Connect with Us

WhatsApp do të bllokojë iPhone të vjetër me përditësimin më të fundit/ A është i juaji në listë?

Teknologji

WhatsApp do të bllokojë iPhone të vjetër me përditësimin më të fundit/ A është i juaji në listë?

Publikuar

-

WhatsApp do të bllokojë iPhone të vjetër me përditësimin më të fundit/ A është i juaji në listë?

Përdoruesit e Whats App në iPhone janë në një tronditje kur përditësimi i fundit i softuerit hapet gjatë javëve të ardhshme. Aplikacioni i bisedës, i cili ka më shumë se 2 miliardë përdorues, thuhet se po planifikon të bllokojë telefonatat dhe mesazhet në modelet e vjetra të celularëve të njohur të Apple.

Lajmi tronditës vjen nga rrjedhësi i besuar WABetaInfo , i cili rregullisht zbulon ndryshimet e ardhshme WhatsApp me saktësi të saktë. Në një postim të fundit në Twitter WABetainfo paralajmëroi: “WhatsApp Messenger beta 2.21.50 heq mbështetjen për iOS 9.”

Nëse është e vërtetë, kjo do të thotë që iPhone që nuk ekzekutojnë iOS10, versioni i fundit i sistemit operativ të Apple, do të humbasin aksesin në aplikacion, raporton Daily Star. Për këdo që ka azhurnuar së fundmi iPhone-in e tij, ky nuk do të jetë problem, pasi të gjithë celularët më të fundit të firmës mbështesin iOS 10.

Sidoqoftë, kushdo që zotëron një iPhone 4S ose më të vjetër do të zbulojë se nuk është më në gjendje të përdorë WhatsApp. Kjo për shkak se këto celularë nuk mbështesin iOS 10, të cilin Apple e lëshoi ​​në shtator 2020.

Do të thotë që aplikacioni po mbyllet potencialisht në sa vijon: iPhone origjinal, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S. Informacioni WABeta rrjedh ndryshimet e ardhshme WhatsApp duke kërkuar versione të hershme të azhurnimeve të tij të quajtura beta.

Kompania e Kalifornisë mund të rikthehet në planet e saj për të tërhequr mbështetjen për iOS 9, kështu që merrni lajmet me një kripë tani. Kur u kontaktua për koment, WhatsApp tha se nuk komenton thashetheme dhe spekulime.

LEXO EDHE:  FOTO/Njihuni me Ferrarin 488 GTB Spider

Aplikacioni i bisedës ka hequr mbështetjen për celularët e njohur në të kaluarën. Lëvizja siguron që tiparet e reja janë në përputhje me pajisjet e përdoruesve.

Kur WhatsApp hodhi mbështetjen për një numër të telefonave përsëri në 2019, kompania tha: “Ndërsa këto pajisje të lëvizshme kanë qenë një pjesë e rëndësishme e historisë sonë, ato nuk ofrojnë llojin e aftësive që na duhen për të zgjeruar tiparet e aplikacionit tonë në të ardhmen.

“Ky ishte një vendim i vështirë për ne për të marrë, por ai i duhuri për t’u dhënë njerëzve mënyra më të mira për të mbajtur kontakt me miqtë, familjen dhe të dashurit duke përdorur WhatsApp.

“Nëse përdorni një nga këto pajisje mobile të prekura, ne ju rekomandojmë të azhurnoni në një Android, iPhone ose Windows Phone më të ri për të vazhduar të përdorni WhatsApp.” Edhe nëse i mbijetoni pritjes së fundit, WhatsApp ka thënë se planifikon të fshijë llogaritë e përdoruesve të cilët nuk pranojnë kushtet e tij të reja të diskutueshme të privatësisë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Nokia/ Prezanton 6 telefona inteligjentë të rinj

Publikuar

-

Nga

Pajisjet e kategorisë mesatare kushtojnë midis 140 dhe 400 euro dhe duhet të jenë më të qëndrueshme. HMD Global prezantoi 6 telefona inteligjentë të rinj Nokia.

Me një garanci azhurnimi prej 3 vjetësh, pajisjet duhet të jenë më të qëndrueshme. Kjo është sa kohë do të pajisen me versionin e fundit Android.

Pajisjet e reja janë në dispozicion në 3 seri: X, G dhe C, secila me dy versione. Seria X është më e fuqishmja, seria C është menduar për fillestarët dhe seria G është në mes.

Seria X

Të dy Nokia X10 dhe X20 janë të pajisura me një ekran 6.67-inç me një rezolucion prej 2,400 x 1,080 pikselë. Kamera e përparme ka32 megapiksel.

Të dy telefonat inteligjentë kanë 4 kamera. Dallimi qëndron në kamerën kryesore, e cila është e pajisur me 64 MP në X20 dhe 48 MP në X10. Të dy kanë një aparat fotografik me kënd të gjerë me 5 MP, një lente makro 2 MP dhe një sensor të thellësisë.

LEXO EDHE:  Apple i rikthehet ekranit të vogël

LEXO EDHE:  FOTO/Njihuni me Ferrarin 488 GTB Spider

 

Brenda u instalua një Snapdragon 480 me modul 5G. X20 ka 8 GB RAM, X10 4 GB. Të dy kanë në dispozicion 128 GB hapësirë ​​ruajtëse, e cila mund të zgjerohet duke përdorur një kartë SD. Bateria ka një kapacitet prej 4,470 mAh.

X20 duhet të dalë në shitje në maj dhe të kushtojë 400 euro. X10 do të jetë në dispozicion nga qershori për 320 euro.

Seri G

Telefonat inteligjentë të serive G kanë një ekran 6.51 inç me rezolucion prej 1,600 x 720 pikselë. G20 ka 4 kamera: një aparat fotografik kryesor 48 MP, një aparat fotografik super me kënd të gjerë 5 MP, një lente makro 2 MP dhe një sensor të thellësisë.

G10 ka vetëm 3 kamera, përveç të njëjtit lente makro dhe sensorit të thellësisë, është instaluar një kamerë kryesore 13 MP. Kamera e përparme e të dy telefonave ka 8 megapikselë.

 

 

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Modelet Samsung Galaxy S21, tashmë kanë humbur gjysmën e vlerës së tyre në treg

Publikuar

-

Nga

Modelet Samsung Galaxy S21, tashmë kanë humbur gjysmën e vlerës së tyre në treg

Modelet më të mira aktuale nga Samsung tani janë mjaft të lira.

Nëse dëshironi të merrni një model të mirë aktual Samsung me çmim të ulët, duhet të kërkoni për një pajisje të përdorur. Të paktën kjo sugjeron një studim nga Sell Cell, një uebfaqe amerikane që ofron telefona inteligjentë të përdorur për shitje.

Prandaj, për shembull, modeli 256 GB i Galaxy S21 5G tashmë ka humbur 57 për qind të vlerës së tij krahasuar me çmimin fillestar. Me modelin 128 GB, ishte 51 për qind, transmeton Telegrafi.

Galaxy S21 + 5G ka humbur rreth 50 për qind të vlerës së tij dhe Galaxy S21 Ultra (256 GB) tani është 53 për qind më lirë nëse e blini të përdorur.

Në të kundërt, Sell Cell krahason zhvillimin e çmimeve të iPhone aktual. Një shembull është iPhone 12 Pro Max me 128 GB hapësirë ​​ruajtjeje, i cili ka humbur vetëm 18 për qind të vlerës së tij. Megjithëse gjenerata aktuale e iPhone u lançua disa muaj para pajisjeve Samsung.

LEXO EDHE:  Nokia rikthen modelet e vjetra/ Shton WhatsApp dhe YouTube

LEXO EDHE:  Nokia rikthen modelet e vjetra/ Shton WhatsApp dhe YouTube

Nëse kërkoni për pajisje të reja të nivelit të lartë Samsung, sigurisht që do të shihni edhe një ulje të çmimit.

Samsung Galaxy S21 (128 GB) ofrohet me një çmim prej 768 euro në portalet e krahasimit të çmimeve. Kjo është një ulje në vlerë prej rreth 10 për qind në krahasim me çmimin fillestar.

Një Galaxy S21 + i ri tani është në dispozicion nga 812 euro, që barazohet me një ulje prej 23 për qind. Galaxy S21 Ultra tashmë është 14 për qind më i lirë se çmimi fillestar, përkatësisht rreth 1,075 euro.

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Mark Zuckerberg përdor rivalin e WhatsApp për të komunikuar

Publikuar

-

Nga

Mark Zuckerberg përdor rivalin e WhatsApp për të komunikuar

Kur bëhet fjalë për mesazhe private, duket se edhe Mark Zuckerberg nuk i beson paketës së aplikacioneve të Facebook për t’i mbajtur të dhënat e tij të sigurta.

Gjiganti i teknologjisë së Silicon Valley është kapur duke përdorur aplikacionin e sigurt të bisedës “Signal”, një konkurrent i drejtpërdrejtë i WhatsApp në pronësi të Facebook.

Zuckerberg, ishte një nga më shumë se 530 milionë përdorues të Facebook, të dhënat e të cilëve u gjetën së fundmi të disponueshëm në një faqe në internet për hakerat.

Numrat e telefonit të njerëzve, ID-të në Facebook, emrat dhe më shumë u grumbulluan nga platforma e mediave sociale dhe u botuan në internet.Facebook është përpjekur të sigurojë përdoruesit, duke thënë se të dhënat u zbuluan në 2019 dhe që atëherë janë siguruar.

LEXO EDHE:  Shesin fëmijën për një Iphone!

LEXO EDHE:  Pse duhet të ruani iPhone-in tuaj nga moti i ftohtë?

Kjo është një siguri e vogël për Zuckerberg, megjithatë, i cili si rezultat i rrjedhjes është ekspozuar si një përdorues i një prej konkurrentëve më të mëdhenj të Facebook. Eksperti i sigurisë kibernetike Dave Walker së fundmi theksoi se numri i telefonit i shefit të Facebook u botua si pjesë e derdhjes së të dhënave./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: