Connect with Us

Vrau Klodian Rashën/ Ish-oficeri i policisë kërkon ndryshim të akuzës

Kronika

Vrau Klodian Rashën/ Ish-oficeri i policisë kërkon ndryshim të akuzës

Publikuar

-

Vrau 25 vjeçarin Klodian Rashën/ Ish-oficeri i policisë kërkon ndryshim të akuzës

Gjatë seancës që u mbajt ditën e sotme, avokati i ish-efektivit të “Shqiponjave” Nevaldo Hajdraj, i cili akuzohet për vrasjen e Klodian Rashës, ka kërkuar në gjykatë ndryshimin e akuzës nga “vrasje me dashje” në “vrasje në kapërcim të kushteve të mbrojtjes së nevojshme” si dhe “gjykim të shkurtuar”.

Ndërkohë pas seancës paraprake të zhvilluar këtë të premete, Hajdaraj i ka kërkuar ndjesë edhe babait të viktimës, Qazim Rashës, ky i fundit u shpreh se “kishte ardhur të shihte me sytë e tij drejtësinë”.

Kujtojmë se 25 vjeçari Klodian Rasha, u vra mbrëmjen e 8 dhjetorit 2020 nga oficeri i policisë së njësisë “Shqiponja” Nevaldo Hajdaraj. Ngjarja ndodhi pasi autoritetet vendosën prej 17 nëntorit kufizimin e lëvizjeve pas orës 22:00 si masë për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Efektivi i poicisë pasi konstatoi Rashën jashtë orarit policor, i bëri thirrje për të ndaluar, por i riu nuk iu bind, ndërsa në ndjekje e sipër ai hap zjarr ndaj 25-vjeçarit pasi dyshonte se ishte i armatosur. Ndërkohë të nesërmen pas vrasjes së 25-vjeçarit autoritetet policore gjetën një armë rreth 200 metra larg vendngjarjes.

LEXO EDHE:  18 vite burg për vrasje/Ekstradohet nga Italia gramshioti (Emri-Foto)

Ndërkohë nga hetimet e kryera rezultoi se pistoleta nuk ishte në pronësinë e Rashës, pasi nuk kishte asnjë gjurmë që e lidhte me atë. Kjo bëri që prokuroria të ndryshonte akuzën nga “vrasje në kapërcim të kufijve të mbrojtjes” në “vrasje me dashje”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Kapen 400 kg drogë në Kosovë/ Artan Hoxha: Ishte destinuar për tregun e pasur të BE

Publikuar

-

Nga

Kapen 400 kg drogë në Kosovë/ Artan Hoxha: Ishte destinuar për tregun e pasur të BE

Ditën e sotme janë sekuestruar 400 kg kokainë në Lipjan të Kosovës dhe në këtë operacion policia ka arrestuar shtatë persona.

Sipas mediave kosovare, tre prej të arrestuarve janë Izet Sheqiri, Enver Belegu dhe Bajram Maliqi, ndërsa emri i të tjerëve nuk është bërë ende publik.

Për këtë operacion ka zbardhur detaje mbrëmjen e sotme gazetari investigativ Artan Hoxha, i cili ka treguar se kokaina është e pastër si kristali.

“Kjo drogë e kalon pastërtinë e 92%, që është ndër pastërtitë më të mëdha të kokainës. Nuk do të ishte e mundur që ajo sasi të hidhej në treg ashtu. Pra nëse janë konfiskuar 400 kg kokainë të tillë, në treg do të hidhej trefishi i saj.

Kjo pastërti e kokainës i lejon trafikantët ta zbusin drogën dhe ta bëjnë të absorbueshme për klientët, pasi pastërtia aq e madhe rrezikon jetën e përdoruesve të saj. Për fat të keq tashmë është provuar se territori i Kosovës po kthehet në një bazë operacionale të grupeve kriminale që merren me narkotrafikun”, u shpreh ai në “Debat Plus”.

LEXO EDHE:  Vrasja e Klodian Rashës/ Manjani: Policia duhet të hetohet nëse ka tentuar të fshehë të vërtetën

LEXO EDHE:  Vrasja e Klodian Rashës/ Manjani: Policia duhet të hetohet nëse ka tentuar të fshehë të vërtetën

Sipas tij, droga ishte destinuar për tregun e pasur të Bashkimit Evropian dhe jo për tregun e Kosovës apo Shqipërisë.

“Që nga paketimi në Brazil, droga ishte destinuar për organizata të ndryshme. Është në praktikën e organizatave kriminale që në fillim ata testojnë sasi shumë më të ulëta të drogës.

Pra në fillim ata kanë testuar sasi më të vogla, më pas kanë shkuar në sasi pak më të mëdha, për të ardhur deri te ajo që është konfiskuara sot. Trafikantët kanë fituar siguri se ky shteg është sigurt”, theksoi gazetari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Sekuestrimi i 400 kg kokainë në Kosovë/ Kraja: Operacioni tregoi efikasitetin e strukturave tona

Publikuar

-

Nga

Kapja e 400 kg kokainë në Kosovë/ Kraja: Operacioni tregoi efikasitetin e strukturave tona

Kreu i SPAK, Arben Kraja, ishte i pranishëm në konferencën e përbashkët me Prokurorinë e Kosovës mbrëmjen e sotme, e cila u mbajt lidhur me sekustrimin e 400 kg kokainë.

Në fjalën e tij Kraja tha se kjo nxori në pah jo vetëm që krimi ka zgjeruar territorin e veprimit, por që nëse shtete bashkëpunojnë mund ta luftojnë atë.

“Ka dy momente qe duhen vlerësuar nga kjo ngjarja se grupet kriminale po organizohen në një territor shumë të gjerë nga Brazili, Itali, Shqipëri e Kosovë. Por gjithashtu doli në pah se bashkëpunimi mes vendeve do të sjellë sukses në goditjen e tyre.  Bllokimi i sasive të tillë 400 kg kokainë tregon efikasitetin e strukturave tona ishte i duhur dhe i suksesshëm”, tha Kraja./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Kur ke fat, ke fat…”/ Artan Hoxha nxjerr pamjet, si u sekuestrua 400 kg kokainë në Kosovë

Publikuar

-

Nga

“Kur ke fat, ke fat…”/ Artan Hoxha nxjerr pamjet, si u sekuestra 400 kg kokainë në Kosovë

Policia e Kosovës ka sekuestruar ditën e sotme qindra kilogramë kokainë në një ngarkesë me mishi të ardhur nga Amerika Latine përmes portit të Durrësit

Lidhur me këto zhvillime ka reaguar dhe gazetari investigative Artan Hoxha i cili ka publikuar dhe pamjet ku u sekuestrua kokaina.

Deri më tani sipas informacioneve paraprake thuhet se bëhet fjalë për një sasi prej 400 kg, por sipas Hoxhës, sasia e kokainës është ende duke u peshuar.

“Kur ke fat, ke fat… Në kohen dhe në vendin e duhur… Në Lipjan të Kosoves, në ambjentet e kompanise ku eshte kapur nje sasi e frikshme kokaine, e fshehur brenda nje ngarkesa me mish te nisur nga Brazili.

Nderkohe oficeret e njesise speciale te policise se Kosoves dhe oficeret e antidroges nga Tirana jane ende duke punuar për te peshuar dhe saktesuar sa eshte sasia e sekuestruar e kokaines.” shkruan Hoxha./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE