Connect with Us

“Futja në Parlament e personave të inkriminuar, njollë e Ramës”/ Topalli tregon programin e saj

Politikë

“Futja në Parlament e personave të inkriminuar, njollë e Ramës”/ Topalli tregon programin e saj

Publikuar

-

“Futja në Parlament e personave të inkriminuar, njollë e Ramës”/ Topalli tregon programin e saj

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim Jozefina Topalli u shpreh se futja në Parlament e njerëzve me precedent penal apo vendosja në krye të bashkive të njerëzve me probleme është njollë e kryeministrit aktual Edi Rama.

Në një intervistë për “Absolut 4”, Topalli u shpreh se lista me emra të pastër është ndryshimi thelbësor mes partisë që ajo drejton dhe partisë aktuale në pushtet.

“Një kryetar qeverie apo partie, që bën zgjedhje të tilla për të marrë pushtetin, është një minë me sahat për shtetin dhe qeverinë. Këta që flasin pas 8 viteve, më krijojnë një ndjenjë… sepse atëherë nuk flisnin, me përjashtim të zotit Berisha apo ndonjë tjetri. Unë kam treguar se nuk hesht dhe “trimat pas lufte” më lanë një shije shumë të keqe. Unë mendoj se e kemi kapërcyer kohën për të folur për njerëz me rekorde kriminale. Unë mendoj që mund t’i paraqesim shqiptarëve pjesën e vendit që e kemi lënë pas, kemi nevojë për njerëz me integritet dhe të pakorruptuar. Këtu bëhet diferenca mes kandidatëve që unë paraqes dhe atyre që kemi parë në Parlament vitet e fundit.

Ka njerëz që mund të jenë elitë tjetër politike dhe ndryshe nga ata që kanë parë deri tani. Unë e di që njerëzit janë tërësisht mosbesues ndaj politikës, por nuk ka gjë me më shumë impakt në jetën e tyre sesa politika. Ndaj, ata kanë mundësinë që me votën e tyre të votojnë për integritetin dhe antikorrupsionit”, u shpreh Topalli.

LEXO EDHE:  “Seleksionimi i pacientëve”/ Rama i përgjigjet Bashës: E ka lëshuar krejt frerin e gjuhës

Në lidhje me programin e Lëvizjes për Ndryshim dhe programet e partive të mëdha, Topalli theksoi:

“Brenda 10 ditësh, sa të mbyllet faza e dorëzimit të listës së kandidatëve, do të shpalosim programin, në të gjitha fushat. Kemi 1000 mundësi që ne shqiptarët të krijojmë vende të reja pune. Evropa po investon shumë në digjitalizim dhe nëse nuk arrijmë që të ndjekim rrymën e zhvillimit, më vjen keq që merremi me gjëra banale dhe nuk shohim thelbin e zhvillimit të ekonomisë. Programet e PD dhe PS janë propagandë, jo për paragjykim, por për shkak të premtimeve që kanë bërë të dy krerët e partive. Unë nuk kam vërejtje për pikat e programeve të partive politike, por kam vërejtje për faktin që e di se janë programe propagandistike”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Votimi i emigrantëve/ Topalli: Miratimi i Kodit Zgjedhor u vonua me qëllim

Publikuar

-

Nga

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim Jozefina Topalli, ka komentuar në lidhje me fletën e votimit që do të përdoret në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Sipas saj, kodi zgjedhor u vonua për të bërë të pamundur votimin e emigrantëve.

Më tej, ajo shprehet se vendi ka nevojë për ndryshim dhe ndryshimi nuk është as Edi Rama, as Lulzim Basha me Monika Kryemadhin dhe as Ilir Meta.

“Nuk di të them se cili variant është më mirë sepse është i paprovuar më parë. Mund të bëhej me numër apo siç bëhet në Danimarkë të vendos një fletë tjetër që të dihet kush emër korrespondon me numrin. Mund të ishte organizuar më mirë. Kodi zgjedhor ka vonuar shumë saqë bën të pamundur votimin e emigrantëve. Ka konsensus ndërmjet tyre sepse në të kundër do kishte përplasje.

Vendi ka nevojë për ndryshim dhe ndryshimi nuk janë Lulzim Basha apo Monika Kryemadhi apo Edi Rama apo Ilir Meta. Nëse nuk marr asnjë mandat do të tërhiqem nga jeta politike.”, u shpreh Topalli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rakipllari sulmon Frrok Çupin/ “Lëtyrë, shpifës ordiner”

Publikuar

-

Nga

Debati në emisionin “Open” mes gazetarit Robert Rakipllari dhe Frrok Çupit ka degjeneruar në sulme dhe fyerje personale mes tyre.

Ishte Çupi i nxiti debatin pasi Rakipllari citoi diçka gabim nga fjala e tij më herët në emisionin “Open”.

Më tej Rakipllari e quajti Çupin spiun sigurimi dhe lëtyrë, shpifës ordiner. Ky i fundit e quajti kolegun budalla dhe e paralajmëroi se do ta çonte në gjyq, për akuza të pavërteta.

Debati:

Rakipllari: Atëherë Çupi tha se Presidenti është pa pushtet…

Çupi: Jo nuk e thashë këtë, pse më vë në gojë gjëra që nuk i thashë.

Rakipllari: Po mirë

Çupi: Jo s’ka mirë, edhe njëherë po ta them mos vë në gojën tënde gjëra që unë s’i thashë kaq po të them.

Rakipllari: O Frrok mos bëj si i fortë.

Çupi: Unë s’po bëj si i fortë mos më thuaj mua gjëra të paqëna.

Rakipllari: Ore pse bërtet, pse do ta marrësh personale, unë s’di të kem gjëra personale me ty. Çfarë ke?

Çupi: Të jetë hera e fundit më dëgjove? (Bërtet)

Rakipllari: Unë nuk kam ardhur për debat me ty këtu, nuk bëj debat me një ish-spiun të Sigurimit të Shtetit.

Çupi: Unë spiun?

Rakipllari: Po ke qenë spiun, a ke qenë?

Çupi: Do shkojmë në gjyq me këtë që the.

Rakipllari: Kur të duash ti.

Çupi: Do ta paguash shumë shtrenjtë. Më citon keq.

Rakipllari: Nuk kam ardhur të bëj debat me ty. Kujdes dhe referoju mirë gjërave. Unë të dëgjova dhe të respektova deri në fund.

LEXO EDHE:  Rama tallet me banorët/ Këta fshatarë do të bëjnë Tiranën Amerikë

LEXO EDHE:  Vasili sulmon Ramën/ "Gënjen dhe këput broçkulla"

Frrok Çupi: Pse ku ishte respekti?

Rakipllari: Kujdes me zhargonin! Kaq po them se nuk kam ardhur që të bëj debat me ty. Merre dhe ktheje se çfarë the. The për Metën që ky njeri kërkon pushtet. Ti nuk je jurist fare. Ke qenë, nuk je më tani. Presidenti shkon ku t’i dojë qejfi.

Çupi: S’ka punë me zgjedhjet ai.

Rakipllari: Si nuk ka punë me zgjedhjet ai? Mund të shkojë ku të dojë në çdo vend të Shqipërisë.

Çupi: Presidenti nuk mund që të rrahë policë dhe të mos shkojë i dehur nëpër studio. Nuk ka kompetencë more djalë. Ehuuuu me kë flas edhe unë. Presidenti nuk bën thirrje.

Rakipllari: Po lexoje more lexo! Ti ke qenë spiun i sigurimit të shteti dhe nuk po them gjë. Je një shpifës ordiner. Spiun! Ti ke qenë dhe mbaje. Unë nuk bëj debat me një lëtyrë si ty.

Çupi: Ti je i lumtur budalla i dashur.

Rakipllari: Do të vazhdoj me arsenalin.

Çupi: Do të të them ça lexoj për ty.

Rakipllari: Se ça thonë për një lëtyrë si ty. Eni nëse me kë thirrur që të… Nuk vazhdoj dot më, më ke sjellë njërin që të më thotë gjëra personale.

Çupi: Çfarë të thashë unë gjëra personale?/hashtag

LEXO TE PLOTE

Politikë

Investimet në infrastrukturë/ Gazetari “zë ngushtë” Ramën

Publikuar

-

Nga

Investimet në infrastrukturë/ Gazetari “zë ngushtë” Ramën

Gazetari Neritan Sejamini ka vënë në vështirësi mbrëmjen e sotme kryeministrin Edi Rama, teksa kanë debatuar për investimet në insfrastrukturë.

Sejamini tha se gjatë qeverisjes së Ramës janë marrë shumë para borxh dhe janë bërë shumë pak investime në infrastrukturë, ndërsa kreu i qeverisë e ka kundërshtuar.

Por gazetari listoi disa nga rrugët që ka bërë qeveria, prej të cilave vetëm dy janë rrugë kryesore, të tjerat janë dytësore.

Debati në Euronews Albania:

Sejamini: Keni marrë borxh 3.7 miliardë euro dhe jeni qeveria që keni bërë me pak investime në infrastrukturë në rrugë porte apo aeroporte. Pse keni vendosur që investimet t’i çoni në fusha të tjera dhe jo infrastrukturë, fushë që shton dhe rigjeneron ekonominë?

Rama: Ne nuk kemi bërë më pak, por më shumë, jemi qeveria që kemi investuar më shumë se sa çdo qeveri i mëparshme. Kemi investuar në disa rrugë të nisura prej tyre, më shumë se sa vetë ata kanë investuar.

Sejamini:  Kam përpara listën e rrugëve që keni ndërtuar ju, dhe vetëm dy janë rrugë kryesore, të tjerat janë rrugë dytësore. Përveçse Rruga e Elbasanit dhe bypassi i Fierit, që janë rrugë të mëdha, të tjerat janë dytësore.

LEXO EDHE:  Importi i plehrave, tradhëti kombëtare/ Do të importojmë mbetje, lëndë të parë

LEXO EDHE:  Publikoi videon e nënës së 15-vjeçarit/ Reagon Rama: Ardi Veliu ka gabuar

Rama: Është Rruga e Pogradecit.

Sejamini: Është zgjerim, rindërtim.

Rama: Rruga e Arbrit.

Sejamini: Është koncesion privat, është vazhdim i asaj që nisi më herët.

Rama: Është projekt i ribërë nga e para. Janë 7 ura të ndërtuara nga buxheti i shtetit. Pjesa që lidh poshtë rrugën e Kombit, rruga që lidh Milot-Lezhën. E vërteta është që janë shumë, autostrada Durrës-Lushnjë-Fier është financuar nga ne dhe pjesa më e madhe e punës është bërë në qeverisjen tonë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE