Connect with Us

Dhimbja “torturuese” kur kafshoni akulloren/ Zbulohet qeliza e dhëmbëve që dërgon sinjale në tru

Shëndeti

Dhimbja “torturuese” kur kafshoni akulloren/ Zbulohet qeliza e dhëmbëve që dërgon sinjale në tru

Publikuar

-

Dhimbja “torturuese” kur kafshoni akulloren/ Zbulohet qeliza e dhëmbëve që dërgon sinjale në tru

Është torturuese ndjesia e dhimbjes që përjetojmë tek dhëmbët pasi kafshojmë një akullore të ftohtë. Studiuesit nga SH.B.A. dhe Gjermani më në fund kanë analizuar rrënjën e kësaj dhimbjeje, duke identifikuar qelizat specifike në dhëmbë, odontoblastet, që ndiejnë temperaturat e ftohta.

Këto qeliza janë të bollshme në proteina speciale të ndjeshme ndaj të ftohtit, të cilat janë përgjegjëse për t’i lënë të ditur trurit kur hani ose pini diçka të ftohur. Sipas ekipit, zhvillimi i barnave për të synuar këta sensorë posaçërisht mund të hapë rrugën për trajtime të reja për ndjeshmërinë ndaj të ftohtit.

Për më tepër, gjetjet gjithashtu shpjegojnë më në fund një ilaç shtëpiak të vjetër për dhimbjen e dhëmbit, vajin e karafilit, i cili ndodh të përmbajë një kimikat që bllokon proteinën e ndjeshme ndaj ftohjes. Ndjeshmëria ndaj të ftohtit është shpesh më ekstreme në mesin e njerëzve me kavitete, ku një pjesë e smaltit mbrojtës të një dhëmbi lodhet nga filmat e baktereve dhe acidit.

Vlerësohet se afërsisht 2.4 miliardë njerëz rreth një e treta e popullsisë së botës kanë zgavra të patrajtuara në dhëmbët e tyre të përhershëm, ose ‘të rritur’. Studiuesit të udhëhequr nga neurobiologu David Clapham i Institutit Mjekësor Hoëard Hughes në Maryland – nuk u nisën fillimisht për të studiuar dhëmbët.

Në vend të kësaj, puna e tyre u përqendrua në të ashtuquajturat ‘kanale jonike’, poret në membranat e qelizave që veprojnë si porta të molekulave. Kur këto kanale zbulojnë një sinjal të caktuar siç është një mesazh kimik ose ndryshimi i temperaturës, ato reagojnë ose mbyllen me fiksim ose hapen gjerë.

Rasti i fundit lejon jonet të përmbyten në qelizë, duke krijuar një impuls elektrik që udhëton në qelizat e tjera dhe lejon trupin të komunikojë informacionin. Rreth pesëmbëdhjetë vjet më parë, ekipi përcaktoi se një kanal jon i tillë TRPC5 ishte shumë i ndjeshëm ndaj të ftohtit. Megjithatë, ishte e paqartë se ku u përdor TRPC5.

Studiuesit ishin në gjendje të përjashtonin funksionimin e tij në lëkurë, të paktën, duke botuar në një letër të vitit 2011 se minjtë që nuk kishin kanalin e jonit ishin akoma në gjendje të ndjenin të ftohtin .

Pas kësaj, ata ‘goditën një rrugë pa krye “, shpjegoi anëtari i ekipit dhe elektrofiziologia Katharina Zimmermann, e cila fillimisht ishte anëtare e laboratorit të Profesor Clapham, por tani punon në Universitetin Friedrich-Alexander Erlangen-Nürnberg në Gjermani.

Frymëzimi në fund të fundit erdhi, kur ekipi po drekonte. Dhëmbët janë një zonë tjetër e trupit me ndjeshmëri ndaj të ftohtit  dhe një që, në atë moment, ka punuar në një mënyrë që nuk ishte plotësisht e qartë.

LEXO EDHE:  Gratë kanë nevojë për më shumë orë gjumë sesa burrat/ Zbuloni arsyen

Teoria kryesore për mënyrën se si dhëmbët e ndiejnë të ftohtin përfshijnë kanale të vogla brenda dhëmbëve që përmbajnë lëng që lëviz kur ndryshon temperatura. Mendohej se ndoshta nervat mund të kuptonin drejtimin e kësaj lëvizjeje, dhe kështu sinjalizonin nëse një dhëmb ishte i nxehtë apo i ftohtë.

Problemi është se lëvizja e lëngjeve në dhëmbë është veçanërisht e vështirë për t’u studiuar – pasi hyrja në punën e brendshme të dhëmbëve përfshin prerjen e shtresave të vështira të smaltit dhe dentinës pa pluhurosjen e pulpës së butë që mbron e tillë.

Siç shpjegoi me zymtësi Profesor Zimmerman, ndonjëherë dhëmbët që studiohen në këtë mënyrë ‘thjesht bien në copa’. Pavarësisht nga këto sfida, kur Profesor Clapham dhe kolegët ekzaminuan dhëmbët nga të rriturit njerëzorë, megjithatë, ata zbuluan se ato përmbanin vërtet kanale jonike TRPC5, siç kishin menduar më parë. Për më tepër, TRPC5 është më e bollshme në dhëmbët me zgavra, të cilat janë shumë më të ndjeshme ndaj të ftohtit sesa homologët e tyre të shëndetshëm.

Për të hetuar më tej, ekipi kreu eksperimente në minj të gjallë, duke regjistruar aktivitetin e tyre nervor ndërsa dhëmbët hynin në kontakt me një solucion të ftohtë në akull.

Në minjtë e rregullt, ekipi zbuloi se dridhja shkaktoi aktivitet nervor. Sidoqoftë, minjtë që nuk kishin TRPC5 ose ishin trajtuar me një kimikat që bllokoi kanalin jonik nuk reaguan në të njëjtën mënyrë, duke sugjeruar që TRPC5 është çelësi i ndjesisë së të ftohtit në dhëmbë.

Ekipi zbuloi gjithashtu se një kanal jon tjetër në dhëmbë, ‘TRPA1’, gjithashtu duket se luan një rol në reagimin ndaj temperaturave të ftohta. Më në fund, ekipi gjurmoi vendndodhjen e TRPC5 në një lloj specifik të qelizave në dhëmbë, ‘odontoblasts’, të cilat mund të gjenden midis pulpës dhe dentinës përreth.

Kur dikush kafshon një akullore të ftohtë veçanërisht nëse ata kanë zgavra dhe dentinë të ekspozuar janë këto qeliza të mbushura me TRPC5 ato që marrin ndjesinë e të ftohtit dhe dërgojnë sinjale dhimbjeje në tru./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

OBSH/ Vdekjet nga orari i gjatë i punës janë në rritje

Publikuar

-

Nga

 OBSH/ Vdekjet nga orari i gjatë i punës janë në rritje

Orët e gjata të punës kanë çuar në qindra mijëra vdekje çdo vit, si rrjedhojë e një prirje që po përkeqësohet nga pasiguria ekonomike për shkak të pandemisë së koronavirusit, tha të hënën (17.05) Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Në studimin e parë global të humbjes së jetës të shoqëruar me orë më të gjata pune, një botim në revistën Environment International tregoi se 745.000 njerëz vdiqën nga një goditje në tru dhe sëmundje të zemrës të shoqëruara me orë të gjata pune në vitin 2016, duke shënuar një rritje gati 30% nga viti 2000. Studimi gjithashtu vuri në dukje se numri i njerëzve që punojnë me orë të gjata po rritet, dhe aktualisht qëndron në 9% të popullsisë totale globale.

“Puna 55 orë ose më shumë në javë është një rrezik serioz për shëndetin,” tha Maria Neira, drejtore e Departamentit të OBSH-së për Mjedisin, Ndryshimet Klimatike dhe Shëndetin.

“Ajo që ne duam të bëjmë me këtë informacion është të promovojmë më shumë veprim, më shumë mbrojtje të punëtorëve,” tha ajo. ‘Linjat e paqarta’ midis shtëpisë dhe punës

“Pandemia COVID-19 ka ndryshuar ndjeshëm mënyrën e punës së shumë njerëzve,” tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Puna nga shtëpia është bërë normë në shumë industri, shpesh duke turbulluar kufijtë midis shtëpisë dhe punës.”

“Asnjë punë nuk ia vlen të rrezikohet nga goditja në tru ose sëmundja e zemrës. Qeveritë, punëdhënësit dhe punëtorët duhet të punojnë së bashku për të rënë dakord mbi kufijtë në mbrojte të shëndetit të punëtorëve,” shtoi Ghebreyesus.

OBSH dhe Organizata Ndërkombëtare e Punës (ILO) vlerësojnë se 398.000 njerëz vdiqën nga një goditje në tru dhe 347.000 nga sëmundja e zemrës në vitin 2016 si rezultat i të punuarit të paktën 55 orë në javë. Midis vitit 2000 dhe 2016, numri i vdekjeve nga sëmundjet e zemrës të lidhura me orët e gjata të punës u rrit me 42% dhe nga goditja në tru me 19%.

Studimi arrin në përfundimin se puna 55 ose më shumë orë në javë shoqërohet me një rrezik të vlerësuar 35% më shumë të goditjes në tru dhe 17% rrezik më të lartë të vdekjes nga sëmundje ishemike të zemrës, krahasuar me punën 35 deri në 40 orë në javë.

LEXO EDHE:  Këto dhimbje lidhen me gjendjen e keqe emocionale

LEXO EDHE:  Fotot/ Ja si e mbyti dhimbjen e divorcit kjo modele

Apele për të kufizuar orët e punës.

“Pandemia po përshpejton zhvillimet që mund të ushqejnë prirjen drejt rritjes së kohës së punës,” tha OBSH.

Studiuesit thanë se 72% e viktimave të mbingarkesës në vitin 2016 ishin burra, kryesisht të moshës mesatare ose më të vjetër. Ai gjithashtu tregoi se njerëzit që jetonin në Azinë Juglindore dhe rajonin e Paqësorit Perëndimor ishin më të prekurit. Shpesh, punëtorët vdisnin shumë më vonë në jetë, ndonjëherë dekada pasi ishin larguar nga puna.

Stafi i OBSH-së, përfshirë Ghebreyesus, thonë se ata kanë punuar me orë më të gjata gjatë pandemisë. Orët e mbylljes do të ishin të dobishme për punëdhënësit, pasi kjo kishte treguar se rrit produktivitetin e punëtorëve, tha zyrtari teknik i OBSH-së Frank Pega.

“Është me të vërtetë një zgjedhje e zgjuar të mos rrisësh orët e gjata të punës në një krizë ekonomike,” tha ai. DW

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Pipero jep lajmin e mirë/ Në fund të Majit pritet lehtësimi i këtyre masave

Publikuar

-

Nga

Imunizimi i tufës/ Pipero: Brenda majit do jenë vaksinuar një milionë qytetarë

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero është shprehur se situata drejt Covid 19 ka shkuar drejt lehtësimit. Sipas tij , deri në fund të muajit Qershor do të kemi një miljon të vaksinuar. Mjeku i njohur i bëri thirrje Komisionit të ekspertëve që të heqin maskat në ambjentet e hapura. I ftuat në Report Tv Pipero shtoi gjithashtu se në fund të muajit Maj priten lehtësira të orës policore.

Po shkojmë drejt lehtësimit të masave, në fillim të Qershorit do arrijmë  1 miljon te vaksinuar. Numri i tamponave ka qenë i lartë.

Ekspozimi i qytetarëve do të na zerë të arrijmë imunitetin imun apo kolektiv. Kemi shtime nga 1 ose 2 në ditë. Unë do them  për telefonat që kam mbi dy tre javë që nuk më bie telefoni si më parë, kjo është një tregues pozitiv. Kjo na bën të inkurajonjë komisioni e  ekspertëve të shohë masat për ta na lehtësuar, siç është heqja e mbajtjes së maskës në mjediset e hapura. Unë mendoj që shumë shpejt ata do të marrin masa për heqjen e maskës.

Nga fundi i muajit do shihet edhe ora policore dhe shërbimi në bare dhe restorante.

Situata është më e qetë edhe në spitale, ata që janë të shtruar asnjë nuk është i intubuar kanë një situatë të mesme apo të lehtë, numri është i vogël dhe do mundohemi që mos të kemi asnjë humbje jete”, u shpreh Pipero./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Situata drejt normalizimit/ Vijon ulja e rasteve të reja me Covid, 1 humbje jete në 24 orë

Publikuar

-

Nga

Situata drejt normalizimit/ Vijon ulja e rasteve të reja me Covid, 1 humbje jete në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3169 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 39 qytetarë, ndërsa është regjistruar dhe 1 viktimë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 6 në Gjirokastër, 4 raste në Shkodër, nga 3 raste në Tiranë, Devoll, Berat, Vau i Dejës, nga 2 raste në Durrës, Fier, Pogradec, Sarandë, Malësi e Madhe, nga 1 rast në Lushnje, Mirditë, Tropojë, Kamëz, Gramsh, Skrapar, Dropull.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 986 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 126,405 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 71 pacientë nga të cilët 7 pacientë janë në terapi intensive.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e ka fituar 1 qytetare 72 vjeç nga Fieri. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes së të ndjerës.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

LEXO EDHE:  Shkencëtarët krijojnë aksidentalisht një lloj të ri qelqi

LEXO EDHE:  Fotot/ Ja si e mbyti dhimbjen e divorcit kjo modele

Statistika (18 Maj 2021)

Raste të reja ditore 39
Të shëruar në 24 orë 986
Të shtruar në spitale 71
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 3,169

Testime totale 682,565
Raste pozitive 132,071
Raste të shëruara 126,405
Raste Aktive 3,230
Humbje jete 2,436

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 2509
Korçë 142
Shkodër 132
Fier 74
Lezhë 71
Vlorë 66
Gjirokastër 66
Elbasan 57
Berat 51
Durrës 30
Kukës 20
Dibër 12

LEXO TE PLOTE