Connect with Us

Këtë nuk e keni menduar asnjëherë/ Zbuloni arsyen pse duhet të fusim pluhurin e specit djegës në çorape

Life Style

Këtë nuk e keni menduar asnjëherë/ Zbuloni arsyen pse duhet të fusim pluhurin e specit djegës në çorape

Publikuar

-

Këtë nuk e keni menduar asnjëherë/ Zbuloni arsyen pse duhet të fusim pluhurin e specit djegës në çorape

Ekspertët besojnë se këmbët janë shumë të lidhura me pjesën tjetër të trupit tuaj, me 72,000 mbaresa nervore në secilën këmbë që korrespondojnë me zona të ndryshme. Ndërsa plakemi, qarkullimi në këmbët tona nuk është  aq i mirë sa dikur dhe mund të na duhet ndihmë për t’i mbajtur komod. Një mënyrë e thjeshtë për ta bërë këtë është duke përdorur specat djegës. Kur hamë spec djegës të nxehtë, ngroh tërë trupin tonë, përfshirë këmbët.

Specat djegës mund të ngrohin këmbët tuaja.

Të gjitha specat përmbajnë një përbërës të quajtur kapsaicinë. Kur hani diçka që përmban këtë përbërës, rrit qarkullimin e gjakut në trupin tuaj. Gjithashtu, kur ky përbërës që bie në kontakt me lëkurën, bën që enët e gjakut të zgjerohen, duke nxitur rrjedhjen shtesë të gjakut dhe duke siguruar ngrohtësi në zonë. Për disa njerëz, ndjesia e ngrohjes mund të ndodhë menjëherë. Për të tjerët, nxehtësia gradualisht rritet me kalimin e kohës.

Ky truk është veçanërisht efektiv gjatë të ftohtit ekstrem.

Nëse jetoni në një klimë të ftohtë, ky truk mund t’ju ​​vijë në ndihmë. Në të vërtetë është treguar se cilësia e gjumit mund të përmirësohet vetëm duke manipuluar temperaturën e këmbës gjatë gjumit. Nëse keni provuar shumë gjëra për t’ju ndihmuar të mbani këmbët tuaja të ngrohta gjatë dimrit, por asnjëri prej tyre nuk ka funksionuar, kjo mund të jetë e vlefshme.

LEXO EDHE:  10 arsye pse duhet të flini zhveshur

Mënyra më e lehtë për ta bërë atë është duke përdorur pluhurin e specit djegës për të ngrohur këmbët tuaja dhe të spërkatni pak këmbët ose ta vendosni brenda në çorape dhe ta përhapni në mënyrë të barabartë nëpër këmbë dhe gishtërinj. Sidoqoftë, duhet të keni kujdes që të mos përdorni shumë.

Disa rreziqe të mundshme

Megjithatë, ekzistojnë disa efekte anësore të mundshme. Pluhuri djegës mund të bëjë që çorapet e bardha të bëhen rozë dhe këmbët tuaja të skuqen. Plus, këmbët tuaja do të mbajnë aromën si speci djegës. Gjithashtu, kini kujdes që të mos përdorni shumë në fillim, ose mund të zbuloni se ju ngroh këmbët më shumë sesa pritej. Rekomandohet të rritet gradualisht derisa të gjeni sasinë e duhur për ju./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“Bomba” amerikane lë pa fjalë 229 milionë ndjekësit e saj/ Fotot më “hot” të Kim Kardashian

Publikuar

-

Nga

Ajo është një nga femrat më seksi në botë. Bëhet fjalë për bombën amerikane, Kim Kardashian.

Kim ka çmendur të gjithë ndjekësit e saj teksa ka pozuar me bikini minimaliste.

41 vjeçarja ka treguar linjat e saj bombastike duke mahnitur me fizikun e saj 229 milionë ndjekësit e saj.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme me fotot më “hot” të “bombës” amerikane./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Si dy pika ujë”/ Sindi prezanton motrën e saj

Publikuar

-

Nga

Sindi Loci është një nga ish konkurrentet e Përputhen, e cila ka tërhequr shumë vëmendjen kur ishte pjesë e emisionit.

Ajo është përfshirë në shumë debate me konkurrentë të tjerë dhe në fund vendosi të dilte vetëm nga emisioni .

Pas daljes, Sindi është shumë aktive në rrjetet sociale ku publikon shpesh momente nga përditshëmria e saj.

Por së fundi ka vendosur të prezantojë me ndjekëist një person shumë të rëndësishëm për të, motrën e saj Flavia Loci.

LEXO EDHE:  Ju tregojmë arsyet pse vajzat e reja martohen me burra të moshuar

LEXO EDHE:  10 arsye pse duhet të flini zhveshur

Gjëja e parë që vihet re është ngjashmëria e madhe me Sindin, madje shumë prej ndjekësve e kanë ngatërruar me të.

“Për të gjithë ju që menduat se isha unë. E di, ngjajmë shumë po ajo është një ndër yjet e mi të bukur, Flavia Loci”, shkruan Sindi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Pas pritjes së “çmendur” në Shkodër/ Pogradecarët dynden për të takuar ish konkurrentët e Përputhen

Publikuar

-

Nga

Pas pritjes në Shkodër, destinacioni i radhës së Përputhen është Pogradeci.  Ish konkurrentët e Përputhen kanë ndaluar në Pogradec ku janë pritur nga dhjetëra njerëz.

Pranë fugonit ku ndodhen ish konkurrentët shihen shumë njerëz të cilët kërkojnë të takojnë dhe të fotografohen me ta.

Disa nga ish konkurrentët që i janë bashkuar tureve të realizuar deri më tani janë, Mevlan Shaba, Rinian Leka, Atdhe Xharavina, Jasmin Kadriu, Sara Malaj, Antonela Berisha.

LEXO EDHE:  Pyetja që na mundon të gjithëve/ Studimi i ri shpjegon “Efektin e çudtshëm të derës”

LEXO EDHE:  Tri arsye përse vazhdimisht duhet të udhëtoni

Grupit i janë bashkangjitur dhe moderatorja Bora Zemanit, autorja e programit Olsa Muhameti dhe opinionisti Arjan Konomi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE