Connect with Us

Pirja e kafes para stërvitjes mund t’iu ndihmojë të digjni dhjamin

Shëndeti

Pirja e kafes para stërvitjes mund t’iu ndihmojë të digjni dhjamin

Publikuar

-

Pirja e kafes para stërvitjes mund t’iu ndihmojë të digjni dhjamin

Nëse jeni një kafedashës, studimi i fundit do t’iu gëzojë edhe më shumë në lidhje me përfitimet që sjell kafja. Studiuesit kanë zbuluar se pirja e një kafeje të fortë 30 minuta para stërvitjes tuaj të rradhës mund të rrisë shkallën e djegies së dhjamit. Ekipi sugjeron që kafeina rrit oksidimin e yndyrës, duke ju ndihmuar të digjni kilet më lehtë.

Për më tepër, ky efekt është edhe më i fortë kur bëni stërvitje pasdite, duke kundërshtuar hulumtimet e mëparshme të cilat kanë sugjeruar që ushtrimi i gjërave të para në mëngjes është më efektivi.

Kafeina është një nga substancat më të konsumuara që rrisin performancën në botë dhe shpesh merret nga atletët.Por, përkundër popullaritetit të saj, deri më tani ka pasur pak hulumtime në pretendimet e tij të dobishme.Në studim, studiuesit nga Universiteti i Granadës vendosën të përcaktojnë nëse kafeina në të vërtetë rrit apo jo oksidimin, ose ‘djegien’ e yndyrës gjatë stërvitjes.

Dr Francisco José Amaro-Gahete, i cili drejtoi studimin, tha: ‘Rekomandimi për të ushtruar me stomak bosh në mëngjes për të rritur oksidimin e yndyrës është i zakonshëm.’Sidoqoftë, këtij rekomandimi mund t’i mungojë një bazë shkencore, pasi nuk dihet nëse kjo rritje është për shkak të ushtrimeve në mëngjes apo për shkak të qëndrimit pa ushqim për një periudhë më të gjatë kohore.’

Për të kuptuar efektet e kafeinës në performancën atletike, 15 pjesëmarrësve meshkuj u kërkua të përfundonin një test ushtrimi katër herë në intervale shtatë ditore, gjatë së cilës u mat djegia e dhjamit.

LEXO EDHE:  Jeni dobësuar?/Studimi i ri tregon se ku "përfundoi" sasia e dhjamit

Duke u thelluar në zbulimet, studiuesit gjithashtu zbuluan se oksidimi i yndyrës gjatë stërvitjes ishte më i lartë pasdite sesa në mëngjes.Sipas ekipit, kjo sugjeron që kafeina rrit oksidimin e yndyrës gjatë stërvitjes në mëngjes në një mënyrë të ngjashme me atë të vërejtur pa kafeinë në pasdite.

Ndërsa nuk ka udhëzime specifike për konsumimin e kafeinës, shumë kafeinë mund të çojë në një sërë çështjesh, duke përfshirë pagjumësinë, nervozizmin dhe palpitimet e zemrës. Në vitin 2015, Autoriteti Evropian i Sigurisë Ushqimore publikoi Opinionin e tij Shkencor mbi Sigurinë e Kafeinës, duke deklaruar se të rriturit që konsumojnë deri në 400mg kafeinë në ditë dhe doza të vetme prej 200mg nuk duhet të ekspozohen ndaj shqetësimeve të sigurisë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Të pavaksinuarit, shumë më të rrezikuar nga ‘Delta’/ Paralajmëron epidemilogu

Publikuar

-

Nga

Të pavaksinuarit, shumë më të rrezikuar nga ‘Delta’, paralajmëron epidemilogu

Epidemiologu Alban Ylli tha për Euronews Albania se rreziku i infektimit me variantin ‘Delta’ të COVID-19 është shumë më i madh tek personat e pavaksinuar se sa ata që kanë bërë një vaksinë, çfarëdolloj qoftë ajo.

Edhe pse rastet me këtë variant janë shumë të pakta në Shqipëri për të krijuar një ide të qartë lidhur me prirjen e tij, mjeku shpjegoi se përvoja e vendeve ku ‘Delta’ është mbizotërues, si në Britani të Madhe, SHBA apo Indi ka treguar se personat e vaksinuar janë shumë më të mbrojtur nga ky variant i virusit.

Këtë, tha epidemiologu, e konfirmon edhe fakti që grupmoshat më të prekura deri tani nga ky virus janë të rinjtë, që janë masivisht edhe personat më të pavaksinuar.

LEXO EDHE:  Studiuesit: Ja çfarë e shkakton konfuzionin mendor tek njerëzit prekur nga Covid-19

Z. Ylli u shpreh se situata aktuale e epidemisë në vendin tonë, nisur nga shifrat është e riskut të ulët dhe kjo sipas tij mund të zgjasë edhe pak.

LEXO EDHE:  Studimi/ Vitamina D redukton vdekjet nga tumoret

Por, nisur nga prirja globale, tha mjeku, duket e pashmangshme një rritje graduale e numrave që mund të pasohen në të ardhmen afërt me vdekjet.

“Shoqëria dhe qeveria nuk duhet të harrojnë se jemi një stad të përparuar të pandemisë”, u shpreh ai./euronews

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Nuk janë studiuar efektet afatgjata”/ Alimehmeti kundër vaksinimit të fëmijëve

Publikuar

-

Nga

“Nuk janë studiuar efektet afatgjata”/ Alimehmeti kundër vaksinimit të fëmijëve

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, është shprehur  kundër vaksinimit të fëmijëve ndaj Covid-19.

I ftuar në studion e “Ditari” në A2, ai tha se kur flasim për efekte afatgjata të vaksinës, është ndryshe për një 70-vjeçar dhe ndryshe për një 17-vjeçar.

Kjo sëmundje ka pasur një lidhje eksponenciale me moshën. Sa më e madhe mosha, aq më shumë rriteshin rastet e rënda dhe fatalitetet.

Që në fillim, pamë që rastet e rënda te fëmijët ishin tejet të rralla. Në Gjermani janë studiuar familjet me të paktën një rast koronavirusi dhe u pa se fëmijët sëmuren 41% më pak sesa të rriturit. Gjithashtu, edhe antitrupat ishin më të shumtë te fëmijët.

Po të marrim rezultatet e këtyre studimeve, unë jam kundër vaksinimit të fëmijëve. Kur flasim për efekte afatgjata të vaksinës, është ndryshe për një 70-vjeçar dhe ndryshe për një 17-vjeçar. Me kaq pak muaj sa kemi me vaksinën, nuk janë studiuar efektet afatgjata të saj. Do një kujdes më të madh kjo punë, duhet marrë një vendim shumë të bazuar në prova”, u shpreh Alimehmeti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Situata e Covid/ Shënohet viktima e parë pas disa javësh, ja sa raste të reja janë regjistruar sot

Publikuar

-

Nga

MSH nxjerr shifrat/ Sërish asnjë viktimë nga Covid-19, ja sa raste të reja janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3316 testime  testime nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 30  qytetarë në këto bashki: 14 raste në Tiranë, 4 në Elbasan, 3 në Lezhë, 2 në Shkodër, nga 1 rast në Durrës, Kurbin, Korçë, Librazhd, Sarandë, Delvinë, Kuçovë.

Gjithashtu sot, pas më shumë se një muaji është shënuar dhe viktima e parë nga Covid.

Aktualisht janë 321 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Pavarësisht përpjekjeve të mjekëve në spitalin Infektiv, nuk e ka fituar dot betejën një qytetar 74 vjeç nga Kurbini, i cili nuk ishte vaksinuar ndaj Covid19.
Vihet re një rritje e rasteve të pacientëve që kanë nevojë për trajtim spitalor. Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim të specializuar 17 pacientë.
Janë shëruar 8 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,174 që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  Jeni dobësuar?/Studimi i ri tregon se ku "përfundoi" sasia e dhjamit

Statistika (28 Korrik 2021)
Raste të reja ditore 30
Të shëruar në 24 orë 8
Të shtruar në spitale 17
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 3316

LEXO EDHE:  Kosova, 50 kritere më shumë se rajoni për liberalizimin

Testime totale 889,044
Raste pozitive 132,952
Raste të shëruara 130,174
Raste Aktive 321
Humbje jete 2,457

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 115
Elbasan 45
Kukës 32
Lezhë 32
Vlorë 28
Fier 16
Durrës 16
Shkodër 15
Korçë 10
Berat 8
Gjirokastër 4

LEXO TE PLOTE