Connect with Us

ALBtelecom në Forumin Ekonomik të Tiranës: Dixhitalizimi si përgjigje ndaj pandemisë

Lajme

ALBtelecom në Forumin Ekonomik të Tiranës: Dixhitalizimi si përgjigje ndaj pandemisë

Publikuar

-

Sfidat e ditëve të sotëm politik dhe ekonomik, në kushtet e pandemisë, dhe trajtimi i ditëve të sotme në një takim më shumë në nivelin ekonomik të ekonomisë, Forumi Ekonomik i Tiranës. Pjesëmarrësit në këtë forum, përdorimi në një mënyrë dixhitale për shkak të pandemisë ishin përfaqësuesit politik të kryeministrit të Serbisë, Maqedonisë së Veriut, Bosnje & Hercegovinës dhe Komisionerit të BE-së për Zgjerimin.

Mes panelistëve të ftuar janë edhe përfaqësuesit e tyre në mënyrë që të bëjnë në rajon, të cilat shpalosin investimet e tyre dhe perspektivat ekonomike për të operuar si dhe sfiduar në kohët e pandemisë.

ALBtelecom u përfaqësua nga CEO Znj. Bilgen Aldan në këtë forum.

Znj. Aldan nisi prezanton dhe ajo nënvizuar kontribut gati 110 vjeçar i kompanisë në shoqëri dhe ekonomi shqiptare, me angazhim të qarta edhe për vitet që do të bëjë. Ajo e vuri theksin tek infrastruktura e ALBtelecom, si një ndër pikat më të forta për drejtimin e ambientit për dixhitalizimin e jetës së qytetarëve shqiptarë. Konkretisht, ALBtelecom zotëron rrjetin më të madh të fibrave optike me rreth 3.842 km, si dhe 38.000 linja fibra GPON në të gjithë vendin.

Sipas Znj. Aldan, ALBtelecom është ofruesi më i madh i internetit në vend, duke përfshirë 8 pika lidh kufitare me Italinë, Greqinë, Maqedoninë e Veriut dhe Kosovën, që bën që të mund të lidhet infrastrukturë e rajonit me zemrën e Evropës.
Nëse keni bërë të mundur që kjo kompani të jetë edhe punëdhënësi më i madh në Shqipëri, me një politikë gjinore fuqizuese, kur përcakton 60% të stafit.

Në prezantimin e saj, Znj. Aldan theksoi edhe ndikimin e pandemisë në vend. “Gjatë periudhës së pandemisë nuk kemi nevojë të konsumojmë në internet para konsumatorëve në rrjetin fiks para 43% dhe presim që kjo ndryshon të rritet akoma me tej.” – tha Znj Aldan, e cila vuri në kontributin e ALBtelecom për përballjen ky flus në kontroll, dhe ruajtjen e tij është shërbimi.
“Sfidave të pandemisë nuk do t’i përgjigjemi me nisma digjitalizuese që do të lehtësojnë jetën e shqiptarëve në të gjithë vendin” – tha ajo, duke nënvijëzuar se zhvillimi dhe inovacioni do të vini nga talentet e reja të vendit, që ALBtelecom ka mbështetur bëj të mbështesësh në vitet në vijim si promovim të aktivitetit. / CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

“Dita e liqenit të Ohrit”/ Tre bashkitë gati planin strategjik, paketë turistike të përbashkët

Publikuar

-

Nga

“Dita e liqenit të Ohrit”/ Tre bashkitë gati planin strategjik, paketë turistike të përbashkët

Në kuadër të 21 Qershorit “Ditës së Liqenit” kryetari i Bashkisë Pogradec, Ilir Xhakolli ka pritur sot në një takim kryetarin e Bashkisë Strugë Ramiz Merko dhe Bashkisë Ohër  Kostandin Georgievski.

Në takim është diskutua për një paketë turistike të përbashkët në vijim dhe organizimin e aktiviteteve të përbashkëta artistike e kulturore në qytetet që lagen nga i njëjti liqen.

Fokusi kryesor është kalimi i bashkëpunimit turistik në një tjetër fazë.

Lëvizja ujore në të dyja anët e liqenit gjithashtu ishtë një prej prej çështjeve të diskutuara dhe që tashmë ka marrë dritën jeshile.

LEXO EDHE:  Çfarë do ndodhë me dasmat?/ Manastirliu tregon aktivitet që do mbahen akoma të mbyllura

LEXO EDHE:  “Mjekët sfidojnë sëmundjen dhe lodhjen”/ Manastirliu nxjerr fotot nga spitalet Covid dhe jep mesazhin për qytetarët

Këto bashki kanë fatin që shtrihen përgjatë një prej liqeneve më unikalë në botë, prandaj edhe zhvillimi i turizmit duhet të jetë në sinkron mes tre qyteteve.

Pas diskutimit, vizitat vijuan në panairin artizanal dhe në mbyllje një shëtitje me anijen “Lyhnidas” ku Qendra Kulturore shoqëroi me këngë qytetare udhëtimin./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Linda Rama nuk mban dot lotët kur flet për nënën e kryeministrit/ ”Jemi me plagë të hapur”

Publikuar

-

Nga

Linda Rama nuk ka mbajtur dot lotët teksa ka folur për largimin nga jeta të nënës së kryeministrit Edi Rama, Aneta Rama.

E ftuar në emisionin “Ilva Now” në Euronews, Linda Rama tejet e prekur është shprehur se ka patur një lidhje shumë të ngushtë me të dhe se ikja e saj ka lënë një plagë të dhimbshme në jetën e tyre.

Po të ishte Zaho këtu tani, t’ju dëgjonte me këtë pyetje do thoshte, do më shihte mua menjëherë, dhe do thoshte “mami, mos qaj”. Ajo që mund të them unë është që ne jemi akoma me plagë të hapur për humbjen e mamasë së Edit dhe fushata ishte shumë afër dhe na e bëri më evidente mungesën e saj, veçanërisht mua, që në fakt bisedat me mamanë e Edit i kisha të përditshme, sigurisht, por i kisha shteruese, i kisha shumë të gjata dhe vërtet shteruese. Mendoj që kishte një problem me ne sepse ne, mamaja e Edit na kishte bindur në kohë që nuk do ikte asnjëherë. Ajo ishte kurajoze në të gjitha sfidat që e vinte shëndeti i saj i brishtë, ishte dinjitoze, ishte madhështore si e përballoi të papërballueshmen për shkak të gjuhës së egër politike, mbështetsja më e madhe e Edit, kërkuesja më e madhe edhe besimplotë që Edi në politikë i bën mirë Shqipërisë”, u shpreh Linda Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Mandati i tretë i Ramës / Linda: Nuk i kemi festuar kurrë fitoret

Publikuar

-

Nga

Mandati i tretë i Ramës / Linda: Nuk i kemi festuar kurrë fitoret

Bashkëshortja e kryeministrit Edi Rama, Linda Rama ka treguar ndjesitë e saj pas fitimit të mandatit të tretë të PS.

Në një intervistë ekskluzive në “Euronews” me Ilva Taren, Linda Rama shprehet se ajo dhe familja e saj nuk kanë festuar asnjë fitore nga zgjedhjet pasi politika për ta është një privilegj për të cilin duhet bërë shumë punë.

Sigurisht ajo e para gjë që mund tëthem që provon një sens lëhetësie. Pasi mandate i tretë i Edit është i rëndësishëm për të çuar përpara me një axhendë që vetëm Edi e çon në një stacion të pakthyeshëm. Ne nuk kemi fituar asnjëherë një fitore të zgjedhjeve të Edit. Në politikë është një privilegj për të vijuar për të bërë punë. Është një konfrimim që pret ta marrësh çdo ditë të jetës tënde”, shprehet Linda Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE