Connect with Us

Horoskopi, e diel, 21 Mars 2021

Sociale

Horoskopi, e diel, 21 Mars 2021

Publikuar

-

Horoskopi i financave/ Çfarë ka rezervuar java e ardhshme për të gjitha shenjat?

Dashi
Natyra juaj pozitive do të sjellë lumturi për të tjerët. Këshillat nga një figurë atërore mund të provojnë të jenë të dobishme në vendin e punës. Ndërhyrja juaj në kohë do të ndihmojë dikë në aspektin profesional. Veprimet tuaja do të jenë frymëzim për të tjerët.

Demi
Ekziston mundësia të përballeni me probleme financiare, por me mirëkuptimin dhe mençurinë tuaj, mund ta shndërroni humbjen në fitim. Progresi i ngadaltë i planeve në jetën e dashurisë mund t’ju shkaktojë zhgënjime të vogla.

Binjakët
Mos lejoni që paqëndrueshmëria të jetë një arsye për mosmarrëveshje në jetën tuaj martesore. Bëni më të mirën për të shmangur pakënaqësinë e panevojshme, pasi mund të pendoheni më vonë. Nëse keni investuar para në një pronë jashtë shtetit, ka gjasa të keni përfitime mjaft të mira.

Gaforrja
Dikush mund t’ju shqetësojë, por mos lejoni që kjo t’ju mbingarkojnë. Shqetësimet dhe ankthet e panevojshme mund të jenë dëshpëruese dhe mund të rezultojnë në probleme shëndetësore. Nuk përjashtohet mundësia e një përmirësim në financat tuaja.

Luani
Mund të keni pasur shumë shpenzime në të kaluarën dhe tani mund të duhet të përballeni me pasojat. Si rezultat, ju mund ta gjeni veten në nevojë për para. Mos u tregoni të parregullt në sjelljen tuaj, veçanërisht me bashkëshortin/bashkëshorten tuaj, përndryshe harmonia në shtëpi mund të prishet.
Virgjëresha
Një prej prindërve mund të zhgënjehet nga ju, por mos u shqetësoni pasi gjithçka do të kthehet në normalitet shumë shpejt. Partneri/partnerja juaj do të tregojë gjithnjë e më shumë dashurinë për ju. Sa i përket aspektit profesional nuk parashikohen zhvillime të veçanta.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 10 nëntor 2017

Peshorja
Do të jetë një ditë e bukur dhe do të merrni gjithë vëmendjen që dëshironi. Do të kuptoni se është e vështirë të vrasësh kohën, pa të dashurin/të dashurin tënd. Tregohuni të vëmendshëm kur bashkëveproni me persona të rëndësishëm, pasi mund të merrni këshilla të vlefshme.

Akrepi
Përpiquni të relaksoheni dhe të gjeni lumturinë mes miqve të ngushtë dhe familjarëve. Një romancë e çastit mund të vijë në rrugën tuaj. Nuk parashikohet një ditë e mirë për biznesmenët e kësaj shenje.

Shigjetari
Një lajm i mirë i papritur në familje do t’ju lumturojë pamasë. Ka mundësi që sot të takoni një person mjaft interesant. Nëse jeni i/e martuar, sot do të dashuroheni përsëri me bashkëshortin/bashkëshorten tuaj.

Bricjapi
Gjithmonë mbani mend se paratë që kurseni sot, do t’ju vijnë në ndihmë në ditë të vështira. Ndaj, filloni të kurseni dhe shmangni shpenzimet e tepruara. Bashkëshorti/Bashkëshirtja juaj do të sjellë ndryshime pozitive në jetën tuaj.

Ujori
Mund të mos ndiheni shumë energjik gjatë ditës së sotme. Mos u mbingarkoni me punë shtesë, relaksohuni. Sot humbjet financiare duken të mundshme nëse investoni paratë tuaja në bazë të këshilla ve të të tjerëve. Shmangni rënien pre e dashurisë.

Peshqit
Do të ndiheni të shplodhur dhe në disponimin e duhur për të shijuar veten. Detyrimet e prapambetura më në fund do të rikuperohen. Nëse keni shqetësime në mendjen tuaj, bisedoni me të afërmit ose miqtë tuaj të ngushtë, pasi kjo do t’ju ndihmojë të lehtësoni ngarkesën tuaj.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Marrin fund ditët me shi/ Gjysma e dytë e majit sjell rritje të temperaturave deri në 30 gradë celsius

Publikuar

-

Nga

Marrin fund ditët me shi/ Gjysma e dytë e majit sjell rritje të temperaturave deri në 30 gradë celsius

Adiola Bani ka folur për situatën meterologjike në vend, ku tha se këtë të dielë pritet që shirave t’u vijë fundi për të sjellë një javë me kthjellime dhe pak vranësira.

Në një prononcim për Report tv, ajo është shprehur se shiu do të jetë i papërfillshëm ditën e nesërme, teksa shtoi se breshëri që ka rënë dje, kryesisht në Shkodër, ishte një ngjarje ekstreme.

Fenomeni i breshërit është më se normal në stinën e pranverës, madje gjatë kësaj periudhe e kemi pasur shumë pak prezent, por situata e ndodhur në Shkodër ditën e shtunë pas mesnate do e konsideronim  ngjarje ekstreme pasi kemi pasur një sasi të konsiderueshme.

