Connect with Us

Kumbulla e thatë një ilaç natyral për sistemin tuaj tretës/ Sa duhet të konsumoni në ditë?

Shëndeti

Kumbulla e thatë një ilaç natyral për sistemin tuaj tretës/ Sa duhet të konsumoni në ditë?

Publikuar

-

Kumbulla e thatë një ilaç natyral për sistemin tuaj tretës/ Sa duhet të konsumoni në ditë?

Kumbulla e thatë  mund të bëjë magji duke ju ndihmuar të humbni peshë, të përmirësoni tretjen, të mbani kockat dhe gjakun tuaj të shëndetshëm dhe mënyra më shumë. Ky frut i thatë është plot me lëndë ushqyese të shëndetshme që dëshiron trupi juaj. Dhe ju duhet vetëm të hani 6  kumbulla të thata në ditë për të marrë të gjitha përfitimet e tyre, kështu që ato krijojnë një meze të lehtë të përsosur që mund ta merrni kudo.

Ata mbështesin shumë funksione të trupit.

100 gram kumbulla të thata përmbajnë 732 mg kalium. Ky makromineral është  thelbësor për trupin tonë pasi e ndihmon atë të funksionojë si duhet si dhe të parandalojë shumë sëmundje. Ajo  zvogëlon dikujt rrezikun e të paturit e një goditje, ajo mban kockat e shëndetshme, ajo ndihmon me rritjen e muskujve të shëndetshëm, dhe kjo mund edhe të promovojë funksionalitetin e duhur nervore. Rekomandohet të hani rreth 4,700 mg kalium çdo ditë. Për këtë, ju mund të kombinoni kumbulla të thata me ushqime të tjera, si perime jeshile me gjethe, banane ose mollë.

Janë të mira për gjakun.

Mungesa e hekurit të mjaftueshëm në trupin tuaj mund të shkaktojë anemi, e cila mund të çojë në komplikime serioze. Midis tyre janë lodhja e rëndë , problemet e zemrës ose mushkërive dhe problemet me shtatzëninë. Kumbullat e thata janë një burim i shkëlqyeshëm hekuri që i bën ato një nga produktet më të mira për të ndihmuar në parandalimin e problemeve të tilla.

Ata mund të përmirësojnë tretjen.

Kumbullat e thata janë të mbushura me fibra , një element kryesor që mbështet tretjen e shëndetshme. Për shembull, një filxhan kumbulla të thata përmban 12 gramë fibra të tretshme. Për më tepër, ato përmbajnë sorbitol , një laksativ natyral që ndihmon për të stimuluar lëvizjet e zorrëve. Është e rekomanduar për të ngrënë jo më shumë se 6 kumbulla të thata në ditë.

Ndihmojnë me kaspllëkun

Nëse jeni kaps , kjo mund të ndikojë në fshikëzën tuaj pasi ju bën presion shtesë dhe ju bën të urinoni më shpesh. Për të ndihmuar kapsllëkun tuaj në mënyrë më efektive, ju mund ta bëni vetes një përzierje të veçantë . Kombinoni 1 filxhan salcë molle, 1 filxhan krunde tërshëre ose krunde gruri të papërpunuar dhe 3/4 filxhan lëng kumbullash. Përzieni 1-2 lugë gjelle të produktit me rreth 240 ml ujë dhe pijeni atë në mbrëmje.

Ata mund të ndihmojnë në humbjen e peshës.

LEXO EDHE:  Pritjes së ëmbël i erdhi fundi/ Elita dhe Gjiko bëhen prindër për herë të dytë

Falë fibrave që ato përmbajnë, ngrënia e kumbullave të thata mund t’ju ndihmojë të qëndroni të ngopur për më shumë kohë dhe të kontrolloni me sukses peshën tuaj. 2 grupe të grave të trashë morën pjesë në një  studim . Një grup hëngri kumbulla të thata si pjesë e një diete të shëndetshme dhe humbi 4.4 paund gjatë 12 javësh në krahasim me një grup tjetër që nuk u dha asgjë përveç këshillave për llojet e ushqimeve të shëndetshme për të ngrënë.

Ato i mbajnë kockat të shëndetshme dhe të forta.

Njerëzit të cilët janë në rrezik të  osteoporozës , veçanërisht gratë dhe njerëzit e moshuar, mund të përjetojnë një humbje të dendësisë minerale të kockave. Studiuesit nga një studim ekzaminuan efektet që kishin kumbullat e thata në gratë pas menopauzës osteopenike. Rezultatet treguan se kumbullat e thata, në fakt, ndihmuan për të parandaluar këtë çështje.

Ato mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut.

Presioni i lartë i gjakut ndonjëherë nuk ka simptoma të dukshme, por mund të rrisë rrezikun e dikujt për çështje zemre, sëmundje të veshkave dhe probleme të tjera në trup. Sidoqoftë, mund të  kontrollohet me ushqime të ndryshme, dhe kumbullat e thata janë njëra prej tyre! Mund t’i kombinoni ato edhe me fruta të tjera të thata si rrush i thatë dhe hurma dhe të konsumoni rreth 8 racione në javë.

Ata mund t’ju japin një shtim të vitaminës.

Ato gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të përmirësoni ekuilibrin tuaj të vitaminave, natyrshëm. Së pari, ato janë një burim i shkëlqyeshëm i  vitaminës A , e cila është e nevojshme për të mbrojtur shikimin tuaj dhe për të nxitur rritje të shëndetshme. Së dyti, ato përmbajnë vitamina C , K dhe  B6 , të cilat janë të gjitha thelbësore për sistemin tonë imunitar, shëndetin e trupit dhe mirëqenien e përgjithshme. Për më tepër, kumbullat e thata janë të pasura me ushqyes të tjerë thelbësorë, si bakri dhe mangani./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Agjencitë amerikane bëjnë thirrje për pezullim të vaksinës Johnson & Johnson

Publikuar

-

Nga

Agjencitë amerikane bëjnë thirrje për pezullim të vaksinës Johnson & Johnson

Autoritetet federale shëndetësore në SHBA po bëjnë thirrje për një pezullim të përdorimit të vaksinës Johnson & Johnson Covid-19.

Kjo për shkak të raporteve të rasteve jashtëzakonisht të rralla të mpiksjes së gjakut. FDA amerikane tha se po vepronte “duke e menduar këtë me shumë kujdes”.

Ai tha se gjashtë raste të mpiksjes së rëndë të gjakut ishin zbuluar në më shumë se 6.8 milionë doza të vaksinës.

Rekomandimi ndjek raste të ngjashme të rralla në vaksinën AstraZeneca, e cila ka patur një ulje të përdorimit të saj.

Në një seri statusesh në Twitter, FDA tha se dhe Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) po shqyrtonin gjashtë raste të raportuara në SHBA të një lloji të rrallë dhe të rëndë të mpiksjes së gjakut në individë pas marrjes së vaksinës. Tani për tani, këto ngjarje të padëshiruara duket se janë jashtëzakonisht të rralla .

LEXO EDHE:  Nuk bënte dot seks me të dashurin/ Sëmundja që e detyroi të bëntë botoks në vaginë

LEXO EDHE:  Të mësojmë se si të dallosh një njeri manipulues

Kjo ishte për të “siguruar që komuniteti i ofruesve të kujdesit shëndetësor është i vetëdijshëm për potencialin për këto efekte anësore”.

Një deklaratë e përbashkët nga FDA dhe CDC sqaroi se mpiksja e gjakut ishte tromboza e sinusit venoz cerebral (CVST). Thoshte që ky lloj i mpiksjes së gjakut kishte nevojë për një trajtim ndryshe nga zakonisht.

Trajtimi i zakonshëm, një ilaç antikoagulues i quajtur heparin,  “mund të jetë i rrezikshëm”, tha dhe kërkohej një alternativë. Të gjashtë rastet ishin te gratë e moshës midis 18 dhe 48 vjeç, me simptoma gjashtë deri në 13 ditë pas vaksinimit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Rama jep lajmin/ Mbërrijnë në Rinas 7020 doza të tjera vaksinash

Publikuar

-

Nga

Rama jep lajmin e mirë/ Tregon sa doza vaksine do vijnë këto ditë

Vetëm pak minuta më parë, kanë mbërritur në aeroportin e Rinasit 7020 doza të tjera vaksinash.

Lajmi bëhet i ditur nga kryeministri Edi Rama, i cili ka publikuar pamjet nga Rinasi.

Kreu i qeverisë deklaron se Shqipëria po del nga tuneli i gjatë i pandemisë, për t’iu kthyer me të gjitha fuqitë jetës, e për të rritur ekonominë e saj.

“7020 doza të tjera Pfizer mbërrijnë në Shqipëri; të tjera doza Pfizer, Astrazeneca, Sinovac e Sputnik do të vijojnë të mbërrijnë dhe ne nuk do të ndalemi asnjë ditë, deri në fund.

Ajo që dukej e pamundur deri para vetëm dy muajsh po ndodh para syve tanë çdo ditë! Shqiptarët po vaksinohen masivisht dhe Shqipëria po del nga tuneli i gjatë i pandemisë, për t’iu kthyer me të gjitha fuqitë jetës, e për të rritur ekonominë e saj duke filluar nga sezoni turistik e vijuar me paketën më të madhe në histori të investimeve të huaja, po edhe vendase, private e publike

LEXO EDHE:  Pritjes së ëmbël i erdhi fundi/ Elita dhe Gjiko bëhen prindër për herë të dytë

LEXO EDHE:  Të mësojmë se si të dallosh një njeri manipulues

Më e mira është e gjitha përpara nesh, së bashku do ta bëjmë Shqipërinë të Ardhmen tone”, shkruan Rama në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

MSH nxjerr shifrat/ Ulet ndjeshëm numri i infektimeve, ja sa kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

Ulet sërish kurba e infektimeve/ Ja sa kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 1983 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 125  qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 4 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
27 raste në Tiranë, 16 në Fier, 9 në Shkodër, 8 në Sarandë, 7 në Elbasan, 6 në Durrës, 5 në Lezhë, nga 4 raste në Lushnje, Pogradec, Gramsh, nga 3 raste në Kavajë, Vlorë, Mirditë, Berat, Delvinë, Tepelenë, nga 2 raste në Kurbin, Malësi e Madhe, Kuçovë, Skrapar, Patos, Konispol, nga 1 rast në Kukës, Tropojë, Vau i Dejës, Dibër, Roskovec.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 546 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 98,269 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 204 pacientë, 12 në terapi intensive, nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 4 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 1 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Gjirokastra, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Malësi e Madhe të moshave 63 – 82 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

LEXO EDHE:  Këto ushqime mund të “shpëtojnë” flokët tuaj

LEXO EDHE:  Këto ushqime mund të “shpëtojnë” flokët tuaj

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (12 Prill 2021)

Raste të reja ditore 125
Të shëruar në 24 orë 546
Të shtruar në spitale 204
Humbje jete në 24 orë 4
Testime ditore 1983

Testime totale 591,590
Raste pozitive 128,518
Raste të shëruara 98,269
Raste Aktive 27,928
Humbje jete 2,321

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 19823
Fier 2413
Durrës 1177
Gjirokastër 1168
Shkodër 967
Korçë 727
Vlorë 608
Dibër 340
Kukës 324
Elbasan 237
Berat 94
Lezhë 50

LEXO TE PLOTE