Connect with Us

Xiaomi Mi 11 Ultra lansohet globalisht/ Ja sa kamera do tw ketw

Teknologji

Xiaomi Mi 11 Ultra lansohet globalisht/ Ja sa kamera do tw ketw

Publikuar

-

Xiaomi Mi 11 Ultra tani është lansuar globalisht dhe ky model thuhet se i kushtohet fotografëve.

Me një konfigurim të kamerës së trefishtë pro-grade që përbëhet nga vetëm kamerat “kryesore” – kamerën me 50MP Samsung GN2, tjetrën me 48MP Sony IMX586 me kënd ultra të gjerë dhe 48MP Sony IMX586 telefoto, një kamerë për selfie nën ekran me 20MP dhe një të pasme me AMOLED në ekran 1,1 inç e cila gjithmonë rri ndezur për njoftime, pamje paraprake të selfies, etj.

LEXO EDHE:  Postimi i parë në Twitter shitet për 2.9 milionë dollarë

Tre kamerat e telefonit mbështesin cilësinë e videove 8K me 24fps dhe kamera kryesore mbështetë Staggered-HDR duke siguruar cilësi të shkëlqyeshme të fotos dhe përfaqësim të saktë, dinamik të dritës dhe hijes.

Për më tepër shihni videon e mëposhtme. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Snapchat surprizon përdoruesit/ Sjell risinë e radhës

Publikuar

-

Nga

Snapchat surprizon përdoruesit/ Sjell risinë e radhës

Snapchat vjen me një risi ‘dark Snapchat’. Shtesa e re lejon përdoruesit e Snapchat të shohin me lehtësi fotot dhe të ndërveprojnë me kontaktet e tyre në aplikacion me një temë të errët.

Snapchat kishte filluar testimin e modalitetit të errët në aplikacionin e tij iOS me një grup të vogël përdoruesish në fund të vitit të kaluar.

Dhe kompania me seli në Santa Monica, California tani ka hedhur në treg funksionin e ri më gjerësisht.

LEXO EDHE:  Berlini, Parisi e Roma, projekt për teknologjinë e dronëve

LEXO EDHE:  Mënyrat e frikshme sesi teknologjia po ju vëzhgon në përditshmëri

Përdoruesit e Snapchat në iOS tani mund të përdorin modalitetin e errët në pajisjet e tyre iPhone.

Për të aplikuar modalitetin e errët, duhet të shkoni te profili juaj në aplikacionin Snapchat dhe më pas Cilësimet > Paraqitja e aplikacionit > Gjithmonë i errët ./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Katër mënyra për t’u siguruar që fjalëkalimet tuaja janë të sigurta dhe mbahen mend lehtë

Publikuar

-

Nga

Katër mënyra për t'u siguruar që fjalëkalimet tuaja janë të sigurta dhe mbahen mend lehtë

Për më shumë se 15 vjet, ka pasur parashikime të ndryshme nga udhëheqësit e teknologjisë në lidhje me zhdukjen e fjalëkalimeve. Bill Gates e parashikoi atë përsëri në 2004 dhe Microsoft e ka parashikuar atë për 2021 . Ka pasur deklarata të shumta të ngjashme në mes, së bashku me kritikat e vazhdueshme të fjalëkalimeve si një mjet joadekuat i mbrojtjes.

Megjithatë fjalëkalimet mbeten një aspekt i zakonshëm i sigurisë kibernetike, diçka që njerëzit e përdorin çdo ditë. Për më tepër, fjalëkalimet ende nuk tregojnë ndonjë shenjë të zhdukjes. Por shumë njerëz ende i përdorin ato keq dhe duket se nuk janë në dijeni të praktikave të mira të rekomanduara.

Është shumë e zakonshme që ekspertët dhe kompanitë e sigurisë kibernetike të fajësojnë përdoruesit për përdorimin e dobët të fjalëkalimeve, pa njohur që sistemet lejojnë zgjedhjet e tyre të dobëta.

Shumë uebfaqe nuk ofrojnë udhëzime paraprake se si të zgjedhin fjalëkalimet që ata kërkojnë nga ne të kemi, ndoshta duke supozuar se i dimë këto gjëra tashmë ose mund t’i zbulojmë diku tjetër. Por fakti që njerëzit vazhdojnë të përdorin fjalëkalime të dobëta sugjeron se kjo është një këndvështrim optimist.

Këshilla të vjetruara

Përveç mungesës së udhëzimit, është e zakonshme të gjesh faqe në internet që zbatojnë kërkesat e vjetruara të fjalëkalimit. Ju ndoshta jeni njohur me sistemet që insistojnë në kompleksitetin e fjalëkalimeve, duke kërkuar shkronja të mëdha, numra ose karaktere speciale për t’i bërë fjalëkalimet më të forta (përgjigja jonë ndaj së cilës shpesh pasqyron videon më poshtë)

LEXO EDHE:  Fotot/ Projektohet “Smart-i fluturues”

LEXO EDHE:  Mënyrat e frikshme sesi teknologjia po ju vëzhgon në përditshmëri

Sidoqoftë, udhëzimi aktual është të lejojë kompleksitetin, por jo ta kërkojë atë, dhe në thelb të konsiderojë forcën e fjalëkalimit si sinonim me gjatësinë e fjalëkalimit. Qendra Kombëtare e Sigurisë Kibernetike rekomandon krijimin e një fjalëkalimi të gjatë duke kombinuar tre fjalë të rastit, duke mundësuar diçka më të gjatë dhe më të paharrueshme se shumë zgjedhje standarde.

Rregullat që duhet të ndiqni

Sigurisht, duke theksuar mungesën e udhëzimeve efektive, do të ishte e paqartë të mbarosh pa ofruar në fakt disa. Udhëzimet e NCSC në lidhje me zgjedhjen dhe përdorimin e fjalëkalimeve janë renditur dhe shpjeguar shkurtimisht më poshtë:

-Përdorni një fjalëkalim të fortë dhe të veçantë për emailin tuaj – pasi kjo është shpesh rruga juaj për të hyrë në llogaritë e tjera.

-Krijoni fjalëkalime të forta duke përdorur tre fjalë të rastësishme – kjo do t’ju japë fjalëkalime më të forta dhe më të paharrueshme.

-Ruani fjalëkalimet tuaja në shfletuesin tuaj, kjo nuk iu lejon t’i harroni ose t’i humbni ato.

-Aktivizo vërtetimin me dy faktorë, kjo shton një element shtesë të mbrojtjes edhe nëse fjalëkalimi yt rrezikohet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Karakteristikat e reja të WhatsApp në 2021/ Fotot “vetë-shkatërruese” dhe “Instagram Reels”

Publikuar

-

Nga

Karakteristikat e reja të WhatsApp në 2021/ Fotot “vetë-shkatërruese” dhe “Instagram Reels”

WhatsApp është një nga aplikacionet më të njohura të mesazheve në botë dhe mund të ketë karakteristika edhe më emocionuese. Ne kemi përmbledhur disa nga tiparet më të mira të përfolura që mund të vijnë në WhatsApp në 2021.

Instagram Reels në WhatsApp

Thashethemet kanë sugjeruar që WhatsApp mund të marrë një seksion të tërë kushtuar Instagram Reels.

Facebook tani zotëron Instagram dhe WhatsApp kështu që një bashkim nuk është i vështirë.Ekspertët e WhatsApp, WABetaIno, postuan në Twitter në lidhje me funksionin në mars të këtij viti.

Reels është në thelb përgjigjja e Instagram për videot e TikTok dhe përfshin krijuesit e përmbajtjeve që bëjnë klipe të shkurtra të tyre duke bërë një larmi aktivitetesh.

Fotografi vetëshkatërruese të WhatsApp

WhatsApp thuhet se është në procesin e testimit të një loje “vetëshkatërruese” të fotove dhe videove, e ngjashme me rivalin e saj Snapchat. Karakteristika u vërejt në versionin e ri beta të WhatsApp për Android.

LEXO EDHE:  Teknologjia dhe virusi hiv

LEXO EDHE:  Përdoruesit e WhatsApp në rrezik/ Hakerat “ndërhyjnë” tek kontaktet

Ekspertët e WhatsApp, WABetaInfo shkroi në Twitter: “WhatsApp po punon për të prezantuar media vetë-shkatërruese me një përshkrim zyrtar, të disponueshëm në një azhurnim të ardhshëm!”Karakteristika do t’i kënaqë përdoruesit e WhatsApp të cilët dëshirojnë edhe më shumë privatësi por nuk mendohet se WhatsApp do të prezantojë një veçori të zbulimit të ekranit.

Mbështetje me shumë pajisje WhatsApp

Shumë tifozë të WhatsApp kanë kërkuar aftësinë për të përdorur WhatsApp në pajisje të shumta në të njëjtën kohë.Për shembull, mund ta keni në telefonin tuaj personal, telefonin tuaj të punës dhe laptopin tuaj.Disa përdorues të Android WhatsApp beta kanë vërejtur një tipar ‘sinkronizimi me një pajisje tjetër’ dhe mendojnë se platforma më në fund mund të jetë duke punuar në mbështetjen me shumë pajisje që ne të gjithë dëshirojmë.Vlen të përmendet se jo të gjitha tiparet e testuara në beta e çojnë atë në rrjedhën zyrtare WhatsApp./ CNA.al

LEXO TE PLOTE