“Do u heq ‘lakun’ familjeve shqiptare”/ Basha zotohet për uljen e çmimit të naftës

1 Prill 2021, 20:05, Politikë CNA
“Do u heq ‘lakun’ familjeve shqiptare”/ Basha zotohet

Kreu i PD, Lulzim Basha tha se një ndër vendimet e tij të para si Kryeministër i vendit, do të jetë ulja e çmimit të naftës.

I ftuar në ?Opinion? ai u zotua se do të heqë taksën e qarkullimit 24 Lekë të reja për litër

Kjo taksë do të çojë në uljen e çmimit të naftës dhe efektet direkte do të ndihen tek qytetarët tha ai.

?Ne paguajmë naftën më të shtrenjtë në planet pas Suedisë dhe Singapori.

Për çmimin e naftës kjo qeveri dhe ky Kryministër bën ekzaktësisht atë që bën me çdo gjë tjetër. E futi si taksë qarkullimi se taksa e qarkullimit ekzistonte.

Brenda atij çmimi ky këtë taksë e rriti me 240 Lekë. Kosto e gjithçka në Shqipëri u rrit. Konkurrueshmëria e bizneseve tona ra.

Së treti, konkurrueshmëria rajonale ra përtokë. Kam qenë në Xarrë dhe takova fermerët. Më thanë në momentin që është rritur çmimi i naftës sasia që na marrin agjencitë nga Kosova ka rënë me 90% se nuk ju del më hesapi të vijnë ta marrin këtu.

Rritja e çmimit të naftës ishte jo thjesht premtim i pambajtur, por ishte një thikë që vazhdon të kullojë gjak. Akti i parë do jetë anulimi i kësaj takse.

Nafta shqiptare do jetë 24 Lekë për litër më lirë. 24 lekëshin biznesmeni, ai që shet naftë, ja përcjell konsumatorit.

Çmimi i naftës do të ulet me 24 Lekë që do sjellë efekt çlirues për qytetarët. Ky do jetë një nga lakët e familjeve shqiptare që do hiqet.

Ekonomia do i përgjigjet uljes së cmimit të naftës me pozitivizëm dhe rritje të mirëqënjës.?, tha Lulzim Basha.

Lajmet e fundit nga