Connect with Us

Mjekja këshillon pacientët që bëjnë vaksinën/ Dy shenjat që s’duhet t’i neglizhoni

Shëndeti

Mjekja këshillon pacientët që bëjnë vaksinën/ Dy shenjat që s’duhet t’i neglizhoni

Publikuar

-

Mjekja këshillon pacientët që bëjnë vaksinën/ Dy shenjat që s’duhet t'i neglizhoni

AstraZeneca është rekomanduar sërish nga Agjencia Evropiane e Barnave si një vaksinë efektive dhe e sigurt.

Rastet e mpiksjes së gjakut dhe të trombozave, janë verifikuar si shumë të rralla në krahasim me 20 milionë individët e vaksinuar.

Ornela Ademi, i cila është drejtuese pranë  Agjencisë Evropiane të Barnave thotë se evidencat shkencore kanë zbuluar se përfitimet e AstraZeneca janë më të larta se pasojat që mund të shkaktojë njektimi i saj.

“Jo, nuk mund të them se ka agrumet shkencor që nuk ka efekte anësore, sepse barnat kanë efekte anësore, ashtu dhe kjo ka efekte anësore. Ka të dhëna shkencore se tejkalohen benefitet (përfitimet) në krahasim me risqet. Nuk ka evidenca se kjo ka një lidhje me mpiksjen e gjakut” , tha ajo.

Ajo i tha Euronews Albania se rastet e dyshuara për mpiksje gjaku janë nën hetim, por për momentin përfitimet e kësaj vaksine janë në një shkallë pozitive.

“Këto raste janë duke u hetuar dhe do hetohen kudo. Kjo punë do të hetohet dhe një vendim përfundimtar do të arrihet më vonë dhe për momentin benefitet (përfitimit) janë shumë më të mëdha”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Këto janë shenjat që jep trupi juaj para atakut kardiak

Mjekja përcolli një këshillë për pacientët që e marrin vaksinën kundër Covid-19, ndërsa listoi dy shenjat kryesore, të cilat sipas saj nuk duhet të nënvlerësohen për asnjë arsye.

“Jemi në një periudhë pandemie dhe shumë persona po vdesin si pasojë e infektimeve nga Covid-19. Të jenë të ndërgjegjshëm, që pasi të marrin vaksinën dhe nga 3-14 ditë pasi të kenë marrë vaksinën në qoftë se përjetojnë efekte si dhimbje të vazhdueshme koke apo dhimbje të stomakut, atëherë është shumë e rëndësishme që të komunikojmë me mjekun dhe për të zbuluar arsyen pse ka ndodhur kjo gjë, dhe nëse kjo ka ndodhur për shkak të vaksinës”, tha ajo./ Euronews Albania

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

6 holluesit natyralë të gjakut që bëjnë “mrekulli” tek personat që vuajnë nga sëmundjet e zemrës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Njerëzit të cilët rrezikohen nga sulmet në zemër, goditjet në tru, për shkak të një ritmi të parregullt të zemrës, enëve të gjakut, ose sëmundjeve të zemrës shpesh marrin ilaçe për hollimin e gjakut.

Sipas Healthline, shumë vitamin, ushqime, barëra dhe erëza veprojnë si hollues natyralë të gjakut.

Sipas Medical News Today , ushqimet, erëzat dhe vitaminat që mund të veprojnë si hollues natyralë të gjakut dhe ndihmojnë në zvogëlimin e rrezikut të mpiksjes janë:

Shafran i Indisë

Kjo erëz e artë, aromatike përmban përbërësin aktiv, kurkumin, i cili ka veti anti-inflamatore dhe hollues të gjakut. Një studim i botuar në vitin 2012 sugjeron që marrja e një doze ditore të erëzave të shafranit të Indisë mund t’i ndihmojë njerëzit të mbajnë statusin antikoagulant të gjakut të tyre. Përdoreni atë në oriz ose si çaj.

Xhenxhefil

Kjo erëz anti-inflamatore mund të parandalojë koagulimin e gjakut, sipas Healthline. Ai përmban një acid natyral të quajtur salicil, i cili është përbërësi aktiv në aspirinë, gjithashtu një hollues i fuqishëm i gjakut. Përdorni xhenxhefil të freskët ose të tharë rregullisht në pjekje, gatim dhe lëngje.

Spec i kuq

Specat janë gjithashtu të lartë në salicilate dhe mund të veprojnë si agjentë të fuqishëm për hollimin e gjakut. Sipas Healthline , speci i kuq gjithashtu ka treguar se ul presionin e gjakut dhe zvogëlon dhimbjen.

LEXO EDHE:  Fotot që flasin vetë/ Mesazhi i fortë i statujave më të famshme në botë

LEXO EDHE:  Vaksina e Covid-19/ BE arrin marrëveshje me AstraZeneca për blerjen e 300 mln dozave

Vitamina E

Sipas WebMD , profesori i mjekësisë i Shkollës Mjekësore të Harvardit Robert J. Glynn thotë se vitamina E tregon premtim në parandalimin e mpiksjeve potencialisht vdekjeprurëse në pacientët me rrezik të lartë të cilët nuk përdorin hollues gjaku si ëarfarin.Sipas Medical News vitamina E mund të merret nga këto ushqime:

-bajame

-vaj luledielli

-fara luledielli

-vaji i embrionit të grurit

-drithërat e plota

Disa studiues raportojnë se marrja e hudhrave pa erë, të tilla si ekstrakti i hudhrës së vjetër ose AGE, ndihmon në zvogëlimin e formimit të mpiksjes së gjakut. Dr Mattheë Budoff, një kardiolog UCLA, thotë se marrja e shtojcave AGE gjithashtu mund të ndryshojë ndërtimin e pllakës arteriale duke zvogëluar kështu rrezikun e sulmit në zemër dhe goditje në tru. Disa punime kërkimore të shkruara nga shkencëtarët gjermanë sugjerojnë se AGE mund të parandalojë ngurtësinë arteriale duke ruajtur fleksibilitetin e arterieve dhe duke rritur disponueshmërinë e oksidit nitrik, i cili relakson enët e gjakut dhe zvogëlon rrezikun për demencë dhe sëmundjen e Alzheimerit.

Kanellë

Kjo erëz popullore, aromatike përmban kumarinë, një agjent i fuqishëm për hollimin e gjakut. Ëarfarin, ilaçi më i përdorur për hollimin e gjakut, rrjedh nga kumarina, sipas Medical Neës Today. Marrja e kanellës së pasur me kumarinë në baza afatgjata mund të shkaktojë dëmtim të mëlçisë, prandaj përdoreni në sasi të vogla./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Imuniteti kolektiv/ Si llogaritet dhe për çfarë është ai?

Publikuar

-

Nga

Mundësitë e arritjes së imunitetit të tufës....

Nga Blerta Brati

Ndërsa epidemia e Covid-19 është në vazhdim, është e rëndësishme të merret parasysh imuniteti kolektiv. Si llogaritet? Për çfarë është ai?

Imuniteti kolektiv është përqindja e një popullsie të caktuar që është imune / e mbrojtur kundër një infeksioni nga i cili një subjekt i infektuar i futur në atë popullatë do të transmetojë patogjenin në më pak se një person mesatarisht, në fakt duke e çuar epideminë në zhdukje, sepse patogjeni haset shumë subjekte të mbrojtura. Ky grup ose imuniteti kolektiv mund të merret me infeksion natyror ose me vaksinim (nëse sigurisht ka një vaksinë).

Niveli i nevojshëm për të kaluar ose qëndruar nën pragun e imunitetit të tufës varet nga numri bazë i riprodhimit të sëmundjes (R0), domethënë nga numri mesatar i individëve naivë imunologjikisht që një subjekt do të infektojë pas kontaktit. Sa më e lartë kjo normë bazë e riprodhimit, aq më e lartë duhet të jetë përqindja e subjekteve imunë.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 11 dhjetor 2020

LEXO EDHE:  Fotot që flasin vetë/ Mesazhi i fortë i statujave më të famshme në botë

Për shembull, R0 për gripin sezonal = 2; e Covid-19 = 3 me virusin historik, (mund të jetë 4 ose më shumë me variantet angleze (B.1.1.7) ose indiane (B.1.617.2)); e fruthit = 12-20.Përqindja e subjekteve të imunizuar të kërkuar për të arritur imunitetin e tufës llogaritet si më poshtë:

Imuniteti kolektiv = 1 – 1 / R0

Prandaj, llogaritja për të marrë këtë përqindje jep rezultatet e mëposhtme: psh: 50% për gripin, 80% për Covid-19 me variantet e reja 90%, 95% për fruthin.

Sigurisht, imuniteti i fituar duhet të mbetet efektiv me kalimin e kohës. Nëse jo, nevojiten doza përforcuese.

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

FDA autorizon dozë të tretë të vaksinës kundër COVID-19 për grupe të caktuara

Publikuar

-

Nga

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) autorizoi një dozë të tretë përforcuese të vaksinës Pfizer-BioNTech COVID-19 për amerikanët mbi 65 vjeç dhe për ata që vuajnë nga sëmundje të rënda.

Doza përforcuese është miratuar edhe për punonjësit e profesioneve të caktuara, si ata të kujdesit shëndetësor, mësuesit, punonjësit e dyqaneve ushqimore dhe ata në qendrat për të pastrehët ose burgjet.

Autorizimi ka gjasa t’i hapë rrugën të enjten votimit në komisionin këshillimor i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve(CDC).

Një panel i FDA-së javën e kaluar votoi me shumicë dërrmuese për të hedhur poshtë planin e Shtëpisë së Bardhë që doza e tratë të vihej në dispozicion të shumicës së amerikanëve, duke përmendur mungesën e të dhënave të plota mbi sigurinë e dozës së tretë, si dhe efektshmërinë e saj.

LEXO EDHE:  Shifra shqetësuese në shtetin fqinj/ Humbin jetën 9 të infektuar, konfirmohen 150 raste të reja

LEXO EDHE:  Shifra shqetësuese në shtetin fqinj/ Humbin jetën 9 të infektuar, konfirmohen 150 raste të reja

Paneli gjithsesi mbështeti dozën përforcuese për grupmoshën mbi 65 vjeç dhe për individët në rrezik të lartë për sëmundje të rënda.Shkencëtarët theksuan se shqetësimi kryesor duhet të vazhdojë të jetë vaksinimi i atyre që nuk kanë marrë asnjë dozë.

Ndërkohë sipas një studimi të ri, gratë shtatzëna që vaksinohen kundër COVID-19 i transmetojnë antitrupat e koronavirusit tek fëmijët e palindur.

Studiuesit e Fakultetit të Mjekësisë Grossman të Universitetit të Nju Jorkut ekzaminuan 36 të porsalindur, nënat e të cilëve kishin marrë ose vaksinën Pfizer, ose Moderna para lindjes dhe zbuluan se çdo foshnjë kishte antitrupa.

Studimi nuk përcakton sa e fortë ishte mbrojtja e foshnjave nga COVID-19, ose sa mund të zgjaste ajo./voa

LEXO TE PLOTE