Connect with Us

“Të rinjtë korçarë fitojnë mijëra euro”/ Peleshi: Më vjen mirë që u bë meme, u përhap lajmi

Politikë

“Të rinjtë korçarë fitojnë mijëra euro”/ Peleshi: Më vjen mirë që u bë meme, u përhap lajmi

Publikuar

-

Drejtuesi politik i PS për qarkun e Korçës, Niko Peleshi ka folur lidhur me temën se të rinjve korçarë, nëpërmjet internetit arrijnë të fitojnë me mijëra euro në tregun e hapur global.

Peleshi tha se i erdhi mirë që kjo gjë u bë “meme” në rrjetet sociale, sepse lajmi se të rinjtë korcarë janë të talentuar, u përhap më shpejtë.

“Rruga e vetme është teknologjia, sepse nuk kërkon porte, aeroporte, autostrada. I ka të gjitha digjitale. Mjafton të kesh një ëifi dhe ti i ke të lidhur. Kemi mbi 300 të rinj të trajnuar mbi 100 që janë aktivë. E ka thënë kryeminstri, ishte një shock për shumë, u bë objekt memesh në internet, aq më mirë se u përhap lajmi më shpejt, kur tha kryeministri atë që dëgjoi këtu në Korçë në fakt, që ka të rinj që fitojnë mijëra euro në muaj përmes internetit. Është e vërtetë. Kemi të rinj që kanë lënë punën shtetërore se fitojnë më tepër, por kanë hapur kompani me 10-15 të rinj të tjerë dhe punojnë në vende që s’ta pret mendja. Këtu në Korcë sin ë gjithë shqipërinë gjen njerëz të heshtur, heronj të heshtur sa nuk ta pret mendja. Kemi të rinj që punojnë për gjithë botën, që nga Australia, Japonia Spanja, gjermania etj, apo biznese klasike, si a-camineti, është një kompani që prodhon oxhaqe. Një sipërmarrje që eksporton në 36 vende të botës. E imagjonon, transportohen në Ukrainë, Turqi, Gjermani dhe mandej. Detyra jonë është ti marrim si modele dhe ti shtojmë. Kjo është sfida jonë e vërtetë. E kaluam stacionin e parë, jemi në një stacion që ka përpara një segment rruge më të vështirë”, tha Peleshi në emisionin “Konak” me gazetarin Tonin Frroku./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Konflikti Palestinë-Izarel/ Ironizon Spahiu: Jemi popull pa ‘shtyllë kurrizore’

Publikuar

-

Nga

Nga Kreshnik Spahiu/ “Shqipëria Fiton” nëse votohet Amerika, dhe jo Monika

Ish kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu ka reaguar lidhur me situatën e tensionuar mes Palestinës dhe Izraelit.

Spahiu shprehet se ne jemi një popull pa ‘shtyllë kurrizore’. Ai shton se partitë politike në vendin tonë kanë zgjedhur të heshtin në lidhje me këtë konflikt.

“Në shekuj kombi ynë ka qenë i ndarë dhe pa vizion partneriteti historik: Brenda një shekulli kemi ndërruar 30 popuj miq, dhe i kemi bërë armiq: Turqit, grekët, italianët, serbët, Jugo-sllavët, kubanezët, Vietnamezët, rusët, kinezët, amerikanët, gjermanët, francezët… Së fundmi për turpin tonë jemi ndarë si popull në dysh:

– Tifoza pro Palestinës

– Tifoza pro Izraelit

Thjesht tregojmë mediokritetin dhe mungesën e një shtylle kurrizore si komb i pa përcaktuar për të ardhmen tonë. Jo vetēm kaq por dy shtetet shqiptare dhe 200 partitë politike në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi kanë zgjedhur heshtjen”, shkruan Spahiu./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kush mund të drejtojë PD nëse largohet Basha?/ Arben Imami: Do bëjmë gati kandidatin

Publikuar

-

Nga

Kush mund të drejtojë PD nëse largohet Basha?/ Arben Imami: Do bëjmë gati kandidatin

Ish-deputeti Arben Imami, është pyetur se kush mund të jetë kryetari i PD-së nëse Lulzim Basha jep dorëheqjen.

Teksa ishte i ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, Imami tha se “Grupi për PD” është duke zgjedhur dhe bërë gati një kandidat për postin e kreut të PD-së.

Ai deklaroi se drejtimin e PD-së mund ta bëjë më mirë edhe një kandidat i paprovuar që ka eksperiencë në PD.

“Nuk janë hapur zgjedhjet. Ne si grup, “Grupi për PD” meqënëse ka një kohezion të mjaftueshëm pikëpamjesh dhe marrëdhëniesh besoj se do arrijmë të nxjerrim 1 ose më shumë kandidat që zgjedhjet e ardhshme në parti. Do ta bëjmë gati kandidatin, absolutisht jo s’mund të them që jam unë. Një kandidat i paprovuar që ka eksperiencë në PD, mund ta bëjë më mirë se Basha që ka provuar që nuk e bën dot”, theksoi Imami pa dhënë asnjë emër./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Berishën e sulmonin, por e donin”/ Imami: Me Bashën tallen se nuk fiton dot

Publikuar

-

Nga

“Berishën e sulmonin, por e donin”/ Imami: Me Bashën tallen se nuk fiton dot

Ish-deputeti i PD-së Arben Imami, nuk i ka kursyer kritikat për kryetarin e opozitës Lulzim Basha, pasi humbi zgjedhjet parlamentare me rezultat të thellë.

Imami ka bërë një krahasim të shkurtër me ish-kryeministrin dhe ish-liderin historik të PD-së Sali Berisha, ku deklaroi se këtë të fundit pavarësisht se e sulmonin, edhe e donin.

Ai tha se e kundërta ndodh me Bashën, për të cilin theksoi se po tallen me të se nuk fiton dot kundrejt kryeministrit Edi Rama.

LEXO EDHE:  Rama “i nxjerr sheshit” telefonatat me të tijët/ Pas Peleshit, flet me Gjiknurin: Do bësh tërmet apo jo?

LEXO EDHE:  "Vaksinimin mund ta mbyllim para afatit 14 muaj"/ Peleshi: Do angazhohen edhe Forcat e Armatosura

“Berishën e sulmonin, nuk  kanë lënë fjalë pa i thënë, e urrenin shumë, por e donin shumë. Problemi është që këtë nuk e urren njeri, me këtë tallen. Nuk fiton dot. Unë e kam ditur para 2 vjetësh”, nënvizoi ish-deputeti në emisionin “Zonë e Lirë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE