Connect with Us

“Të pavërtetë dhe të manipuluar”/ Ish-ministri i Ramës rrëzon sondazhet

Politikë

“Të pavërtetë dhe të manipuluar”/ Ish-ministri i Ramës rrëzon sondazhet

Publikuar

-

qeveria Rama 1

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë ‘Rama 1’ Ylli Manjani ka hedhur poshtë sondazhet elektorale. Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ia u shpreh se  nga telefonat që i vinin në numrin e tij, personat që kryenin sonadazhet nuk kishin informacione për atë ç’ka po bënin.

Manjani është shprehur se këto sondazhe janë të pavërteta dhe të manipuluara.

Në 4 ditët e fundit kam marrë 3 telefonata nga numra të panjohur. Të tre telefonatat ishin pyetje në kuadër të tre sondazheve elektorale.

Qartësisht telefonuesit ishin punonjës të kontraktuar që nuk kishin informacion për sondazhin që po bënin. Thjesht fillojnë të të pyesin me pyetje që ua kanë shkruar.

Të treve ëë më telefonuan i pyeta se për cilën kompani po e bëni këtë sondazh?

2 prej tyre më thanë “ne nuk e dimë kush është kompania”.!!! Sigurisht këtu i ndërpreva komuminikimet e mëtejshme.

E treta më tha një emër kompanie, që nuk më thoshte asgjë. Përkundrazi më ngjau si emër vaksine.

Bëra sikur e pranova dhe vijova ti përgjigjem. Në mes të bisedës e pyeta: tek cili televizion jepet ky sondazh?

Mu përgjigj “nuk e di”!

Edhe unë i thashë: tek pyetja kush fiton, shkruaj NUK E DI. Dhe ndërpreva bisedën…

Me siguri tek ai sondazh unë dal i pavendosur.

Këto janë sondazhet, që presupozohet ti besojmë dhe ca më tepër edhe ti komentojmë nëpër studio televizionesh.

Jam dëgjuar dhe histori të tjera për formularë që mbushen sipas qejfit dhe për lojra me samples ( përzgjedhja e njerëzve që pyeten) etj. Kam dëgjuar se intervistuesit kontrollohen nga dy duar/kompani të lidhura me pushtetin, që e ofrojnë këtë shërbim për të gjitha kompanitë me emër që paraqesin sondazhe në tv.

Por le të themi që i kam me të dëgjuar.Kurse tre telefonatat që ju përshkrova i kam të jetuara”, thuhet në postim./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Basha nuk u bë lider”/ Kajsiu: Nuk krijoi një fabul për opozitën, mendoi se i erdhi radha

Publikuar

-

Nga

Lektori Blendi Kajsiu, thotë se kreu i PD, Lulzim Basha nuk u bë lider dhe nuk krijoi një fabul për opozitën.

Sipas tij, PD u fut në zgjedhje duke menduar se u erdhi radha dhe njerëzit ishin të pakënaqur me Ramën.

“Basha nuk u bë lider dhe nuk krijoi një fabul për opozitën. Nuk krijoi një ide pse duhet të vinte në pushtet opozita. Ata u futën në zgjedhje se u erdhi radha dhe njerëzit ishin të pakënaqur me Ramën. Këtë e tregonin të gjitha sondazhet. PD doli aty dhe tha se nuk kanë nga të shkojnë njerëzit dhe tek ajo do të shkonin”, u shpreh ai në studion e PolitikOn./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

U vetshpall kandidat për kreun e PD/ Kadilli: I vetmi që e ka ditur ka qenë Basha

Publikuar

-

Nga

Fatbardh Kadilli është vetshpallur kandidat për të qenë në krye të Partisë Demokratike ka treguar arsyen se përse vendosi të marrë këtë vendim. I ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN Kadilli u shpreh se pikënisja për një opozitë të re ka qenë momenti i konstatimit të humbjes së PD në zgjedhjet e 25 prillit. Ai shtoi se ky është momenti më i dobët që PD ka pasur ndonjëherë.

I vetmi që e ka ditur ka qenë Basha, ia kam thënë më 8 Mars që nëse humb do më keshë përballë. Në momentin që u realizua fakti i humbjes konstatoj me zemërim që PD ka hyrë në një cikël zbritje, duhet të fillojmë që sot për një opoztitë të re. Ky është momenti më i dobët ndonjëherë i PD. Opozita ka humbur dhe Basha është përgjegjës për fitoren e Ramës. Ai është zgjedhur kryetar partie dhe jo inventarizues humbjesh”, u shpreh Kadilli./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhet e 25 Prillit/ Gjekmarkaj: Vjedhja e votave tragjedi e demokracisë shqiptare

Publikuar

-

Nga

Deputeti i zgjedhur i PD në Lezhë Agron Gjekmarkaj ka folur për zgjedhjet e 25 Prillit. Sipas tij, vjedhja në mënyrë të përsëritshme e zgjedhjeve është tragjedi e demokracisë shqiptare.

I ftuar në studion e “Real Story” ai deklaroi se kësaj here ndryshe nga herët e tjera, zgjedhjet nuk janë vjedhur në kuti, ditën e votimit, por ka pasur një inxhinieri elektorale paraprake, ku shteti dhe pushteti janë bërë një si sandwich.

Unë mendoj që temat e emisionit këto dy javë duhet të kishin pasur në fokus si u vodhën zgjedhjet. Mendoj që shumica e shqiptarëve e besojnë. Narrativa ndryshon kur je në studiot e Tiranës dhe tjetër është kur je me statusin e dëshmitarit në një histori. Ndoshta unë do kisha pasur tjetër qasje nga një studio televizive, ndryshe kur merr informacion në gjithë Shqipërinë se çfarë ka ndodhur.

Nuk është term i fortë sepse më duket term i vërtetë, tragjedia e demokracisë shqiptare, vjedhja në mënyrë të përsëritshme e zgjedhjeve, por kësaj here ndryshe nga herët e tjera, zgjedhjet nuk janë vjedhur në kuti, ditën e votimit, sigurisht ka pasur ndonjë tentativë për prishje fletësh votimi, ka pasur një inxhinieri elektorale paraprake, ku shteti dhe pushteti janë bërë një si sandëich dhe kanë ndikuar në të gjitha format e mundshme që të trukohet dhe të ndryshojë vullneti i elektorëve në kutinë e votimit dhe pjesërisht ia kanë dalë duke ia hequr një sasi mandatesh opozitës shqiptare, duke penguar ardhjen e saj në pushtet me artifice.

Kush janë këto artifice? Janë disa, i ka renditur PD në ankimin që i ka çuar KAS. Përdorimi i parave të tërmetit, menaxhimi i vaksinës dhe pandemisë, punësimet e paligjshme që u bënë, fryrja e administratës, forma më tipike siç janë aleancat në qytete të caktuara me grupe të njohura për kriminalitet”, deklaroi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE