Connect with Us

CDC: COVID-i, shkaku i tretë kryesor i vdekjeve në SHBA për vitin 2020

Politikë

CDC: COVID-i, shkaku i tretë kryesor i vdekjeve në SHBA për vitin 2020

Publikuar

-

Qendrat amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) njoftuan të mërkurën se COVID-19 ishte shkaku i tretë kryesor i vdekjeve në Shtetet e Bashkuara gjatë vitit 2020, duke rritur numrin e përgjithshëm të vdekjeve në vend me gati 16%, krahasuar me vitin e kaluar.

Gjatë një konference për shtyp të ekipit të Shtëpisë së Bardhë që menaxhon reagimin kundër COVID-19-s, drejtoresha e CDC-së Rochelle Walensky u tha gazetarëve se pandemia u rendit vitin e kaluar pas sëmundjeve të zemrës dhe kancerin, duke llogaritur rreth 378,000 viktima, ose 11% të të gjitha vdekjeve në vend.

Zonja Walensky tha se vdekjet nga COVID-19 ishin më të lartat mes hispanikëve dhe se vdekjet mes grupeve të pakicave etnike e racore ishin më shumë se dyfishi i nivelit të vdekjeve mes të bardhë johispanikë.

Po të mërkurën, Drejtori Ekzekutiv i Agjencisë Evropiane të Barnave (EMA) Emer Cooke tha se organizata që ajo drejton, nuk ka gjetur asnjë provë shkencore për të mbështetur vendimet për kufizime në përdorimin e vaksinës së AstraZeneca-s.

Në një konferencë shtypi të zhvilluar virtualish ajo tha se i qëndron deklaratës së bërë gati dy javë më parë se përfitimet nga vaksina janë më të mëdha sesa rreziqet.

LEXO EDHE:  Përhapja e Covid në institucionet arsimore/ Mbyllet kopshti në Elbasan

Komentet vijnë një ditë pasi Gjermania njoftoi se po kufizonte vaksinën tek moshat nga 60 vjeç e lart për shkak të shqetësimeve se mund të shkaktojë mpiksje gjaku.

Autoritetet shëndetësore federale dhe shtetërore përmendën gati mbi 30 raste të mpiksjes së gjakut të martën, përfshirë nëntë vdekje. Rregullatori shëndetësor i vendit, instituti Paul Ehrlich, tha se të gjitha, përveç dy rasteve, përfshinin gra të moshave nga 20 deri në 63 vjeç.

Kanadaja, Franca dhe Spanja kanë marrë vendime të ngjashme në lidhje me vaksinën e AstraZenecas./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

‘Parlamenti duhet i plotë’/ Soreca: KAS dhe SPAK të hetojnë parregullsitë

Publikuar

-

Nga

‘Parlamenti duhet i plotë’/ Soreca: KAS dhe SPAK të hetojnë parregullsitë

Për ambasadorin e Bashkimit Europian Luigi Soreca zgjedhjet u zhvilluan në mënyre të rregullt. Por në një intervistë për Euronews Albania ai përmend nominalisht institucionet shqiptare që duhet të monitorojnë me kujdes çdo akuzë dhe ankese për parregullsi.

“Pas zgjedhjeve janë këto diskutime, ankesa dhe akuza për blerje votash dhe parregullsi. Ne duam që autoritetet kompetente, ato të drejtësisë, SPAK, KQZ dhe KAS të shohin çdo parregullsi,” – tha Soreca, – “Duhet të kemi parlament të plotë për të pasur rrugëtim legjitim të Shqipërisë drejt BE-së”.

Përveç diskutimeve të fushatës, për anëtarësimin në BE, sipas Ambasadorit Soreca, drejtuesit politikë duhet të kalojnë të faktet.

“Presim që partitë qoftë qeverisëse, apo opozitare të bëjnë veprimet e duhura për të ndihmuar anëtarësimin,” – vijoi Soreca.

Soreca ndodhet në turin e tij nëpër Shqipëri në kuadër të javëve evropiane, gjatë të cilit njeh qytetarët shqiptarë me investimet e BE-së.

“Vetëm në vitin e shkuar, gjatë krizës së pandemisë, BE ka investuar 230 milionë euro, përveç qindra milionëve që kemi shpenzuar dhe dhuruar për Shqipërinë në 20 vitet e fundit,” – u shpreh ambasadori i BE-së.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet në SHBA/ Trump dhe Biden fushatë në shtetet e pavendosura

LEXO EDHE:  Mposhti Covid/ Artistja Justina Aliaj ka një mesazh për të gjithë qytetarët

Sipas ambasadorit Soreca të gjitha këto para janë përdorur në projektet që po i tregon gjatë një turi nëpër Shqipëri në kuadër të javës së Evropës./euronews

LEXO TE PLOTE

Politikë

Analisti ‘demoralizon’ demokratët/ “Opozita do ta ketë të vështirë të vërtetojë manipulimin e zgjedhjeve”

Publikuar

-

Nga

Analisti ‘demoralizon’ demokratët/ “Opozita do ta ketë të vështirë të vërtetojë manipulimin e zgjedhjeve”

Analisti Vehap Kola thotë se opozita do ta ketë të vështirë të vërtetojë se zgjedhjet parlamentare të 25 prillit janë manipuluar për shkak se i gjithë pushteti është përqendruar në duart e kryeministrit Edi Rama.

Ai thotë se shterimi i diskutimeve për ndershmërinë e zgjedhjeve është në interes të gjithë vendit dhe jo vetëm në favor të opozitës, pasi vota është i vetmi mekanizëm për gjykimin e qeverisjes.

“Çështja e zgjedhjeve të 25 prillit është një sfidë për të gjithë shqiptarëve jo vetëm për opozitën. Zgjedhjet janë i vetmi mekanizëm për publikun që të gjykojë dhe vlerësojë qeverisjen. Është shumë e vështirë të vërtetohet vjedhja e zgjedhjeve jo se nuk ekzistojnë prova dhe indicije që organet e drejtësisë të nisi hetimet, por kjo është e vështirë për një opozitë me të gjithë pushtetet në duart e kryeministrit”, deklaroi z. Kola.

LEXO EDHE:  Komiteti Teknik nuk ndryshoi masat kufizuese/ Rakacolli tregon arsyen e këtij vendimi

LEXO EDHE:  Përhapja e Covid në institucionet arsimore/ Mbyllet kopshti në Elbasan

Në një kohë kur opozita tha ai duke se nuk do ta njohë rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit, forcat politik opozita do të duhet të mendojnë “se si do të zbardhë manipulimin e zgjedhjeve që pretendon dhe se si do të veprojë dhe përballet me një pushtet që u ka mohuar shqiptarëve mundësinë për ndryshimin e qeverisë me votë”./euronews

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Mik i vjetër”/ Veliaj publikon foton me ish-ambasadorin Arvizu

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj  ka publikuar në rrjetet sociale një foto nga Washington DC ku shfaqet bashkë me ish-ambasadorin amerikan në vendin tonë Alexander Arvizu.

Ai shprehet se për të është kënaqësi të takojë ish-ambasadorin në ditën e parë pa maska në SHBA. “Është gjithmonë kënaqësi të takohesh me një mik të vjetër, si ish ambasadori amerikan, Alexander Arvizu, në Washington DC, në ditën e parë pa maska në SHBA”, shkruan Veliaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE