Connect with Us

BE ngre tonet ndaj Astrazenecas/ I kërkon të zbatojë kontratën

Bota

BE ngre tonet ndaj Astrazenecas/ I kërkon të zbatojë kontratën

Publikuar

-

Udhëheqësit e BE-së shprehën zhgënjimin të enjten rreth një mungese masive në furnizimet të vaksinave nga ana e kompanisë AstraZeneca bazuar në detyrime kontraktuale. Ngritja e toneve vjen ndërsa një valë e tretë e infeksionesh po rritet në të gjithë Evropën.

Me programet e vaksinimit që po mbeten shumë prapa atyre të Britanisë dhe Shteteve të Bashkuara, krahu ekzekutiv i bllokut paralajmëroi se eksportet e vaksinave nga kompania britaniko-suedeze do të bllokohen derisa ajo të dorëzojë dozat që i ka premtuar BE-së.

“Ne duhet dhe duam t’u shpjegojmë qytetarëve tanë evropianë se ata do të marrin pjesën që u takon“, tha Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në një konferencë shtypi pas një samiti virtual mes udhëheqësve të Bashkimit Evropian.

“Kompania duhet të kapë ritmin, të respektojë kontratën që ka me vendet anëtare evropiane, përpara se të të angazhohet sërish në eksportimin e vaksinave”, tha ajo.

Nga 300 milionë doza që duhet t’i dorëzohen vendeve të BE-së deri në fund të qershorit, Astrazeneca synon të japë vetëm 100 milionë.

Që nga 23 marsi, Britania ka injektuar rreth 46 të doza për çdo 100 persona, krahasuar me një nivel prej rreth nën 14 dozash për 100 persona në vendet e bllokut, sipas shifrave të përpiluara nga faqja e internetit “Bota jonë në të dhëna”.

LEXO EDHE:  Meta tjetër mesazh Ramës/ Do mbash përgjegjësi para shqiptarëve

Këtë javë, Komisioni Evropian zbuloi planet për të forcuar mbikëqyrjen e eksporteve të vaksinave. Kjo do të lejojë hapësirë më të madhe për të bllokuar dërgesat në vende me norma më të larta vaksinimi.

BE-ja është e ndarë në lidhje me atë nëse duhet të mbajë një qëndrim më të ashpër për eksportet e vaksinave nga kompanitë që nuk përmbushin zotimet kontraktuale. Presidenti francez Emmanuel Macron e bëri të qartë se ai e mbështet plotësisht një qasje të tillë.

“Unë mbështes faktin që ne duhet të bllokojmë të gjitha eksportet për sa kohë që disa kompani farmaceutike nuk respektojnë angazhimet e tyre me evropianët”, tha ai gjatë një konference për shtyp pas takimit të udhëheqësve evropianë./DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Izraeli provokon luftë me Jeruzalemin/ Hidhen raketa në Gaza, 20 të vdekur

Publikuar

-

Nga

Izraeli provokon luftë me Jezuralemin/ Hidhen raketa në Gaza, 20 të vdekur

Është tensionuar në Izrael ku kanë filluar sulme ajrore me raketa kundër militantëve në Rripin e Gazës.

Ministria palestineze e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në Gaza tha se 20 vetë, përfshirë fëmijët, kanë vdekur në sulme.

Duket se tensionet kanë kapur kulmin, aq sa Hamasi ka sulmuar me raketa mbi Jeruzalem, sa që detyruan edhe parlamentit të evakuohet, shkruan BBC news.

Kundërpërgjigjia nuk vonoi dhe Izraeli nisi sulmet ajrore mbi Gaza, ku ndodhet dhe baza e militantëve të Hamasit.

LEXO EDHE:  SHBA dhe BE reagojnë pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese/Nxitoni

LEXO EDHE:  Shqipëria e hapur ndaj vaksinës AstraZeneca/ Silva Bino tregon kategorinë ku do aplikohet

Prej ditësh vijojnë tensionet kryesisht mes protestuesve palestinezë dhe Policisë së Izraelit, ndërkohë që Hamasi i Gazës ka kërcëntuar vazhdimisht se do të sulmojë.

Nga pala izraelite ndërkohë pretendojnë se kanë vrarë 3 militantë të Hamasit, kurse kryeministri Netanyahu ka theksuar se Hamasi tashmë ka kaluar vijën e kuqe.

