Connect with Us

“Mos bëhemi idiotë”! Artan Fuga me apel të fortë për qytetarët: Shkoni e votoni!

Aktualitet

“Mos bëhemi idiotë”! Artan Fuga me apel të fortë për qytetarët: Shkoni e votoni!

Publikuar

-

Nga Artan Fuga/ Me çdo kusht duan të mos votojmë!

Akademiku Artan Fuga ka bërë një apel të fortë për të gjithë qytetarët, që të votojnë më 25 prill.

Sipas tij, nëse nuk votojnë do të bëjnë gabimin e jetës së tyre. Fuga thekson se është gafë e madhe të mos shkosh të hedhësh votën, pasi sipas tij, “Në mos për gjë tjetër të paktën për të treguar se je gjallë, që je i keqtrajtuar, je i persekutuar, je pa të drejta, je skllav. Por, nuk dorëzohesh!”

Cdokush që mendon se meqë është i pakënaqur nga politika në përgjithësi, (nuk besoj se është më shumë se mua), dyshon të shkojë ose jo të votojë, bën gabimin e jetës së tij si qytetar!

Gjithçka bëhet që ju të mos shkoni në votime! Prandaj e kthejnë gjithçka në një kotësi, në fraza prej kllouni, në një degjenerim të arsyes, në një lojë fëmijësh ku gjithçka e dikërka baba i dehur që ka shok të fortin e katundit dhe pasi bën xhiro vjen në darkë dhe na rreh me çfarë t’i zejë dora, bëjnë si të përulur pasi janë sjellë si cuba, me deputetë që nuk kanë as guximin dhe as kapacitetin mendor të dalin e t’u thonë njerëzve çfarë katrahure kanë gatuar, dhe ju të rrini në shtëpi, sakën se dilni për votime!

Kjo do të thotë që çështjen ta zgjidhin militantët, ata që nga indiferentizmi dhe qorrollisja jonë fitojnë vende punë, tendera, bursa studimi per kalamajtë, bursa ekselence, gjithçka të falur sepse janë ata që punojnë në llagëmet e administratës. Ata të zgjuarit, ne budallenjtë e ndershëm thonë ata sepse nuk dimë jo se nuk duam të korruptohemi!

Cfarë gafe të mos shkosh të hedhësh votën. Në mos për gjë tjetër të paktën për të treguar se je gjallë, që je i keqtrajtuar, je i persekutuar, je pa të drejta, je skllav. Por, nuk dorëzohesh!
Nuk të kërkon njeri të jesh Spartaku! Por, të paktën mos u bëj si ajo skllavja e shtëpisë që ishte e kënaqur me skllavërinë e saj sepse hante me qenin e të zotit.
Në mos shko me arësye, shko për inat, në mos shko për bindje, shko për të gjitha ato momente turpi, fyerjeje, dhunimi psikologjik, talljeje që të kanë bërë në vite!

Shko trego se ekziston! Vetëm kaq! Pastaj jeta vazhdon, 26 prilli nuk do të jetë ulja e anijes kozmike në parajsë, por mund të jetë një fazë e re e përpjekjeve tona për të mos na trajtuar si majmunë! Si kavje që zgjasim krahun dhe shkëmbejmë një pickim me një mosvajtje në votim!
Mos bëjmë atë që na fusin në kokë se duhet bërë. Na mërzisin aq shumë, politikën nga e cila fitojnë pasuri përrallore e paraqesin te ne si diçka qesharake për të cilën nuk ja vlen të interesohesh, pikërisht që ne të themi: Ehu politika! Të mos paraqitemi në votime, për ta lënë vendin bosh!
Mos bëhemi idiotë”, shkruan Fuga.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Të shtëna me armë zjarri në Tiranë/ Dyshohet për një viktimë

Publikuar

-

Nga

Kris arma në Shkodër/ Çfarë po ndodh?

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më parë në lagjen 5 Maji, në Tiranë.

Mësohet se gjatë një konflikti ka mbetur i plagosur me armë një person, identiteti i të cilit ende nuk bëhet me dije.

Dyshohet se si pasojë i plagosuri ka humbur jetën, ndërsa nga informacionet paraprake, nuk raportohet për shkaqet e konfliktit.

LEXO EDHE:  Fatmir Mediu tregon sa mandate synon opozita në Tiranë/ “Regjimi i korruptuar i Ramës kërcënon votën e lirë”

LEXO EDHE:  “Beton, trafik, taksa, gjoba”/ Tabaku i nxjerr “bojën” Veliajt për buxhetin e vitit 2021

Ndërkohë, policia ka shkuar në vendngjarje dhe ka hapur hetimet për zbardhjen e plotë të saj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Izraeli provokon luftë me Jeruzalemin/ Hidhen raketa në Gaza, 20 të vdekur

Publikuar

-

Nga

Izraeli provokon luftë me Jezuralemin/ Hidhen raketa në Gaza, 20 të vdekur

Është tensionuar në Izrael ku kanë filluar sulme ajrore me raketa kundër militantëve në Rripin e Gazës.

Ministria palestineze e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në Gaza tha se 20 vetë, përfshirë fëmijët, kanë vdekur në sulme.

Duket se tensionet kanë kapur kulmin, aq sa Hamasi ka sulmuar me raketa mbi Jeruzalem, sa që detyruan edhe parlamentit të evakuohet, shkruan BBC news.

Kundërpërgjigjia nuk vonoi dhe Izraeli nisi sulmet ajrore mbi Gaza, ku ndodhet dhe baza e militantëve të Hamasit.

LEXO EDHE:  Peleshi me qytetarët e Korçës/ Këtë 4-vjeçar do të fokusohemi tek ekonomia

LEXO EDHE:  “Beton, trafik, taksa, gjoba”/ Tabaku i nxjerr “bojën” Veliajt për buxhetin e vitit 2021

Prej ditësh vijojnë tensionet kryesisht mes protestuesve palestinezë dhe Policisë së Izraelit, ndërkohë që Hamasi i Gazës ka kërcëntuar vazhdimisht se do të sulmojë.

Nga pala izraelite ndërkohë pretendojnë se kanë vrarë 3 militantë të Hamasit, kurse kryeministri Netanyahu ka theksuar se Hamasi tashmë ka kaluar vijën e kuqe.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Atentati në Vlorë/ Artan Hoxha zbërthen skemën: Eliminuan objektivin për pesë sekonda

Publikuar

-

Nga

Atentati në Vlorë/ Artan Hoxha zbërthen skemën: Eliminuan objektivin për pesë sekonda

Gazetari Artan Hoxha ka komentuar mbrëmjen e sotme atentatin në Vlorë, ku mbeti i vrarë 40-vjeçari Bledar Birçaj.

Në një intervistë për “Opinion”, Hoxha deklaroi se pjesë e këtij atentati ishin dy qitësa, që sipas tij janë profesionistë dhe arritën të kryenin objektivin e tyre për 5 sekonda.

Janë dy qitës dhe janë me eksperiencë. Ata janë të koordinuar në mënyrë perfekte se nuk e kanë dëmtuar personin tjetër që ishte pasagjer. Viktima është një njeri 45 vjecc. Agresorit të parë i bie automatiku dhe në atë moment del personi që ishte në sedilien e pasme. Nëse ata domnin të shkaktonin viktima të tjerë e kishin më të lehtë. Viktima ka ardhur para tre javësh nga Spanja. Ajo që bën përshtypje është fakti që të dy qitësat mbajnë një pozicion diagonal për të mos dëmtuar pasagjerin. Është një fragment sekonde, jo më shumë se 5 sekonda. Është një goditje shumë e shpejt. Kjo është vrasje tipike mafioze”, tha Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE