Connect with Us

Çfarë është 6G dhe sa i shpejtë do të jetë?

Teknologji

Çfarë është 6G dhe sa i shpejtë do të jetë?

Publikuar

-

Çfarë është 6G dhe sa i shpejtë do të jetë?

6G mund të sjellë hologramë të ngjashëm me Star Wars dhe të përshpejtojë kompjuterin cloud. Me 5G që sapo ka filluar të hapet në të gjithë botën, industria tashmë ka filluar të shikojë përpara drejt së ardhmes, 6G. Duke pasur parasysh që 5G është infrastruktura më e përparuar wireless deri më tani, si mund të vinte 6G kaq shpejt? Standardi i saktë që qëndron pas rrjetit 6G nuk është vendosur ende, dhe ne jemi akoma me vite larg përhapjes së tij, por ka disa teknologji që do të formojnë infrastrukturën 6G tashmë të zhvilluar.

Për lexuesin e zakonshëm, 5G, 6G, LTE, të gjitha këto vargje të shkronjave dhe numrave thjesht nënkuptojnë se ndoshta mund të dërgoni një tekst më shpejt, por ato gjithashtu nënkuptojnë hapa masivë në mënyrën se si të dhënat komunikohen pa tel. Ndërsa 5G po zhvillohet globalisht, 6G është hapi tjetër në të ardhmen, kështu që çfarë dimë për të?

Çfarë është 6G?

Thënë thjesht, 6G do të jetë brezi i gjashtë i infrastrukturës së teknologjisë ëireless, duke standardizuar sinjalet e komunikimit përmes Unionit Ndërkombëtar të Telekomunikacionit, ose ITU. Ndryshimet në gjenerimin e sistemeve të teknologjisë pa tela ndodhin rreth çdo dekadë, me pajisjet e gjeneve të mëparshme në përgjithësi janë të papajtueshme me gjeneratën tjetër.

Ky ndryshim në teknologji është një përcaktim i vështirë se si funksionon infrastruktura wireless në themel. Brezat e rinj të teknologjisë ëireless do të përfshijnë aftësi më të përparuara të kodimit digjital krahasuar me gjeneratat e mëparshme. Ato janë të mundshme për shkak të avancimeve të reja në dizajnin e pajisjeve, të tilla si rritja e fuqisë së brendshme informatike ose antenave komplekse.

Rrjetet e lëvizshme të gjeneratës së parë mbështeteshin në sistemet e radios analoge, që do të thoshte që përdoruesit mund të bënin vetëm thirrje telefonike, ata nuk mund të dërgonin ose merrnin mesazhe me tekst. Rrjeti 1G qëndroi deri në 1991, kur u zëvendësua me 2G, i cili funksiononte me një sinjal digjital duke përmirësuar sigurinë dhe kapacitetin e tij duke lejuar përdoruesit të dërgojnë mesazhe SMS dhe MMS (megjithëse ngadalë), dhe email pasi GPS u prezantua në vitin 1997.

LEXO EDHE:  Google në “aksion”/ Gjiganti i teknologjisë mund të bjerë pre e hakerave

Rrjetet e gjeneratës së tretë janë ende në përdorim sot. 3G ishte shumë më shpejt se 2G dhe mund të transmetonte sasi më të mëdha të të dhënave, duke lejuar thirrje video, lidhje interneti, lojëra, etj. Futja e 4G shkoi një hap më tej. Në teori, ajo mund të sigurojë shpejtësi deri në 100Mbps. Modelet e lëshuara nga viti 2013 e këtej mbështesin këtë rrjet, i cili ofron lidhje për tabletë dhe laptopë si dhe telefona inteligjentë.Rrjeti 5G, i cili po hapet tani, ofron shpejtësi dhe kapacitet të përmirësuar të rrjetit, duke lejuar më shumë pajisje të lidhen, duke përfshirë makina, qytete inteligjente dhe IoT në shtëpi dhe zyrë.

