4 në Tiranë.

Ai theksoi se PD nuk do ta ndalë luftën për kthimin e Demokraçisë duke shtuar s ekëtë betejë do ta zhvillojnë në të gjitha frontet.

Deklaratë e plotë

Ditë pas dite, Partia Demokratike po bën publike për shqiptarët gjithnjë e më shumë fakte, prova dhe të dhëna rreth vjedhjes më të madhe të zgjedhjeve në histori kryer nga regjimi Rama-Doshi-Rakipi.

Viktimat e masakrës elektorale Rama-Doshi-Rakipi janë shqiptarët të çilëve iu mohua e drejta për të vendosur me votë ndryshimin jetik për vendin.

Prej më shumë se një muaji, Partia Demokratike ka dorëzuar në SPAK kallëzimin penal për veprën penale të “Korrupsionit aktiv në zgjedhje”, “Korrupsionit pasiv në zgjedhje”, “Kanosjes apo dhunimit ndaj pjesëmarrësve në zgjedhje” dhe “Marrjes ose përdorimit të paligjshëm të dokumenteve të identifikimit” për Tom Doshin, Filip Gjeloshin dhe Pal Gjeloshin dhe çdo person tjetër të paidentifikuar nga ana e jonë.

Megjithëse kishte 3 javë në dispoziçion, SPAK heshti duke lejuar merçenarët e aleançës Rama-Doshi-Rakipi të zbatojnë skemën kriminale të blerjes së votave.

Sot, ne po vëmë në dijeni opinionin publik se çilët janë personat e përfshirë në masakrën elektorale të 25 Prillit në qarkun e Tiranës dhe atë të Shkodrës duke përfshirë kallëzimin e dorëzuar në SPAK 3 javë përpara ditës së zgjedhjeve.

Këta persona kishin krijuar një skemë kriminale të blerjes së votës, shantazhimit të votuesve dhe mbledhjes së kartave të identitetit që vepron në Njësinë nr. 4 në Tiranë, Rruga “Siri Kodra”, Allias dhe Babrru. SPAK u njoftua përmes kallëzimit tonë se Tom Doshi i shpallur non-grata nga Departamenti Amerikan i Shtetit, Filip Gjeloshi dhe Pal Gjeloshi, elementë kryesorë të botës së krimit në Tiranë, të përfshirë në vepra penale si vrasje, rrëmbim personi dhe shumë të tjera, janë duke blerë vota në favor të kandidatit Tom Doshi. Seçilit prej të punësuarve në bizneset e kandidatit Doshi i është kërkuar prerazi të votojë dhe të sigurojë 20 emra dhe karta ID si vota të sigurta për Doshin, përndryshe do të pushoheshin nga puna.

Prej më shumë se 1 muaji, SPAK-ut i ishin vënë në dispoziçion numrat e tyre të telefonit dhe zona ku veprojnë për të shpërndarë para për blerjen e votave, por ata u lanë të lirë të deformojnë vullnetin e zgjedhësve.

Partia Demokratike nuk do ta ndalë luftën për rikthimin e demokraçisë. Beteja jonë do të zhvillohet në të gjitha frontet, mënyrat dhe mundësitë që ekzistojnë dhe përfundimi i saj do të jetë i qartë: përmbysja e regjimit Rama-Doshi-Rakipi dhe kthimi i Shqipërisë shqiptarëve.

Kjo betejë nuk ka të bëjë me PD-në por me të ardhmen tonë, të fëmijëve tanë dhe të demokraçisë. Shqipëria sot ka humbur, por nëse ne do të kishim fituar me banda, Shqipëria do të kishte humbur edhe nesër, jo vetëm sot. Detyra jonë është të qëndrojmë të vendosur dhe të luftojmë fort për kthimin e demokraçisë në vend.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lufta e Bashës dhe humbja e PD-së

Publikuar

-

Nga

Lufta e Bashës dhe humbja e PD-së

Partia Demokratike humbi në zgjedhjet e 25 prillit. Partia Socialiste dhe Edi Rama do të jenë në pushtet edhe për katër vitet e ardhshme dhe ky tashmë është një fakt.

Lulzim Basha, lideri perëndimor, i cili nuk e pranon dot humbjen e radhës ka deklaruar se, zgjedhjet u manipuluan dhe u vodhën nga qeveria, ndonëse deri tani nuk ka asnjë ankimim në KQZ nga ana e PD-së.

Të vetmet tentativa nga selia blu janë daljet televizive të deputetëve të dalë nga zgjedhjet, të cilët kanë të njëjtën retorikë si gjithmonë, “nuk i njohim zgjedhjet por do hyjmë në Parlament”, deklarata të cilat janë në kontraditë me njëra-tjetrën.

Por gjithësesi, një tjetër fakt i dukshëm është lufta imagjinare e Lulzim Bashës. Një film i parë, me të njëjtën regji dhe skenar.

LEXO EDHE:  ASHE mbyll fushatën në Tiranë/Veliaj: Të rikthejmë modelin e zhvillimit

LEXO EDHE:  ASHE mbyll fushatën në Tiranë/Veliaj: Të rikthejmë modelin e zhvillimit

Thirrjet për protesta dhe mosnjohja e zgjedhjeve do jetë refreni që do të na shoqërojë për katër vite rresht, por ndoshta këtë herë mund të jenë nga foltorja e Kuvendit dhe jo nga rruga.

Për fat të keq, PD ka humbur edhe demokratët e vërtetë. I vetmi që ka fituar është Lulzim Basha. Reformimi i partisë dhe largimi i tij deri tani është parë si e vetmja formë për të shpëtuar PD nga inekzistenca./CNA.al

LEXO TE PLOTE