Connect with Us

Sa hapa në ditë duhet të bëni për të qëndruar të shëndetshëm?

Life Style

Sa hapa në ditë duhet të bëni për të qëndruar të shëndetshëm?

Publikuar

-

Sa hapa në ditë duhet të bëni për të qëndruar të shëndetshëm?

Sipas një studimi, ecja mund të rrisë nivelet tona të lumturisë, ndërsa një tjetër sugjeron që gjithashtu mund të na bëjë më produktivë. Numri i hapave që ndërmarrim ka rëndësi dhe duhet të sigurohemi që jo vetëm është i dobishëm, por edhe një detyrë e arritshme. 10 mijë hapa në ditë është rezultat i një fushate shumë të suksesshme marketingu

Pavarësisht nëse jeni duke bërë një mënyrë jetese të shëndetshme apo jo, me siguri keni dëgjuar që duhet të ecni 10 mijë hapa në ditë për të qenë të shëndetshëm. Por pse ky numër? Epo, duket se vjen nga një hapamatës japonez, i shitur në vitin 1965, i quajtur Manpo-kei , që do të thotë fjalë për fjalë “10 mijë hapa “. Ai u përhap në të gjithë botën dhe përfundimisht u bë objektivi i përditshëm i hapave për të gjithë, me FitBit që e popullarizoi atë në 2009 me fillimin e veshjes së tyre të parë.

Dëshmoi se ishte shumë për njerëzit.

Disa studime vërtet sugjerojnë që 10 mijë hapa mund të jenë të mirë për disa njerëz sepse mund të përmirësojnë shëndetin e zemrës dhe mendjes, si dhe të ulin rrezikun e diabetit. Sidoqoftë, e vërteta është se ai numër mund të jetë në të vërtetë i panevojshëm për shumicën e njerëzve, pasi nuk ka asnjë provë reale që më shumë hapa sjellin më shumë përfitime shëndetësore. Pra, nëse nuk mund ta arrini atë qëllim ditor, mos u dekurajoni, pasi një numër shumë më i ulët mund të jetë po aq i dobishëm për ju.

Për më tepër, 10 mijë hapa në ditë është një qëllim shumë i madh, dhe jo shumë njerëz mund ose kanë kohë për ta arritur atë. Pra, nëse vazhdimisht nuk po arrini ta arrini atë, ka të ngjarë të ketë efekte negative mbi ju në nivelin psikologjik dhe do të jetë joshës. Sipas këtij studimi, adoleshentëve britanikë iu dha një detyrë për të arritur një qëllim të caktuar të aktivitetit. Në fillim, ata u kënaqën me të, por më vonë filluan të ankoheshin se ishte shumë e vështirë për t’u përfunduar dhe motivimi i tyre ra.

LEXO EDHE:  Këshillat e mjekut infeksionist/ Si të mbrohemi nga koronavirusi

Numri optimal i hapave të rekomanduar është shumë më i ulët.

10 mijë është bërë qëllimi i paracaktuar për njerëzit dhe gjurmuesit e fitnesit, por edhe të ecësh deri në 4 mijë e 400 hapa në ditë është shumë e dobishme, sipas Dr. I-Min Lee. Në studimin e saj, ajo ekzaminon një numër të madh të grave midis 62 dhe 101 vjeç. Atyre iu dhanë akseleometra të montuar në ijë që do të gjurmonin lëvizjet e tyre për të paktën dhjetë orë në ditë, në harkun e katër deri në shtatë ditëve midis 2011 dhe 2015.

Rezultatet treguan se shkalla e vdekshmërisë tek gratë që ecnin rreth 4 miëj e 400 hapa në ditë u ul me 41%, krahasuar me ato që ishin duke arritur vetëm 2 mijë e 700 hapa në ditë. Ndërsa gratë që ecnin 7 mijë e 500 hapa në ditë ulën shkallën e vdekshmërisë me 65%. Kjo dëshmon se ndërmarrja e më pak hapave sesa qëllimi i paracaktuar është akoma e mirë për ne, dhe duhet ta bëjë atë edhe më pak sfiduese për t’u arritur gjithashtu. Dhe të dish që të ecësh më pak nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe mund të ketë një efekt pozitiv psikologjik tek njerëzit.

Si ta arrijmë me lehtësi qëllimin tonë të përditshëm të hapit

Studimi ka disa kufizime, sipas Dr. Lee . Nuk na tregon se sa hapa duhet të ndërmarrim për të përmirësuar cilësinë e jetës sonë ose për të parandaluar ndonjë çështje njohëse ose fizike.

Këtu janë faktet me pamje më të madhe që Dr. Lee zbuloi:

1-Numërimi i hapave mund të ndihet më pak mbizotërues dhe më i mundur se matja e ushtrimeve në kohë.

2-Intensiteti nuk ka rëndësi, çdo hap ka rëndësi.

