Connect with Us

Proçesi i vaksinimit në Itali/ Deri në qershor do ta marrin 57,14% e popullsisë

Bota

Proçesi i vaksinimit në Itali/ Deri në qershor do ta marrin 57,14% e popullsisë

Publikuar

-

Vijon ende proçesi dhe marrja e vaksinave nëpër botë . Deri në qershor, në Itali do të vaksinohen 57,14% e popullsisë.

Pas vlerësimeve të Bashkimit Europian për vendet të cilat do të kenë numrin më të lartë të të vaksinuarve në fund të tremujorit të dytë, doli se janë Danimarka me 79,88% dhe Malta me 93,10%.

LEXO EDHE:  Sekuestrimi i 1 ton marijuanë/ Zbardhen detajet e para

Ndërkohë shteti i Francës deri në muajin qershor do të ketë 58,16% të vaksinuar, ndërsa Gjermania 61,04 % të vaksinuar. Nga ana tjetër vendet të cilat pritet të kenë një numër më tëvogël vaksinimesh janë Bullgaria me 45,01% dhe Republika Çeke ne 44,33%./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

SHBA, BE, Kanadaja dhe Britania, sanksione të përbashkëta kundër Minskut

Publikuar

-

Nga

SHBA, BE, Kanadaja dhe Britania, sanksione të përbashkëta kundër Minskut

Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian, Britania dhe Kanadaja bashkuan forcat të hënën për të vënë sanksione ndaj disa zyrtarëve të lartë në Bjellorusi për devijimin nga itinerari të një avioni pasagjerësh që po udhëtonte në maj mes dy vendesh anëtare të BE-së.

Ngrirja e pasurive dhe ndalim-udhëtimet janë ndëshkime lidhur me reagimin e ashpër të autoriteteve bjelloruse për afro një vit që kur Presidenti Aleksander Lukashenko deklaroi fitoren në zgjedhjet presidenciale të 2020, që BE dhe vende të tjera perëndimore i cilësuan të manipuluara.

“Jemi të bashkuar në shprehjen e shqetësimeve tona të thella lidhur me sulmet e vazhdueshme që ushtron regjimi i Lukashenkos mbi të drejtat e njeriut, liritë themelore dhe ligjin ndërkombëtar,” thanë katër aktorët përmes një deklarate të përbashkët.

“Ne jemi të angazhuar të mbështesim aspiratat demokratike të popullit bjellorus dhe qëndrojmë të bashkuar në masat ndëshkuese ndaj këtij regjimi për mospërfillje të hapur ndaj përgjegjësive ndërkombëtare,” thuhej më tej në deklaratë.

BE ka veçuar shtatë individë dhe një entitet për “zbritje të detyruar dhe të paligjshme” të avionit të firmës Ryanair, i cili udhëtonte nga Greqia në Lituani, kur u urdhërua të zbriste në Minsk, siç u kuptua më pas me qëllim që autoritetet bjelloruse të arrestonin një nga pasagjerët — Raman Prataseviç, një gazetar që njihet për kritika ndaj autoriteteve të Minskut.

BE, SHBA, Britania dhe Kanadaja i bënë thirrje Minskut të bashkëpunojë me hetimet ndërkombëtare lidhur me këtë incident, të lirojë menjëherë të gjithë të burgosurit politikë dhe të “fillojë një dialog të gjerë dhe të pastër politik” me opozitën dhe shoqërinë civile.

LEXO EDHE:  Covid-19/ Shënohet rekord infektimesh ditore në nivel global

LEXO EDHE:  Operacion mes Italisë e Shqipërisë/ Goditet grupi kriminal, arrestohen 12 persona

Në shenjestër të Shteteve të Bashkuara janë bashkëpunëtorë të afërt të zotit Lukashenko, individë që akuzohen se kishin rol në shtypjen e egër të protestave paqësore vjet dhe të tjerë që lidhen me manipulimin e zgjedhjeve.

Ndërkaq, në takimin e tyre të hënën në Luksenburg, ministrat e jashtëm të BE-së përgatitën një seri masash ekonomike që synojnë të godasin zotin Lukashenko dhe aleatët e tij. Këto masa do të diskutohen nga udhëheqësit e BE-së në takimin e tyre të enjten në Bruksel.

BE-ja i ka forcuar sanksionet kundër Presidentit Lukashenko, i cilësuar si “diktatori i fundit i Evropës”, i cili në gusht 2020 deklaroi fitoren për një mandat të gjashtë si president.

Blloku me 27 anëtarë ka mbajtur një qëndrim edhe më të rreptë që nga incidenti me avionin e kompanisë Ryanair si dhe pas akuzave se Bjellorusia po shfrytëzon migrantët për t’i bërë presion Lituanisë, pasi në Lituani janë strehuar disa figura të njohura të opozitës bjelloruse.

Në përpjekje për të shtuar presionin ndaj Presidentit Aleksander Lukashenko lidhur me devijimin me forcë të avionit të firmës Ryanair, ministrat e jashtëm të BE-së miratuan të hënën sanksione individuale ndaj 76 shtetasve bjellorusë përfshirë ministrat e transportit dhe mbrojtjes. Masa të ngjashme u morën edhe ndaj tetë entiteteve shtetërore, thanë diplomatët./voa

LEXO TE PLOTE

Bota

SHBA, plane për dhurimin e 55 milionë dozave të tjera vaksine

Publikuar

-

Nga

SHBA, plane për dhurimin e 55 milionë dozave të tjera vaksine

Shtëpia e Bardhë parashtroi planet për të dërguar 55 milionë doza të tjera vaksine kundër COVID-19 jashtë vendit, pjesa më e madhe e tyre për Amerikën Latine, Karaibet, Azinë dhe Afrikën.

Administrata e Presidentit Biden njoftoi të hënën se pjesa më e madhe e dozave do të shpërndaheshin përmes programit COVAX, duke përmbushur një zotim të Presidentit Biden për të dhuruar 80 milionë doza vaksine për vende të tjera.

Agjencia e lajmeve Associated Press njoftoi të hënën se administrata mund të mos jetë në gjendje të përmbushë zotimin e saj për t’i dhuruar dozat brenda muajit qershor, si rezultat i pengesave rregullatore. Zyrtarët e cituar nga agjencitë e lajmeve thanë se dozat janë gati, por dërgimi i tyre po vonohet nga kërkesat ligjore, logjistike dhe rregullatore në SHBA dhe në vendet përfituese.

LEXO EDHE:  Ishte shpallur në kërkim për vrasje/ Arrestohet 47 vjeçari

LEXO EDHE:  Operacion mes Italisë e Shqipërisë/ Goditet grupi kriminal, arrestohen 12 persona

Presidenti Biden foli në fillim të muajit për planet për të dhuruar 25 milionë dozat e para. Të hënën, Shtëpia e Bardhë dha detaje për 55 milionë dozat e tjera, ndër to 14 milionë doza për Amerikën Latine dhe Karaibet, 16 milionë doza për Azinë dhe 10 milionë doza për Afrikën./VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Vrasja e 20 vjeçares greke/ Pse u deshën 37 ditë për të gjetur vrasësin dhe kush ra në grackë

Publikuar

-

Nga

Mbytja e 20-vjeçares nga burri në sy të foshnjës vazhdon që të jetë kryefjalë në mediat greke, të cilat i janë “vërsulur” policisë dhe prokurorisë të cilat Babis Anagnostopoulos arriti që ti fuste në grackë për 37 ditë dhe në fund ishte teknologjia që zbuloi krimin.

Sipas “In.gr” e cila shkruan se bazuar te të dhënat e hetimit, elementet e dosjes së çështjes, por edhe hetimet mbështesin pretendimet e drejtuesve të policisë se edhe oficerët “ranë” në grackën e pilotit.

Babis Anagnostopoulos gjatë gjithë kësaj kohe në deklaratat e tij, përcolli një klimë besimi dhe bashkëpunimi absolut me autoritetet, një fakt që përforcon pikëpamjen se të paktën, fillimisht, hetimet nuk ishin drejtuar kundër tij.

Pasi babis deklaroi se në shtëpi ishin futur hajdutë për të vjedhur shtëpinë dhe kanë qenë ata që e kanë mbytur 20 vjeçaren. Policia e besoi këtë fakt dhe problemet e çiftit i kaloi në “plan të dytë”.

LEXO EDHE:  Dhunoi dhe lidhi më zinxhir djalin e mitur/ Arrestohet 54-vjeçari shqiptar në Itali

LEXO EDHE:  Kush gënjen, Ilir Meta apo Lulzim Basha?!

Kishte këmbëngulje në versionin e grabitjes edhe pse oficerët kishin prova nga dëshmitë, që kishte probleme serioze në marrëdhëniet e çiftit.

Mediat greke vazhdojnë kritikat kundër hetuesve, që sipas tyre “nuk i shfrytëzuan mundësitë për ta bërë pilotin të “thyhej” më herët”. “Sidoqoftë, duket se ka ekzistuar besimi se piloti nuk ishte fajtor”.

Mediat greke kanë zbuluar edhe një tjetër detaj nga momenti kur policia shkoi për të marrë pilotin në Alonissos pas përkujtimit. “Ai shkoi të nxirrte celularin por polici i tha që ta linte sepse kishte ndodhur diçka serioze. Mos lëviz, lëre celularin, i tha polici“./ CNA.al

LEXO TE PLOTE