Connect with Us

AstraZeneca nxjerr informacione të reja për efektivitetin e vaksinës

Bota

AstraZeneca nxjerr informacione të reja për efektivitetin e vaksinës

Publikuar

-

/

Drama e vazhdueshme rreth vaksinës AstraZeneca për COVID-19, mori një kthesë tjetër të mërkurën vonë, kur kompania nxori informacione të reja në lidhje me efektivitetin e saj.

Të dhënat mbi provat klinike me më shumë se 30,000 pjesëmarrës në Shtetet e Bashkuara, tregojnë se regjimi me dy doza është 76% efektiv në parandalimin e koronavirusit simptomatik.

Shifrat e fundit ndryshonin pak nga ato të mëparshmet të lëshuara nga gjigandi farmaceutik britaniko-suedez të hënën se vaksina ishte 79% efektive kundër virusit.

AstraZeneca ka hasur disa pengesa në shpërndarjen e saj në shkallë ndërkombëtare. Disa vende evropiane kohët e fundit kishin ndaluar përdorimin e saj për shkak të njoftimeve se ajo ishte e lidhur me disa raste mpiksjeje gjaku. Afrika e Jugut ndaloi përdorimin për shkak të shqetësimeve në lidhje me efikasitetin e saj kundër një varianti lokal të virusit dhe i shiti të paktën një milion doza Bashkimit Afrikan.

Sidoqoftë, Agjencia Evropiane e Barnave, ka thënë se vaksina është e sigurt dhe nuk rrit rrezikun e përgjithshëm të mpiksjes së gjakut. Agjencia federale e shëndetit në Kanada njoftoi të mërkurën se po e ndryshon etiketën në shishet e vaksinës AstraZeneca duke shtuar informacionin se “në raste shumë të rralla shkakton mpiksje të gjakut”, por rikonfirmoi se vaksina ishte e sigurt dhe efektive ndaj COVID-19.

LEXO EDHE:  “Kemi arritur 300 mijë vaksinime”/ Manastirliu tregon situatën nga Covid

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka rekomanduar përdorimin e vaksinës AstraZeneca duke theksuar se përfitimet i tejkalojnë rreziqet.

Vaksina Oxford-AstraZeneca ka qenë alternativa kryesore në botën në zhvillim për shkak të kostos së saj të ulët dhe kushteve më të lehta për t’u ruajtur.

Ndërkohë sipas shifrave të fundit nga të Universiteti Johns Hopkins, Shtetet e Bashkuara kanë tejkaluar 30 milion raste me koronavirus, më shumë se çdo vend tjetër, ndërsa Brazili ka tejkaluar kufirin e 300,000 të vdekurve.

Në shkallë globale, më shumë se 124.6 milion njerëz janë infektuar, dhe mbi 2.7 milionë kanë vdekur. VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Tronditet Berlini/ Gjenden të masakruar 5 persona brenda banesës, mes tyre 3 fëmijë

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Gjermaninë, ku 5 persona përfshirë tre fëmijë u gjetën të pajetë në një shtëpi në jug të Berlinit.

Ishte policia gjermane që gjeti pesë të viktimat në një ndërtesë banimi në Königs Ëusterhausen në Brandenburg.

Sipas zyrës së prokurorit publik të Cottbus, trupat kanë plagë me armë zjarri dhe me thikë.Kanë qenë fqinjët ata që kanë sinjalizuar policinë, pasi kanë raportuar se asnjë prej anëtarëve që dyshohen të jenë një familje, nuk janë parë të dalin jashtë banesës.

LEXO EDHE:  Ekspertët në SHBA: Njeriu mund të jetë imun ndaj COVID-19 nga 6 në 12 muaj

LEXO EDHE:  Lajm i hidhur për shëndetësinë/ Covid-19 i merr jetën mjekut nga Lushnja

Ne supozojmë se bëhet fjalë për një krim vrasjeje”, tha zëdhënësi i policisë.

Policia është ende duke punuar në lidhje me shkaqet e këtij krimi të rëndë dhe indentifikimin e autorëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Kriza sociale në Afganistan, njerëzit përballen me urinë

Publikuar

-

Nga

Fitorja e talebanëve ka sjellë pasiguri në shumë nivele për të rinjtë dhe të moshuarit në Afganistan.

Studentët universitarë janë në vitet kyçe të arsimimit, por lufta dhe një regjim i ri po pengojnë karrierën e tyre.

Dhe ky nuk është i vetmi kërcënim. Me ardhjen e dimrit, Afganistani po përballet me mungesën e ushqimeve.

“Temperaturat pritet të bien në minus 25 gradë Celsius, dhe shumë familje të zhvendosura nuk kanë strehim të duhur, një kërkesë parësore nëse duan t’i mbijetojnë të ftohtit të ashpër në Afganistan. Kriza humanitare po përshkallëzohet çdo ditë në Afganistan. Uria ka pushtuar vendin. Afro 23 milionë njerëz, që është 55 për qind e popullsisë, po përballen me nivele ekstreme të urisë dhe gati nëntë milionë prej tyre janë në rrezik të urisë”, tha Babar Baloch, zëdhënës i Agjencisë së OKB-së për Refugjatët (UNHCR).

LEXO EDHE:  Ekspertët në SHBA: Njeriu mund të jetë imun ndaj COVID-19 nga 6 në 12 muaj

LEXO EDHE:  Mbërrijnë në Shqipëri edhe 117 mijë doza të tjera të vaksinës “Pfizer”

Në të gjithë vendin, problemet ekonomike i kanë detyruar njerëzit të fillojnë punë të reja për të mbijetuar.Në Kandahar, disa njerëz po punojnë duke mbledhur lulëkuqe.

“Erdha në mëngjes të fitoja ca para për prindërit, gjysmën e ditës shkoj në shkollë, gjysmën tjetër të ditës përgatitem për provimin por tani situata është e tillë që më duhet të bëj diçka. përndryshe nuk fitoj, dhe unë punoj për të kultivuar opium”, tha Ahmad Wali, student./Euronews

 

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Shpërthen vullkani në Indonezi/ Informacionet e para

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Në rajonin e Javas Lindore të Indonezisë shpërtheu vullkani Semeru.

Sumeru është një nga vullkanet më të larta në ishullin e Java është Semeru (Semeru), është quajtur edhe Muhomeru (Mahameru). Ajo është e vendosur në pjesën jugore të caldera Tanger (kompleksi vullkanik) dhe është gjatë gjithë kohës aktiv.

Pas shpërthimit shumë nga banorët që jetonin në zonat afër u evakuuan në zona më të sigurta.

LEXO EDHE:  Ekspertët në SHBA: Njeriu mund të jetë imun ndaj COVID-19 nga 6 në 12 muaj

LEXO EDHE:  Mbërrijnë në Shqipëri edhe 117 mijë doza të tjera të vaksinës “Pfizer”Në një deklaratë për “TvOne” Thoriqul Haq, Zyrtari i rajonit Lumajang u shpreh se vendbanimet përreth u mbuluan nga tymi dhe hiri kështu, shumë fshatra u zhytën në errësirë.

Për fat të mirë, nga raportimet e para nuk ka informacion për të lënduar apo persona që kanë humbur jetën./CNA.al

LEXO TE PLOTE