3-Nëse jeta juaj është mjaft e ulur, duhet të konsideroni të shtoni 2 mijë hapa të tjerë në mënyrë që të paktën të arrini 4 mijë e 400 hapa të përditshëm. Sigurisht, nuk keni pse t’i bëni të gjitha menjëherë, përkundrazi, provoni të bëni hapa shtesë sa herë që është e mundur./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Po i dalin të vërtetat sheshit?/ Ledjana bën veprimin e papritur

Publikuar

-

Nga

Po i dalin të vërtetat sheshit?/ Ledjana bën veprimin e papritur

Të gjithë prisnin që Ledjana dhe Mevlani të dilnin çift nga programi Përputhen, por duket se nuk do të ndodhë kështu.

Në puntatën e kaluar, Ledjana u shpreh se nuk donte të realizonte takim romantik me Mevlanin dhe se donte të vazhdonte njohjen jashtë programit.

E pyetur për arsyen pse nuk pranoi të realizonte takimin romantik, pasi i tha “Të Dua”, ajo u shpreh:

“Unë i kam tëhnë “Të dua” por ka qenë ndjesi e momentit, por kjo nuk do të thotë që unë jam e dashuruar.”

Pasi dëgjoi këto, Mevlani, u shpreh se kishte dyshime pas deklaratës dhe ato që po shprehte Ledjana në emision.

LEXO EDHE:  Shqetësimi i çdo vajze/ Dermatologët japin këshillat se si të reduktoni celulitin

LEXO EDHE:  Patozi i prerë/ Ska koalicion me Bashën, do dalim në një listë me Topallin

Nga ana tjetër në rrjetet sociale, ndjekësit mendojnë se Ledjana nuk ka asnjë ndjenjë për Mevlanin dhe se mund të jetë e lidhur me dikë tjetër jashtë.

Melisa Lleshi dhe Antonela kanë reaguar në rrjetet sociale duke thënë se gënjeshtra i ka këmbët e shkurtra dhe se e vërteta do të dalë shumë shpejt në shesh.

Si të mos mjaftonte kjo, Ledjana është “zhdukur” nga rrjetet sociale, duke mbyllur llogarinë e saj personale në Instagram./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

I bëri “dalje” Sarës / Geliani i hedh sytë nga një tjetër konkurrente

Publikuar

-

Nga

I bëri “dalje” Sarës / Geliani i hedh sytë nga një tjetër konkurrente

Pak ditë më parë, Geliani hoqi dorë nga Sara duke tërhequr edhe deklaratën që dha për të.E gjitha kjo ndodhi pasi Sara publikoi një foto me Atdheun ku shiheshin mjaft të afërt me njëri-tjetrin.

Por pas Sarës, Geliani i ka hedhur grepat tek një tjetër konkurrente, Antonela.

Së fundi Antonela ka publikuar një foto ku shfaqet shumë provokuese dhe seksi dhe nuk ka munguar komenti komplimentues i Gelianit.

LEXO EDHE:  5 këshilla për vetulla të plota dhe qerpikë të dendur

LEXO EDHE:  Këshillat e mjekut infeksionist/ Si të mbrohemi nga koronavirusi

“Kaçurrela të bukura”, shkruan Geliani, ndërsa Antonela vetëm e falenderon konkurrentin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Gënjeshtra i ka këmbët e shkurtra”/ Antonela thumbon Ledjanën: Koha ia tregon fytyrën gjithkujt

Publikuar

-

Nga

“Gënjeshtra i ka këmbët e shkurtra”/ Antonela thumbon Ledjanën: Koha ia tregon fytyrën gjithkujt

Pas deklaratës së Ledjanës dhe reagimit të saj ndaj pyetjeve të moderatores Bora Zemani, ku tregonte se kishte refuzuar një takim romantik me Mevlanin, ka shkaktuar shumë reagime nga konkurrentët.

Antonela ka thumbuar dhe ironizuar Ledjanën nëpërmjet disa postimeve në Instastory ku shprehet se gënjeshtra i ka këmbët e shkurtra dhe se koha po i tregon fytyrën e vërtetë Ledjanës.

Ku i kam ata komentuesit që thonin pse sillesh kështu ndaj asaj vajzës asaj tipes, ku jeni sot, ku jeni sot që dolën fjalët e mia?

Ishte thjesht një kompeticion kundrejt meje dhe ajo deklaronte gjithmonë që unë isha në emision për atë, kur realisht nuk isha.

Gjithsesi, koha ia tregon fytyrën gjithkujt. Po ai publik që të ngre, po ai publik të ul poshtë aty ku ishe. Kështu që thonë se rrena i ka këmbët e shkurtra dhe ty të zgjaten pak më shumë nja dy muaj , por gjithsesi doli e vërteta”, është shprehur Antonela në story./ CNA.al

LEXO TE PLOTE