Connect with Us

Studimi/ Si ndikon vaksina anti-Covid tek gratë shtatzëna

Shëndeti

Studimi/ Si ndikon vaksina anti-Covid tek gratë shtatzëna

Publikuar

-

Vaksina Covid-19/ Industria farmaceutike, ‘vendos në tryezë’ miliarda euro nga fuqitë e mëdha

Nga Dr.Blerta Brati, mjeke mikrobiologe prane ISHP

“Gruaja shtatzënë nuk është një e rritur si të tjerët”. Gjinekologu Olivier Picone, anëtar i Kolegjit Kombëtar Francez të Gjinekologjive dhe Obstetërve (Cngof), bëri thirrje të hënën, në BFMTV, për të vaksinuar gratë shtatzëna më masivisht kundër Covid-19.

Sepse, nëse nuk janë në rrezik më të madh për të zhvilluar një formë simptomatike të sëmundjes, “ato kanë një rrezik më të madh për të shkuar në kujdes intensiv dhe për të kërkuar ventilim më agresiv invaziv”. Gjithshtu, gratë shtatzëna “kanë midis dy dhe pesë herë më shumë gjasa të zhvillojnë një ndërlikim në lidhje me Covid-19”.

“Nderkohe duhet të merret parasysh nëse përfitimet e mundshme tejkalojnë rreziqet për nënën dhe fetusin. Në veçanti, gratë shtatzëna mbi 35 vjeç ose ato me sëmundje të tjera të bashkë-sëmundjeve të tilla si mbipesha, diabeti ose sëmundje kardiovaskulare ose gra shtatzëna të mundshme të jenë në kontakt me njerëzit e infektuar për shkak të aktivitetit të tyre profesional . Atyre mund të ofrohet vaksinimi “, thotë HAS.

Favorizoni vaksinat mesazheve të ARN-së!

Agjencia Kombëtare e Barnave dhe Sigurisë së Produkteve Shëndetësore (ANSM) konsideron, nga ana e saj, që vaksinimi duhet të vlerësohet tek gratë shtatzëna “nga rasti në rast”. Vendimi duhet të merret “në konsultim të ngushtë me mjekun, maminë ose gjinekologun e tij në mënyrë që të vlerësohet individualisht përfitimi i vaksinimit”.

Ai rekomandon favorizimin e vaksinave të mesazheve të ARN-së, të tilla si ato nga Pfizer ose Moderna, “për të cilat studimet në kafshë nuk kanë treguar asnjë efekt në zhvillimin e fetusit”.

LEXO EDHE:  Mira Rakacolli tregon veprimin e "çuditshëm" të pacientëve të infektuar me Covid-19

Një studim është duke u zhvilluar për të kryer të njëjtat kontrolle me vaksinën AstraZeneca. Kjo e fundit mund të shkaktojë “sindroma të ngjashme me gripin shpesh me intensitet të lartë, me ethe të lartë”, nënvizon ANSM.

Një studim i fundit amerikan, i koordinuar nga Spitali i Përgjithshëm i Masaçusit, analizoi pasojat e vaksinimit të Pfizer dhe Moderna në 131 gra, mes tyre 84 ishin në pritje të një fëmije, 31 ishin në gji dhe 16 nuk ishin shtatzënë.

Ai tregoi se vaksinat janë shumë të efektshme tek gratë shtatzëna dhe ato që ushqejnë fëmijën me gji, duke i lejuar ato të prodhojnë antitrupa kundër SARS-CoV-2 dhe të transmetojnë imunitet mbrojtës tek foshnjat e tyre.

Në Shtetet e Bashkuara, 60,448 gra shtatzëna që janë vaksinuar janë regjistruar në Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

“Numri i infektimeve është i ulët”/ Najada Çomo paralajmëron lehtësim të masave

Publikuar

-

Nga

“Numri i infektimeve është i ulët”/ Najada Çomo paralajmëron lehtësim të masave

Shefja e Spitalit Infektiv që është kthyer në Covid 1, Najada Çomo tha se lehtësimi i masave do të ndodhë, por se duhet të jemi të kujdesshëm për atë që ndodh brenda spitaleve.

E ftuar në “Frontline”, Çomo foli dhe për procesin e vaksinimit, duke theksuar se deri tani janë mbi 600 mijë qytetarë që kanë marrë dozat anti Covid.

Sigurisht që mund të ketë lehtësime. Jemi në një kohë kur mund të kemi reduktime të masave të marra, por duke qenë i vëmendshëm për çfarë ndodh brenda spitaleve. Numri është i ulët për ata që dëgjojnë, por për ne që jemi brenda nuk është i ulët.

Vaksinimi është një armë e madhe për t’u mbrojtur dhe mbi të gjitha për t’u mbrojtur nga format e rënda të virusit.

