Connect with Us

Pse nuk duhet të përdorni një peshqir për të tharë fytyrën tuaj?

Life Style

Pse nuk duhet të përdorni një peshqir për të tharë fytyrën tuaj?

Publikuar

-

Ju mund të mendoni se vendi juaj i tualetit është sendi më i mbushur me mikrobe në shtëpinë tuaj, por nuk është kështu. Në fakt, janë peshqirët tuaj që janë të mbushura me më shumë baktere, dhe nëse po i përdorni për të fshirë fytyrën tuaj, ju mund të jeni duke i bërë dëm lëkurës suaj. Dhe megjithëse tharja e fytyrës me një peshqir duket si gjëja më logjike për të bërë, në të vërtetë, mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi.

Mund t’ju japë puçrra.

Tharja e fytyrës me të njëjtën peshqir që përdorni për të tharë trupin mund të dëmtojë lëkurën tuaj më shumë sesa mendoni. Peshqirët janë kurthe të shkëlqyera për bakteret dhe sepse zakonisht i ruajmë në banjë, ku ajri është i lagësht, krijon mjedisin perfekt për rritjen e baktereve . Kur fërkoni peshqirin në fytyrë, po lëvizni të gjitha këto baktere direkt në lëkurën tuaj, gjë që përfundimisht mund të çojë në thyerje dhe bllokimin e poreve. Edhe nëse jeni duke përdorur një peshqir të veçantë për fytyrën tuaj sesa ai që përdorni për të tharë trupin tuaj, ka të ngjarë që nuk po e lani çdo ditë, dhe bakteret e padëshiruara përsëri mund të hapin rrugën për në lëkurën tuaj .

Lëkura juaj mund të plaket më shpejt.

Peshqirët e banjës me leckë terri janë shumë të ashpër në fytyrën tuaj, dhe përdorimi i tyre mund të krijojë lot të imët në lëkurën tuaj, duke e bërë atë të prekshme nga infeksionet dhe rrudhat . Sa më shumë që lani peshqirët, pëlhura bëhet më e brishtë dhe fërkimi që ato krijojnë vepron si një shtresues që mund të jetë i tepërt për lëkurën tuaj.

LEXO EDHE:  Miqtë më të mirë të lëkurës

Ul efikasitetin e produkteve të kujdesit për lëkurën.

Megjithëse tharja e fytyrës pas larjes duket si një gjë e natyrshme për të bërë, në të vërtetë, nuk do të lejojë që lëkura juaj të marrë maksimumin nga produktet që po aplikoni për të. Hidratuesi juaj do të depërtojë më mirë në lëkurë para se të gjithë uji të avullojë nga sipërfaqja e tij. Kapërcimi i tharjes së peshqirëve do të lejojë që produktet tuaja të kujdesit të lëkurës të bllokojnë lagështirën që i duhet lëkurës tuaj për tu dukur rinore dhe e ndezur.

Mund të irritojë lëkurën tuaj.

Nëse keni lëkurë të ndjeshme, përdorimi i peshqirëve nuk është opsioni më i mirë për të tharë fytyrën. Për shkak se shumica e pëlhurave të peshqirëve mund të jenë shumë të ashpër në lëkurë, fshirja e fytyrës me to mund të rezultojë në skuqje dhe acarim të lëkurës.

Mund ta bëjë lëkurën tuaj të yndyrshme.

Mund të tingëllojë kontradiktore, por tharja e lëkurës tuaj në fakt mund ta bëjë atë më të yndyrshme. Meqenëse peshqirët e përafërt mund të heqin vajrat natyralë, lëkura juaj ka nevojë të qëndrojë e shëndetshme, gjëndrat dhjamore nën sipërfaqen e lëkurës do të duhet të prodhojnë më shumë vaj për të ekuilibruar tharjen, e cila do të rezultojë në lëkurë tepër të yndyrshme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“Bomba” amerikane lë pa fjalë 229 milionë ndjekësit e saj/ Fotot më “hot” të Kim Kardashian

Publikuar

-

Nga

Ajo është një nga femrat më seksi në botë. Bëhet fjalë për bombën amerikane, Kim Kardashian.

Kim ka çmendur të gjithë ndjekësit e saj teksa ka pozuar me bikini minimaliste.

41 vjeçarja ka treguar linjat e saj bombastike duke mahnitur me fizikun e saj 229 milionë ndjekësit e saj.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme me fotot më “hot” të “bombës” amerikane./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Si dy pika ujë”/ Sindi prezanton motrën e saj

Publikuar

-

Nga

Sindi Loci është një nga ish konkurrentet e Përputhen, e cila ka tërhequr shumë vëmendjen kur ishte pjesë e emisionit.

Ajo është përfshirë në shumë debate me konkurrentë të tjerë dhe në fund vendosi të dilte vetëm nga emisioni .

Pas daljes, Sindi është shumë aktive në rrjetet sociale ku publikon shpesh momente nga përditshëmria e saj.

Por së fundi ka vendosur të prezantojë me ndjekëist një person shumë të rëndësishëm për të, motrën e saj Flavia Loci.

LEXO EDHE:  Miqtë më të mirë të lëkurës

LEXO EDHE:  4 maska fantastike për ju!

Gjëja e parë që vihet re është ngjashmëria e madhe me Sindin, madje shumë prej ndjekësve e kanë ngatërruar me të.

“Për të gjithë ju që menduat se isha unë. E di, ngjajmë shumë po ajo është një ndër yjet e mi të bukur, Flavia Loci”, shkruan Sindi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Pas pritjes së “çmendur” në Shkodër/ Pogradecarët dynden për të takuar ish konkurrentët e Përputhen

Publikuar

-

Nga

Pas pritjes në Shkodër, destinacioni i radhës së Përputhen është Pogradeci.  Ish konkurrentët e Përputhen kanë ndaluar në Pogradec ku janë pritur nga dhjetëra njerëz.

Pranë fugonit ku ndodhen ish konkurrentët shihen shumë njerëz të cilët kërkojnë të takojnë dhe të fotografohen me ta.

Disa nga ish konkurrentët që i janë bashkuar tureve të realizuar deri më tani janë, Mevlan Shaba, Rinian Leka, Atdhe Xharavina, Jasmin Kadriu, Sara Malaj, Antonela Berisha.

LEXO EDHE:  Si të largoni pikat e zeza në fytyrë për 5 minuta

LEXO EDHE:  Duart, transmetuesit kryesor të mikrobeve

Grupit i janë bashkangjitur dhe moderatorja Bora Zemanit, autorja e programit Olsa Muhameti dhe opinionisti Arjan Konomi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE