Connect with Us

Pse nuk duhet të përdorni telefonin para se të flini?

Life Style

Pse nuk duhet të përdorni telefonin para se të flini?

Publikuar

-

Pse nuk duhet të përdorni telefonin para se të flini?

Problemi është se nëse përdorni telefonin para gjumit, trupi dhe truri juaj nuk kanë kohë të mjaftueshme për t’u çlodhur. Gjithashtu, nëse luani lojëra video, lehtë mund të humbni kohën dhe të bini në gjumë më vonë sesa duhet.Është më mirë ta mbani telefonin tuaj në një dhomë tjetër, jo në atë ku flini. Në atë mënyrë, edhe nëse ju vjen dëshira për ta përdorur, do të jetë më e vështirë ta bësh veten të ngrihesh dhe të shkosh tek ai.

Shkakton një cikël të shqetësuar gjumi

Duke mos përdorur telefonin para se të shkoni në shtrat, ju do të zvogëloni ekspozimin ndaj “dritës blu”, e cila mund të prishë seriozisht ritmin tuaj të gjumit. Drita blu, në thelb, i jep trurit tuaj një sinjal të rremë se është ende ditë jashtë, duke zvogëluar kështu sekretimin e melatoninës.Si në rastin e mëparshëm, është më mirë të ndaloni përdorimin e telefonit një orë para se të shkoni në shtrat.

LEXO EDHE:  Restoranti shpjegon arsyen e mbylljes së tij/ Tani të gjithë duan të hanë aty

Nëse dëshironi të përmirësoni gjumin tuaj, këtu është një truk i thjeshtë lini telefonin tuaj celular në një dhomë tjetër. Nëse keni nevojë për të sepse ju zgjon në mëngjes me një alarm, mbajeni të paktën një metër larg vendit ku flini. Në këtë mënyrë mund të vrisni dy ‘miza me një goditje’. Së pari, telefoni juaj do të jetë larg, gjë që ju bën më pak të ngjarë ta përdorni, dhe së dyti, në rast alarmi, do të duhet të ngriheni, kështu që zgjimi do të jetë më efikas./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Modelja me të pasmet më “bombë”/ Njihuni me bukuroshen Joselyn Cano

Publikuar

-

Nga

Joselyn Cano është bërë imazhi i shumë kopertinave të revistave më të njohura.

Në fotot e saj ajo reklamon trupin bombastik me bikini duke çmendur të gjithë ndjekësit.

Shpesh herë shumë persona e krahasojnë me supermodelen britanike Demi Rose.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Çmendet” Arjan Konomi/ Shihni cfarë ju bën vajzave të Përputhen

Publikuar

-

Nga

“Dil te semafori”/ Arjan Konomi ‘shpërthen’ ndaj Armandos: Turp të kesh, do kërkoj që të zhdukesh nga këtu

Arjan Konomi është një prej personazheve më të pëlqyer nga publiku në programin Përputhen.

Së fundmi ata po zhvillojnë një tur në qyete të ndryshme të Shqipërisë.

Nga atje Arjani duket një tjetër njëri, në një video të postuar në rrjetet sociale duket teksa po hap shishet e shampanjël nga ku lag gocat e Përputhen.

LEXO EDHE:  Tre arsye pse nuk do të mund ta gënjeni kurrë një empatik

LEXO EDHE:  Si i përpunon truri juaj emocionet?

Duket se grupi ka kaluar një mbrëmje vërtet për tu mbajtur mend, pasi të njëjtën gjë ka bërë edhe moderatorja e programit Olsa Muhameti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Sa ke tortën ke fatin”/ Arjani “thumbon” Mevlanin për Ledjanën

Publikuar

-

Nga

Janë bashkë apo jo?/ Arjan Konomi zbulon të vërtetën e marrëdhënies së Ledjanës dhe Mevlanit

Arjan Konomi është pëlqyer shumë nga publiku si opinionist i programit Përputhen. Mevlani gjithashtu ka qenë një ndër konkurentët më të komentuar të këtij edicioni.

Pas përfundimit të programit konkurentët kanë nisur ture në vende të ndryshme. Ditën e djeshme ata kanë qenë në Ulqin.

Në ditën e ditëlindjes së tij Mevlani ka zgjedhur ta festojë me “përputhen”. Gjatë darkës stafi i ka bërë një ëmbëlsirë të vogël sa për ti fryrë qirinjëve.

LEXO EDHE:  “Po të ikja do paguaja 5 mijë euro”/ Shqipja flet për eksperiencën në Përputhen: Jam penduar

LEXO EDHE:  Restoranti shpjegon arsyen e mbylljes së tij/ Tani të gjithë duan të hanë aty

Arjani nuk I lë shakatë edhe në këto raste ku i thotë Mevlanit se kjo torta është sa fati që ai ka. Duke hedhur këtu edhe kunja Ledjanës me të cilën Mevlani ka pasur një lidhje dashurie.

Mevlani dhe gjithë të tjerët e kalojnë me sportivitet situatën duke krijuar të qeshura./ CNA.al

LEXO TE PLOTE