Efektet anësore kanë qenë minimaliste në grupet që janë vaksinuar. Më mirë të kesh disa efekte anësore si dhimbje muskulare, një temperaturë e moderuar, një dhimbje në vendin ku është injektuar vaksina, krahasuar me sëmundshmërinë e cila është problematike në një pjesë të rasteve. Vaksina krijon dhe një efekt psikologjik pozitiv tek njerëzit për t’iu rikthyer normalitetit, pasi në fund të fundit nuk është vetëm sëmundja, por dhe shumë aspekte që duan njerëzit.

Lehtësimi i masave? Nuk parapëlqej të flas për një gjë që nuk e di saktë. Besoj do vendoset shpejt nga Komiteti i Ekspertëve.

Janë mbi 600 mijë të vaksinuar. Ritmi që po ecën popullata shqiptare në procesin e vaksinimit, unë ndihem e gëzuar që njerëzit janë shumë koshientë, të bindur për të bërë vaksinën dhe ka shumë pak që e refuzojnë”, tha Çomo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Po hyjmë në zonë jeshile”/ Najada Çomo: Situata do përmirësohet nga qershori

Publikuar

-

Nga

“Po hyjmë në zonë jeshile”/ Najada Çomo: Situata do përmirësohet nga qershori

Shefja e Infektivit Najada Çomo, deklaroi se Shqipëria po hyn në një zonë jeshile tashmë.

Çomo thekson se këtë vit vendi ynë mund të presë turistë, duke shtuar se situata nga Covid do të përmirësohet nga qershori dhe më tej.

Kemi nga janari që kemi filluar vaksinimin. Ne lancojmë përditë numrin e të vaksinuarve, të të infektuarve dhe fataliteteve. Do jemi një vend, s’po them free, por do jemi vend që do kemi situatë mjaft të mire nga Covid në qershor e më pas dhe këtë gjë e tregojnë shifrat.

Vaksinat e bëra janë arma më e fortë. Shqipëria po hyn në zonë jeshile dhe urojmë të shkojë gjithçka në mënyrë pozitive. Situata është jo e lehtë, por drita jeshile është ndezur dhe duhet mbajtur e ndezur. Por, ky është virus tinzar, dhe duhet gjithmonë kujdes. Është një armatë e vaksinuar në vend dhe sidomos ata njerëz, që punojnë në hoteleri, në zona kyçe, pra ku ka përhapje të Covid”, tha Çomo.

Najada Çomo në një intervistë për Frontline nënvizon se virusi po eliminohet në mënyrë graduale, teksa thënë se mjekët kanë mirë-menaxhuar pandeminë.

LEXO EDHE:  Mira Rakacolli tregon veprimin e “çuditshëm” të pacientëve të infektuar me Covid-19

LEXO EDHE:  Shifra alarmante me Covid/ 50 mësues rezultojnë pozitiv në Korçë

Virusi po eliminohet në mënyrë graduale. Kjo sepse një pjesë e mirë e popullatës është vaksinuar. Procesi i vaksinimit uroj që të ecë me këto ritme. Një nga armët e fuqishme të frenimit të sëmundjes, është vaksinimi. Kryeministri Rama ka meritë për përmirësimin e situates nga koronavirusi, unë besoj se është kryeministri i duhur dhe në kohën e duhur, që dha shumë për të përmirësuar situatën nga Covid.

Duhet të mos harrojmë se popullata shqiptare, njësoj si popullatat e tjera, ka edhe sëmundje të tjera. Pra, janë edhe sëmundje të tjera, që sjellin pasojën e humbjes së jetës. Është krejt e pamundur që të fshehësh një vdekje nga Covid. Nuk ka gjasa dhe arsye pse të fshehim vdekjet nga koronavirusi. Po ne jemi ende në luftë. Popullata nuk duhet të ketë frikë, por duhet të mos humbim vëmendjen. Ne kemi mirë-menaxhuar pandeminë. Jemi e do jemi deri në fund në gatishmëri për punë”, u shpreh Çomo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Infektimet vijojnë të mbeten të ulta/ Ja sa qytetarë kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

Infektimet vijojnë të mbeten të ulta/ Ja sa qytetarë kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2956 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 45 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 3 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

11 raste në Tiranë, 6 raste në Shkodër, 4 raste Korçë, Devoll,  3 raste në Librazhd, Pogradec, 2 raste në Vlorë, Sarandë, Skrapar, 1 rast në Durrës, Fier, Elbasan, Mirditë, Tropojë, Kolonjë, Gramsh, Pustec.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 1,050 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 121,122 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 86 pacientë, 7 në terapi intensive, nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar. 

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e kanë fituar 3 qyetetarë: 1 qytetar nga Gjirokastra, 1 qytetar nga Shkodra, 1 qytetar nga Gramshi, të moshave 60-87 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjarëve të të ndjerëve.

LEXO EDHE:  Studimi/ Kur jemi të lumtur, duam të rrimë më shumë me njerëz të panjohur, se sa me miqtë tanë

LEXO EDHE:  Jo vetëm kënaqësi/ Cili është përfitimi i të bërit seks 3-4 herë në javë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital./CNA.al

LEXO TE PLOTE