Brenda 50 minutash ka rënë një sasi prej 55 mm reshje, ku pjesa më e madhe ka qenë breshër dhe ka krijuar jo pak problematike. Sa i përket breshërit si fenomen është normal, por jo në këto përmasa. Presim që të kemi vranësira në të gjithë territorin shqiptar, por fatmirësisht gjatë orëve të pasdites dhe kryesisht gjatë natës presim që të kemi largim vranësirash dhe rikthim të kthjellimeve në territorin shqiptar duke bërë që e diela të jetë me mot të kthjellët , pritet ndonjë shi i papërfillshëm , do jenë vetëm pika shiu”.

Lajm i mirë është se gjatë fundit të maji, do të rikthehen temperaturat tipike të stinës së verës.

LEXO EDHE:  Horoskopi për ditën e sotme sipas astrologut të famshëm italian/ Ja çfarë ka parashikuar ai

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 10 nëntor 2017

“Fillimi i javës, gjatë ditës së hënë dhe të martë kryesisht kthjellime, vranësirat do jenë shumë pak prezente, ku shi pritet vetëm në zonat veriore, presim rritje të temperaturave me 2 gradë. Maji na rikthen në temperatura të larta, tipike të verës, të paktën pas datës 20 maj priten temperatura deri në 30 gradë celsius”, përfundoi meteorologia.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Dita nis me reshje shiu/ Parashikimi i motit për sot

Publikuar

-

Nga

Dita nis me reshje shiu/ Parashikimi i motit për sot

Këtë fundjavë të gjithë ata që kishin bërë plane për plazh moti nuk do të jetë i favorshëm.

Dita e sotme ndikuar nga kalimi i një fronti do paraqitet me reshje shiu në të gjithë Shqipërinë. Në pjesën bregdetare shtrëngata me rrufe të izoluara.

Era përgjithësisht do të fryjë nga kuadrati i jugut mesatare e hera herës e vrullshme në brigjet detare shoqëruar me valëzim të forcës 3 dhe 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Bie numri i të diplomuarve në Shqipëri/ Surprizë arsimi profesional

Publikuar

-

Nga

Bie numri i të diplomuarve në Shqipëri/ Surprizë arsimi profesional

Institutit i Statistikave (INSTAT) ka publikuar këtë të premte raportin për sa i përket numrit të nxënësve dhe studentëve të diplomuar për vitin shkollor 2019-2020.

Sipas të dhënave, gjatë kësaj periudhe arritën të kualifikohen në Shqipëri 98,168 nxënës dhe studentë, ose 5.5% më pak se vitin e shkuar.

Arsimi 9-vjeçar

Në sistemimin arsimor 9-vjeçar rezulton të jenë diplomuar 33.618 nxënës, nga të cilët 52,3 % ishin djem dhe 47,7 % vajza.

Në sistemin parauniversitar vihet re një ulje e ndjeshme numrit të nxënësve të diplomuar. Konkretisht, siç thekson INSTAT gjatë vitit shkollor 2018-19 u diplomuan 31.662 nxënës, duke shënuar një ulje prej 6,9 %, krahasuar me një vit më parë.

Arsimi profesional

Arsimimi profesional ka pësuar një rritje të interesimit të nxënësve dhe këtë e dëshmojnë të dhënat që raporton Instituti i Statistikave. Konkretisht, në arsimin profesional u diplomuan 4.862 nxënës, ose e thënë ndryshe një rritje me 27,7 % krahasuar me vitin shkollor 2018-19.

Arsimi universitar

Rënie të konsiderueshme ka pësuar numri i studentëve të diplomuar në sistemin universitar. Sipas INSTAT, gjatë vitit akademik 2019-20, u diplomuan 32.889 studentë, duke shënuar një ulje prej 5,7 % krahasuar me 2018-19.

“Në të gjithë programet e arsimit të lartë, në këtë vit akademik, u diplomuan 21.481 studente femra, ose 65,3 % e numrit të përgjithshëm të studentëve të diplomuar në arsimin e lartë. Studentë të diplomuar në programet Bachelor përbëjnë 53,5 % të studentëve të diplomuar gjithsej, ndjekur nga programet Master me 42,4 %”, thuhet në raportin e INSTAT.

LEXO EDHE:  Horoskopi për ditën e sotme, 17 mars 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 22 dhjetor 2019

Në lidhje me këtë situatë jo pozitive, Euronews Albania bisedoi me sociologen Entela Binjaku, e cila shpjegoi shkaqet që kanë ndikuar në uljen e të diplomuarve në të gjitha nivelet arsimore.

Ajo u shpreh se këto të dhëna duhet të shërbejnë si kambanë alarmi për institucionet shtetërore, por edhe për shoqërinë shqiptare.

“Kjo rënia nuk na lumturon aspak, por përkundër duhet të na shqetësoj. Fakti që kemi më pak të arsimuar në të gjitha nivelet, mendoj se duhet të na shqetësoj realisht”, tha sociologia.

Znj. Binjaku pohoi se djemtë shqiptarë arsimimin nuk e shohim më si parësor, por dëshira e tyre tha jo është që të largohen nga vendi.

“Djemtë shqiptarë mendojnë tanimë jo të arsimohen, por të emigrojnë. Mendimi i tyre i parë është si e si të largohen, ndërsa vajzat  janë që emigrojnë më pak dhe në fund të fundit dhe për hir të traditës së familjeve shqiptare, që mashkulli është ai që sjellë para në shtëpi dhe kjo bie më shumë në shpatullat e gjinisë mashkullore”, tha ajo./ Euronews Albania

LEXO TE PLOTE