Connect with Us

Pyetja që na mundon të gjithëve/ Studimi i ri shpjegon “Efektin e çudtshëm të derës”

Kuriozitete

Pyetja që na mundon të gjithëve/ Studimi i ri shpjegon “Efektin e çudtshëm të derës”

Publikuar

-

Pyetja që na mundon të gjithëve/ Studimi i ri shpjegon “Efektin e çudtshëm të derës”

Nëse keni hyrë ndonjëherë në një dhomë dhe keni harruar plotësisht arsyen për të cilën keni hyrë atje, keni përjetuar atë që njihet si “efekti i derës”: është pothuajse sikur gjithçka zbehet kur ndryshoni vendndodhjen, gati për ndonjë përvojë të freskët ose të dhëna.

Në një studim të ri, shkencëtarët thonë se “efekti i derës” (i njohur gjithashtu si efekti i azhurnimit të vendndodhjes) duket se është i vërtetë, por vetëm kur truri ynë është i zënë. Për më tepër, mund të mos jetë aq e theksuar apo e drejtpërdrejtë sa mund të sugjerojnë studimet e mëparshme .

Përmes një serie eksperimentesh në realitetin virtual, një total prej 74 vullnetarësh u kërkua të lëviznin nëpër dhoma 3D të krijuara nga kompjuteri, duke u përpjekur të mbanin mend disa objekte nga dhomat e mëparshme , të tilla si një kon blu ose një kryq të verdhë  ndërsa shkonin.

“Në fillim nuk mund ta gjenim fare “efektin e derës”, kështu që menduam se ndoshta njerëzit ishin shumë të mirë ata po kujtonin gjithçka”, thotë psikologu Oliver Baumann , nga Universiteti Bond në Australi.

“Kështu që atëherë ne e bëmë më të vështirë dhe i bëmë ata të bënin detyra të numërimit prapa ndërsa lëviznin për të ngarkuar kujtesën e tyre të punës. Harresa ndodhi, duke na thënë se mbingarkesa e kujtesës së pjesëmarrësve i bëri ata më të ndjeshëm ndaj efektit të pragut të derës. Me fjalë të tjera, “efekti i derës” ndodh vetëm nëse jemi kognitivisht në një gjendje të prekshme” janë shprehur studiuesit.

Eksperimentet vijuese ku vullnetarëve u kërkohej të ecnin nëpër korridore të ndara, ose të shikonin njerëz të tjerë duke bërë të njëjtën rutinë ndërsa kryenin detyrat e kujtesës, nuk treguan prova të efektit të derës, raportuan studiuesit.

LEXO EDHE:  Studimi: Marrja e tepërt e këtij minerali mund t’iu shkurtojë jetën

Pra, pse mospërputhja midis këtij dhe studimeve të mëparshme që kishin treguar ndryshimin e vendndodhjeve çoi në aftësi më të dobëta të kujtesës? Ekipi që qëndron pas hulumtimit të ri thotë se ngjashmëria e ‘dhomave’ të ndryshme  si në 3D VR ashtu edhe në korridor mund të ketë luajtur një pjesë në rezultatet përfundimtare.

Studiuesit sugjerojnë se nuk janë aq shumë vendet e derës që shkaktojnë një fshirje të kujtesës, sesa lëvizja nga një vend në një vend të ndryshëm  është ndryshimi i menjëhershëm i skenës që i bën mendjet tona të marrin diçka të re.

Edhe kur pjesëmarrësit e studimit kishin një detyrë mendore për të bërë, gjasat e tyre për të harruar diçka nuk ishte aq e lartë sa në hulumtimet e mëparshme , megjithëse një tru i zënë dhe mbase i mbingarkuar duket se luan një pjesë të fenomenit.

Duke e ditur këtë dhe duke kuptuar se si një ndryshim i madh në një mjedis mund të rivendosë deri në një farë mase memorjen e punës mund të na japë mënyra për të menaxhuar ose zbutur nga efekti i derës në të ardhmen, thonë studiuesit. Nëse me të vërtetë dëshironi të shmangni harrimin e asaj për të cilën keni hyrë në një dhomë, bastja juaj më e mirë është të mbani detyrën tuaj në pjesën e përparme të mendjes tuaj derisa të përfundojë.

Baumann thekson se aftësia e trurit për të ndarë dhe menaxhuar kujtesën mund të jetë vërtet e dobishme në shumë situata dhe na ndihmon t’i japim kuptim botës, edhe nëse ndonjëherë mund të gjendemi në një dhomë pa patur asnjë ide./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Diamanti 098-carat, sa grushti i dorës/ I treti më i madh në botë

Publikuar

-

Nga

Një diamant i madh është zbuluar në Botsvana dhe mendohet se është diamanti i tretë më i madh në botë.

Xhevahiri i çmuar u gërmua nga minatorët në minierën Jwaneng në jug të Botsvana.

Konsiderohet se është miniera më e vlefshme në botë. Vetë diamanti do të vlerësohet në javët në vijim. Diamanti më i madh i përafërt i zbuluar ndonjëherë u quajt The Cullinan dhe u gjet në Afrikën e Jugut në 1905.

 

Diamante WP kohët e fundit e vlerësuan atë në 2 miliardë dollarë (1.4 miliardë funte).

Cullinan ishte 3,106.75 karat para se të pritej dhe diamanti i sapo zbuluar është 1,098 karat. Karatet janë njësitë e matjes që përdorin ekspertët për të përshkruar peshën fizike të një diamanti.

LEXO EDHE:  Lulzim Basha tregon arsyen përse nuk pranon të bashkëpunojë me Edi Ramën

LEXO EDHE:  Lulzim Basha tregon arsyen përse nuk pranon të bashkëpunojë me Edi Ramën

Zbulimi i kohëve të fundit i madh me diamant u bë më 1 qershor nga minatorët që punojnë për kompaninë minerare në Debswana.

Një zëdhënës i firmës tha se ishte diamanti më i madh i zbuluar ndonjëherë nga kompania gjatë pesë dekadave të saj në biznes.

Diamanti Cullian mund të ketë qenë më i madh kur u zbulua për herë të parë, por ai u pre në rreth 100 copë në 1908. Pjesa më e madhe 530 karat u dërgua në Angli dhe u vendos në Skeptrin Mbretëror të Sovranit Britanik.

Ai përbën një pjesë të Crown Jewels të Anglisë që mbaheshin me famë në Kullën e Londrës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Princesha bën veprimin që i habiti të gjithë/ Refuzon ndihmën vjetore prej 1.6 milionë euro

Publikuar

-

Nga

Princesha bën veprimin që i habiti të gjithë/ Refuzon ndihmën vjetore prej 1.6 milionë euro

Princesha Catharina-Amalia, trashëgimtare e fronit Holandez, ka thënë se ajo nuk dëshiron të pranojë shumën prej 1.6 milion eurosh në vit që i takon pasi të mbushë 18 vjeç.

Amalia, vajza e madhe e mbretit Willem-Alexander, e cila doli me rezultate të larta në provime, në një letër drejtuar Kryeministrit Holandez Mark Rutte, shkruan se nuk mund t’i pranojë këto para sidomos në një kohë kur studentët e tjerë janë në vështirësi për shkak të pandemisë.

“Më 7 dhjetor 2021 do të bëhem 18 vjeç dhe sipas ligjit, do të marr një ndihmë. Kjo është diçka e pakëndshme, sidomos në një kohë të tillë ku mund të ofroj kaq pak në këmbim dhe kur studentët e tjerë po përjetojnë një periudhë shumë më të vështirë për shkak të Covid-19. Unë dua t’i fitoj ato para dhe t’i mos i marr me pa të drejtë”, është shprehur ajo.

LEXO EDHE:  Lulzim Basha tregon arsyen përse nuk pranon të bashkëpunojë me Edi Ramën

LEXO EDHE:  Deklaratat e qeverisë për tarifat e studimit/ Rrokaj: Kalim topi aspak etik

Princesha Amalia, e cila do të mbushë 18 vjeç në dhjetor të këtij viti, gjithashtu tha se do të kthejë 300,000 euro që ajo merrte të ardhura çdo vit kur ishte studente. Përveç kësaj, ajo tha se nuk do të kërkojë as 1.3 milionë euro për mbështetjen e familjes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

E pazakontë/ Meteorologu i propozon për martesë partneres para tornados

Publikuar

-

Nga

Padyshim që ky është propozimi për martesë më i pazakontë. Meteorologu Tom Bedard ka propozuar për martesë partneren e tij Maday gjatë një gjutmimi për tornado.

Bedard kishte planifikuar me përpikmëri propozimin martesës për të dashurën Raya Maday, për muaj me radhë. Gjithçka që i duhej ishte një tornado.

Bedard dhe Maday u takuan në një ngjarje vjetore të Shoqatës Amerikane të Meteorologjisë në New Orleans në 2016. Pas pak kohësh , të dy u punësuan për të punuar në Accuweather në zyrën e kompanisë në Wichita, Kansas, në të njëjtën kohë dhe ata shprehen se vitet që kan ëkaluar bashkë ishin fantastike./ CNA.al

LEXO TE PLOTE