Connect with Us

A po sjellin “shpëtimin” vaksinat kineze?!

Shëndeti

A po sjellin “shpëtimin” vaksinat kineze?!

Publikuar

-

“Një tragjedi në 12 muaj”/ Erion Dasho: Këto data shënojnë fillimin dhe mbarimin e COVID-it në Shqipëri

Nga Erion Dasho

Ardhja e një milion vaksinave kineze po shihet dhe interpretohet nga fanfarat e Boratit si fitorja përfundimtare mbi virusin. Të krijohet përshtypja se, po të lihet në dorën e Edi Ramës, dita e ardhjes së vaksinave mund të zyrtarizohet si një datë historike, një farë “nëntori i katërt” i “Skënderbeut” tonë të dytë.

Si qëndron e vërteta?

Ndërkohë që makineria propagandistike e pushtetit po sajon farsa vaksinimi në sheshe dhe stadiume, rreziku i infektimit dhe humbjes së jetës vazhdon të qëndrojë si shpatë Demokleu mbi kokat e shqiptarëve. 200 mijë vaksinat kineze të ardhura pardje shërbejnë për të imunizuar 100 mijë persona ose rreth 4% të popullatës adulte. Edhe sikur të 1 milion dozat e CoronaVac të aplikohen brenda prillit (gjë që nuk ka të ngjarë për shkak të paaftësisë totale të qeverisë), ky numër të vaksinuarish përsëri nuk shkon më tepër se 20% e popullatës.
Le të shohim se ç’ka ndodhur në vendet e tjera kur janë vaksinuar këto përqindje të popullsisë.

Vaksinimin e 20% të popullsisë Izraeli e arriti në janar, kurse Britania e Madhe në shkurt. Izraeli që nga arritja e këtij objektivi ka shënuar 1,369 humbje jete (1 shkurt deri më sot), kurse Britania e Madhe 3,638 (1 mars deri më sot). Të mos harrohet se Britania e Madhe dhe Izraeli kanë aplikuar Pfizer, AstraZeneca dhe Moderna që ofrojnë mbrojtje 90 deri 95% dhe jo CoronaVac me aftësi mbrojtëse 50%!!!

Për më tepër Izraeli dhe Britania e Madhe nuk i varën shpresat vetëm tek vaksina. Ato testojnë dhe gjurmojnë aktivisht rastet, vazhdojnë me masat kufizuese, ndërkohë që kanë sisteme shëndetësore të aftë të ofrojnë kujdes shëndetësor 360 gradë për të infektuarit, të sëmurët dhe personat me komplikacione të rënda të virusit.

A i ofron sistemi shëndetësor shqiptar këto mundësi??!!
Borat!
Ti po sjell një milion vaksina kineze dhe po organizon farsa vaksinimi, por je aq larg të thirrurit fitore mbi virusin sa ç’ke qenë në shkurtin e kasaphanës mbi shëndetin dhe jetën e shqiptarëve, muajin kur vdisnin mbi 2 mijë shqiptarë! 5 apo 10% e popullatës që do të vaksinohet deri në fund të prillit (edhe kjo vetëm nëse të paaftët e komitetit tënd do të arrijnë të organizohen siç duhet) nuk mjaftojnë aspak për të kontrolluar përhapjen e virusit!
Madje, siguria false që krijohet nga ideja e gabuar “shpëtuam se erdhën vaksinat” mund të jetë shumë më e rrezikshme sepse njerëzit mund të mos zbatojnë edhe ato masa minimale mbrojtëse që ekzistojnë sot.
Borat!

LEXO EDHE:  Studimi i frikshëm/ Për çdo viktimë ka 800 të prekur me koronavirus

Ti po sjell vaksina për të vaksinuar 20% të popullatës brenda verës (atë shifër që Serbia e ka arritur sot), por spitalet e tua kanë ende një vdekshmëri gati 100% të pacientëve të intubuar dhe rreth 60-70% të pacientëve të shtruar në reanimacion. Nëse mendon se duke organizuar cirqe vaksinimi (sepse nuk mund të quhet “fushatë” vaksinimi i qytetarëve në Sheshin Skënderbej), qytetarët do të harrojnë 9,000 të vdekurit e deritanishëm nga COVID-i, gabohesh rëndë! 9,000 vdekjet, pjesa dërrmuese e të cilave në shtëpi nën kujdesin e familjarëve të tmerruar nuk amnistohen!

Familjet e rrënuara ekonomikisht prej mbi 200 milion euro shpenzime nga xhepi për trajtimin e COVID-it nuk ta falin lehtë katastrofën që u shkaktove shqiptarëve! Për të gjitha këto ti dhe boratët e tu do të jepni llogari në dhe pas 25 prillit!
Borat!

Me vaksinën tënde elektorale të cilën e solle me dritëshkurtësi ditën e çeljes së fushatës, njerëzit po tallen.
Me nxjerrjen e njerëzve në shesh për t’u vaksinuar, ti Borat po bën mitingun elektoral që nuk bëre në 25 mars. Në kurriz të atyre që duhej t’i kishe vaksinuar në poliklinika dhe qendra shëndetësore si njerëz dhe jo nëpër sheshe dhe stadiume!

Ata të cilët me dallkaukllëk i quan “gjyshër” dhe për shëndetin e të cilëve bën sikur të zë meraku, e kuptojnë shumë mirë se tashmë po përdoren si figurantët e fushatës tënde elektorale!
Si kamuflazhi i një viti dështimesh ku mijëra prej tyre nuk po ja arrijnë ditës së vaksinimit për fajin tënd dhe të boratëve të tu!

Shqiptarët janë të zgjuar, Borat!
Ata nuk mashtrohen lehtë.
Do ta kuptosh shumë shpejt…

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

SHBA, miliarda për pilulën kundër COVID-it dhe viruseve të tjera

Publikuar

-

Nga

SHBA, miliarda për pilulën kundër COVID-it dhe viruseve të tjera

Shtetet e Bashkuara po investojnë 3.2 miliardë dollarë për zhvillimin e pilulave antivirale për COVID-19-ën dhe viruset e tjera që mund të shkaktojnë pandemi të reja.

Eksperti i lartë amerikan i sëmundjeve infektive, Dr. Anthony Fauci, e bëri njoftimin të enjten në një konferencë shtypi në Shtëpinë e Bardhë si pjesë e një iniciative të re të quajtur Programi Antiviral për Pandemitë.

Programi do të mbështesë punën kërkimore për zhvillimin e barnave të reja për të trajtuar simptomat e shkaktuara nga koronavirusi dhe viruse të tjera potencialisht të rrezikshme.

Tabletat për COVID-19-ën janë tashmë në fazën e zhvillimit dhe mund të fillojnë të jenë në dispozicion nga fundi i vitit 2021 nëse provat klinike janë të suksesshme.

LEXO EDHE:  Gjendet ilaçi që i shpëton jetën pacientëve të infektuar me Covid

LEXO EDHE:  Dy vetëvrasje në Spitalin Covid 2/ Erion Dasho del me reagimin e fortë

Financimi do të përshpejtojë provat dhe do të forcojë mbështetjen për kërkimin, zhvillimin dhe prodhimin e sektorit privat.

Shtetet e Bashkuara më parë aprovuan ilaçin antiviral remdesivir si një kurë për COVID-19-ën. SHBA gjithashtu kanë autorizuar për përdorim urgjent tre kombinime të antitrupave që ndihmojnë në luftimin e virusit. Por ilaçet mund të merren vetëm nga pacientë të shtruar në spital apo në klinikë mjekësore, një problem logjistik që ka rezultuar në një kërkesë të dobët.

Kompanitë farmaceutike AstraZeneca, Pfizer dhe Roche kanë filluar testimin e ilaçeve antivirale në formë pilule./ VOA

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Paralajmërimi i ekspertëve/ Kur duhet të shqetësoheni për lemzën

Publikuar

-

Nga

Paralajmërimi i ekspertëve/ Kur duhet të shqetësoheni për lemzën

Lemza mund të jetë e bezdisshme dhe shpesh klasifikohet si e padëmshme. Ato janë kontraktime të pavullnetshme të diafragmës të pasuara nga një mbyllje e papritur e kordave tuaja vokale, e cila është ajo që prodhon tingullin e njohur të lemzës , sipas Klinikës Mayo.

Zakonisht nuk e dimë se çfarë saktësisht shkakton sulmet tona të lemzës, të cilat mund të vijnë nga pak sode, pije alkoolike , apo edhe nga një emocion i papritur. Në këto raste, ato zakonisht nuk zgjasin shumë. Sidoqoftë, jo të gjitha rastet kur ju merr lemza janë të padëmshme dhe ato mund të jenë simptomë e diçkaje më serioze, veçanërisht nëse nuk zhduken.

Nëse lemza juaj zgjat më shumë se 48 orë, ato mund të jenë simptomë e një problemi serioz. Ndërsa lemza e rastit nuk është asgjë për t’u shqetësuar, lemza që zgjat me ditë shpesh nënkupton që diçka nuk është në rregull.

Siç shpjegoi Timothy Pfanner , MD, një ish-profesor asistent i mjekësisë në Kolegjin e Mjekësisë të Shkencës Shëndetësore të Teksasit A&M, ekzistojnë dy lloje të lemzave të zgjatura : të vazhdueshme ose të pazgjidhshme. Lemzat e vazhdueshme janë ato që zgjasin më shumë se 48 orë, por më pak se 30 ditë, ndërsa lemza e paqëndrueshme zgjat më shumë se 30 ditë. Pfanner tha se lemza afatgjate, zakonisht është koha që mjekët “të fillojnë të shqetësohen se diçka më serioze po ndodh brenda”. Lemza afatgjatë mund të jetë një shenjë e disa shqetësimeve të mëdha shëndetësore.

LEXO EDHE:  Studimi i frikshëm/ Për çdo viktimë ka 800 të prekur me koronavirus

LEXO EDHE:  Gjendet ilaçi që i shpëton jetën pacientëve të infektuar me Covid

Është e rëndësishme të mos injoroni lemza të zgjatura sepse ato janë shoqëruar me disa shqetësime të mëdha shëndetësore. Një raport i vitit 2018 i botuar në revistën aktuale Neurology and Neuroscience Reports shpjegoi se “prodhimi i lemzës është një mekanizëm kompleks i cili përfshin shumë neurotransmetues dhe strukturë anatomike brenda sistemit nervor qendror dhe periferik”, që do të thotë se ato mund të shkaktohen nga një numër i kushtet themelore në të gjithë trupin.

Sipas Pfanner, lemza e vazhdueshme ose e pazgjidhshme mund të tregojë në inflamacion rreth zemrës, por ato janë gjithashtu shenja të mundshme të një sulmi në zemër ose goditje në pritje. Dhe këto ngjarje kardiovaskulare nuk janë shqetësimet e vetme kryesore shëndetësore. Sipas Pfanner, lemza e palëvizshme ka qenë gjithashtu e lidhur me kancer të caktuar ose tumore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Ky zakon i përditshëm rrit rrezikun e prekjes nga sëmundja e frikshme

Publikuar

-

Nga

Kur bëhet fjalë për të qëndruar të shëndetshëm, është gjithmonë e rëndësishme të dëgjoni atë që mjeku juaj ju thotë se është më e mira. Në shumë raste, këshillat e mira përfshijnë shmangien e shijimit të një sasie të tepërt të disa ushqimeve, pijeve ose aktiviteteve. Por sipas hulumtimit të ri, ekziston një zakon i habitshëm i përditshëm që mund të jetë duke ju rrezikuar më shumë nga zhvillimi i demencës. Dëgjimi i muzikës me zë të lartë në kufje mund të rrisë rrezikun e çmendurisë.

Një analizë e fundit nga Shoqata Akustike e Amerikës paralajmëron që njerëzit me ekspozim të zgjatur ndaj niveleve të zhurmës prej 70 decibelësh ose më shumë po e rrezikojnë veten e tyre për të zhvilluar probleme të dëgjimit më vonë gjatë jetës. Ky nivel, i cili është gati aq i lartë sa një TV në vëllim normal të dëgjimit ose duke përdorur një fshesë me korrent, tejkalohet lehtësisht duke përdorur kufje ndërsa dëgjoni muzikë me më shumë se 50 përqind të vëllimit, raporton EatingËell .

Për shkak të këtij ekspozimi të rregullt, të zgjatur në nivele rreth 85 decibel në pajisjet personale të dëgjimit, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) vlerëson se rreth gjysma e të gjithë fëmijëve, adoleshentëve dhe të rinjve të rritur midis moshës 12 dhe 35 vjeç po e vendosin veten në rrezik të humbje te degjimit .

Hulumtimi ka treguar se aftësitë edhe të zvogëluara të dëgjimit i vendosin njerëzit në rrezik më të lartë të zhvillimit të demencës më vonë në jetë. Një studim i vitit 2011 i botuar në JAMA Neurology zbuloi se nga 639 pjesëmarrës të testuar për një mesatare prej 12 vjetësh, ata me humbje të lehtë të dëgjimit kishin dy herë më shumë gjasa të tregonin shenja të rënies njohëse krahasuar me ata me dëgjim të paprekur; humbja e moderuar e dëgjimit rriti rrezikun me tre herë; dhe një diagnozë e humbjes së rëndë të dëgjimit e bëri dikë pesë herë më shumë të ngjarë të diagnostikohet me çmenduri.

LEXO EDHE:  Dy vetëvrasje në Spitalin Covid 2/ Erion Dasho del me reagimin e fortë
LEXO EDHE:  Austria planifikon të nisë vaksinimin për koronavirus në janar

Humbja e dëgjimit prek zona të caktuara të trurit dhe shkakton çmenduri me kalimin e kohës. Studiuesit besojnë se marrëdhënia midis çmendurisë dhe humbjes së dëgjimit është rezultat i drejtpërdrejtë i mungesës së stimulit, me studime të imazhit që tregojnë se truri juaj mund të fillojë të luftojë pasi të ndalojë të marrë aq shumë të dhëna nga veshët tuaj sa është mësuar.

Sipas ekspertëve, shumica e humbjes së dëgjimit është e mundur të shmanget. Përkundër besimit popullor, humbja e aftësisë për të dëgjuar me kalimin e kohës nuk është domosdoshmërisht një përfundim i falur.

Ju mund të mbroni veshët tuaj me disa mjete dhe taktika të thjeshta. Përveç sigurimit që të mos i dëgjoni meloditë tuaja në 11 me kufje, ka edhe mënyra të tjera për të mbrojtur veten nga efektet e ekspozimit të zhurmës.

Pajisjet e tilla si Apple Watch tani ofrojnë mundësinë për të monitoruar sa kohë kaloni rreth tingujve me zë të lartë, duke ju paralajmëruar kur janë kaluar kufijtë e pranueshëm në mënyrë të sigurt. Aplikacionet e lexuesit Decibel janë gjithashtu të disponueshme për smartphone që mund t’ju ndihmojnë të përcaktoni çdo ambient me rrezik të lartë.

Sipas Harvard Health, është gjithashtu më mirë të sillni veshë ose kufje që anulojnë zhurmën në koncerte, ngjarje sportive dhe festa të tjera ku zhurmat e mëdha janë të zakonshme. Sugjerohet gjithashtu që të bëni pushime gjatë seancave të zgjatura të dëgjimit duke përdorur kufje./ CNA.al

LEXO TE PLOTE