Connect with Us

Terapia psikedelike mund të kurojë depresionin

Life Style

Terapia psikedelike mund të kurojë depresionin

Publikuar

-

Terapia psikedelike mund të kurojë depresionin

Një ilaç i fuqishëm halucinogjenik i njohur për pjesën e tij në ritualet shamanike po provohet si një kurë e mundshme për depresionin për herë të parë. Pjesëmarrësve do t’u jepet ilaçi DMT, i ndjekur nga terapia e të folurit.

Shpresohet se kjo mund të ofrojë një alternativë për numrin e konsiderueshëm të njerëzve që nuk i përgjigjen pilulave konvencionale për depresion. Terapia e asistuar nga psikedelika mund të ofrojë lehtësim afatgjatë nga simptomat, besojnë disa studiues.

Një numër në rritje i provave tregon se ilaçet e tjera psikedelike, veçanërisht krahas terapisë së folur, janë të sigurta dhe mund të jenë efektive për trajtimin e një sërë sëmundjesh mendore.

Kjo do të jetë hera e parë që DMT u jepet njerëzve me depresion mesatar deri të rëndë në një provë klinike. Carol Routledge, zyrtari kryesor shkencor i Small Pharma, kompania që drejton provën tha: “Ne besojmë se ndikimi do të jetë pothuajse i menjëhershëm dhe më i gjatë se ilaqet kundër depresionit konvencional.”

Molekulë shpirtërore

Droga njihet si “molekula e shpirtit” për shkak të mënyrës se si ndryshon vetëdijen njerëzore dhe prodhon halucinacione që janë krahasuar me një përvojë gati të vdekjes.

Është gjithashtu përbërësi aktiv në ayahuasca, një ilaç tradicional i bimëve amazonike që përdoret për të sjellë ndriçim shpirtëror.Studiuesit besojnë se ilaçi mund të ndihmojë në çlirimin e rrugëve fikse të trurit, të cilat më pas mund të “rivendosen” me terapi biseduese më pas. Zonja Routledge e krahasoi ilaçin me “lëkundjen e një globe dëbore”, duke hedhur modelet e ngulitura të mendimit negativ në ajër të cilat terapia lejon të vendosen në një formë më funksionale.

Por kjo hipotezë ende duhet të provohet.

Ekipi po konsultohet me Imperial College London, i cili drejton Qendrën pioniere për Kërkime Psychedelic. Si pjesë e studimit, ata shpresojnë të hetojnë nëse ilaçi mund të administrohet si i vetëm ose si pjesë e një kursi. Subjektet do të ndiqen për të paktën gjashtë muaj për të parë se sa zgjasin efektet e trajtimit.

Klinika e ketaminës

LEXO EDHE:  Harrojini këto zakone nëse doni lëkurë të shëndetshme!

Ndërkohë, një klinikë terapie e ndihmuar nga ketamina është vendosur të hapet në Bristol javën e ardhshme. Ndërsa ilaçi përdoret tashmë për depresion në klinika si shërbimi i trajtimit të ketaminës në Oksford, ai nuk shoqërohet me psikoterapi. Përkundrazi, përdoret për të siguruar lehtësim të përkohshëm nga simptomat për njerëzit që kanë depresion shumë serioz, rezistent ndaj trajtimit.

Hulumtimi i deritanishëm i pabotuar i paraqitur në një konferencë nga profesoresha e psikofarmakologjisë në Universitetin e Exeter, Celia Morgan, sugjeron që ketamina e shoqëruar nga terapia ka efekte shumë më të gjata. Prof Morgan tha se kishte prova gjithnjë e në rritje se barnat, përfshirë psilocibinë, LSD, ketaminë dhe MDMA (Ekstazi), ishin të sigurta dhe mund të luanin një rol në trajtimin e çrregullimeve të shëndetit mendor.

Dhe kishte disa prova të hershme që ato mund të kishin efekte afatgjata sesa ilaçet e përshkruara si antidepresivë, të njohur si SSRI, por nevojitej më shumë hulumtime. Ata gjithashtu punuan duke përdorur një mekanizëm krejtësisht të ndryshëm, shpjegoi Prof Morgan.

Ndryshim afatgjatë

Ndërsa ilaçet konvencionale mund të mpijnë ndjenjat negative, “këto barna duket se ju lejojnë t’i afroheni përvojave të vështira në jetën tuaj, të rrini me atë ankth dhe t’i përpunoni ato”, tha ajo. “Mund të jetë duke arritur diçka më themelore” që ishte shkaku kryesor i problemit, tha Prof Morgan.”Përmes kësaj ne mendojmë se ju mund të merrni ndryshime shumë më afatgjata.” Prof Michael Bloomfield, një psikiatër konsulent në University College London, tha se megjithëse ishte një zonë “me të vërtetë emocionuese” e kërkimit, ishte i nevojshëm kujdes për mbivlerësimin e potencialit të ilaçeve. Ishte gjithashtu një fushë e terapisë që mund të ishte e hapur për abuzim dhe keqpërdorim, tha ai. Prof Morgan gjithashtu theksoi rëndësinë e barnave që përdoren brenda kontekstit të terapisë pasi kishte shqetësime që “njerëzit mund të mendojnë se mund t’i japin asaj ca ilaçe rekreative”.”Por në të vërtetë nuk është se si funksionon” tha ajo./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Horoskopi i ditës, 18 Maj 2021

Publikuar

-

Nga

Horoskopi i ditës, 18 Maj 2021

Dashi

Mënyra logjike dhe pragmatike e të menduarit të një shoku do t’ju inkurajojë të zgjidhni një problem. Ndihma e dikujt do t’ju ndihmojë të përmirësoni aftësinë tuaj për të fituar para. E vetmja gjë që ju nevojitet është të besoni në veten tuaj.

Demi

Ju mund të keni ndërmarrë shumë shpenzime në të kaluarën e afërt dhe tani mund të duhet të përballeni me pasojat. Si rezultat, mund ta gjeni veten në nevojë për para. Një mesazh i keqkomunikuar mund t’ju prishë një pjesë të mirë të ditës.

Binjakët

Koha e duhur për t’u përfshirë në aktivitete me të rinj. Jeta juaj e dashurisë do të jetë plot shpresë për të ardhmen. Njohuritë që do të merrni sot do t’ju japin përparësi kur keni të bëni me moshatarët. Mund të merrni një ftesë të rëndësishme nga një i panjohur.

Gaforrja

Do të gëzoni shëndet të mirë, por udhëtimet do të shkaktojnë lodhje dhe stres për ju. Mund të mërziteni për shkak të kushteve në shtëpi. Një fazë e vetmuar që ju ka kapur prej kohësh do të përfundojë, pasi duket se keni gjetur shpirtin tuaj binjak.

Luani

Do të kënaqeni me suksesin e dikujt pranë jush dhe do t’ia shprehni këtë. Nëse nuk jeni në humor, bashkëshorti/bashkëshortja juaj do ta përpiqet maksimalisht t’ju bërë të ndiheni mirë. Sot aftësia juaj artistike dhe krijuese do të vlerësohet dhe do t’ju sjellë shpërblime të papritura.

Virgjëresha

Përfshihuni në aktivitete argëtuese dhe relaksuese. Kontrolloni tendencën për të shpenzuar shumë kohë dhe para në argëtim. Përqendrimi në nevojat e familjes duhet të jetë përparësia për ju sot.

Peshorja

Një takim i papritur romantik do të jetë shumë emocionues, por mund të mos zgjasë shumë. Sot mund ta kaloni pjesën më të madhe të kohës për gjëra që nuk janë të nevojshme ose të rëndësishme. Bëni kujdes në punë nga dikush që nuk ju ngjall besim prej kohësh.

LEXO EDHE:  Kujdes!/ Trendi i këpucëve që po të rrezikon shëndetin

LEXO EDHE:  Kujdes!/ Trendi i këpucëve që po të rrezikon shëndetin

Akrepi

Mosrespektimi i mendimeve të prindërve tuaj mund të jetë joproduktiv për ju. Një mik mund të kërkojë këshillën tuaj në zgjidhjen e një problemi personal. Planifikoni diçka të veçantë për mbrëmjen dhe ta bëni atë sa më romantike. Mos harroni të kujdeseni edhe për detajet.

Shigjetari

Do të gëzoni një ditë të qetë me anëtarët e familjes. Nëse dikush përpiqet t’ju përfshijë në problemet tuaja, injorojini dhe mos lejoni që kjo të prishë ditën tuaj. Do të ndiheni të vlerësuar në punë. Sot do të jeni në qendër të vëmendjes, kur ndihma që i keni dhënë dikujt në të kaluarën do t’ju shpërblehet ose pranohet.

Bricjapi

Nëse dëshironi të bëni një jetë të qetë dhe të mbani një standard të qëndrueshëm jetese, duhet të qëndroni të vëmendshëm në lidhje me financat tuaja. Merrni pjesë në aktivitete që ju sjellin në kontakt me njerëz me të cilët ndani interesa të përbashkëta. Mos u ndjeni të ndrojtur kur të pyeteni për mendimin tuaj, pasi do të vlerësoheni shumë për të.

Ujori

Kjo mund të mos jetë një ditë shumë fitimprurëse për ju në aspektin profesional. Sot ka gjasa ta përfundoni shumicën e detyrave para kohës së caktuar. Mund të zhgënjeheni sepse një takim romantik nuk do të mund të përmbushë pritshmëritë tuaja.

Peshqit

Disa persona të kësaj shenje mund të premtojnë më shumë sesa mund të japin. Jini mirëkuptues dhe të dhembshur me të dashurit tuaj sot. Mund të planifikoni të riorganizoni shtëpinë tuaj, por mund të mos jeni në gjendje të gjeni kohën e duhur për ta bërë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Rikthehet programi i njohur/ Hapen audicionet e “Big Brother Vip”

Publikuar

-

Nga

Rikthehet programi i njohur/ Hapen audicionet e “Big Brother Vip”

Prej disa vitesh Top Channel nuk po e realizon më reality shown më të shikuar “Big Brother”, ndonëse shpeshherë është premtuar se do të vijë edhe një sezon i ri.

Mësohet se së shpejti pritet të fillojë “Big Brother Vip”, i njejti reality show me personazhe publike. Tashmë janë hapur audicionet për personazhet Vip që do të izolohen brenda një shtëpie.

Personazhe që qytetarët janë mësuar t’i shohin në media dhe rrjete sociale, tashmë do të mbyllen brenda shtëpisë së famshme, larg luksit dhe komoditetit që na fal jeta e përditshme.

Ky program do të vijë në formatin më të fundit, ndërsa Top Channel raporton se ka blerë të drejtat ekskluzive për realizimin dhe janë përgatitur ambientet dhe studioja e “Big Brother Vip”.

LEXO EDHE:  Ndryshimi që Kylie ka pësuar pas shtatzanisë!

LEXO EDHE:  Lëngu i portokallit të kuq/Ja pse duhet ta pijnë personat që marrin ilaçe

Njerëzit e famshëm do të vishet me petkun e qytetarëve të zakonshëm dhe do të jenë të ekspozuar para kamerave 24 orë në 24 orë në 7 ditë të javës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Çifti më i ri në “Përputhen”/ Ola deklaron vetëm për Muratin

Publikuar

-

Nga

Çifti më i ri në “Përputhen”/ Ola deklaron vetëm për Muratin

Ola dhe Murati janë çifti më i ri i emisionit të dashurisë “Përputhen”.

Në puntatën e sotme të emisionit u trasmetua takimi i dyshes dhe pikërisht sot Ola është deklaruar në emision vetëm për Muratin.

Ajo tha se në këtë rrugëtim e sheh veten me shtetasin turk që jeton në Shqipëri, ndërsa për ta vënë në provë, moderatorja Bora Zemani i kërkoi të bëjë kafe turke.

Ola pranoi dhe bëri një kafe për Muratin, ku nuk munguan edhe batutat.

Pjesë nga biseda:

LEXO EDHE:  Problemet e  shëndetit mendor/ Ja nga se rrezikohen të rinjtë

LEXO EDHE:  Kujdes!/ Trendi i këpucëve që po të rrezikon shëndetin

Murati: Unë e dua me sheqer si ty Ola. Mami im gatuan shumë mirë dhe e kërkon që të gatuajë shumë mirë. Sa herë iki në Stamboll, bën vetëm ushqim për mua.

Ola: Ti do që të gatuajë si mami jot?

Murati: Do e mësojë ajo s’ka gjë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE