Connect with Us

Pse njerëzit në Japoni flenë në dysheme?/ Këto janë 4 arsyet pse duhet ta provoni

Life Style

Pse njerëzit në Japoni flenë në dysheme?/ Këto janë 4 arsyet pse duhet ta provoni

Publikuar

-

Pse njerëzit në Japoni flenë në dysheme?/ Këto janë 4 arsyet pse duhet ta provoni

Nëse jeni rritur në një vend perëndimor, ndoshta jeni mësuar të flini të mbështjellë në një shtrat të butë. Por kur hyni në një dhomë gjumi japoneze, ka shumë të ngjarë që të mos gjeni as një shtrat. Ka shumë arsye pse japonezët preferojnë të bëjnë gjumin e tyre në dysheme, dhe kjo nuk është vetëm një traditë ose për arsye të kursimit të hapësirës në apartamente të vogla. Rezulton se, gjumi në tokë ka disa përfitime mjaft mbresëlënëse shëndetësore.

Mund të lehtësojë dhimbjen e shpinës.

Të flesh në një sipërfaqe të fortë dhe të sheshtë është e mirë për shpinën tënde dhe mund të të çlirojë nga dhimbjet që janë me ty për vite me radhë.

Mund të përmirësojë qëndrimin tuaj.

Nëse flini në pozicionin e duhur dhe kurrizi juaj merr mbështetjen e duhur, do të jetë shumë më e lehtë për ju të mbani shpinën drejt gjatë ditës.

LEXO EDHE:  5 arsye më shumë pse duhet të qeshni

Mund të përmirësojë qarkullimin e gjakut.

Kur flini në dysheme, ajo rrit rrjedhën e gjakut, sepse pesha juaj shpërndahet në mënyrë të barabartë dhe ka më pak presion në pjesë të ndryshme të trupit tuaj.

Mund të ju ndihmojë të ngriheni në kohë.

Nëse e keni të vështirë të lini rehatinë e jastëkëve dhe të dilni nga shtrati në mëngjes, nuk jeni vetëm. Shumë njerëz luftojnë kur bie alarmi dhe tundohen të shtypin butonin e shtyrjes. Kur flini në dysheme, ju keni saktësisht cilësinë e duhur të gjumit dhe nuk jeni aq rehat sa të doni të shtriheni atje tërë ditën./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“Bomba” amerikane lë pa fjalë 229 milionë ndjekësit e saj/ Fotot më “hot” të Kim Kardashian

Publikuar

-

Nga

Ajo është një nga femrat më seksi në botë. Bëhet fjalë për bombën amerikane, Kim Kardashian.

Kim ka çmendur të gjithë ndjekësit e saj teksa ka pozuar me bikini minimaliste.

41 vjeçarja ka treguar linjat e saj bombastike duke mahnitur me fizikun e saj 229 milionë ndjekësit e saj.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme me fotot më “hot” të “bombës” amerikane./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Si dy pika ujë”/ Sindi prezanton motrën e saj

Publikuar

-

Nga

Sindi Loci është një nga ish konkurrentet e Përputhen, e cila ka tërhequr shumë vëmendjen kur ishte pjesë e emisionit.

Ajo është përfshirë në shumë debate me konkurrentë të tjerë dhe në fund vendosi të dilte vetëm nga emisioni .

Pas daljes, Sindi është shumë aktive në rrjetet sociale ku publikon shpesh momente nga përditshëmria e saj.

Por së fundi ka vendosur të prezantojë me ndjekëist një person shumë të rëndësishëm për të, motrën e saj Flavia Loci.

LEXO EDHE:  Foto/ Ushqimet që ju garantojnë një ‘gjumë të ëmbël’

LEXO EDHE:  Foto/ Ushqimet që ju garantojnë një ‘gjumë të ëmbël’

Gjëja e parë që vihet re është ngjashmëria e madhe me Sindin, madje shumë prej ndjekësve e kanë ngatërruar me të.

“Për të gjithë ju që menduat se isha unë. E di, ngjajmë shumë po ajo është një ndër yjet e mi të bukur, Flavia Loci”, shkruan Sindi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Pas pritjes së “çmendur” në Shkodër/ Pogradecarët dynden për të takuar ish konkurrentët e Përputhen

Publikuar

-

Nga

Pas pritjes në Shkodër, destinacioni i radhës së Përputhen është Pogradeci.  Ish konkurrentët e Përputhen kanë ndaluar në Pogradec ku janë pritur nga dhjetëra njerëz.

Pranë fugonit ku ndodhen ish konkurrentët shihen shumë njerëz të cilët kërkojnë të takojnë dhe të fotografohen me ta.

Disa nga ish konkurrentët që i janë bashkuar tureve të realizuar deri më tani janë, Mevlan Shaba, Rinian Leka, Atdhe Xharavina, Jasmin Kadriu, Sara Malaj, Antonela Berisha.

LEXO EDHE:  Luljeta Bozdo shpjegon arsyet/ Pse shqiptarët s’duhet të tremben nga tërmeti në Turqi

LEXO EDHE:  FOTO-Një shoqe si Xhemi/ Moderatorja i vjen në ndihmë Arbana Osmanit

Grupit i janë bashkangjitur dhe moderatorja Bora Zemanit, autorja e programit Olsa Muhameti dhe opinionisti Arjan Konomi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE