Connect with Us

“Bëni detyrën tuaj si patriot duke u regjistruar”/ Basha thirrje shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut

Politikë

“Bëni detyrën tuaj si patriot duke u regjistruar”/ Basha thirrje shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut

Publikuar

-

“Bëni detyrën tuaj si patriot duke u regjistruar”/ Basha thirrje shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me zëvëndëskryeministrin e Maqedonisë së Veriut.

Pas takimit, në një deklaratë për shtyp Basha ka shprehur mbështetjen e tij për regjistrimin e popullsisë në Maqedoninë e Veriut.

Sipas Kreut Demokrat, Maqedonia e Veriut po kthehet në një partner shumë të rëndësishëm për Shqipërinë, duke i bërë thirrje çdo zëri me influencë që të mos nënvlerësojnë këtë moment të rëndësishëm, por të regjistrohen.

Basha shton se tashmë nuk ka nevojë për donacione, por për reflektim që përmasat e Shqipërisë me Maqdoninë e Veriut të jenë në një pakt të drejtëpërdrejtë.

LEXO EDHE:  “Si sot tre vite më parë gabova”/ Basha shfaqet i penduar

“Maqedonia e Veriut po kthehet ne nje partner shumë të rëndësishëm. Eshtë në dorën tuaj dhe nuk ka nevojë më për donacione, ka nevojë vetëm të ndalemi 10 ose 15 minuta dhe të regjistroheni. Ka nevojë të reflektojmë përmasat e shqiptarëve të Maqedonise së Veriut në një pakt të drejtpërdrejtë për të dyja vendet. Dua ti kërkoj çdo zëri me influencë të mos e nënvlerësoni këtë moment të rëndësishëm por bëni detyrën tuja si patriot duke u regjistruar”, tha Basha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Mbi 70% e kabinetit të ri gra/ Mustafaj kritika Ramës: Shumica nuk meritojnë të jenë as drejtoresha

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Analisti Besnik Mustafaj, i ftuar mbrëmjen e sotme në studion e “Radarit Informativ”, ka folur për qeverinë e re “Rama 3”.

Faktin që në qeveri Rama ka emëruar më shumë gra në poste drejtuese, Mustafaj e konsideron këtë si dizavantazh, kjo edhe për faktin se shumica nuk kanë ‘emër’. “Nuk më duket edhe aq i ri kabineti. Për mua ka një çekuilibër në kompozim, për faktin që ka 9 apo 10 gra nuk janë avantazh, pasi shumica e grave nuk kanë një emër, që opinioni të mbështesë shpresa që të sjellin diçka të re. Nga “CV”-të e tyre nuk meritojnë që të ishin as drejtoresha departamentesh” tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vendimi për Berishën/ Mustafaj ‘i heq barrën’ Bashës, si ta përjashtojë nga grupi

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Analisti Besnik Mustafaj, ka komentuar çështjen e ish-kryeministrit Sali Berisha, për të cilin SHBA ka kërkuar që PD ta largojë nga grupi parlamentar.

I ftuar në studion e “Radarit Informativ”, ish-ministri i Jashtëm propozoi që vendimin për fatin e Sali Berishën, pa debat me votim të fshehtë, ta marrë Këshilli Kombëtar dhe grupi i PD-së.

“Po ta zgjidhë vetë Berisha thjeshtohen gjërat. Ka gjasa? Nuk e di nuk shoh ndonjë shenjë. Ka thënë që do të jetë në parlament dhe më aktiv. Ky nuk është një vendim që duhet ta marrë vetëm dhe vetëm me kryesinë. Nëse Basha ka mendimin që ta përjashtoja nga grupi, vendimi duhet ta marrë këshilli kombëtar dhe grupi parlamentar me votim të fshehtë pa debat. Këtë duhet ta kërkojë kryetari i PD-së.LEXO EDHE:  Dy krimet e prokurorëve që mbyllen dosjen e Lulzim Bashës

LEXO EDHE:  Foto-Protesta nuk i shqetëson/ Aleatët e Bashës në kafe

Nuk mund ta marrë ai, ta mbajë ai, një barrë të tillë. Në kushtet që nuk është bërë asnjë transparencë të takimeve të Bashës me Kim. Basha këtu ka bërë gabim, ta përgatisë lidershipin, këshillin kombëtar dhe grupin parlamentar dhe aleatët.

Nëse mendon se duhet shpërfilluar, atëherë nuk ka shqetësim. Nëse mendon se duhet konsideruar duhet të kërkojë votim të fshehtë pa debat nga këshilli kombëtar dhe grupi parlamentar. Unë kam pritur që në këshillin kombëtar që u bë para ca ditësh, kam pritur që Basha të informonte këshillin kombëtar” tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

75 policë me probleme besueshmërie, rrezik për nxjerrje të “sekretit shtetëror”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

75 policë kanë rezultuar me probleme sa i takon besueshmërisë. Atyre u është refuzuar pajisja me certifikate sigurie. Kontrolli i brendshëm ka skeduar edhe më shumë efektivë që mund të nxjerrin “sekretin shtetëror” e që nuk duhet të njihen me informacion të klasifikuar.

Zyrtarë të ndryshëm të policisë së shtetit nuk kanë kaluar “klasën” sa i takon sigurisë për të njohur, ruajtur, administruar apo transferuar një informacion të klasifikuar si sekret shtetëror.

Raporti i fundit për vitin 2020 i shërbimit për çështjet e brendshme dhe ankesave ka evidentuar 115 policë që përbëjnë rrezik për “sekretin shtetëror”, ndërsa drejtoria e Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar, ka refuzuar pajisjen me certifikate sigurie për 75 prej tyre.

Në bazë të ligjit ata duhet të transferohen në detyra ku nuk njihen me informacione konfidenciale, ndërsa ish-ministri i brendshëm Sandër Lleshaj propozoi që në këto rrethana ato të përjashtohen nga radhët e policisë, propozim që u rrëzua në atë kohë nga deputetët e mazhorancës.LEXO EDHE:  Zgjohuni shqiptarë!/ Meta dekoron atdhetarin Kostandin Kristoforidhi

LEXO EDHE:  Basha: Mafia Meta- Rama do ta marrin përgjigjen edhe në Vorë si në të gjithë Shqipërinë

Nivelet e certifikatës së sigurisë në Shqipëri janë 3“Konfidencial”, “Sekret” dhe “Tepër sekret”.

Refuzimi i certifikatave të sigurisë për punonjësit e policisë vjen në një kohë kur dhjetëra efektivë kanë rezultuar të përfshirë në trafiqe, korrupsion apo vepra të tjera penale./euronews

 

LEXO TE PLOTE