Connect with Us

Përditësimi i iPhone Genius “shkatërron” rivalët e Android

Teknologji

Përditësimi i iPhone Genius “shkatërron” rivalët e Android

Publikuar

-

Apple po planifikon t’u japë pronarëve të iPhone një mënyrë për t’i bërë celularët e tyre të vjetër të zgjasin më shumë.

Një cilësim në një version të ardhshëm të sistemit operativ iPhone mund t’u lejojë përdoruesve të shkarkojnë përditësimet e sigurisë veçmas nga azhurnimet e softuerit, sipas 9to5Mac.

Në mënyrë tipike, iPhone bashkon të dy së ​​bashku. Njëri e mban celularin tuaj të sigurt nga hakerat ndërsa tjetri ju jep të gjitha tiparet e fundit të softuerit.

Shumica dërrmuese e përdoruesve të iPhone do të ishte e mençur të shkarkonin të dyja por ato mund të shkaktojnë probleme serioze për ata që kanë pajisje të vjetra.

Softueri më i ri ndonjëherë bën që iPhones të “plaken” të ngadalësohen, duke zvogëluar performancën e tyre dhe duke i dhënë rezervë baterisë.

Të kesh mundësinë për të kapërcyer përditësimet e softuerit duke shijuar mbrojtjet më të fundit të sigurisë do të ofronte një mënyrë për të mbajtur modelet e vjetra më gjatë.

Sipas 9to5Mac , Apple po teston vendosjen në një version të hershëm të iOS 14.5, versioni i fundit i sistemit të saj operativ.

Faqja e lajmeve të teknologjisë zbuloi tiparin e fshehur brenda kodit të një versioni të hershëm të azhurnimit që Apple lëshoi ​​për zhvilluesit e aplikacioneve këtë javë.

LEXO EDHE:  Kompania që do t’ju paguajë për të pirë birrë çdo të premte  

Kompania e Kalifornisë ka thënë se do të lëshojë iOS 14.5 në të gjithë botën në fillim të pranverës.

Apple gjithmonë ka ofruar zgjedhjen për të mos azhurnuar në softuerin më të fundit, por kjo ka bërë që përdoruesit të humbin edhe përmirësimet jetike të sigurisë.

Cilësimi i ri më në fund i ndan të dy, megjithëse nuk është e garantuar që të zbresë në iPhone tuaj kur iOS 14.5 të fillojë në javët e ardhshme.Apple nuk e ka konfirmuar se po punon për këtë veçori, dhe e vendos atë përpara lëshimit, kështu që merrni lajmet me një kripë tani.

Me siguri do të dimë më shumë kur iOS 14.5 të bjerë rreth kohës së lansimit të produktit të radhës .Si dhe cilësimi i ri i azhurnimit, azhurnimi pritet të sjellë emoji të ri, si dhe një veçori që ju lejon të përdorni Apple Watch për të zhbllokuar iPhone tuaj.

Në lajme të tjera, aplikacionet më invazive në iPhone tuaj janë zbuluar nga një studim se sa shërbimet tona të preferuara kërkojnë përdoruesit e tyre. Përdoruesit e WhatsApp në iPhone janë në një tronditje kur përditësimi i i fundit i softuerit hapet gjatë javëve të ardhshme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Shqetësoheni për privatësinë e fotove tuaja?/ Këto mjete mund të ndihmojnë

Publikuar

-

Nga

Shqetësoheni për privatësinë e fotove tuaja/ Këto mjete mund të ndihmojnë

Keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh me një selfie që ngarkoni në një faqe të mediave sociale? Aktivistët dhe studiuesit kanë paralajmëruar prej kohësh në lidhje me privatësinë e të dhënave dhe thonë se fotografitë e ngarkuara në internet mund të përdoren për të trajnuar mjete të njohura të fytyrës me inteligjencë artificiale (AI).

Këto mjete të mundësuara nga AI (të tilla si Clearvieë, AWS Rekognition, Microsoft Azure dhe Face ++) mund të përdoren nga qeveritë ose institucionet e tjera për të ndjekur njerëzit dhe madje për të nxjerrë konkluzione të tilla si preferencat fetare ose politike të subjektit.

Studiuesit kanë gjetur mënyra për të hequr ose mashtruar këto mjete AI nga të qenit në gjendje të njohin apo edhe zbulojnë një selfie, duke përdorur sulme kundërshtare  ose një mënyrë për të ndryshuar të dhënat e dhëna që shkaktojnë një model të të mësuarit thellë për të bërë gabime.

Dy nga këto metoda u prezantuan javën e kaluar në Konferencën Ndërkombëtare të Përfaqësimeve të Mësimit (ICLR) , një konferencë udhëheqëse e UA që u mbajt praktikisht. Sipas një raporti nga MIT Technology Review, shumica e këtyre mjeteve të reja për të hequr softuerin e njohjes së fytyrës bëjnë ndryshime të vogla në një imazh që nuk janë të dukshëm për syrin e njeriut, por mund të ngatërrojnë një UA, duke e detyruar softuerin të bëjë një gabim në identifikimin e qartë të personi ose objekti në imazh, ose, madje, edhe ndalimi i tij për të realizuar imazhin është një selfie.

Emily Wenger nga Universiteti i Çikagos, së bashku me kolegët e saj, ka zhvilluar një nga këto pajisje ‘fshehje të imazhit’ të quajtur FOX. Të tjerët, të quajtur ‘ Locke’, janë zhvilluar nga Valeria Cherepanova dhe kolegët e saj në Universitetin e Maryland./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Frika e ndarjes të të dhënave me Facebook/ Përdoruesit e WhatsApp duhet të pranojnë termat e rinj

Publikuar

-

Nga

Frika e ndarjes të të dhënave me Facebook/ Përdoruesit e WhatsApp duhet të pranojnë termat e rinj

Përdoruesit e WhatsApp kanë kohë vetëm deri këtë të Premte të pranojnë një azhurnim të diskutueshëm të privatësisë ose të rrezikojnë të humbasin aksesin në funksionalitetin e aplikacionit. Përditësimi, i njoftuar afër fillimit të këtij viti, ka të bëjë me ndryshimet e politikave të nevojshme për të lejuar përdoruesit të dërgojnë mesazhe bizneseve në aplikacion.

Sidoqoftë, kur u njoftua për herë të parë në fillim të këtij viti, alarmi ngjalli frikë se WhatsApp do të fillonte të ndante informacionin personal të përdoruesve me kompaninë e tij mëmë, falë një deklarate me fjalë të ngathëta. WhatsApp që atëherë ka konfirmuar se nuk është kështu.

Përdoruesit që nuk pranojnë azhurnimin deri të Premten nuk do të kenë mundësi të hyjnë në listën e tyre të bisedave që do të thotë se nuk do të kenë aftësinë për të dërguar dhe marrë mesazhe.

Por ata përsëri do të jenë në gjendje të përgjigjen në thirrjet telefonike dhe video hyrëse dhe të marrin njoftime për një kohë të shkurtër, konfirmoi WhatsApp.

“Askush nuk do t’i fshijë llogaritë e tij ose të humbasë funksionalitetin e WhatsApp më 15 maj për shkak të këtij azhurnimi”, thotë ËhatsApp në qendrën e tij të ndihmës .  Ju nuk do të jeni në gjendje të hyni në listën tuaj të bisedave, por përsëri mund të përgjigjeni në thirrjet telefonike dhe video hyrëse. Nëse keni njoftime të aktivizuara, mund t’i prekni ata për të lexuar ose përgjigjur një mesazhi ose për të thirrur një telefonatë ose video thirrje të humbur”, thuhet më tej në deklaratë.

LEXO EDHE:  Apple do të lançojë shërbim televiziv

LEXO EDHE:  Kompania që do t’ju paguajë për të pirë birrë çdo të premte  

Sidoqoftë, përdoruesit që nuk e kanë pranuar azhurnimin pas 15 majit do të fillojnë të shohin një kujtesë ‘këmbëngulëse’ për ta bërë këtë, shton firma.

Dhe nëse ata akoma nuk bien dakord për azhurnimin pas kësaj, përdoruesit përfundimisht do të marrin gjithashtu thirrje telefonike dhe video. WhatsApp thotë: “Pas disa javësh funksionalitet të kufizuar, nuk do të jeni në gjendje të merrni thirrje hyrëse ose njoftime dhe WhatsApp do të ndalojë dërgimin e mesazheve dhe thirrjeve në telefonin tuaj.”

Përgjimi i ‘rishikimit’ sjell një përmbledhje më të thellë që përdoruesit të lexojnë përpara se të vazhdojnë në faqen tjetër, ku ata mund të klikojnë në butonin e madh jeshil ‘Prano’.

Në mënyrë të dobishme , WhatsApp ka sqaruar se cilat janë ndryshimet në të vërtetë dhe për çfarë po bien dakord përdoruesit.  Në thelb, përdoruesit duhet të bien dakord për të lejuar bizneset të ruajnë dhe menaxhojnë bisedat e tyre në WhatsApp në Facebook.

Bizneseve u është dhënë mundësia të përdorin shërbime të sigurta të pritjes nga Facebook për të menaxhuar biseda WhatsApp me klientët e tyre, për t’iu përgjigjur pyetjeve dhe për të dërguar informacione si faturat e blerjes.

Por nuk do të ketë asnjë ndryshim në ndarjen e të dhënave me Facebook për biseda jo biznesi dhe informacione të llogarisë. WhatsApp thotë: ‘Ju do të jeni në gjendje të flisni me më shumë biznese në WhatsApp për t’i bërë gjërat më shpejt në krahasim me telefonin ose postën elektronike. Kjo është plotësisht opsionale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Snapchat surprizon përdoruesit/ Sjell risinë e radhës

Publikuar

-

Nga

Snapchat surprizon përdoruesit/ Sjell risinë e radhës

Snapchat vjen me një risi ‘dark Snapchat’. Shtesa e re lejon përdoruesit e Snapchat të shohin me lehtësi fotot dhe të ndërveprojnë me kontaktet e tyre në aplikacion me një temë të errët.

Snapchat kishte filluar testimin e modalitetit të errët në aplikacionin e tij iOS me një grup të vogël përdoruesish në fund të vitit të kaluar.

Dhe kompania me seli në Santa Monica, California tani ka hedhur në treg funksionin e ri më gjerësisht.

LEXO EDHE:  Aplikacionet që ‘hedhin në tokë’ baterinë e një smartfoni

LEXO EDHE:  Samsung kërkon të blejë një kompani tjetër

Përdoruesit e Snapchat në iOS tani mund të përdorin modalitetin e errët në pajisjet e tyre iPhone.

Për të aplikuar modalitetin e errët, duhet të shkoni te profili juaj në aplikacionin Snapchat dhe më pas Cilësimet > Paraqitja e aplikacionit > Gjithmonë i errët ./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE