Connect with Us

Pse njerëzit në Japoni ulen në dysheme për të ngrënë?

Kuriozitete

Pse njerëzit në Japoni ulen në dysheme për të ngrënë?

Publikuar

-

Pse njerëzit në Japoni ulen në dysheme për të ngrënë?

Ndërsa jeni ulur, të relaksuar, në tryezën e ngrënies mund të jetë shumë komode, nuk është domosdoshmërisht gjëja më e mirë për shëndetin tuaj. Ne kalojmë shumë nga koha jonë ulur në punë dhe kthehemi në shtëpi ndërsa jemi ulur në makinë ose në një transport publik vetëm për ta gjetur veten përsëri ulur për të darkuar. Por shumica e familjeve japoneze i hanë vaktet e tyre ndërsa janë ulur në dysheme dhe ka shumë të ngjarë të mos gjeni karrige, madje as në restorante me 5 yje në Japoni.

Është befasuese pasi njerëzit në Japoni hanë ndërsa ulen në dysheme, dhe kjo jo vetëm sepse shtëpitë japoneze janë zakonisht shumë të vogla. Në fakt, ky zakon ka aq shumë përfitime shëndetësore, sa mund të dëshironi ta provoni.

Ndihmon tretjen.

Kur uleni në dysheme me këmbë të kryqëzuara dhe hani, ju po bëni pa vështirësi joga në të njëjtën kohë. Ky pozicion këmbëkryq quhet pozë “e lehtë ” ose sukhasana dhe besohet se rrit rrjedhjen e gjakut në stomak, duke ju ndihmuar të tretni lehtë ushqimin dhe të merrni më shumë vitamina dhe lëndë ushqyese. Kur përkuleni përpara për të marrë ushqim nga pjata juaj dhe pastaj ktheheni në pozicionin fillestar për ta gëlltitur atë, ju po forconi muskujt në barkun tuaj, i cili, nga ana tjetër, mund të parandalojë fryrjen e barkut .

 Mund të ju ndihmojë të humbni peshë.

Ulur në dysheme ndërsa hani ndihmon nervin tuaj vagus të funksionojë më mirë. Kur sistemi juaj tretës lëshon një hormon të quajtur leptin, ai i dërgon një  sinjal nervit vagus që jeni i ngopur dhe funksionimi i duhur i këtij nervi mund t’ju parandalojë nga mbingopja.

LEXO EDHE:  "Mund të shthuren emocionalisht dhe mentalisht"/ Sociologu tregon si duhet të silleni me fëmijët në karantinë

Ju bën më fleksibël.

Ndërsa ulur në një karrige për një kohë të gjatë mund të shkaktojë shpinën të  lënduar dhe përfundimisht tendosje disqe në shpinë, ulur në dysheme shtrihet gjunjët dhe ijet . Meqenëse ky pozicion ju ndihmon të rrini më gjatë me çdo kafshatë, ju pengon të anuloheni dhe i bën shpinën dhe shpatullat më të forta.

Mban nyjet tuaja .

Kur jeni ulur në një karrige për një kohë të gjatë, kjo i bën ijet tuaja të ngurta . Ulur në dysheme, megjithatë, ju lejon të shtrini ijet dhe këmbët, duke i bërë nyjet tuaja më fleksibël. Disa qëndrime të ulura, si gjunjëzimi dhe mbledhja, i bëjnë muskujt tuaj të funksionojnë edhe kur jeni duke pushuar, pasi ato ju inkurajojnë të angazhoni muskujt që nuk janë aktiv kur jeni ulur në një karrige.

Përmirëson sjelljen tuaj.

Kur një karrige nuk ju mbështet shpinën, ajo ju inkurajon të angazhoni muskujt tuaj thelbësorë, gjë që nga ana tjetër përfiton sjelljen tuaj. Sidoqoftë, sigurohuni që të shmangni prekjen, sepse kjo mund të çojë në dhimbje shpine.

Ju qetëson mendjen.

Bërja e yogës gjatë ngrënies gjithashtu qetëson mendjen tuaj. Kur mendja juaj është në paqe, ju mund të shijoni më shumë ushqimin dhe të hani vetëm derisa të ngopeni./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Diamanti 098-carat, sa grushti i dorës/ I treti më i madh në botë

Publikuar

-

Nga

Një diamant i madh është zbuluar në Botsvana dhe mendohet se është diamanti i tretë më i madh në botë.

Xhevahiri i çmuar u gërmua nga minatorët në minierën Jwaneng në jug të Botsvana.

Konsiderohet se është miniera më e vlefshme në botë. Vetë diamanti do të vlerësohet në javët në vijim. Diamanti më i madh i përafërt i zbuluar ndonjëherë u quajt The Cullinan dhe u gjet në Afrikën e Jugut në 1905.

 

Diamante WP kohët e fundit e vlerësuan atë në 2 miliardë dollarë (1.4 miliardë funte).

Cullinan ishte 3,106.75 karat para se të pritej dhe diamanti i sapo zbuluar është 1,098 karat. Karatet janë njësitë e matjes që përdorin ekspertët për të përshkruar peshën fizike të një diamanti.

LEXO EDHE:  “O lekët, ose do të ketë viktima”/ Naftëtarët hyjnë në ditën e tretë të grevës së urisë

LEXO EDHE:  Çfarë nuk duhet të bëni nëse keni stomakun bosh

Zbulimi i kohëve të fundit i madh me diamant u bë më 1 qershor nga minatorët që punojnë për kompaninë minerare në Debswana.

Një zëdhënës i firmës tha se ishte diamanti më i madh i zbuluar ndonjëherë nga kompania gjatë pesë dekadave të saj në biznes.

Diamanti Cullian mund të ketë qenë më i madh kur u zbulua për herë të parë, por ai u pre në rreth 100 copë në 1908. Pjesa më e madhe 530 karat u dërgua në Angli dhe u vendos në Skeptrin Mbretëror të Sovranit Britanik.

Ai përbën një pjesë të Crown Jewels të Anglisë që mbaheshin me famë në Kullën e Londrës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Princesha bën veprimin që i habiti të gjithë/ Refuzon ndihmën vjetore prej 1.6 milionë euro

Publikuar

-

Nga

Princesha bën veprimin që i habiti të gjithë/ Refuzon ndihmën vjetore prej 1.6 milionë euro

Princesha Catharina-Amalia, trashëgimtare e fronit Holandez, ka thënë se ajo nuk dëshiron të pranojë shumën prej 1.6 milion eurosh në vit që i takon pasi të mbushë 18 vjeç.

Amalia, vajza e madhe e mbretit Willem-Alexander, e cila doli me rezultate të larta në provime, në një letër drejtuar Kryeministrit Holandez Mark Rutte, shkruan se nuk mund t’i pranojë këto para sidomos në një kohë kur studentët e tjerë janë në vështirësi për shkak të pandemisë.

“Më 7 dhjetor 2021 do të bëhem 18 vjeç dhe sipas ligjit, do të marr një ndihmë. Kjo është diçka e pakëndshme, sidomos në një kohë të tillë ku mund të ofroj kaq pak në këmbim dhe kur studentët e tjerë po përjetojnë një periudhë shumë më të vështirë për shkak të Covid-19. Unë dua t’i fitoj ato para dhe t’i mos i marr me pa të drejtë”, është shprehur ajo.

LEXO EDHE:  “O lekët, ose do të ketë viktima”/ Naftëtarët hyjnë në ditën e tretë të grevës së urisë

LEXO EDHE:  Pesë mënyra se si mërzia mund të ndryshojë sjelljen tuaj

Princesha Amalia, e cila do të mbushë 18 vjeç në dhjetor të këtij viti, gjithashtu tha se do të kthejë 300,000 euro që ajo merrte të ardhura çdo vit kur ishte studente. Përveç kësaj, ajo tha se nuk do të kërkojë as 1.3 milionë euro për mbështetjen e familjes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

E pazakontë/ Meteorologu i propozon për martesë partneres para tornados

Publikuar

-

Nga

Padyshim që ky është propozimi për martesë më i pazakontë. Meteorologu Tom Bedard ka propozuar për martesë partneren e tij Maday gjatë një gjutmimi për tornado.

Bedard kishte planifikuar me përpikmëri propozimin martesës për të dashurën Raya Maday, për muaj me radhë. Gjithçka që i duhej ishte një tornado.

Bedard dhe Maday u takuan në një ngjarje vjetore të Shoqatës Amerikane të Meteorologjisë në New Orleans në 2016. Pas pak kohësh , të dy u punësuan për të punuar në Accuweather në zyrën e kompanisë në Wichita, Kansas, në të njëjtën kohë dhe ata shprehen se vitet që kan ëkaluar bashkë ishin fantastike./ CNA.al

LEXO TE PLOTE