Connect with Us

Si e përkeqëson stresi gjendjen e pacientit të infektuar me Covid-19

Shëndeti

Si e përkeqëson stresi gjendjen e pacientit të infektuar me Covid-19

Publikuar

-

Si e përkeqëson stresi gjendjen e pacientit të infektuar me Covid-19

Nga Ermand Mertenika, Inxhinier Biomjeksor (Inxhinieri i Respiratoreve)

Siç ke kemi përmendur me parë violenca ose potenciali Covid ka rënë deri diku si rezultat i infektimit në masë.

Fatmirësisht infektimet në masë po shkaktojnë konceptin e imunitetit të tufës (pra kemi Infektime në masë, rikuperime, rehabilitime dhe shërim në masë.

Sfidat më të mëdha të pacienteve të infektuar me COVID-19 konsiderohet stresi psiko-neurotik, i cili sipas mendimit tim është patologjia ose sëmundja adicionale më e madhe se të tjerat.

Një pacient i infektuar me COVID-19 përballet me një stres të komplikuar ku në të përfshihen frika ndaj aparaturave; frika ndaj rënies së oksigjenit në gjak dhe përdorimit të oksimetrit digjital; frika ndaj përkeqësimit të gjendjes; frika ndaj medikamenteve; frika për të shkuar në qendrat spitalore; frika ndaj respiratorëve dhe frika ndaj inbubimit.

Të gjithë këto aspekte shkaktojnë trauma mentale tek këta pacientë të infektuar me Covid duke i çuar ata të veprojnë në mënyra ekstreme si rezultat i humbjes së durimit. Qeniet njerëzore janë të ndryshëm, sepse kodi gjenetik ADN-ja e tyre është i ndryshëm – dikush e përballon më lehtë situatën, dikush e përballon me trauma psikologjike duke ndërmarrë dhe akte ekstreme.

Stresi, kjo sëmundje patologjike më e madhe adicionale shkakton gjenerimin e hormonit kortizol në gjak. Ky është hormoni më i dëmshëm në organizëm i cili stimulon dhe përkeqëson gjithnjë e më tepër gjendjen pacientëve jo vetëm me Covid, por dhe pacientëve të tjerë të cilët vuajnë nga patologji apo sëmundje të tjera.

LEXO EDHE:  Covid-19 nuk njeh mëshirë/ Ndërron jetë ish-ushtaraku i lartë

Hormoni i kortizolit është burimi më i madh i cili ndikon në përkeqësimin e sëmundjeve të pacienteve gjithashtu dhe në shfaqen e sëmundjeve të rënda.

Stresi shfaqet tek personat të cilët anojnë së menduari gjithnjë e më tepër negativisht dhe sipas shkencës dhe meta-fizikës energjia negative e akumuluar do të përkeqësojë gjendjen e pacientëve.

Tek pacientet të cilët mendojnë pozitivisht, akumulohet energji pozitive dhe në këtë rast organizmi i tyre prodhon hormonin serotoninë (hormon i cili kalon në gjakun e personave dhe pacientëve), i cili i bën të ndjehen mirë si rezultat i vetë-optimizmit dhe mendimit pozitiv.

Gjithashtu në Bio-Inxhinieri dhe në Gjenetikë ekziston një lidhje e ngushtë e sistemin imunitar (qelizave limfatike, antitrupave, imunogloblinave, antikorpeve dhe këtyre hormoneve).

Kortizoli i shkaktuar nga stresi ndikon në dobësimin e sistemit imunitar dhe shfaqen e shumë, ndërsa serotonina e nxitur nga optimizmi mendor dhe gjendja pozitive përforcon sistemin imunitar.

Prandaj, këto qeliza mbrojtëse të organizmit ndikojnë në përballimin dhe dominimin e shumë sëmundjeve.

∙ COVID-19 është një virus, violenca e të cilit po bie gradualisht
∙ Mendoni pozitivisht
∙ Ushtroni aktivitet sportiv
∙ Ushqehuni shëndetshëm
∙ Dëgjoni muzikë
∙ Respektoni rregullat Anti-Covid
∙ Distanca fiziko-sociale së paku 1m
∙ Mbani një maskë të lehtë FFP1
∙ Mbani dezinfektues kudo që shkoni

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Varianti “Delta” më i rrezikshëm se varianti “MU”/ Virologu këshillon qytetarët

Publikuar

-

Nga

cna lajme shendet

Virologu shqiptar, Arban Domi, ka shpjeguar se sipas tij varianti Delta i Covid-19 është më shqetësues sesa varianti “Mu”.

Sipas  tij në ndryshim me “Deltan” varianti “Mu” është më rezistent ndaj vaksinave.

“Varianti “MU” ka mutacione shtesë në proteinë. Nga analizat laboratorike tregon që ka një rezistencë më të lartë ndaj vaksinave. Por për këtë variant nuk ka ndonjë shqetësim të madh se nuk është në nivel të lartë infektimesh si varianti Delta”, shprehet ai për abc news.

Domi është shprehur se tashmë variati “MU”, është tashmë i pranishëm në 39 shtete, por janë shumë pak raste dhe nuk e dominon Deltën. Ai gjithashtu ka një rezistencë më të madhe ndaj vaksinës.Duke u ndalur tek vaksinat, virologu ka këshilluar qytetarët, duke thënë se vaksinat kryesore ndihmojnë shumë që sëmundja të kalojë me qetësi, edhe pse secila prej vaksinave, pas disa muajsh e humbet efikasitetin. Ndërsa për imunizimin natyral ai ka thënë se është më i forti kundër Covid.

LEXO EDHE:  Rriten rastet pozitive në Kosovë/ Humbin jetën 10 persona

LEXO EDHE:  “Po ti shohësh nga afër, janë shumë pak të vdekur!”/ Rama këmbëngul për “rezultatin”

Mjeku ka shpjeguar se pavarësisht se niveli i antitrupave mund të ulet pas 6 muajsh janë qelizat memorizuese dhe mbrojtja qelizore ato që luftojnë Covid-19 në rastet e riinfektimit.

Edhe tek të vaksinuarit niveli i antitrupave është në nivel të ulët. Mbrojtja do vijë nga qelizat e kujtesës dhe jo nga antitrupat.

“Varianti “Mu” nuk me shqetëson fare. Ndërsa për Deltën ka publikime serioze nga Izraeli dhe Britania. Tregojnë se efikasiteti i vaksinës bie në muajit e gjashtë. Por vaksinat kryesore ndihmojnë shumë dhe që sëmundja të kalojë me qetësi. Por 95-97% e të vaksinuarve do e kenë të lehtë”, sqaron mjeku Domi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Nuk ndikon në fertilitet”/ Alimehmeti tregon nëse duhet të vaksinohet gratë shtatzënë  

Publikuar

-

Nga

“Nuk janë studiuar efektet afatgjata”/ Alimehmeti kundër vaksinimit të fëmijëve

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka dhënë një mesazh për skeptikët që refuzojnë të bëjnë vaksinën, mbi pasojat që ajo mund të ketë në të ardhmen.

Në studion e Report Tv, ai tha se nga studimet e deri tanishme, nuk ka të dhënë që vaksina shkakton probleme për fertilitetin te gratë dhe burrat, e ndërsa e rekomandon marrjen e vaksinës edhe për gratë shtatzëna, por pas muajit të tretë.“Kemi studime mbi Pfizer dhe Astrazeneca. Po t’ia japim grave shtatzënë, nuk ka risk, është studiuar dhe fertiliteti dhe nuk është parë ndonjë problem. Ne e dimë që tre muajt e parë duhet të kemi shumë kujdes, a kemi mundësi ta bëjmë nga muaji 4-5, por nga ana tjetër nëse nuk janë ende shtatzënë, më mirë të vaksinohet tani dhe ta shtyjnë shtatzëninë pas 6 muajsh, se vaksina qëndron 10 orë në trup”, tha Alimehmeti.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Alarmi nga variantet e reja të Covid-19/ Epidemiologu qetëson qytetarët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike

Në një kohë që varianti MU ka përhapur frikë se do të përsëritet një skenar i ngjashëm me DELTA,  epidemiologu Ilir Alimehmeti ka “qetësuar” qytetarët, duke thënë se e gjitha është një alarm fals.

Nga studio e Report tv, Alimehmeti  ka dhënë argumente shkencore, ndërsa thekson se 98.1% e rasteve të reja në Europë, pjesë e të cilave është Shqipëria, janë të prekur me Delta.

“Ne po infektohemi me Delta, 98.1% e rasteve të reja janë Delta, MU për momentin duket në alarm flas, sepse në mënyrë paradoksale mbrojtësi jonë është Delta, ai duhet të mbizotërojë Deltën, ndërkohë që është e kundërta, Anglia që e deklaronte në Europë, janë vetëm prej udhëtarë , pra po të kishte MU, do i gjente Anglia”, tha Alimehmeti.

Për shkak të rritjes së rasteve të reja, vendi ynë, si edhe disa shtete në botë, kanë shtrënguar masat anti-COVID, por për Alimehmetin, është e gabuar! Kjo sepse sipas tij, në këtë fazë të pandemisë, nuk duhet t’u jepet më rëndësi rasteve të reja, por shtrimeve në spitale që aktualisht në Shqipëri janë në gjendje stabël. Ai këmbëngulë që masat e reja duhet të bazohen mbi shtrimet në spitale dhe jo rastet e reja.

LEXO EDHE:  Bie numri i të prekurve më Covid-19/ Vetëm 6 raste të reja në 24 orë

LEXO EDHE:  Situata nga Covid/ Publikohen shifrat e infektimeve në 24 orët e fundit“Ne shohim qartë që është i njëjti virus, Delta si këtu në rajon dhe nuk duhet të shohim më rastet e reja, të ruajmë infektimet nuk duhet të shihen më, duhet të shohim rastet e rënda, ne këtu kemi më pak të shtruar. Dhe ditën kur të gjithë të jenë të imunizuar, e dimë që grafiku i personave të shtruar duhet të jetë sa më i ulët, pa i dhënë rëndësi rasteve të reja. Masat e reja të bëhen mbi shtrimet në spitale, dhe jo raste të reja, kështu e ka Gjermania, Anglia, Italia”, tha ai.

Një problematikë është që është hasur jo pak gjatë këtyre muajve, ku vendi ynë është nën “pushtetin” e virusit, është marrja e antibiotikëve nga qytetarët si një masë paraprake.

Alimehmeti tha se ky vendim sjell më shumë pasoja negative nga sa mund ta mendonim.

“74% e qytetarëve kanë marrë antibiotik kot, me parimin do i dal para, por kjo ul forcën imunitare, dhe s’po e lë trupin të bëjë luftën që trupi do e bënte natyrshëm, pjesa tjetër i ka pasur të nevojshme”, tha Alimehmeti.

LEXO TE PLOTE