Connect with Us

Tik Tok sfidon WhatsApp/ Ja planet për ndryshimet e reja të aplikacionit

Teknologji

Tik Tok sfidon WhatsApp/ Ja planet për ndryshimet e reja të aplikacionit

Publikuar

-

Tik Tok sfidon WhatsApp/ Ja planet për ndryshimet e reja të aplikacionit

Tik Tok po konsideron nisjen e një tipari bisede në grup që mund të rivalizojë WhatsApp, sipas burimeve të brendshme. Eshtë përfolur që TikTok po punon për t’u bërë më shumë një “aplikacion ndërveprimesh shoqërore”.

Sipas Reuters , “njerëzit me njohuri të diskutimeve” i thanë medias në lidhje me planet e mundshme. Reuters tha se burimet nuk dëshironin të identifikoheshin sepse ata nuk duhet të flisnin për media. Një tipar i bisedës në grup ka qenë i disponueshëm në versionin kinez të Tik Tok, i quajtur Douyin, që nga viti 2019.

Aplikacioni në pronësi të ByteDance mund ta shtrijë këtë funksion globalisht nëse dëshiron të mbajë më shumë njerëz në aplikacion për më shumë kohë. Raportet sugjerojnë se ByteDance kishte diskutime në lidhje me tiparin e bisedës në grup vitin e kaluar.

Sidoqoftë, pronari i Tik Tok u tha se vuri disa karakteristika në pritje për shkak të betejave me administratën Trump mbi frikën e spiunimit. Tik Tok u ndalua gjithashtu në Indi vitin e kaluar pasi qeveria indiane e akuzoi atë për përdorimin e të dhënave në mënyrë të paligjshme.

LEXO EDHE:  FOTO/ Kjo është supermakina më e re e Aston Martin

Burimet e Reuters thanë se ByteDance duhej të merrte në konsideratë të gjitha këto dhe po rivlerëson se kur do të nisë një tipar bisede në grup. Një burim pretendoi që bisedat do të ishin të paskriptuara.

Kjo mund të funksionojë në favor të WhatsApp megjithëse shumë njerëz vijnë në shërbim për sigurinë e kriptimit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Covid-19/ Twitter dhuron 15 milionë dollarë në ndihmë të Indisë

Publikuar

-

Nga

Covid-19/ Twitter dhuron 15 milionë dollarë në ndihmë të Indisë

Twitter ka dhuruar 15 milion dollarë për të ndihmuar në luftën kundër COVID-19 në Indi e cila po lufton me valën e dytë të paparë të pandemisë vdekjeprurëse.

CEO i Twitter Jack Patrick Dorsey të hënën shkroi në Twitter se shuma u është dhuruar tre organizatave jo-qeveritare – Care, Aid India dhe Sewa International USA.

Ndërsa CARE-it i janë dhënë 10 milion dollarë, Aid India dhe Sewa International USA kanë marrë 2.5 milion dollarë  secila.

LEXO EDHE:  Samsung Galaxy S8/ Vazhdojnë risitë

LEXO EDHE:  Facebook tashmë edhe axhenda juaj.. lançohet "On This Day"

“Sewa International është një organizatë e shërbimit hinduist, të bazuar në besim, humanitar dhe jofitimprurës. Kjo organizatë do të sigurojë pajisjet spiatlore si koncentratorë oksigjeni, ventilator, makina BiPAP (Presion pozitiv i rrugëve ajrore Bilevel. Pajisjet do të shpërndahen në spitalet qeveritare dhe qendrat e kujdesit COVID-19  dhe spitalet,” u shpreh një nga përfaqësuesit e kompanisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Facebook po krijon Instagram Kids/ Paralajmërimi i fortë: Rrezikohet shëndeti mendor i fëmijëve

Publikuar

-

Nga

Facebook po krijon Instagram Kids/ Paralajmërimi i fortë: Rrezikohet shëndeti mendor i fëmijëve

Facebook po përballet me reagime në SHBA lidhur me planet për të krijuar një version të Instagram për fëmijët nën 13 vjeç.

Mbi 40 avokatë të përgjithshëm shtetërorë tani po i bëjnë thirrje Facebook-ut të heqë dorë nga plani i tij i diskutueshëm ‘Instagram për Kids’.

Prokurorët e përgjithshëm kanë lëshuar një letër të hapur drejtorit ekzekutiv Mark Zuckerberg duke argumentuar se shëndeti fizik dhe mendor i fëmijëve të vegjël mund të rrezikohet nëse ata përdorin media sociale.

U ngritën shqetësime nëse platforma do të përputhet me ligjin ekzistues federal të privatësisë së fëmijëve dhe nëse do të jetë në gjendje të bëjë sa duhet për t’i mbajtur fëmijët të sigurt.

LEXO EDHE:  FOTO/ Kjo është supermakina më e re e Aston Martin

LEXO EDHE:  Ndryshimet në qeveri/ Lista me emrat që pritet të lëvizin

Një pjesë e letrës thotë: “Duket se Facebook nuk po i përgjigjet një nevoje, por në vend të kësaj krijon një të tillë, pasi kjo platformë u drejtohet kryesisht fëmijëve që përndryshe nuk kanë ose nuk do të kenë një llogari në Instagram.

“Shkurtimisht, një platformë Instagram për fëmijë të vegjël është e dëmshme për arsye të panumërta.” Facebook, i cili zotëron Instagramin, po këmbëngul që plani i tij ‘Instagram për Kids’ do t’i vërë prindërit në kontroll./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Shqetësoheni për privatësinë e fotove tuaja?/ Këto mjete mund të ndihmojnë

Publikuar

-

Nga

Shqetësoheni për privatësinë e fotove tuaja/ Këto mjete mund të ndihmojnë

Keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh me një selfie që ngarkoni në një faqe të mediave sociale? Aktivistët dhe studiuesit kanë paralajmëruar prej kohësh në lidhje me privatësinë e të dhënave dhe thonë se fotografitë e ngarkuara në internet mund të përdoren për të trajnuar mjete të njohura të fytyrës me inteligjencë artificiale (AI).

Këto mjete të mundësuara nga AI (të tilla si Clearvieë, AWS Rekognition, Microsoft Azure dhe Face ++) mund të përdoren nga qeveritë ose institucionet e tjera për të ndjekur njerëzit dhe madje për të nxjerrë konkluzione të tilla si preferencat fetare ose politike të subjektit.

Studiuesit kanë gjetur mënyra për të hequr ose mashtruar këto mjete AI nga të qenit në gjendje të njohin apo edhe zbulojnë një selfie, duke përdorur sulme kundërshtare  ose një mënyrë për të ndryshuar të dhënat e dhëna që shkaktojnë një model të të mësuarit thellë për të bërë gabime.

Dy nga këto metoda u prezantuan javën e kaluar në Konferencën Ndërkombëtare të Përfaqësimeve të Mësimit (ICLR) , një konferencë udhëheqëse e UA që u mbajt praktikisht. Sipas një raporti nga MIT Technology Review, shumica e këtyre mjeteve të reja për të hequr softuerin e njohjes së fytyrës bëjnë ndryshime të vogla në një imazh që nuk janë të dukshëm për syrin e njeriut, por mund të ngatërrojnë një UA, duke e detyruar softuerin të bëjë një gabim në identifikimin e qartë të personi ose objekti në imazh, ose, madje, edhe ndalimi i tij për të realizuar imazhin është një selfie.

Emily Wenger nga Universiteti i Çikagos, së bashku me kolegët e saj, ka zhvilluar një nga këto pajisje ‘fshehje të imazhit’ të quajtur FOX. Të tjerët, të quajtur ‘ Locke’, janë zhvilluar nga Valeria Cherepanova dhe kolegët e saj në Universitetin e Maryland./CNA.al

LEXO TE PLOTE