LEXO TE PLOTE

Bota

Afganistan: Talebanët njoftojnë për një armëpushim për Bajramin

Publikuar

-

Nga

Një zëdhënës i Talebanëve njoftoi për një armëpushim mbarëkombëtar në Afganistan i cili do të hyjë në fuqi kur të fillojnë të enjten festa treditore e Fitër Bajramit që shënon fundin e muajit të agjërimit të Ramazanit. Njoftimi pason një rritje të numrit të sulmeve nga grupi islamik kryengritës kundër forcave qeveritare në shumë provinca afgane. Njoftimi për armëpushim erdhi një ditë pasi disa shpërthime para një shkolle vajzash në Kabul shkaktuan vdekjen e më shumë se 60 personave, kryesisht nxënës. Talebanët thanë të dielën se udhëheqësit e tyre kanë udhëzuar luftëtarët kryengritës "të ndalin të gjitha operacionet sulmuese kundër armikut" në të gjithë vendin për t'u dhënë mundësi afganëve të festojnë në një "atmosferë paqësore dhe të sigurt". Megjithatë ata janë udhëzuar të thyejnë armëpushimin vetëm për vetëmbrojtje dhe të mos vizitojnë zonat armike ose të presin forcat afgane të sigurisë gjatë festimeve treditore të Bajramit. Talibanët kanë deklaruar edhe më parë armëpushime për Bajramin por kanë rifilluar luftimet menjëherë pas festës. Ministria e Brendshme afgane tha të hënën se pak para njoftimit të armëpushimit të Talebanëve të paktën 11 njerëz u vranë kur një shpërthim bombe goditi një autobus në provincën jugore Zabul.

Një zëdhënës i Talebanëve njoftoi për një armëpushim mbarëkombëtar në Afganistan i cili do të hyjë në fuqi kur të fillojnë të enjten festa treditore e Fitër Bajramit që shënon fundin e muajit të agjërimit të Ramazanit.

Njoftimi pason një rritje të numrit të sulmeve nga grupi islamik kryengritës kundër forcave qeveritare në shumë provinca afgane.

Njoftimi për armëpushim erdhi një ditë pasi disa shpërthime para një shkolle vajzash në Kabul shkaktuan vdekjen e më shumë se 60 personave, kryesisht nxënës.

Talebanët thanë të dielën se udhëheqësit e tyre kanë udhëzuar luftëtarët kryengritës “të ndalin të gjitha operacionet sulmuese kundër armikut” në të gjithë vendin për t’u dhënë mundësi afganëve të festojnë në një “atmosferë paqësore dhe të sigurt”. Megjithatë ata janë udhëzuar të thyejnë armëpushimin vetëm për vetëmbrojtje dhe të mos vizitojnë zonat armike ose të presin forcat afgane të sigurisë gjatë festimeve treditore të Bajramit.

LEXO EDHE:  Shqipëria e hapur ndaj vaksinës AstraZeneca/ Silva Bino tregon kategorinë ku do aplikohet

LEXO EDHE:  Meta tjetër mesazh Ramës/ Do mbash përgjegjësi para shqiptarëve

Talibanët kanë deklaruar edhe më parë armëpushime për Bajramin por kanë rifilluar luftimet menjëherë pas festës.

Ministria e Brendshme afgane tha të hënën se pak para njoftimit të armëpushimit të Talebanëve të paktën 11 njerëz u vranë kur një shpërthim bombe goditi një autobus në provincën jugore Zabul./ VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Vaksina J&J në Gjermani, në dispozicion për të gjithë të rriturit

Publikuar

-

Nga

Vaksina J&J në Gjermani, në dispozicion për të gjithë të rriturit

Vaksina Johnson&Johnson kundër koronavirusit do të jetë në dispozicion për të gjithë të rriturit në Gjermani, tha ministri i Shëndetësisë i këtij vendi, Jens Spahn.

Ai tha se autoritetet kanë vendosur që të mos e kufizojnë përdorimin e kësaj vaksine vetëm te të moshuarit, për shkak të rrezikut shumë të rrallë nga mpiksja e gjakut.

Muajin e kaluar, vaksina Johnson&Johnson është pezulluar për disa ditë në SHBA, pasi një numër i vogël i njerëzve – kryesisht të rinj – kanë raportuar mpiksje gjaku pas vaksinimit.

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) i ka ekzaminuar këto raste dhe ka dalë me konstatimin se përfitimet nga vaksina i tejkalojnë rreziqet.

EMA ua ka lënë vendeve anëtare të BE-së që të vendosin se si duan ta përdorin vaksinën Johnson&Johnson, e cila jepet me një dozë të vetme.

LEXO EDHE:  Shqipëria e hapur ndaj vaksinës AstraZeneca/ Silva Bino tregon kategorinë ku do aplikohet

LEXO EDHE:  SHBA dhe BE reagojnë pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese/Nxitoni

EMA: J&J duhet të ketë paralajmërim për mpiksje të rrallë gjaku

Gjermania, javën e kaluar, i ka hequr kufizimet edhe ndaj vaksinës AstraZeneca, e cila po ashtu është përcjellë me disa raporte për mpiksje gjaku.

AstraZeneca, për disa javë, u është rekomanduar vetëm personave mbi 60 vjeç.

Në Norvegji, ndërkaq, ekspertët e emëruar nga Qeveria e vendit rekomanduan që vaksinat AstraZeneca dhe Johnson&Johnson të hiqen nga programi i imunizimit./rel

LEXO TE PLOTE