Connect with Us

Superimunët/ Ky është sekreti i njerëzve që nuk infektohen nga Covid

Shëndeti

Superimunët/ Ky është sekreti i njerëzve që nuk infektohen nga Covid

Publikuar

-

Superimunët/ Ky është sekreti i njerëzve që nuk infektohen nga SARS CoV-2

Ata jetojnë, hanë dhe flenë së bashku me familjarët e sëmurë. Ata punojnë ngushtë me njerëz pozitivë çdo ditë. Dhe nuk infektohen. Është fati i pabesueshëm i “imunëve”, të ashtuquajturit “rezistent” ndaj COVID-19, të mbrojtur nga një pengesë e padukshme dhe që nuk sëmuren ose infektohen.

Si është e mundur? Kjo është saktësisht ajo që një studim ndërkombëtar i kryer nga gjenetisti italian, Giuseppe Novelli, drejtor i Laboratorit të Gjenetikës Mjekësore të Universitetit Tor Vergata të Romës në bashkëpunim me 250 laboratorë botërorë të koordinuar nga Universiteti Rockefeller në New York, po përpiqet të kuptojë.

Novelli rrëfen më shumë në një intervistë me Business Insider:

“Ne duam të sqarojmë se si funksionon ky virus dhe çfarë lloj përgjigjeje imune shkakton, për të zhvilluar terapi më efektive. Është hapi i fundit, por vendimtar që mund të ndërmarrë shkenca”.

Fati (dhe fati i keq) i shkruar në gjene

Ndërsa Covid vijon të përparojë dhe deri tani i ka kaluar 2.7 milionë viktima, ka një pyetje që i mban shkencëtarët pa gjumë prej muajsh me radhë: pse të gjithë nuk reagojnë ndaj koronavirusit në të njëjtën mënyrë? Pse disa sëmuren dhe kanë nevojë për shtrim në spital dhe ventilim mekanik invaziv, ndërsa të tjerët janë plotësisht asimptomatike?

“Studimi ynë lindi pikërisht nga përgjigja e pazakontë që disa individë paraqesin në SARS-CoV-2 – zbulon Novelli – Ekzistojnë faktorë rreziku që shoqërohen me një kurs më të rëndë klinik, të tilla si mosha dhe prania e sëmundjeve të tjera shoqëruese, përfshirë diabetin. Ose insuficienca renale, por vetëm nuk janë të mjaftueshme për të justifikuar këtë ndryshueshmëri të gjerë në përgjigjen klinike”.

Po atëherë?

“Me kalimin e kohës, ne kuptuam se disa individë, pavarësisht se ishin shumë të ekspozuar ndaj infeksionit, jo vetëm që nuk zhvilluan asnjë simptomë, por gjithashtu rezuktuan negativë për virusin me anë të një tamponi nazofaringeal, dhe në testin e antitrupave. Sikur të ishin natyrshëm të imunizuar nga infeksioni”.

Dhe pastaj?

Hapi tjetër ishte rekrutimi i subjekteve të të dy gjinive dhe i çdo moshe, që ishin imunë ndaj virusit, të cilët kishin kontakte të ngushta dhe të zgjatura në kohë me anëtarët e infektuar të familjes, pa u bërë kurrë pozitivë. Për ata që plotësojnë kriteret e përzgjedhjes, një mostër gjaku është e mjaftueshme, nga e cila më pas nxirret ADN-ja. Falë teknikave moderne të sekuencave është e mundur të lexojmë “bibliotekën gjenetike” dhe të identifikojmë variante të ADN-së që mund t’i japin këtij imuniteti të veçantë infeksioneve”.

LEXO EDHE:  “Mos e bëni tamponin”/ Shokon mjeku italian: Përmban baktere, krijon infeksion!

Pikërisht analiza e asaj “biblioteke gjenetike” ka hapur hipotezën ende në shqyrtim: një mosfunksionim gjenetik mund t’i bëjë disa individë të predispozuar të prodhojnë një tepricë interferoni dhe, për këtë arsye, rezistent ndaj infeksionit nga virusi SARS-CoV-2.

“Interferonët e tipit I dhe III janë molekulat kryesore të përgjigjes imune”, konfirmon shkencëtari italian, “kur qelizat tona bien në kontakt me një virus, aktivizohen mekanizmat e alarmit që çojnë në prodhimin e interferonit, i cili vepron si një” molekulë sinjali”, lidh receptorët qelizorë specifikë dhe arrin të aktivizojë përgjigjen antivirale. Kjo ndodh kryesisht falë gjeneve specifike, të ashtuquajturave ISG (Gjenet e Stimuluara të Interferonit)”.

Në mënyrë paradoksale, studimi mbi rastet e rënda të Covid 19, botuar tetorin e kaluar në revistën “Science”, i futi studiuesit në rrugën e duhur. Sipas studimit, 15% e vdekshmërisë lidhet me një defekt gjenetik, i cili, në këtë rast specifik, parandalon ose kufizon prodhimin e interferoneve të tipit I (IFN). Imuniteti dhe vulnerabiliteti ekstrem, sipas autorëve të studimit, janë dy faqe të së njëjtës medalje.

“Ashtu si ka variante në disa gjene që mund të çojnë në zhvillimin e një forme shumë të rëndë, ka ndryshime gjenetike që japin një lloj mbrojtjeje ndaj infeksioneve.”

Studimi ndërkombëtar ka një qëllim ambicioz: të zhvillojë ilaçe më efektive monoklonale dhe antivirale kundër koronavirusit. Por rruga është e gjatë.

“Deri më sot, ende nuk ka një terapi të standardizuar dhe të provuar për COVID-19”, nënvizon Amaro Novelli. “Nga pikëpamja farmakologjike, janë provuar mënyra të ndryshme, të tilla si hidroksiklorokina ose Lopinavir / ritonavir, të cilat, megjithatë, nuk kanë rezultuar efektive në uljen e shkallës së vdekshmërisë ose nevojës për ventilim invaziv. Identifikimi i saktë i mekanizmave të rezistencës do të na lejonte të hapim horizontin për strategji të reja terapeutike”.

Një gjë është e sigurt: imuniteti natyror nuk është asgjë e re. Historia na jep shembuj të shumtë të mekanizmave të rezistencës gjenetike ndaj infeksioneve virale. Një nga shembujt më të diskutuar dhe të njohur është ai i receptorit CCR5 për virusin HIV: disa individë, që mbajnë një variant jo-funksional të receptorit CCR5, janë natyrshëm rezistent ndaj infeksionit. Një shembull tjetër është ai i gjenit FUT2. Mutacionet që e bëjnë inaktiv këtë gjen u japin rezistencë viruseve më të zakonshëm përgjegjës për gastroenteritin akut. Kuptimi i këtyre mekanizmave ka rëndësi të madhe.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

SHBA, miliarda për pilulën kundër COVID-it dhe viruseve të tjera

Publikuar

-

Nga

SHBA, miliarda për pilulën kundër COVID-it dhe viruseve të tjera

Shtetet e Bashkuara po investojnë 3.2 miliardë dollarë për zhvillimin e pilulave antivirale për COVID-19-ën dhe viruset e tjera që mund të shkaktojnë pandemi të reja.

Eksperti i lartë amerikan i sëmundjeve infektive, Dr. Anthony Fauci, e bëri njoftimin të enjten në një konferencë shtypi në Shtëpinë e Bardhë si pjesë e një iniciative të re të quajtur Programi Antiviral për Pandemitë.

Programi do të mbështesë punën kërkimore për zhvillimin e barnave të reja për të trajtuar simptomat e shkaktuara nga koronavirusi dhe viruse të tjera potencialisht të rrezikshme.

Tabletat për COVID-19-ën janë tashmë në fazën e zhvillimit dhe mund të fillojnë të jenë në dispozicion nga fundi i vitit 2021 nëse provat klinike janë të suksesshme.

LEXO EDHE:  “Mos e bëni tamponin”/ Shokon mjeku italian: Përmban baktere, krijon infeksion!

LEXO EDHE:  Vendet e BE-së nisin vaksinimin e adoleshentëve

Financimi do të përshpejtojë provat dhe do të forcojë mbështetjen për kërkimin, zhvillimin dhe prodhimin e sektorit privat.

Shtetet e Bashkuara më parë aprovuan ilaçin antiviral remdesivir si një kurë për COVID-19-ën. SHBA gjithashtu kanë autorizuar për përdorim urgjent tre kombinime të antitrupave që ndihmojnë në luftimin e virusit. Por ilaçet mund të merren vetëm nga pacientë të shtruar në spital apo në klinikë mjekësore, një problem logjistik që ka rezultuar në një kërkesë të dobët.

Kompanitë farmaceutike AstraZeneca, Pfizer dhe Roche kanë filluar testimin e ilaçeve antivirale në formë pilule./ VOA

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Paralajmërimi i ekspertëve/ Kur duhet të shqetësoheni për lemzën

Publikuar

-

Nga

Paralajmërimi i ekspertëve/ Kur duhet të shqetësoheni për lemzën

Lemza mund të jetë e bezdisshme dhe shpesh klasifikohet si e padëmshme. Ato janë kontraktime të pavullnetshme të diafragmës të pasuara nga një mbyllje e papritur e kordave tuaja vokale, e cila është ajo që prodhon tingullin e njohur të lemzës , sipas Klinikës Mayo.

Zakonisht nuk e dimë se çfarë saktësisht shkakton sulmet tona të lemzës, të cilat mund të vijnë nga pak sode, pije alkoolike , apo edhe nga një emocion i papritur. Në këto raste, ato zakonisht nuk zgjasin shumë. Sidoqoftë, jo të gjitha rastet kur ju merr lemza janë të padëmshme dhe ato mund të jenë simptomë e diçkaje më serioze, veçanërisht nëse nuk zhduken.

Nëse lemza juaj zgjat më shumë se 48 orë, ato mund të jenë simptomë e një problemi serioz. Ndërsa lemza e rastit nuk është asgjë për t’u shqetësuar, lemza që zgjat me ditë shpesh nënkupton që diçka nuk është në rregull.

Siç shpjegoi Timothy Pfanner , MD, një ish-profesor asistent i mjekësisë në Kolegjin e Mjekësisë të Shkencës Shëndetësore të Teksasit A&M, ekzistojnë dy lloje të lemzave të zgjatura : të vazhdueshme ose të pazgjidhshme. Lemzat e vazhdueshme janë ato që zgjasin më shumë se 48 orë, por më pak se 30 ditë, ndërsa lemza e paqëndrueshme zgjat më shumë se 30 ditë. Pfanner tha se lemza afatgjate, zakonisht është koha që mjekët “të fillojnë të shqetësohen se diçka më serioze po ndodh brenda”. Lemza afatgjatë mund të jetë një shenjë e disa shqetësimeve të mëdha shëndetësore.

LEXO EDHE:  Kalon 200,000 numri i viktimave nga koronavirusi në SHBA

LEXO EDHE:  Vendet e BE-së nisin vaksinimin e adoleshentëve

Është e rëndësishme të mos injoroni lemza të zgjatura sepse ato janë shoqëruar me disa shqetësime të mëdha shëndetësore. Një raport i vitit 2018 i botuar në revistën aktuale Neurology and Neuroscience Reports shpjegoi se “prodhimi i lemzës është një mekanizëm kompleks i cili përfshin shumë neurotransmetues dhe strukturë anatomike brenda sistemit nervor qendror dhe periferik”, që do të thotë se ato mund të shkaktohen nga një numër i kushtet themelore në të gjithë trupin.

Sipas Pfanner, lemza e vazhdueshme ose e pazgjidhshme mund të tregojë në inflamacion rreth zemrës, por ato janë gjithashtu shenja të mundshme të një sulmi në zemër ose goditje në pritje. Dhe këto ngjarje kardiovaskulare nuk janë shqetësimet e vetme kryesore shëndetësore. Sipas Pfanner, lemza e palëvizshme ka qenë gjithashtu e lidhur me kancer të caktuar ose tumore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Ky zakon i përditshëm rrit rrezikun e prekjes nga sëmundja e frikshme

Publikuar

-

Nga

Kur bëhet fjalë për të qëndruar të shëndetshëm, është gjithmonë e rëndësishme të dëgjoni atë që mjeku juaj ju thotë se është më e mira. Në shumë raste, këshillat e mira përfshijnë shmangien e shijimit të një sasie të tepërt të disa ushqimeve, pijeve ose aktiviteteve. Por sipas hulumtimit të ri, ekziston një zakon i habitshëm i përditshëm që mund të jetë duke ju rrezikuar më shumë nga zhvillimi i demencës. Dëgjimi i muzikës me zë të lartë në kufje mund të rrisë rrezikun e çmendurisë.