Koncepti i 6G është ende i paqartë në këtë pikë, dhe është në fazat e hershme të kërkimit. Me kalimin e kohës, ajo që është 6G do të bëhet më e qartë. Përhapja e saktë e infrastrukturës 6G varet nga ITU, e cila aktualisht po punon në përcaktimin e vizionit të saj për gjeneratën e ardhshme të teknologjisë. Pritet që korniza për 6G të kompletohet deri në vitin 2028 dhe produktet e para 6G do të fillojnë të shfaqen rreth fundit të kësaj dekade. Vendosja e plotë te konsumatorët ndoshta nuk do të ndodhë deri në vitin 2030 ose më vonë. Nëse dëgjoni një kompani të pretendojë se po përdor teknologjinë 6G para atyre datave, ka të ngjarë të jetë një hile e marketingut, jo e vërtetë 6G.

Sa i shpejtë do të jetë?

Ne nuk e dimë sa shpejt do të jetë 6G ende, por vlerësimet e kanë atë rreth 100 herë më shpejt se 5G. Standardet përfundimtare që do të përcaktojnë se çfarë është një lidhje 6G ndoshta do të bien në Bashkimin Ndërkombëtar të Telekomunikacionit (ITU). ITU gozhdoi kohët e fundit standardet për 5G (të cilat i referohen si IMT-2020) pas më shumë se tetë vjet pune dhe pritet të fillojë së shpejti një proces të ngjashëm për 6G./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Nokia/ Prezanton 6 telefona inteligjentë të rinj

Publikuar

-

Nga

Pajisjet e kategorisë mesatare kushtojnë midis 140 dhe 400 euro dhe duhet të jenë më të qëndrueshme. HMD Global prezantoi 6 telefona inteligjentë të rinj Nokia.

Me një garanci azhurnimi prej 3 vjetësh, pajisjet duhet të jenë më të qëndrueshme. Kjo është sa kohë do të pajisen me versionin e fundit Android.

Pajisjet e reja janë në dispozicion në 3 seri: X, G dhe C, secila me dy versione. Seria X është më e fuqishmja, seria C është menduar për fillestarët dhe seria G është në mes.

Seria X

Të dy Nokia X10 dhe X20 janë të pajisura me një ekran 6.67-inç me një rezolucion prej 2,400 x 1,080 pikselë. Kamera e përparme ka32 megapiksel.

Të dy telefonat inteligjentë kanë 4 kamera. Dallimi qëndron në kamerën kryesore, e cila është e pajisur me 64 MP në X20 dhe 48 MP në X10. Të dy kanë një aparat fotografik me kënd të gjerë me 5 MP, një lente makro 2 MP dhe një sensor të thellësisë.

LEXO EDHE:  Google në “aksion”/ Gjiganti i teknologjisë mund të bjerë pre e hakerave

LEXO EDHE:  Arian Galdini jep ultimatumin/ Është kriminal, Kodi zgjedhor duhet ndryshuar!

 

Brenda u instalua një Snapdragon 480 me modul 5G. X20 ka 8 GB RAM, X10 4 GB. Të dy kanë në dispozicion 128 GB hapësirë ​​ruajtëse, e cila mund të zgjerohet duke përdorur një kartë SD. Bateria ka një kapacitet prej 4,470 mAh.

X20 duhet të dalë në shitje në maj dhe të kushtojë 400 euro. X10 do të jetë në dispozicion nga qershori për 320 euro.

Seri G

Telefonat inteligjentë të serive G kanë një ekran 6.51 inç me rezolucion prej 1,600 x 720 pikselë. G20 ka 4 kamera: një aparat fotografik kryesor 48 MP, një aparat fotografik super me kënd të gjerë 5 MP, një lente makro 2 MP dhe një sensor të thellësisë.

G10 ka vetëm 3 kamera, përveç të njëjtit lente makro dhe sensorit të thellësisë, është instaluar një kamerë kryesore 13 MP. Kamera e përparme e të dy telefonave ka 8 megapikselë.

 

 

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Modelet Samsung Galaxy S21, tashmë kanë humbur gjysmën e vlerës së tyre në treg

Publikuar

-

Nga

Modelet Samsung Galaxy S21, tashmë kanë humbur gjysmën e vlerës së tyre në treg

Modelet më të mira aktuale nga Samsung tani janë mjaft të lira.

Nëse dëshironi të merrni një model të mirë aktual Samsung me çmim të ulët, duhet të kërkoni për një pajisje të përdorur. Të paktën kjo sugjeron një studim nga Sell Cell, një uebfaqe amerikane që ofron telefona inteligjentë të përdorur për shitje.

Prandaj, për shembull, modeli 256 GB i Galaxy S21 5G tashmë ka humbur 57 për qind të vlerës së tij krahasuar me çmimin fillestar. Me modelin 128 GB, ishte 51 për qind, transmeton Telegrafi.

Galaxy S21 + 5G ka humbur rreth 50 për qind të vlerës së tij dhe Galaxy S21 Ultra (256 GB) tani është 53 për qind më lirë nëse e blini të përdorur.

Në të kundërt, Sell Cell krahason zhvillimin e çmimeve të iPhone aktual. Një shembull është iPhone 12 Pro Max me 128 GB hapësirë ​​ruajtjeje, i cili ka humbur vetëm 18 për qind të vlerës së tij. Megjithëse gjenerata aktuale e iPhone u lançua disa muaj para pajisjeve Samsung.

LEXO EDHE:  Si ndikon ndryshimi i stinëve në trupin dhe trurin e njeriut

LEXO EDHE:  Funksionet e fshehta të Instagramit të cilat nuk e dinit se ekzistonin

Nëse kërkoni për pajisje të reja të nivelit të lartë Samsung, sigurisht që do të shihni edhe një ulje të çmimit.

Samsung Galaxy S21 (128 GB) ofrohet me një çmim prej 768 euro në portalet e krahasimit të çmimeve. Kjo është një ulje në vlerë prej rreth 10 për qind në krahasim me çmimin fillestar.

Një Galaxy S21 + i ri tani është në dispozicion nga 812 euro, që barazohet me një ulje prej 23 për qind. Galaxy S21 Ultra tashmë është 14 për qind më i lirë se çmimi fillestar, përkatësisht rreth 1,075 euro.

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Mark Zuckerberg përdor rivalin e WhatsApp për të komunikuar

Publikuar

-

Nga

Mark Zuckerberg përdor rivalin e WhatsApp për të komunikuar

Kur bëhet fjalë për mesazhe private, duket se edhe Mark Zuckerberg nuk i beson paketës së aplikacioneve të Facebook për t’i mbajtur të dhënat e tij të sigurta.

Gjiganti i teknologjisë së Silicon Valley është kapur duke përdorur aplikacionin e sigurt të bisedës “Signal”, një konkurrent i drejtpërdrejtë i WhatsApp në pronësi të Facebook.

Zuckerberg, ishte një nga më shumë se 530 milionë përdorues të Facebook, të dhënat e të cilëve u gjetën së fundmi të disponueshëm në një faqe në internet për hakerat.

Numrat e telefonit të njerëzve, ID-të në Facebook, emrat dhe më shumë u grumbulluan nga platforma e mediave sociale dhe u botuan në internet.Facebook është përpjekur të sigurojë përdoruesit, duke thënë se të dhënat u zbuluan në 2019 dhe që atëherë janë siguruar.

LEXO EDHE:  Arian Galdini jep ultimatumin/ Është kriminal, Kodi zgjedhor duhet ndryshuar!

LEXO EDHE:  Krishtlindjet/ Kryemadhi thirrje politikës për ndryshim

Kjo është një siguri e vogël për Zuckerberg, megjithatë, i cili si rezultat i rrjedhjes është ekspozuar si një përdorues i një prej konkurrentëve më të mëdhenj të Facebook. Eksperti i sigurisë kibernetike Dave Walker së fundmi theksoi se numri i telefonit i shefit të Facebook u botua si pjesë e derdhjes së të dhënave./ CNA.al

LEXO TE PLOTE