Connect with Us

E thonë studiuesit/ Tingujt e natyrës janë shërues dhe qetësues

Life Style

E thonë studiuesit/ Tingujt e natyrës janë shërues dhe qetësues

Publikuar

-

E thonë studiuesit/ Tingujt e natyrës janë shërues dhe qetësues

Nëse ndiheni i rimbushur pas një dite të kaluar në ambiente të shkëlqyera, ka një arsye fiziologjike për këtë. Kënga dhe cicërima e zogjve lufton ndjenjat negative të tilla si bezdia dhe stresi, ndërsa rrit emocionet pozitive dhe shëndetin, sipas studimit të ri.

Është mirë për lehtësimin e stresit,  zbutjen e dhimbjes dhe përmirësimin e humorit dhe aftësinë njohëse. Unë mendoj se është vërtet e jashtëzakonshme, jo vetëm që tingujt natyralë japin këto përfitime shëndetësore, por edhe shumëllojshmërinë e përfitimeve shëndetësore”, është shprehur Rachel Buxton.

Buxton punoi me kolegët e saj në Universitetin Shtetëror të Kolorados, Universitetin Shtetëror të Miçiganit dhe Shërbimin e Parkut Kombëtar të SHBA për të studiuar ndikimin e tingullit natyror në shëndet.

Studiuesit dëgjuan regjistrime zanore nga 251 vendndodhje në 68 parqe kombëtare. Sasia e tingullit natyror në parqe ndryshonte. Disa zona kishin tinguj të shumtë natyrorë. Të tjerët kishin më shumë vizitorë, pra, më shumë zhurmë njerëzore. Studiuesit më pas bënë një rishikim të literaturës dhe meta-analizë të 18 botimeve duke kërkuar ndikimet në shëndet. Shumica e provave në hulumtim ishin nga tingujt e luajtur në mjediset e laboratorit ose spitalit.

Ata zbuluan se tinguj të caktuar natyrorë ofronin përfitime më specifike. Kënga e shpendëve, për shembull, ul më shumë stresin. Tingujt e ujit përmirësojnë më shumë emocionet pozitive dhe rezultatet e shëndetit. Buxton tha se ata gjithashtu zbuluan se dëgjimi i tingujve natyralë përkundrejt zhurmës njerëzore ende ofron disa përfitime shëndetësore.

Unë mendoj se kjo është me të vërtetë domethënëse në një kontekst urban, ku është pothuajse e pamundur të shkosh diku në një qytet pa dëgjuar ndonjë zhurmë. Nëse do të shkojmë në një park që gjithashtu ka shumë tinguj natyralë të pranishëm në majë të asaj zhurme mund të ishte akoma duke dhënë disa nga ato përfitime shëndetësore “, shpjegoi Buxton.

LEXO EDHE:  Sa para ekzistojnë gjithësej në botë?

Ka edhe shumë prova që të shohësh pemët dhe natyrorën është vërtet një gjë e mirë edhe për ju. Është shumë përfituese nëse zgjidhni të bëni një shëtitje se të qëndroni në shtëpi”, u shpreh ajo më tej.

Një mjedis akustik që ka shumë tinguj natyralë në të është një tregues mjaft i mirë i sigurisë, një mjedis i sigurt“, tha Buxton.

Kjo na lejon të shërohemi mendërisht sepse jemi në një mjedis të sigurt, ndërsa një ambient akustik që nuk ka tingull natyror, është me të vërtetë i qetë ose i mungojnë shumë prej atyre tingujve natyrorë, që mund të jetë një tregues se diçka nuk shkon dhe që mund të provokoni vigjilencë, “tha ajo.

“Ne jemi duke skanuar mjedisin dhe po përpiqemi të kuptojmë se çfarë nuk shkon, dhe kjo nuk lejon shërim mendor dhe në të vërtetë mund të çojë në stres. Sigurisht nuk është për t’u habitur që ata zbuluan se tingujt e natyrës sigurisht kontribuojnë në atë ndjenjë të mirëqenies dhe atë ndjenjë të zvogëlimit dhe rimëkëmbjes së stresit“, tha psikoterapistja Patricia Hasbach./ CNA.al

Marrë nga NewsMax

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Lindita i nxjerr të “palarat” Çimit/ “Më ka thënë se do të deklarohej për mua”

Publikuar

-

Nga

Lindita i nxjerr të "palarat" Çimit/ “Më ka thënë se do të deklarohej për mua”

Lindita, konkurrente e Përputhen 40+ ka bërë deklaratën e fortë në episiodin e djeshëm të emisionit.

Pasi Çimi u deklarua për Stelën, Lindita zbuloi se po atë ditë, Çimi e ka marrë në telefon. Ndër të tjera ajo e zbuluar se kur kishte takimin me Luanin, Çimi i ka thënë se do të deklarohet për të pasi nuk e pëlqente më Stelën.

LEXO EDHE:  Humori racist i Stresit!
LEXO EDHE:  Çfarë mund të ndodhë nëse vendosni të thoni gjithnjë vetëm të vërtetën?

“Mua nuk më pëlqen Stela dhe do të deklarohem për ty, tregon Lindita.

Kjo ka shkaktuar shumë reagime dhe debate në emision./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Nuk përmbahet Jasmina/ Pozon gjysmë e zhveshur

Publikuar

-

Nga

Jasmina Kadiru është një nga vajzat që tërhoqi më së shumti vëmendjen e publikut me hyrjen e saj në Përputhen dhe me pamjen e saj.

Pas daljes nga emisioni Jasmina është shumë aktive në rrjetet sociale ku publikon foto dhe video tejet provokuese.

Së fundi ish konkurrentja e Përputhen ka realziuar një tatuazh në shpinë dhe nuk nguron ta tregojë në çdo rast.

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i studiuesve/ “Helmimi nga ushqimi mund të kalojë përmes seksit”

LEXO EDHE:  Mjekët dhe stresi në kohën e krizës së koronavirusit 

Jasmina ka publikur dy foto ku shfaqet gjysmë e zhveshur e kthyer me kurriz duke treguar tatuazhin gjigant në shpinë. / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

WOW-Keisi Medini tregon trupin/ “Marros” fansat

Publikuar

-

Nga

Modelja Keisi Medini është një nga vajzta më seksi të Instagramit.

Bukuroshja shpesh herë provokon teksa publikon foto ku shfaqet me bikini.

Së fundi ajo tregon linjat e saj shpërthyese teksa pzoon me bikini minimaliste të zeza. Kaq ka mjaftuar që rrjeti të vërshojë me komentet komplimentuese./ CNA.al

 

View this post on Instagram

 

A post shared by CASSEY 🦋 (@keisimedini)

LEXO TE PLOTE