Connect with Us

Mjeku Domi kritika qeverisë/ E pafalshme që shqiptarët po marrin vaksinën kineze

Shëndeti

Mjeku Domi kritika qeverisë/ E pafalshme që shqiptarët po marrin vaksinën kineze

Publikuar

-

Mjeku Domi kritika qeverisë/ E pafalshme që shqiptarët po marrin vaksinën kineze

Mjeku shqiptar që punon në SHBA, Arban Domi, ka dalë kundër qeverisë shqiptare, e cila ka sjellë në vendin tonë vaksinën kineze kundër Covid-19.

Domi e cilësoi të pafalshme përdorimin e vaksinës kineze në Shqipëri, ndërsa tha dhe arsyet se përse e ka këtë mendim.

Sipas tij,nuk ka asnjë studim që të tregojë sigurinë e vaksinës kineze, për të cilën deklaroi në emisionin “Log” të Endri Xhafos se nuk është e certifikuar.

LEXO EDHE:  Hedhja e kripës në bimë/ Pse po e bëjnë të gjithë?

Për këtë vaksinë le të marrim të mirëqenë faktin se për atë janë kaluar të gjitha fazat, por sa siguri ka kjo vaksinë? Kjo vaksinë garanton me të dy dozat e saj sigurojnë një mbrojtje prej 50.38 %”, theksoi mjeku./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

OBSH kritikon vendet e pasura/ “Mos vaksinoni fëmijët, jepjani vaksinat vendeve të varfra”

Publikuar

-

Nga

OBSH kritikon vendet e pasura/ “Mos vaksinoni fëmijët, jepjani vaksinat vendeve të varfra

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus gjatë një konferencë për mediat u ka kërkuar vendeve të pasura që të jenë më solidare me të varfrat për sa i përket shpërndarjes së vaksinës kundër koronavirusit.

Ghebreyesus kërkoi nga vendet më të fuqishme që të shtyjnë planet për të vaksinuar të adoleshentët dhe fëmijët dhe të furnizojnë me sa më shumë doza skemën e Covax, e cila shpërndan vaksinat për vendet e varfra.

“Mos vaksinoni fëmijët  e adoleshentët, jepjani dozat  ‘Covax’. Në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme, furnizimi me vaksina nuk ka qenë i mjaftueshëm as për të vaksinuar punonjësit e sistemit shëndetësore që përballen çdo ditë me virusin vdekjeprurës”, tha Ghebreyesus./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Manastirliu nxjerr shifrat/ Ja sa vaksinime janë kryer nga fillimi i fushatës ndaj Covid

Publikuar

-

Nga

Manastirliu nxjerr shifrat/ Ja sa vaksinime janë kryer nga fillimi i fushatës ndaj Covid

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka publikuar shifrat e vaksinimeve që janë zhvilluar deri me tani.

Ministrja e Shëndetësisë , Ogerta Manastirliu shprehet se nga nisja fushates janë kryer 650 mijë vaksinime ndërsa  procesi do të vijojë deri në arritjen e objektivit për 1 milion.

Ndërkohë në 24 orët e fundit në vend u raportua për një viktimë dhe 49 raste të reja.

LEXO EDHE:  Shpëtim Gjika thumbon Metën/ Edhe nja dy-tre dekorata dhe marr statusin veteran

LEXO EDHE:  8 gjërat që tregojnë se keni mungesë vetëbesimi

Ndërsa 983 persona e fituan betejën me sëmundjen e rëndë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Alimehmeti jep lajmin e mirë/ “Pandemia drejt shuarjes”

Publikuar

-

Nga

Alimehmeti jep lajmin e mirë/ “Pandemia drejt shuarjes”

Eksperti epidemiolog Ilir Alimehmeti është shprehur se ka ardhur koha që disa masa kufizuese kundër Covid-19 të rishikohen menjëherë, duke nisur nga heqja e maskës në rrugë, mjafton që të respektohet distancimi social.

Epidemiologu në një intervistë për Bw, thotë se Shqipëria nuk do të përjetojë më valë të reja të COVID-19 si ato që u regjistruan në muajt dhjetor 2020 dhe shkurt 2021.

Ai shprehet se imunizimi i tufës nuk duhet marrë si mekanizëm mbrojtje ndaj personave të pavaksinuar dhe që nuk e kanë kaluar COVID-in, për aq kohë sa virusi COVID-19 do të jetë në qarkullim./CNA.al

LEXO EDHE:  “Ndërtimi i Gazsjellësit TAP i rëndësishëm”/ Yuri Kim: Shqipëria pjesë e arkitekturës rajonale të energjisë

LEXO EDHE:  Gjermanët të zhgënjyer nga aplikacioni për gjurmimin e koronavirusit

 

LEXO TE PLOTE