Një analizë e fundit nga Shoqata Akustike e Amerikës paralajmëron që njerëzit me ekspozim të zgjatur ndaj niveleve të zhurmës prej 70 decibelësh ose më shumë po e rrezikojnë veten e tyre për të zhvilluar probleme të dëgjimit më vonë gjatë jetës. Ky nivel, i cili është gati aq i lartë sa një TV në vëllim normal të dëgjimit ose duke përdorur një fshesë me korrent, tejkalohet lehtësisht duke përdorur kufje ndërsa dëgjoni muzikë me më shumë se 50 përqind të vëllimit, raporton EatingËell .

Për shkak të këtij ekspozimi të rregullt, të zgjatur në nivele rreth 85 decibel në pajisjet personale të dëgjimit, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) vlerëson se rreth gjysma e të gjithë fëmijëve, adoleshentëve dhe të rinjve të rritur midis moshës 12 dhe 35 vjeç po e vendosin veten në rrezik të humbje te degjimit .

Hulumtimi ka treguar se aftësitë edhe të zvogëluara të dëgjimit i vendosin njerëzit në rrezik më të lartë të zhvillimit të demencës më vonë në jetë. Një studim i vitit 2011 i botuar në JAMA Neurology zbuloi se nga 639 pjesëmarrës të testuar për një mesatare prej 12 vjetësh, ata me humbje të lehtë të dëgjimit kishin dy herë më shumë gjasa të tregonin shenja të rënies njohëse krahasuar me ata me dëgjim të paprekur; humbja e moderuar e dëgjimit rriti rrezikun me tre herë; dhe një diagnozë e humbjes së rëndë të dëgjimit e bëri dikë pesë herë më shumë të ngjarë të diagnostikohet me çmenduri.

LEXO EDHE:  Vendet e BE-së nisin vaksinimin e adoleshentëve
LEXO EDHE:  Presidenti Biden thotë se SHBA do të dhurojë 500 miliona doza vaksinash për botën

Humbja e dëgjimit prek zona të caktuara të trurit dhe shkakton çmenduri me kalimin e kohës. Studiuesit besojnë se marrëdhënia midis çmendurisë dhe humbjes së dëgjimit është rezultat i drejtpërdrejtë i mungesës së stimulit, me studime të imazhit që tregojnë se truri juaj mund të fillojë të luftojë pasi të ndalojë të marrë aq shumë të dhëna nga veshët tuaj sa është mësuar.

Sipas ekspertëve, shumica e humbjes së dëgjimit është e mundur të shmanget. Përkundër besimit popullor, humbja e aftësisë për të dëgjuar me kalimin e kohës nuk është domosdoshmërisht një përfundim i falur.

Ju mund të mbroni veshët tuaj me disa mjete dhe taktika të thjeshta. Përveç sigurimit që të mos i dëgjoni meloditë tuaja në 11 me kufje, ka edhe mënyra të tjera për të mbrojtur veten nga efektet e ekspozimit të zhurmës.

Pajisjet e tilla si Apple Watch tani ofrojnë mundësinë për të monitoruar sa kohë kaloni rreth tingujve me zë të lartë, duke ju paralajmëruar kur janë kaluar kufijtë e pranueshëm në mënyrë të sigurt. Aplikacionet e lexuesit Decibel janë gjithashtu të disponueshme për smartphone që mund t’ju ndihmojnë të përcaktoni çdo ambient me rrezik të lartë.

Sipas Harvard Health, është gjithashtu më mirë të sillni veshë ose kufje që anulojnë zhurmën në koncerte, ngjarje sportive dhe festa të tjera ku zhurmat e mëdha janë të zakonshme. Sugjerohet gjithashtu që të bëni pushime gjatë seancave të zgjatura të dëgjimit duke përdorur kufje./ CNA.al

LEXO TE PLOTE