Connect with Us

Shkencëtarët gjejnë meteoritin e rrallë që ra në Tokë një muaj më parë

Kuriozitete

Shkencëtarët gjejnë meteoritin e rrallë që ra në Tokë një muaj më parë

Publikuar

-

Shkencëtarët gjejnë meteoritin e rrallë që ra në Tokë një muaj më parë

Një meteorit i rrallë është gjetur nga shkencëtarët në Anglinë jug-perëndimore muajin e kaluar janë gjetur nga shkencëtarët. Më e madhja është në madhësinë 300g (10.5oz) e cila u gjet në një rrugë automobilistike private në fshatin e përgjumur Winchcombe në Cotswolds pasi u ra nga orbita.

Pjesë të tjera më të vogla u gjetën gjithashtu nga zona. Shkëmbi është një kondrit karbonik, një meteorit jashtëzakonisht i rrallë i cili më parë ka qenë i njohur të përmbajë aminoacide dhe përbërës të tjerë për jetën. Astronomët thonë se meteori u zhyt në orbitën e Tokës me rreth 31,000 mph – 40 herë më shpejt se shpejtësia e zërit – para se të digjej në mënyrë dramatike.  Por ndryshe nga shumica e yjeve të xhirimit, ky meteorit ishte mjaft i madh për t’i mbijetuar hyrjes në atmosferë kur u vërshua nëpër Gloucestershire në 21:54 më 28 Shkurt .

Studiuesit u përpoqën për të gjetur shkëmbinjtë katër miliardë vjeçarë sa më shpejt të jetë e mundur sepse ato mund të ndihmojnë astronomët të mësojnë më shumë për origjinën e Sistemit Diellor, madje edhe jetën në Tokë.

Meteori u pikas nga Aleanca e Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar (UKFall), e cila u ngrit tre vjet më parë dhe u drejtua nga Muzeu i Historisë Natyrore.  Gazetarët e yjeve aq larg sa Irlanda dhe Hollanda ishin në gjendje të shihnin topin e zjarrit sepse ishte shumë e ndritshme, thotë ekipi.Si dhe u kap nga kamerat dhe këmbanat e zgjuara të derës, bashkëpunimi i UKFAll i gjashtë rrjeteve të kamerëve zbuloi të gjithë ngjarjen.

Astronomët bëjnë një thirrje duke shpresuar të lokalizojnë shkëmbin sa më shpejt të jetë e mundur, pasi sa më shumë që një meteorit ekspozohet ndaj oksigjenit, aq më pak i pastër bëhet. Videot u analizuan dhe ekspertët thanë se ka të ngjarë të ishte në veri-lindje të Cheltenham dhe mund të ulej në tokë bujqësore. Dr Richard Greenwood, Studiues i Shkencave Planetare në Universitetin e Hapur, udhëtoi të mërkurën në një raport të një shikimi të mundshëm në Winchcombe. “Isha në shok kur e pashë dhe menjëherë e dija se ishte një meteorit i rrallë dhe një ngjarje krejtësisht unike,” thotë ai.

‘Është emocionuese të jesh i pari që u konfirmon njerëzve që qëndrojnë para teje se zhurma që ata dëgjuan në rrugën e tyre brenda natës është në të vërtetë është një gjë e vërtetëMë pas u mblodh dhe u mbrojt me shpejtësi, përpara se të transportohej në Muzeun e Historisë Natyrore.  Ky proces u mbikëqyr nga Dr Ashley King nga muzeu me qendër në Londër.

“Pothuajse të gjithë meteoritët vijnë tek ne nga asteroidët, blloqet e mbetura të sistemit diellor që mund të na tregojnë se si u formuan planetë si Toka”, thotë ai. ‘Mundësia për të qenë një nga njerëzit e parë që ka parë dhe studiuar një meteorit që u gjet gati menjëherë pas rënies është një ëndërr e vërtetë!’

Analiza e hershme e shkëmbit zbulon se ai është një zbulim spektakolar dhe për shkak të reagimit të shpejtë për ta gjetur atë, është i krahasueshëm në gjendje me shkëmbinjtë e sjellë nga asteroidi Ryugu nga misioni japonez Hayabusa-2.

LEXO EDHE:  Modelja që do t’iu bëjë për vete me format e saj/ Fotot më provokuese të Cristina Buccino

Përveç gjendjes së tij të jashtëzakonshme, ajo është një formë e rrallë e meteorit. Ka rreth 65,000 meteorë të njohur në Tokë por vetëm 1,206 (18 përqind) janë parë të bien. Vetëm 51 prej tyre (4.2 përqind) janë kondritë karbone, dhe i ashtuquajturi meteorit Ëinchcombe është i pari i këtij lloji që rikuperohet në tokën e MB në 30 vjet.

Meteori i fundit që u zbulua në Mbretërinë e Bashkuar ishte meteori Glatton që u ul në një kopsht banimi në 1991. Kondritet karbonike janë bërë nga një përzierje mineralesh dhe përbërjesh organikë – përfshirë aminoacidet, blloqet ndërtuese të proteinave.   Ekipi beson se më shumë fragmente mund të zbulohen dhe thjesht mund të duken si gurë të zinj, ose si grumbuj gurësh të imët ose pluhuri.

Ata thonë nëse dyshoni se keni hasur në një nga këto relikte të universit, në zonë, bëni një foto të tij dhe regjistroni vendndodhjen e tij, para se të mblidhni mostrën duke përdorur një dorë me doreza ose në një letër alumini dhe të kontaktoni Muzeun e Historisë Natyrore.Më pas u mblodh dhe u mbrojt me shpejtësi, përpara se të transportohej në Muzeun e Historisë Natyrore.

Ky proces u mbikëqyr nga Dr Ashley King nga muzeu me qendër në Londër. “Pothuajse të gjithë meteoritët vijnë tek ne nga asteroidët, blloqet e mbetura të sistemit diellor që mund të na tregojnë se si u formuan planetë si Toka”, thotë ai.

‘Mundësia për të qenë një nga njerëzit e parë që ka parë dhe studiuar një meteorit që u gjet gati menjëherë pas rënies është një ëndërr e vërtetë!’ Analiza e hershme e shkëmbit zbulon se ai është një zbulim spektakolar dhe për shkak të reagimit të shpejtë për ta gjetur atë, është i krahasueshëm në gjendje me shkëmbinjtë e sjellë nga asteroidi Ryugu nga misioni japonez Hayabusa-2.

Përveç gjendjes së tij të jashtëzakonshme, ajo është një formë e rrallë e meteorit. Ka rreth 65,000 meteorë të njohur në Tokë por vetëm 1,206 (18 përqind) janë parë të bien. Vetëm 51 prej tyre (4.2 përqind) janë kondritë karbone, dhe i ashtuquajturi meteorit Winchcombe është i pari i këtij lloji që rikuperohet në tokën e Mbretërinë e Bashkuar në 30 vjet.

Meteori i fundit që u zbulua në Mbretërinë e Bashkuar ishte meteori Glatton që u ul në një kopsht banimi në 1991. Kondritet karbonike janë bërë nga një përzierje mineralesh dhe përbërjesh organikë – përfshirë aminoacidet, blloqet ndërtuese të proteinave.  Ekipi beson se më shumë fragmente mund të zbulohen dhe thjesht mund të duken si gurë të zinj, ose si grumbuj gurësh të imët ose pluhuri./CNA.al

Marrë nga Daily Mail

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Thyen rekordin Guinness/ Njihuni me gruan me qerpikët më të gjatë në botë

Publikuar

-

Nga

You Jianxia nga Kina kathyer rekordin Guinness si gruaja me qerpikët më të gjatë në botë. Jianxia ka kuptuar se qerpikët e saj po rriteshin në 28 Qershor deri në vitin 2016.

Në atë kohë, qerpikët e saj ishin të gjatë 12,4 cm.  Sidoqoftë, qerpikët e You Jianxia vazhduan të rriteshin me kalimin e viteve dhe më 20 maj 2021, u konfirmua që qerpiku më i gjatë ishte 20.5 cm.

Qerpikët You Jianxia janë të gjatë, por qerpiku më i gjatë nga të gjithë u gjet në qepallën e sipërme të syrit të saj të majtë.

“Unë për herë të parë kuptova që qerpikët e mi po rriteshin në 2015. Ata vazhdojnë të rriten ngadalë, duke u zgjatur dhe duke u bërë më të gjatë,” shpjegoi ajo.”Kam vizituar profesionistë të mjekësisë për të zbuluar pse qerpikët e mi janë më të gjatë se qerpikët e të tjerëve. Mjeku nuk mund ta shpjegonte këtë dhe ai ndjeu se ishte vërtet e mahnitshme.

Unë gjithashtu u përpoqa të gjej arsye shkencore të tilla si gjenet ose diçka tjetër. Sidoqoftë, askush nga familja ime nuk ka qerpikë të gjatë si unë, kështu që nuk mund të shpjegohet“, shprehet ajo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Analiza e skeleteve 600 vjeçare/ Një në 4 Britanikë kishte BUNIONE të shkaktuara nga dëshira për këpucë me majë

Publikuar

-

Nga

Analiza e skeleteve 600 vjeçare/ Një në 4 Britanikë kishte BUNIONE të shkaktuara nga dëshira për këpucë me majë

Një dashuri e këpucëve me majë në Britaninë Mesjetare la një në katër të popullsisë me tufa në këmbë.

Kjo sipas një studimi të ri i cili përdori skelete për të treguar se si një trend i modës për këpucët me pika i la shumë me gishtërinj të mëdhenj të deformuar.

Studiuesit po hetonin mbetjet mesjetare në Cambridgeshire në Mbretërinë e Bashkuar dhe zbuluan se varret të cilat me gjasë u përkisnin individëve dhe klerikëve më të pasur treguan prova të bunjoneve.

Bunions, të referuara gjithashtu si hallux valgus, mund të ndodhin kur vishni këpucë shumë të ngushta.

Ata mund të ju lënë me një gisht të madh që është i drejtuar nga gishtërinjtë tuaj të tjerë dhe një copë kocke që del nga ana e këmbës suaj.

 

Çështjet mjekësore janë të zakonshme sot në gratë që veshin këpucë me takë të lartë gjatë gjithë kohës.

LEXO EDHE:  Modelja më seksi e momentit/ Njihuni me të parezistueshmen, Tiona Fernan

LEXO EDHE:  Ja si do marrë fund jeta në Tokë

Arkeologët nga Universiteti i Kembrixhit analizuan nga 177 skelete nga katër varreza në dhe përreth qytetit në të cilin janë bazuar.

Ata gjetën se 27% e individëve nga shekujt 14 dhe 15 treguan prova të bunions.

Ata mendojnë se mund të ketë të bëjë me një këpucë me majë, e cila ishte shumë e famshme në shekullin e 14-të.

Autorja e parë Dr Jenna Dittmar tha: “Ne mendojmë se bunionet janë një problem modern, por kjo vepër tregon se ishte në të vërtetë një nga kushtet më të zakonshme për të prekur të rriturit mesjetarë.”

Ajo shtoi: “Hulumtimi modern klinik mbi pacientët me hallux valgus ka treguar se deformimi e bën më të vështirë ekuilibrin, dhe rrit rrezikun e rënies tek njerëzit e moshuar.

“Kjo do të shpjegonte numrin më të lartë të eshtrave të thyer të shëruar që gjetëm në skeletet mesjetare me këtë gjendje. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Të vjetra 24,000 VJET/ Krijesa të vogla të ngjashme me krimbat që gjenden të ngrira në Siberi

Publikuar

-

Nga

Të vjetra 24,000 VJET/ Krijesa të vogla të ngjashme me krimbat që gjenden të ngrira në Siberi

Krijesa të lashta si krimbat janë zbuluar në tokë të ngrirë në Siberi dhe ato janë ende gjallë pavarësisht se janë 24,000-vjeçare.

Organizmat mikroskopikë madje mund të riprodhohen pasi janë shkrirë dhe shkencëtarët po i quajnë ata një “skandal evolucionar”.

Organizmat quhen rrotullues bdelloid dhe ato janë krijesa vetëm femra që riprodhohen përmes klonimit. Ata u gjetën në acar të përhershëm në Siberi.

Permafrost është një shtresë e trashë toke e ngrirë, e cila mund të përfshijë shkëmb dhe tokë, që ka mbetur e ngrirë për më shumë se dy vjet dhe përbën rreth 24% të sipërfaqes së ekspozuar të tokës në Tokë.

Rrotulluesit Bdelloid janë të njohur për aftësinë e tyre për t’i bërë ballë situatave ekstreme si tharja, uria nga rrezatimi dhe mungesa e oksigjenit.

Organizmat mendohet të kenë ekzistuar për 35 milion vjet në këtë pikë. Ata që gjenden në ngricën e përhershme do të kishin jetuar së bashku me mamutët dhe krijesat e Epokës së Akullnajave.

Ne ende mund t’i gjejmë ato moderne sot në liqenet me ujë të freskët, përrenjtë e pellgjeve dhe madje edhe në disa myshk. Ata kanë një trakt tretës me gojë dhe anus.

Mendohet se ata mbijetojnë me aftësinë e tyre për të ndaluar pothuajse të gjithë aktivitetin në trupin e tyre duke përfshirë metabolizmin e tyre.

Studiuesit në Laboratorin e Kriologjisë së Tokës në Institutin e Problemeve Fizikokimike dhe Biologjike në Shkencën e Tokës në Pushchino, Rusi, kanë kryer një studim.

LEXO EDHE:  Një gazetare seksi si Holly Sonders/ Fotot që çmendën ndjekësit në rrjetet sociale

LEXO EDHE:  Modelja më seksi e momentit/ Njihuni me të parezistueshmen, Tiona Fernan

Ata përdorën një stërvitje për të gjetur organizmat në ngrirje të përhershme dhe më pas radiokarboni i datoi ato. Ata më pas publikuan një studim në revistën Current Biology dhe zbuluan se krijesat ishin në gjendje të riprodhoheshin në laborator.

Shpresohet se studimi i mëtejshëm i organizmave mund të na mësojë më shumë rreth krio-ruajtjes së qelizave, indeve dhe organeve njerëzore.

Studiuesi Stas Malavin tha: “Rezultati është që një organizëm shumëqelizor mund të ngrihet dhe të ruhet si i tillë për mijëra vjet dhe më pas të kthehet në jetë – një ëndërr e shumë shkrimtarëve të trillimeve.

“Sigurisht, sa më kompleks organizmi, aq më i ndërlikuar është ta ruash atë të gjallë të ngrirë dhe, për gjitarët, aktualisht nuk është e mundur.

“Megjithatë, lëvizja nga një organizëm me një qelizë në një organizëm me zorrë dhe tru, megjithëse mikroskopik, është një hap i madh përpara”.

Në lajme të tjera, një varr misterioz vetëm disa milje larg Dublinit është më i vjetër se Piramidat e Gizës dhe vazhdon të ngatërrojë shkencëtarët.

Sipas  provave të reja, njerëzit e parë që shkelën në  kontinentin e Amerikës së Veriut mund të kishin mbërritur 30,000 vjet më parë.

Dhe, misteri që rrethon epokën e  Gjigandit Cerne Abbas  mund të jetë zgjidhur më në fund./ CNA.al

LEXO TE PLOTE