Connect with Us

Si të flini përsëri gjumë pasi zgjoheni në mes të natës?

Life Style

Si të flini përsëri gjumë pasi zgjoheni në mes të natës?

Publikuar

-

Si të flini përsëri gjumë pasi zgjoheni në mes të natës?

Shumë njerëz do t’ju thonë që të filloni të meditoni ose të mbani një ditar të gjumit nëse keni probleme me gjumin. Por kjo nuk është saktësisht e dobishme kur zgjoheni në 3 të mëngjesit, dhe gjithçka që dëshironi është të riktheheni në gjumë. Ajo që ju nevojitet janë mënyra praktike për të nxitur gjumin. Për disa, do të duhet të ngriheni nga shtrati, por për disa të tjerë, gjithçka që duhet të bëni është të qëndroni atje ku jeni.

Bëni disa ushtrime të tensionimit të gishtërinjve.

Ushtrimet progresive të relaksimit të muskujve do t’ju ndihmojnë të lehtësoni trupin tuaj dhe të shpëtoni nga stresi. Përkulni këmbët duke i shtrënguar së bashku dhe relaksohuni ngadalë. Mbajini gishtat në çdo pozicion për 10 sekonda përpara se t’i relaksoni.

Largoni kafshën tuaj shtëpiake nga shtrati.

Fjetja me kafshën tuaj mund të jetë e mirë dhe e keqe. Siç ka treguar një studim , kafshët shtëpiake mund të na ndihmojnë të ulim nivelin e stresit, por një tjetër përmend që ato gjithashtu mund të na prishin gjumin. Kjo varet nga fakti nëse kafsha juaj është një gjumë i zhurmshëm ose nëse ato hidhen dhe kthehen gjatë gjithë natës . Për ata që vuajnë nga alergjitë , do të ishte mirë të mos lejonin kafshë shtëpiake në shtrat.

LEXO EDHE:  Keni probleme me gjumin? Ja si flini brenda dy minutave çdo natë

Shmangni përdorimin e telefonit.

Melatonina është një hormon i nevojshëm për gjumin rikuperues. Nëse jeni zgjuar në mes të natës, ju mungon melatonina dhe përdorimi i telefonit nuk do të rrisë nivelet e tij. Përkundrazi, drita nga ekrani do ta zvogëlojë atë edhe më shumë dhe do ta bëjë të pamundur që të bjerë përsëri në gjumë. Ajo që duhet të bësh është ta heqësh plotësisht telefonin nga dhoma.

Bëni një dush me ujë të vakët .

Shumë mjekë rekomandojnë të bëni dush rreth një orë para se të shkoni në shtrat . Kjo sepse, në mënyrë që të ndjehemi të përgjumur, temperatura e trupave tanë duhet të ulet. Kështu që, nëse bëni dush menjëherë para gjumit, trupi juaj do të ndihet i energjisë dhe jo i gatshëm për gjumë.

Vishni çorape.

Çorapet kanë aftësinë të zgjerojnë enët e gjakut në këmbët tona dhe të transferojnë ngrohtësinë e tyre në pjesën tjetër të trupit. Një hulumtim i vogël tregoi se veshja e çorapeve në shtrat përmirësonte cilësinë e gjumit dhe kohëzgjatjen e saj. Sidoqoftë, jo vetëm çdo palë çorape do t’ju ndihmojë të bëni një gjumë të mirë. Sigurohuni që të mos vishni çorape të ngushta që do të ndërhyjnë në qarkullimin e gjakut./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Video-Sherr në “Përputhen”/ Lindita kap për fyti Oltin: Ti nuk je askushi, plehrë

Publikuar

-

Nga

Video-Sherr në Top Channel/ Lindita kap për fyti Oltin: Ti nuk je askushi, plehrë

Një situatë shumë e tensionuar është regjistruar në puntatën e sotme të emisionit të dashurisë “Përputhen”.

Lindita akuzoi Çimin se e ka përdorur, ndërsa konkurentes i është kundërvënë Olti, një nga djemtë me të cilët ajo ka pasur takime për njohje.

Olti tha se ka qenë ajo që ka përdorur meshkujt. Kjo deklaratë ka sjellë irritimin e Linditës, e cila ka humbur vetëkontrollin dhe është ngritur nga karrigia dhe e ka kapur për fyti, teksa e ka quajtur plehrë.

Pjesë nga debati:

Olti: Na ke përdorur të gjithëve.

Lindita: Po Armandon e kam përdorur unë.

Olti: Më bëhet qefi për këto dy që u lidhën, sigurisht Çimi ka bërë zgjedhjen më të mirë për veten e tij, për jetën e tij. Ti je provokatorja. Ke bërë çmos si e si për të bërë xheloz Çimin, me sjelljen ndaj meje, me i hip Ilirit në kurriz, me kërcyer me këtë, me dalë me Samiun, me i nxjerrë kallamin samit, tani nuk e di ça i ke nxjerrë Armandos.

LEXO EDHE:  Flini me flokët e lagur/ Zbuloni disa arsye pse nuk duhet ta bëni kurrë këtë veprim

LEXO EDHE:  Artistja e njohur mahnit me trupin/ Tregon sekretin

Lindita: Olsa kërkoj ndërprerjen e programit.

Olti: Ke bërë çmos… Për çfarë? Për çfarë?

Bora Zemani: Për çfarë kërkon ndërprerjen e programit Lindita?

(Lindita shkon drejt Oltit dhe e kap për fyti)

Lindita: Ti nuk je askushi këtu…

Olti: Për çfarë?

Lindita: Ti nuk je askushi këtu, ti të më thuash mua përdor meshkujt mo plehrë. Unë nuk dua…

Olti: Unë bëj cfarë të dua unë jo çfarë të thuash ti.

(Lindita del nga studioja duke qarë dhe ofenduar)./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Do të jetoja në Rrëshen”/ Pas ndarjes Mevlani pranon ndjenjat për Ledjanën

Publikuar

-

Nga

“Do të jetoja në Rrëshen”/ Pas ndarjes Mevlani pranon ndjenjat për Ledjanën

Mevlan Shaba dhe Ledjana Prenga janë dy nga konkurentët më të pëlqyer në Përputhen. Ata kanë dalë çift nga ky program.

Vetëm pak kohë nga përfundimi i programit dyshja i dha fund mardhënies së tyre. Prej kohësh të dy hedhin dedikime kushtuar njëri-tjetrit.

Së fudnmi i ftuar në TCH Mevlani është pyetur se ku do të jetonte në Milano apo në Kavajë, ai është përgjigjur në Rrëshen. Duke kujtuar këtu se Ledjana është nga Rrësheni. Kjo është një tjetër shenjë që Mevlani ndjen akoma për Ledjanën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Life Style

Paralajmërimi i ekspertëve/ Asnjëherë mos paguani për këtë kur rezervoni pushimet tuaja verore

Publikuar

-

Nga

Italia shtyn kufizimin me Shqipërinë/ Ja cila kategori mund të lëvizë lirshëm

COVID pandemik vënë udhëtimit në ndalimin e menjëhershëm: Fluturimet janë anuluar, kufijtë janë mbyllur, dhe njerëzit ishin brenda mbërthyer. Një vit më vonë, numri i rasteve COVID po bie në sajë të vaksinimeve, dhe njerëzit janë të etur të hapin krahët përsëri. Por ndërsa jeni duke kërkuar në internet për ofertat më të mira të udhëtimit, mashtruesit janë në pritje, duke pritur të përfitojnë nga endja juaj. Ekspertët po paralajmërojnë që një tarifë që mund të hasni ndërsa rezervoni një udhëtim këtë vit do të thotë që jeni duke u lidhur. Lexoni për të zbuluar se për cilat mashtrime të pushimeve verore duhet të keni kujdes.

Nëse një kompani rezervimesh ju kërkon të paguani para shtesë pas rezervimit, ka të ngjarë të jetë një mashtrim.

Nuk ka asgjë si të shënosh shumë për udhëtimin që po planifikon. Fatkeqësisht, kur gjërat duken shumë të mira për të qenë të vërteta, ato shpesh janë.

Byroja e Biznesit më të Mirë (BBB) ​​lëshoi ​​një paralajmërim më 23 Prill, duke shpjeguar se gjurmuesi i mashtrimit i agjencisë “po merr raporte për artistë që krijojnë faqet e rreme të rezervimit të biletave të linjës ajrore ose numrat e shërbimeve të klientit”.

Sipas BBB, nëse paguani për një marrëveshje në lidhje me fluturimet dhe më pas merrni njoftim vijues nga kompania e rezervimeve që thotë se duhet të paguani më shumë para, ka shumë të ngjarë të jeni mashtruar. “Pak pasi keni bërë pagesën, ju merrni një telefonatë nga kompania duke thënë se ka pasur një rritje të papritur të çmimit ose një pagesë shtesë për të përfunduar rezervimin tuaj,” thotë BBB. “Kjo është diçka që një kompani e ligjshme nuk do ta bënte kurrë.”

Nëse nuk keni marrë një biletë aktuale, telefononi kompaninë ajrore për të kontrolluar.

Disa përhershme bëjnë gjithçka që munden që rezervimi juaj të duket real. Sipas BBB, ju mund të merrni një email konfirmimi nga mashtruesi. Sidoqoftë, nëse shikoni nga afër emailin dhe kuptoni se kurrë nuk keni marrë biletë, duhet të telefononi kompaninë ajrore për të kontrolluar. BBB thotë se linja ajrore nuk do të ketë asnjë regjistrim të rezervimit tuaj nëse keni blerë bileta përmes një faqe interneti mashtrimi ose një numri të rremë të shërbimit të klientit.

LEXO EDHE:  Ja pse duhet të flini në një dhomë të ftohtë

LEXO EDHE:  Këshillat e Lira Gjikës/ Beben lajeni 30 minuta, nxirreni para pasqyrës dhe thojini këto fjalë...

Ju duhet të bëni hulumtimin tuaj para se të paguani për pushime ose marrëveshje udhëtimi.

Ka shumë marrëveshje të ligjshme udhëtimesh atje nga faqet që mund të mos jenë të njohura për ju. Sidoqoftë, nëse hasni në një kompani që nuk e keni përdorur më parë, BBB thotë se duhet të “hulumtoni para se të bëni ndonjë blerje”.

Ju mund ta bëni këtë duke parë faqen e internetit të BBB për rishikime dhe reagime nga klientët e mëparshëm.

“Bëni kujdes nga faqet e internetit të palëve të treta. Disa faqe në internet duket se ofrojnë një shërbim të ligjshëm por janë vetëm fronte për një mashtrim,” paralajmëron BBB. “Jini të dyshimtë ndaj faqeve të internetit pa numër të shërbimit të klientit dhe pa adresë fizike. Shkrimet e gabuara dhe gramatikore mund të jenë tregues të punës me dorë të një mashtruesi gjithashtu.”

Dhe duhet të rezervoni me një kartë krediti për çdo rast.

Të biesh për një mashtrim udhëtimi është më e lehtë sesa shumë prej nesh e kuptojnë. Për fat të mirë, ka mënyra që ju mund ta mbroni veten edhe nëse e bëni. Sipas BBB, “akuzat mashtruese të bëra në një kartë krediti zakonisht mund të diskutohen”.

Por kjo nuk është gjithmonë rasti i metodave të tjera të pagesës. “Për fat të keq, nuk ka asnjë mënyrë për të marrë përsëri informacionin personal që mund të keni ndarë,” shton BBB. Kështu që është akoma e domosdoshme të përpiqesh të njohësh këto mashtrime para se të bësh pre e tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE