Connect with Us

E bujshme/ Një tjetër talent i Çelsit i bashkohet Shqipërisë

Kombëtare

E bujshme/ Një tjetër talent i Çelsit i bashkohet Shqipërisë

Publikuar

-

Kombëtarja U-17, e cila drejtohet nga Ervin Bulku, për 3 ditë do të grumbullohet në Durrës, ku stafi teknik do të ketë mundësinë të shikojë lojtarët nga afër.

Në listën e publikuar nga FSHF, bie në sy fakti se shumica e lojtarëve janë nga kampionati shqiptar, por ka edhe nga jashtë. Menjëherë tërheq vëmendjen Elidon O’Bojle, i cili aktivizohet në Angli me të rinjtë e Çelsit.

Sulmuesi i talentuar shqiptar luan me akademinë e Çelsit dhe është vetëm 15-vjeç, teksa falë paraqitjeve shumë të mira, ka bërë që Bulku ta grumbullojë në Kombëtaren e 17-vjeçarëve për të parë cilësitë e tij. Kujtojmë se Shqipëria U-17, do të luajë një miqësore me 17-vjeçarët e Teutës më 10 mars.

Lojtarët që do të grumbullohen në kompleksin “Tropikal” në Durrës do ti nënshtrohen testimeve fizike, teknike e taktike për të pasur mundësi të tregojnë cilësitë dhe aftësitë e tyre përpara stafit teknik. Ky është vetëm grumbullimi i parë për kombëtaren e 17 vjeçarëve që i është besuar trajnerit Ervin Bulku.

Gjatë këtij viti janë planifikuar për tu zhvilluar disa grumbullime, në mënyrë që stafi teknik të ketë mundësi të ndjekë të gjithë lojtarët e talentuar që luajnë brenda dhe jashtë Shqipërie.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

E bujshme/ Olimpiakos “hedh grepat” për futbollistin e Kombëtares shqiptare

Publikuar

-

Nga

Gazeta e përditshme greke, “Sport Time” është hapur sot me fotografinë e Myrto Uzunit, duke shkruar se Olimpiakosi pëlqen mesfushorin shqiptar.

Pas paraqitjeve mbresëlënëse dhe dinjitoze në kampionatin hungarez dhe në Champions me fanellën e Ferencvarosh duke i realizuar gol dhe Juventusit të Kristiano Ronaldos, mesfushori beratas është pikasur nga drejtuesit e klubit helen si përforcim i mundshëm për merkaton e ardhshme.

Uzuni deri më tani me fanellën e  Ferencvarosh është aktivizuar në 34 takime në të gjitha kompeticionet, ku ka realizuar 13 gola dhe ka dhuruar 6 asist.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Tre lojtarë që bëjnë diferencën kthehen në çështje te kombëtarja shqiptare

Publikuar

-

Nga

Shqipëria do të grumbullohet në qershor për të zhvilluar dy ndeshje miqësore. Mirëpo, krahas shumë të rinjve që trajneri Reja pritet të ftojë për të eksperimentuar dhe testuar, me shumë interes do të jenë çështjet për t’u zgjidhur. Më kryesorja, është ajo e talentit të Empolit, Nedim Bajrami, për të cilin FSHF duhet të fitojë çështjen në KAS në mënyrë që 22-vjeçari të ketë mundësi të luajë me Shqipërinë, siç edhe është dëshira e tij.

Jo vetëm kaq, por për trajnerin duhet zgjidhur edhe çështja “Kamberi”. Për këtë të fundit, pakënaqësia ka qenë e madhe për mënyrën si është trajtuar ndaj Anglisë, ndaj trajnerit i duhet ta zgjidhë këtë rast. Së fundmi, edhe çështja “Kasami” mund të jetë me interes në të ardhmen, pasi mund të vishet kuqezi në rast se do të plotësohet dokumentacioni për të marrë lejen në FIFA.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

“Çfarë gjuhe flitet në Kosovë”, sulmuesi shqiptar i habit të gjithë me përgjigjen e tij

Publikuar

-

Nga

Sulmuesi me origjinë shqiptare, Leon Dajaku, është një futbollist i gjigandëve të Bajern Mynih, por i huazuar tek skuadra e Union Berlinit.

Në një intervistë për median gjermane “AFTV”, sulmuesi Dajaku i pyetur se cila gjuhë flitet në Kosovë, u shtang për një moment dhe u përgjigj me fjalën “gjuhë kosovare”.

Gabimi në të shprehur i sulmuesit të ri ka rënë në syrin e shumë fansave të cilët e kanë kritikuar të riun për mënyrën se si u shpreh pasi në trojet shqiptare flitet  gjuhë shqipe. 20 vjeçari shihet si një sulmues me të ardhme teksa është aktivizuar për ekipin e 19 vjeçarëve të Gjermanisë.

LEXO TE PLOTE