Connect with Us

Pse nuk duhet t’i hiqni kurrë këpucët në avion?

Life Style

Pse nuk duhet t’i hiqni kurrë këpucët në avion?

Publikuar

-

Pse nuk duhet t’i hiqni kurrë këpucët në avion?

Acaruese dhe e neveritshme, këto mund të jenë fjalët e para që mendojnë shumë njerëz kur shohin dikë që heq këpucët në një avion. Ose edhe më keq atëherë kur ky dikush përpiqet të vërë këmbët në krahët e krahëve të udhëtarëve të tjerë. Ka rreziqe sanitare dhe të sigurisë në heqjen e këpucëve në avion dhe ato janë shumë më serioze sesa mund të mendojmë.

Është e pavend

Shumica e avionëve nuk lejojnë që udhëtarët e tyre të kenë shumë hapësirë ​​private. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të respektoni komoditetin e njëri-tjetrit dhe të mos prishni përvojën e udhëtimit. Edhe pse avionët nuk kanë politikë publike që ndalon heqjen e këpucëve gjatë fluturimit, pamja e këmbëve tuaja të zhveshura mund t’i bëjë pasagjerët e tjerë të ndjehen të neveritur dhe të mosrespektuar.

Fluturimi mund ta bëjë më të vështirë për ju t’i vishni përsëri këpucët.

Gjatë fluturimit trupi ynë mund të ndryshojë nën presionin që përjeton. Kjo do të thotë që veshët tanë mund të hapen, ne mund të shijojmë ushqim ndryshe, dhe duart dhe këmbët tona mund të fryhen. Pra, nëse hiqni këpucët para ngritjes, mund të përjetoni vështirësi pasi të uleni.

Është jo higjenike

Disa pasagjerë nuk shqetësohen as të veshin këpucët kur vizitojnë tualetin. Tualeti i një avioni mund të duket i bukur dhe i pastër, por në të vërtetë nuk e dini se çfarë bënë vizitorët e mëparshëm atje para se të hynit. Për hir të arsyeve higjienike, është më mirë të keni këpucët tuaja gjatë vizitës në tualet. Gjithashtu, disa stjuardesë madje rrëfejnë se ndjehen të bezdisur kur shohin pasagjerë që hyjnë zbathur në këtë vend.

LEXO EDHE:  Rrëzohet avioni turistik në Itali/ Humbin jetën dy persona

Mund të krijojë probleme nëse ndodh një emergjencë.

Nëse ndodh ndonjë emergjencë, gjatë panikut, çdo gjë e vogël mund ta bëjë të vështirë evakuimin. Nëse shumë njerëz heqin këpucët, ato mund të përfundojnë të shpërndara në të gjithë tokën. Këto mbeturina jo vetëm u pengojnë udhëtarëve të tjerë që bëjnë rrugën e tyre për në siguri, por gjithashtu e bëjnë të vështirë lëvizjen për ata që i larguan ato në radhë të parë.

Një zgjidhje e mundshme

Mund të ndodhë që të jeni thjesht shumë të lodhur pas udhëtimit tuaj dhe pasi keni qëndruar në aeroport për gjysmë dite. Kur më në fund të hipni në aeroplan, mund të dëshironi të lironi këmbët nga këpucët tuaja të pakëndshme dhe t’i lini të relaksohen pak. Ju mund ta bëni këtë, por vetëm mbani çorapet tuaja të ndezura. Megjithëse, sa më shpejt që të ndjeni se ata janë relaksuar pak, është më mirë të vishni këpucët përsëri./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Lindita i nxjerr të “palarat” Çimit/ “Më ka thënë se do të deklarohej për mua”

Publikuar

-

Nga

Lindita i nxjerr të "palarat" Çimit/ “Më ka thënë se do të deklarohej për mua”

Lindita, konkurrente e Përputhen 40+ ka bërë deklaratën e fortë në episiodin e djeshëm të emisionit.

Pasi Çimi u deklarua për Stelën, Lindita zbuloi se po atë ditë, Çimi e ka marrë në telefon. Ndër të tjera ajo e zbuluar se kur kishte takimin me Luanin, Çimi i ka thënë se do të deklarohet për të pasi nuk e pëlqente më Stelën.

LEXO EDHE:  6 arsyet e mrekullueshme përse duhet të konsumojmë mango
LEXO EDHE:  Shëndeti, pastaj moda! Arsyeja pse nuk duhet t’i vishni kurrë këpucët pa çorape

“Mua nuk më pëlqen Stela dhe do të deklarohem për ty, tregon Lindita.

Kjo ka shkaktuar shumë reagime dhe debate në emision./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Nuk përmbahet Jasmina/ Pozon gjysmë e zhveshur

Publikuar

-

Nga

Jasmina Kadiru është një nga vajzat që tërhoqi më së shumti vëmendjen e publikut me hyrjen e saj në Përputhen dhe me pamjen e saj.

Pas daljes nga emisioni Jasmina është shumë aktive në rrjetet sociale ku publikon foto dhe video tejet provokuese.

Së fundi ish konkurrentja e Përputhen ka realziuar një tatuazh në shpinë dhe nuk nguron ta tregojë në çdo rast.

LEXO EDHE:  New York/Avioni i pasagjerëve rreshket në pistë nga dëbora

LEXO EDHE:  6 arsyet e mrekullueshme përse duhet të konsumojmë mango

Jasmina ka publikur dy foto ku shfaqet gjysmë e zhveshur e kthyer me kurriz duke treguar tatuazhin gjigant në shpinë. / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

WOW-Keisi Medini tregon trupin/ “Marros” fansat

Publikuar

-

Nga

Modelja Keisi Medini është një nga vajzta më seksi të Instagramit.

Bukuroshja shpesh herë provokon teksa publikon foto ku shfaqet me bikini.

Së fundi ajo tregon linjat e saj shpërthyese teksa pzoon me bikini minimaliste të zeza. Kaq ka mjaftuar që rrjeti të vërshojë me komentet komplimentuese./ CNA.al

 

View this post on Instagram

 

A post shared by CASSEY 🦋 (@keisimedini)

LEXO TE PLOTE