Connect with Us

Shkrim në letër apo në tablet?/ Studiuesit zbulojnë se cili është më i mirë për të aktivizuar trurin

Shëndeti

Shkrim në letër apo në tablet?/ Studiuesit zbulojnë se cili është më i mirë për të aktivizuar trurin

Publikuar

-

Shkrim në letër apo në tablet?/ Studiuesit zbulojnë se cili është më i mirë për të aktivizuar trurin

Një studim i studentëve të universiteteve japoneze dhe të diplomuarve të fundit ka zbuluar se shkrimi në letër mund të çojë në më shumë aktivitet të trurit. Studiuesit thonë se informacioni kompleks, hapësinor dhe i prekshëm që lidhet me shkrimin me dorë në letër ka të ngjarë të çojë në përmirësimin e kujtesës.

“Në të vërtetë, shkrimi në letra është më e avancuar dhe e dobishme në krahasim me dokumentet elektronike sepse letra përmban më shumë informacione për një kujtesë më të fortë “, tha profesori Kuniyoshi L. Sakai, një neuroshkencëtar në Universitetin e Tokios dhe autor korrespondent i hulumtimi i botuar së fundmi në Frontiers in Behavioral Neuroscience . Hulumtimi u përfundua me bashkëpunëtorë nga NTT Data Institute of Management Consulting.

Përkundër besimit të njohur se mjetet dixhitale rrisin efikasitetin, vullnetarët që përdorën letër përfunduan detyrën e marrjes së shënimeve rreth 25% më shpejt sesa ata që përdorën tableta dixhitalë ose telefona inteligjentë.

Megjithëse vullnetarët shkruanin me dorë si me stilolaps, letër ose majë shkruese dhe tablet dixhital, studiuesit thonë se fletoret prej letre përmbajnë informacion hapësinor më kompleks sesa letra dixhitale. Letra fizike lejon qëndrueshmëri të prekshme, goditje të parregullta dhe formë të pabarabartë, si qoshet e palosur. Në të kundërt, letra dixhitale është uniforme, nuk ka pozicion fiks kur lëviz, dhe zhduket kur mbyllni aplikacionin.

Në studim, një total prej 48 vullnetarësh lexuan një bisedë imagjinare midis personazheve që diskutonin planet e tyre për dy muaj në të ardhmen e afërt, duke përfshirë 14 orë të ndryshme të klasës, datat e caktimit të detyrave dhe takimet personale. Studiuesit kryen analiza para-testi për të siguruar që vullnetarët, të gjithë 18-29 vjeç dhe të rekrutuar nga kampuset universitare ose zyrat e NTT, u renditën në mënyrë të barabartë në tre grupe bazuar në aftësitë e kujtesës, preferencën personale për metodat dixhitale ose analoge, gjininë, moshën dhe aspektet e tjera.

Vullnetarët më pas regjistruan orarin fiktiv duke përdorur një libër datash dhe stilolaps letre, një aplikacion kalendarik në një tablet dixhital dhe një majë shkruese, ose një aplikacion kalendarik në një smartphone të madh dhe një tastierë me ekran me prekje. Nuk kishte asnjë afat kohor dhe vullnetarëve u kërkohej të regjistronin ngjarjet imagjinare në të njëjtën mënyrë si ata për programet e tyre të jetës reale, pa shpenzuar kohë shtesë për të memorizuar orarin. Pas një ore, duke përfshirë një pushim dhe një detyrë ndërhyrjeje për t’i shpërqendruar ata nga të menduarit për kalendarin, vullnetarët iu përgjigjën një sërë zgjedhjesh të thjeshta (Kur është detyra e duhur?) Dhe komplekse (Cila është data e parakohshme e caktimeve?) pyetje për të testuar kujtesën e tyre për orarin. Ndërsa përfunduan testin, vullnetarët ishin brenda një skaneri me rezonancë magnetike (MRI), i cili mat rrjedhën e gjakut rreth trurit . Kjo është një teknikë e quajtur MRI funksionale (fMRI), dhe rritja e fluksit të gjakut të vërejtur në një rajon specifik të trurit është një shenjë e rritjes së aktivitetit neuronal në atë zonë.

LEXO EDHE:  Ja se çfarë i ndodh trurit të fëmijës kur ju ngrini zërin

Pjesëmarrësit të cilët përdorën një libër datash në letër plotësuan kalendarin brenda rreth 11 minutash. Përdoruesit e tabletave morën 14 minuta dhe përdoruesve të smartphone-ve u deshën rreth 16 minuta. Vullnetarët që përdorën metoda analoge në jetën e tyre personale ishin po aq të ngadaltë në përdorimin e pajisjeve sa vullnetarët që përdorin rregullisht mjete dixhitale , kështu që studiuesit janë të bindur se ndryshimi në shpejtësi lidhej me memorizimin ose kodimin e lidhur në tru, jo vetëm me ndryshimet në përdorimi i zakonshëm i mjeteve. Vullnetarët që përdorën metoda analoge rezultuan më mirë se vullnetarët e tjerë vetëm në pyetjet e thjeshta të testit. Sidoqoftë, studiuesit thonë se të dhënat e aktivizimit të trurit zbuluan ndryshime të konsiderueshme.

Vullnetarët që përdorën letër kishin më shumë aktivitet të trurit në zona të shoqëruara me gjuhë, vizualizim imagjinar dhe në hipokampus – një zonë që dihet se është e rëndësishme për kujtesën dhe lundrimin. Studiuesit thonë se aktivizimi i hipokampusit tregon se metodat analoge përmbajnë detaje hapësinore më të pasura që mund të kujtohen dhe të lundrohen në syrin e mendjes.

Studiuesit thonë se personalizimi i dokumenteve dixhitale duke nënvizuar, nënvizuar, rrethuar, vizatuar shigjeta, duke shkruar me dorë shënime të koduara me ngjyra në kufij, duke shtuar shënime ngjitëse virtuale ose lloje të tjerë të shenjave unike mund të imitojnë pasurimin hapësinor të stilit analog që mund të përmirësojë kujtesën. Megjithëse nuk kanë të dhëna nga vullnetarët më të rinj, studiuesit dyshojnë se ndryshimi në aktivizimin e trurit midis metodave analoge dhe dixhitale ka të ngjarë të jetë më i fortë tek të rinjtë.

Megjithëse kërkimi aktual u përqendrua në të mësuarit dhe memorizimin, studiuesit inkurajojnë përdorimin e shkrimit ne letër./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Në 30 vite demokraci nuk ka ndryshuar asgjë”/ Elona Meta: Paga për mjekët të jetë 1500 euro

Publikuar

-

Nga

Propozimi i Diasporës/ Elona Meta: Paga për mjekët të jetë 1500 euro

Mjekja shqiptare që punon në Gjermani, Elona Meta shprehet se paga mujore minimale për mjekët në vendin tonë, duhet të jetë 1500 euro.

Në një prononcim për CNA.al, ajo shprehet se në 30 vite demokraci nuk ka ndryshuar asgjë.

Sipas saj, ajo që ka ndikuar që mjekët të bëhen gjithnjë e më të pakënaqur, janë pagat e ulta, ngarkesa mbytëse në punë, dhuna fizike dhe verbale, arrestimet duke bërë që gjithnjë e më shumë bluzat e bardha ta braksin vendin.

“Në 30 vite demokraci janë arrestuar shumë mjekë për korrupsion dhe asgjë nuk ka ndryshuar, përkundrazi korrupsioni është rritur ndërsa mjekët janë liruar disa ditë apo javë pas arrestimeve për mungesë provash.

Po kjo ka ndikuar që mjekët të bëhen gjithnjë e më të pakënaqur sa nga keqvlerësimi, paga e ulët, ngarkesa mbytëse në punë, dhuna fizike dhe verbale dhe arrestimet duke parë gjithnjë e më shumë për ta braktisur vendin pasi oferta e Gjermanisë dhe e shumë vendeve në Europë është tunduese edhe për vende më të ngritura të rajonit ku mjekët nuk vuajnë si në Shqipëri.

LEXO EDHE:  Hapat e thjeshtë që do t’ju ndihmojnë të ‘kuroni’ varësinë ndaj celularit

LEXO EDHE:  TikTok, Wechat & Co/ Si hyjnë spyware në smartphone?

“Ne kërkojmë që të zbatohet sa më shpejt kërkesa jonë për pagat e mjekëve shqiptarë 1500 euro. Nisma jonë është një nismë e cila do të ketë edhe impakt jo vetëm tek mjekët, por do të rrisë edhe ndërgjegjësimin e do të minimizojë hendekun e madh mes mjekut dhe pacientit, është shprehur mjekja Meta./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Më shumë se 13 mijë qytetarë u vaksinuan sot/ Manastirliu apel të rinjve mbi 18 vjeç: Shfrytëzoni fundjavën…

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu njofton se sot në vedin tonë janë vaksinuar mbi 13 mijë qytetarë ndaj COVID-19, ndërsa në total numri i të vaksinuarve ka arritur në 1 milion e 123 mijë e 253 qytetarë.

Ajo gjithashtu u bën thirrje të gjithë qytetarëve mbi 18 vjeç të shfrytëzojë fundjavën për t’u vaksinuar në çdo qendër shëndetësore ose të vaksinimit nga mëngjesi deri në 20:00 të mbrëmjes.

LEXO EDHE:  Hobit që ju bëjnë më të zgjuar sipas shkencëtarëve

“Më shumë se 13 mijë qytetarë u vaksinuan sot, ndërsa janë 1,123,253 vaksinime të kryera që prej fillimit të këtij procesi jetik👍🏼

Nëse jeni mbi 18 vjeç, shfrytëzoni fundjavën për t’u vaksinuar nga mëngjesi deri në 8 të mbrëmjes, në qendrat shëndetësore ose në qendrat e vaksinimit të përqëndruar kudo në vend”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Rritja e rasteve me Covid/ Rakacolli: Sinjale të forta për praninë e variantit Delta në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Rritja e rasteve me Covid/ Rakacolli: Sinjale të forta për praninë e variantit Delta në Shqipëri

Megjithëse në vendin tone nuk ka ende një konfirmim zyrtar për praninë e variantit Delta zëvendës ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacollin, është shprehur se sinjalet për praninë e tij janë të forta.

E ftuar në “Report Tv”, Rakacolli, Rakacolli u shpreh se rritja e rasteve ka dy shkaqet: prania e variantit Delta dhe grumbullimet gjatë Kampionatit Europian.

“Rritja e rasteve nuk jen nga lirimi i masave, por mund ketë dy arsye, një mund të jetë fakti i pranisë së mutacionit Delta që ka infektueshmëri më të lartë dhe grumbullimet që ndodhën gjatë Kampionatit Europian. Këto janë shkaqet, jo lirimi i masave sepse masat nuk janë liruar në atë masë që të sjellin rritje të infektimeve. Megjithatë, situata është tërësisht e kontrolluar. Zyrtarisht nuk e kemi konfirmuar ende praninë e variantit Delta, por sinjalet janë të forta për praninë e këtij virusi”, tha Rakacolli.

LEXO EDHE:  Hapat e thjeshtë që do t’ju ndihmojnë të ‘kuroni’ varësinë ndaj celularit

Sipas zv.ministres, e vetmja armë që kemi kundër këtij varianti të COVID është vaksinimi, duke i bërë apel qytetarëve që të përfitojnë nga ditët e hapura të vaksinimit.

LEXO EDHE:  Pse kafeja pihet sa zgjohemi në mëngjes?/ Tre fakte interesante që duhet të dini

“Ka rënë mosha e personave të infektuar, nëse më parë predominonte te moshat mbi 40-vjeç e sipër, tani grupmosha më e prekur është 15-45 vjeç, fasha e pavaksinuar. Kush është mbi 18-vjeç, duhet të drejtohet te qendra e vaksinimit, është e vetmja mënyrë për të shmangur infektimin”, u shpreh ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE