Connect with Us

E jashtëzakonshme/ Pamjet nga ura prej xhami në Kinë

Kuriozitete

E jashtëzakonshme/ Pamjet nga ura prej xhami në Kinë

Publikuar

-

E jashtëzakonshme/ Pamjet nga ura prej xhami në Kinë

Për disa njerëz, kjo është një urë shumë e largët. Fotot e mëposhtme tregojnë një urë xhami me dy kuverta në Kinë me një dizajn perfket, i cili duket i frikshëm nëse e sheh nga afër.

Kur pamjet video dhe fotografitë e strukturës të quajtur “Ura Ruyi” u shfaqën në rrjetet sociale, nga disa përdorues thanë se ata kurrë nuk do të kishin guximin ta shkelnin.Dhe disa ishin aq të pabesueshme sa ata deklaruan se ura, e cila ulet 140m mbi një përroskë, ishte e rreme.

Pasi pa pamjet e druve të urës në Tëitter, Dan Grassi shkroi: ‘Nëse kjo është e vërtetë do të kishte një vendndodhje (lon / lat), kështu që unë e quaj atë të rremë’.

Duke postuar një video të urës, komandanti astronaut Chris Hadfield bëri shaka në Tëitter: ‘Unë do të doja parmakë më të mirë’. Në përgjigje, Coleen tha: ‘Dhe një stacion për ndryshimin e pelenave për të rritur në të dy skajet.’

LEXO EDHE:  Kishte premtuar se nuk do ta bënte më/ Supermodelja nuk mban fjalën

Ura, e cila është e gjatë 328ft (100m) dhe shtrihet në luginën Shenxianju në provincën Zhejiang, në të vërtetë përbëhet nga tre ura me valë dhe një pjesë e kuvertës së saj është bërë nga xhami transparent, raporton Zhejiang China .

Quhet Ura Ruyi pasi është projektuar të duket si një “lodh ruyi”, një spektër ceremonial që është një simbol i fatit të mirë në Kinë.

Sipas “Arquitectura Viva” , ura u projektua nga He Yunchang, një ekspert i strukturës së çelikut i cili ishte gjithashtu i përfshirë në projektin e Stadiumit të Zogut të Pekinit për Lojërat Olimpike 2008.

Që nga hapja e saj shtatorin e kaluar, më shumë se 200,000 njerëz kanë vizituar urën dhe ajo është bërë një nga atraksionet më të mëdha të zonës.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Testet e inteligjencës/ A po bëhen njerëzit më të zgjuar?

Publikuar

-

Nga

Nga studimet bota nuk është dukur kurrë kaq e përparuar dhe e zhvilluar teknologjikisht. Cila është arsyeja pse do të ishte e lehtë të supozohet se me çdo brez, njerëzit po bëhen më të zgjuar . Por a është ky rasti?

Është një pyetje që kanë menduar shumë shkencëtarë, veçanërisht duke pasur parasysh që gjatë gjithë shekullit të 20-të, rezultati mesatar i testeve të inteligjencës në të gjithë botën u rrit ndjeshëm , veçanërisht në perëndim . Kjo rritje ishte rreth tre pikë IQ në dekadë, që do të thotë se ne po jetojmë teknikisht me më shumë gjeni në planet se kurrë më parë.

Kjo rritje e rezultateve të koeficientit të inteligjencës dhe tendenca e dukshme që nivelet e inteligjencës të rriten me kalimin e kohës njihet si efekti Flynn (emëruar pas arsimtarit të ndjerë të lindur në SHBA, James Flynn).

Pra, në përgjigje të pyetjes po bëhen njerëzit më të zgjuar është e vështirë të thuash. Por ajo që është e sigurt është se rezultatet më të ulëta të inteligjencës nuk janë domosdoshmërisht një shenjë se njerëzit tani janë më pak inteligjentë, më saktësisht se njerëzit po shënojnë më pak në testet e inteligjencës. Dhe, në këtë kuptim, arsyet e mundshme për një IQ në rënie duhet të shihen në kontekst  një nga ato ku pikëpamja mbizotëruese e testeve të IQ ka ndryshuar./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Pasioni për palestrën”/ Njihuni me gjyshen 71 vjeçare që konkuron vajzat e reja

Publikuar

-

Nga

Një shprehje thotë që mosha është thjeshtë një numër. Dëshmi për këtë është një gjyshe 71-vjeçare, e cila ushtrohet plot 20 orë në javë. Për këtë fakt ajo thotë se ndihet më e re se 30 vite më parë.

Mary Duffy, 71-vjeçe prej 21 vitesh praktikon peshëngritjen dhe është e apasionuar në këtë sport.

Ajo është e aftë të ngre pasha më shumë se një mashkull që është sa gjysma e moshës së saj, e mban rekordin e peshëngritjes në kategorinë deri në 114 kilogramë.

LEXO EDHE:  Pamje me dron/ Momenti i shembjes të pallatit te Shkëmbi i Kavajës

LEXO EDHE:  Fotot që tregojnë se Australia është një botë ndryshe

Edhe pse miqtë e të afërmit e kanë këshilluar që të heq dorë, pasi është tepër e vjetër për të aplikuar sporte të rënda, qëndrimi i gjyshes nga SHBA është i prerë: “Jo! Nuk do të ndalem”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Efekti kameleon”/ Studiuesit zbulojnë arsyen pse njerëzit imitojnë veprimet e njëri-tjetrit

Publikuar

-

Nga

"Efekti kameleon"/ Studiuesit zbulojnë arsyen pse njerëzit imitojnë veprimet e njëri-tjetrit

Ju ka ndodhur që të jeni me një grup shoqëror dhe në momentin që dikush merr telefonin në dorë, të njëjtin veprim bëni dhe ju brenda pak minutave?Studiuesit në Itali hetuan ‘mimikën’ njerëzore ose ‘efektin kameleon’ duke kopjuar në mënyrë të pavetëdijshme veprimet fizike të një njeriu tjetër.

Nga 184 njerëz, gjysma përsëritën veprimin e prekjes dhe shikimit të telefonit të tyre 30 sekonda pas një shkas të nënndërgjegjeshëm, zbuluan studiuesit.Ekspertët thonë se kopjimi i përdorimit të smartphone është i ngjashëm me fenomenin e njohur ‘zhurma ngjitëse’, kur një individ gërmon në përgjigje të dikujt tjetër që e bën këtë.

Gjitarët kanë evoluar që në mënyrë të pandërgjegjshme imitojnë sjelljen e njëri-tjetrit pa e ditur atë. Praktika ka të ngjarë të ndihmojë në lidhjet grupore.Sidoqoftë, nuk ka gjasa të shikosh një smartphone ka ndonjë përfitim shoqëror në një grup, sepse është një aktivitet i tillë izolues.

Studimi u krye nga një ekip ekspertësh të sjelljes në Universitetin e Pizës, Itali.

‘Gjetjet tona shtojnë më tej kuptimin tonë për mimikën në përdorimin e telefonave inteligjentë në shkallë të përditshme-sociale dhe tregojnë se mimika mund të jetë në bazë të përdorimit të përhapur të këtyre pajisjeve në një shkallë të gjerë,’ thonë ata.

‘Përdorimi i telefonave inteligjentë mund të rrisë izolimin shoqëror përmes ndërhyrjeve dhe përçarjeve në aktivitetet e vazhdueshme të jetës reale.’   Studimi përfshiu 96 burra dhe 88 gra, të gjitha të vëzhguara nga studiuesit në Itali midis majit dhe shtatorit të vitit të kaluar.

Subjektet, të cilët nuk ishin në dijeni se po vëzhgoheshin për qëllime të tilla, ishin njerëz të njohur (familjarë, miq, të njohur dhe bashkëpunëtorë) dhe të panjohur për studiuesit.

LEXO EDHE:  Foto/ Plas humori në rrjet me “memet” për Salianjin e Ahmetajn

LEXO EDHE:  Pamje me dron/ Momenti i shembjes të pallatit te Shkëmbi i Kavajës

Ata u vëzhguan në mjediset e tyre shoqërore natyrore gjatë aktiviteteve të tyre të përditshme, të tilla si në punë, restorante, kinema, palestra, dhoma pritjeje, festa shoqërore, vakte shoqërore, parqe publike dhe ambiente familjare.

Studiuesit u nënshtruan pjesëmarrësve në dy kushte të ndryshme.

Në gjendjen ‘eksperimentale’, eksperimentuesi përdori telefonin inteligjent të tij ose të saj duke luajtur dhe rrëshqitur në ekran, ndërsa shikonte në ekran për të paktën pesë sekonda.

Në gjendjen e kontrollit, eksperimentuesi përdori telefonin inteligjent të tij ose të saj duke tundur dhe rrëshqitur në ekran – por pa shikuar ekranin.

Ky ndryshim i vogël, por vendimtar midis kushteve, i lejoi studiuesit të kuptonin nëse paraqitja për t’i dhënë vëmendjen drejtpërdrejt një smartphone provokon mimikë. Në gjendjen eksperimentale, 50 përqind e pjesëmarrësve shikuan në telefonin e tyre brenda 30 sekondave nga shkasja, ndërsa në gjendjen e kontrollit, vetëm 0,5 përqind e bënë këtë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE