Connect with Us

Berti Qerosi takon Mateon

Satire Politike

Berti Qerosi takon Mateon

Publikuar

-

Berti Qerosi takon Mateon

Pas hapjes së fushatës në Tiranë ku mungoi në tribunën e Lulzim Bashës, Monika Kryemadhi, shpirti dhe zemra e Berti Qerosit, ky i fundit ka kërkuar takim me Mateon.

Mateo është lideri i fushatës së kandidates së Fatbardh Kadillit në Korçë. Një kandidate virtuoze të cilën Mateo e do fituese ashtu sikundër Berti do Endritin e tij. Por, ideali për të nxjerrë kandidatët në fitore i ka bashkuar këta dy personazhe në Korçë për të ecur përpara, drejt rrugëve të reja, fitoreve të reje, të udhëhequra nga lista përfaqësuesish, fshatarë dhe qytetarët të cilët kërkojnë të mposhtin diktaturën.

Në krye të frontit Berti Qerosi po lufon çdo ditë që LSI të fitojë mandatin e saj, biles jo një, por tre copë. Nga ana tjetër, Mateo i PD kërkon jo katër, por gjashtë mandate dhe tre, nëntë mandate për t’ja bërë kundërshtarit nëntë me dy jo tetë me dy siç duan të tjerit.

Së fundi pas debateve që kanë ndodhur në strukturat e PD, Mateo i shqetësuar ka kërkuar këshillat e  Berti Qerosit. Ky i fundit për të sqaruar situatën dhe për t’i dhënë kurajo mikut të tij i ka thënë: I dashur Mateo, mbështete fort sorrushen e vogël të partisë tënde. Ajo e ka çarë historinë e politikës me pallë në dorë, dikur thonin me shpatë, tani thonë me pallë.

LEXO EDHE:  Veliaj me biznesin premton ngritjen e Keshillit Ekonomik te Tiranes

Sa më fort e mbante pallën aq më lart ngriheshe në detyrë. Prandaj ajo duhet të fitojë dhe ti je njeriu virtuoz që i jep shpirt dhe forcë fitores. Kur nuk ka kë pallë të mbajë, mund tja mbash ti pallën asaj” i tha Berti për ta qetësuar Maeton, i cili ishte paksa i mërzitur ditët e fundit sepse kandidatja e tij në fushatë nuk po ecte siç duhej, por e kishte zbërthyer një farë Salianj.

Një kandidat tjetër me pallë në dorë që ka filluar të luftojë fort për fitoren e Republikës së Re në Korçë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satire Politike

Foto-Nga Rama, te Basha dhe Meta/ Cilat janë fytyrat në kartmonedhat e reja të Bankës së Shqipërisë

Publikuar

-

Nga

Bargains and coded messages/Rama-Meta-Basha political games revealed

Një ditë më parë Banka e Shqipërisë prezantoi dy prerje të serisë së re të kartëmonedhave.

Bëhet fjalë për kartëmonedhën 10,000 lekë dhe 1000 lekë, të cilat dalin zyrtarisht në treg nga 30 qershori i 2021.

Kartëmonedha 10,000  lekë mban simbolet e identitetit tonë kombëtar, shoqëruar me autorin e Himnit Kombëtar Aleksandër Stavër Drenova (Asdreni).

LEXO EDHE:  Homazhet te “Varrezat e Dëshmorëve”/ Braçe sulmon Kryemadhin: Ju infekton papërgjegjshmëria

LEXO EDHE:  LSI hakmerret ndaj PS/ Kryemadhi urdhër kryebashkiakëve të shkarkojnë socialistët

Por, menjëherë pas prezantimit të kartmonedhave të reja, në rrjetet sociale ka plasur humori.

Në rrjet është krahasuar fotoja në kartmonedhën e re, me fytyrën e deputetit Kujtim Gjuzi.

Gjithashtu ironisë së faqeve të humorit në rrjetet sociale, nuk i kanë shpëtuar as politikanët e tjerë.

Për më tepër shikoni galerinë e fotove më poshtë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Foto-“Krimi, krimi, kokat hëngshin me njëri-tjetrin”/ Rrjeti “kryqëzon” Ramën

Publikuar

-

Nga

Ngjarjet e rënda kriminale kanë tronditur vendin, gjatë ditëve të fundit, sidomos në Vlorë.

Por, ndërsa vrasjet vijonë të trondisin opinionin dhe situate duket se ka dalë jashtë kontrollit, faqet e humorit në rrjetet sociale, kanë risjellë në vëmendje një deklaratë të kryeministrit Edi Rama, kohë më parë I cili thoshte “kokat e njëri tjetrit hëngshin”.

LEXO EDHE:  Veliaj me biznesin premton ngritjen e Keshillit Ekonomik te Tiranes

LEXO EDHE:  Veliaj me biznesin premton ngritjen e Keshillit Ekonomik te Tiranes

Vetëm se e para, nga vrasjet mes kriminelëve rrezikohen edhe qytetarët, dhe e dyta, në prag të nisjes së sezonit turistik, ky nuk është një imazh i mirë për Shqipërinë.

Në mungesë të një përgjigje nga shteti, rrjeti ka ironizuar nëpërmjet memeve.

Për më tepër shikoni galerinë e fotove më poshtë:/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

“Rrini pa merak, Rama më mësoi si manipulohen zgjedhjet”/ Plas humori në rrjet, fotot që nuk duhen humbur

Publikuar

-

Nga

Situata e zgjedhjeve të brendshme në Partinë Demokratike, nuk i ka shpëtuar faqeve të humorit në rrjetet sociale, të cilat kanë ironizuar nëpërmjet memeve.

Kreu i PD-së Lulzim Basha, edhe pse në 25 prill shënoi dështimin e radhës, jo vetëm që nuk jep dorëheqjen, por rikandidon për tu rizgjedhur kryetar, ndërkohë që është në karrigen e kryetarit.

LEXO EDHE:  Veliaj me biznesin premton ngritjen e Keshillit Ekonomik te Tiranes

LEXO EDHE:  Homazhet te “Varrezat e Dëshmorëve”/ Braçe sulmon Kryemadhin: Ju infekton papërgjegjshmëria

Këtë radhë nuk luajti as lojën “ngriva-shkriva” si në vitin 2017, por duke vënë në shërbim të tij gjithë administratën, duket se ka përgatitur farsën e radhës në 13 qershor.

Ndaj edhe në rrjet, duket se gara për drejtimin e PD-së është marrë me shumë sportivitet.

Më poshtë disa nga memet më pikante.

LEXO TE PLOTE