Connect with Us

Ben Blushi emisionin për tu shfajësuar për incineratorët/ Malltezi bën gati padinë

Politikë

Ben Blushi emisionin për tu shfajësuar për incineratorët/ Malltezi bën gati padinë

Publikuar

-

Drejtuesi i Departamentit të Mjedisit në PD, Jamarbër Malltezi, ka paralajmëruar drejtorin e Top Channel Ben Blushi, lidhur me aferën e incineratorëve, të cilën CNA.al e ka denoncuar vazhdimisht.

Malltezi i thotë Blushit se ka halle të mëdha, ndërsa shtron edhe disa pyetje. Duke iu referuar emisionin që ka bërë Top Channel mbrëmjen e djeshme për incineratorët, ai deklaron se do ta padisë këtë television së bashku me Blushin për akuzat.

Demokrati rendit disa nga ato që ai i quan fakte dhe tregon përfshirjen e Blushit në çështjen e plehrave.

Drejtuesi i Departamentit të Mjedisit në PD i kërkon Blushit të paraqitet në gjykatë për shpifjen e radhës dhe mos t’a quajë sulm ndaj medias së lirë.

Blush ke halle te medha, je perfshire me mafien e plehrave perkundrejt 33% te aksioneve ne Lori Cafe por qe nuk tregon dot as pse u fshehe deri ne Bullgari dhe as nuk tregon dot pagesen 733,000 € qe te takonte te kryeje. Apo paguhesh ne natyre nga mafia e plehrave?

Me thane sot qe mafia e plehrave permes Blushit dhe zogut te tij paska bere mbreme nje emision te gjate per te me sulmuar here me aludime, e here me shpifje te trasha. Po i them avokatit te beje gati padine per shpifjen e Blushit dhe Top Channel duke uruar te perballen e mos qajne dhe e quajne sulm ndaj fjales se lire.

Edi Rama qe po vjedh 430 milione euro me inceneratoret ka mobilizuar gjithe lepiresit e tij te me sulmojne se kam 6 vite qe po them publikisht se eshte afera me e rende korruptive e shekullit. Do vijoj ta them Blush se ashtu e ke thene edhe vete ti ne 2017 sa kohe qe ende nuk te bene bashkeaksioner me mafien e plehrave.

Sipas Edit dhe lepiresve te tij te zbatohet ligji dhe (1) te rikthehet pas 60 vitesh prona e grabitur tek qindra trashegimtaret e familjeve pronare, (2) pas dhjetera vitesh, dyzina procedurash ne dhjetra institucione, (3) pasi paguan 900 milione leke per objektet e vjetra e (4) zhvillon pronen tende me standartet me te larta mjedisore dhe sociale dhe pasi (5) strehon 43 familje informale qe jetonin ne ato objekte qenka skandal, ndersa grabitja e tokes dhe objektit se gjimnazit nga nje italian me nje cope leter te vetme, pa asnje lek qenka ok!

Faktet e njohura jane si meposhte:

1. Klubi Partizani nuk eshte privatizuar ende por sot ka perfunduar ne duart e Edi Rames, vellait dhe sekserit te tij pa asnje dokument te ligjshem zyrtar! Gjithe ai mund, djerse, trofe, historik i klubit publik shteteror ka perfunduar ne duar te edit pa asnje cope leter nga pronari i ligjshem shteteror, pa u nxjerre fare ne tender apo ne proces transparent per t’a kthyer ne nje ndermarrje aksionere ku te ishin aksionere te gjithe kontribuesit (lojtare e tifoze) e jo monopol i vellait te Edit. Nuk ia vlen te merrem me bedelet e Blushit qe qajne me lot krokodili pasi nese do e donin klubin ata hajdute do e kishin ruajtur si syte e ballit e jo te merrnin rryshfete perkundrejt futjes se 43 familje informale ne dhomat e zhveshjes, dusheve etj. 43 familje (jo persona) qe paguanin tek rryshfetcinjte!

2. Edi-Blushi mashtruan kur deklaruan se privatizimin e tokes, terreneve dhe objekteve te ish-klubit partizani e nisi qeveria Berisha. Ne fakt e nisen ministrat Anastas Angjeli dhe Blendi Klosi me disa shkresa zyrtare ne Korrik 2005 per interesa lehtesisht te kuptueshme. Po t’a kish privatizuar Angjeli-Klosi per interesa te seksereve te Braces do ishte mire? POR Ligji i Kthimit te Pronave i 2004 detyronte t’i ktheheshin pronareve tokat qe kish marre ushtria dhe ishin jashte planit te perhapjes, kesisoj pas nje sage shumevjecare familjet e vjetra te Tiranes (Begeja, Llagami, Vaqari, Saliaga dhe Alimemeti) me qindra trashegimtare rimoren pronen e grabitur per 60 vjet nga komunizmi.

3. Prona e grabitur per mbi 60 vjet nga komunistet iu kthye e cunguar familjeve pronare pasi kane pasur 67,000 m2 e jo 26 apo 30,000. Kjo pasi diku binte rruge e diku toke e destinuar per gjimnaz sipas planit te Tiranes. Pjese te ketyre copave tani po i vjedh dikush nga italia jo me ane te ndonje procesi te rregullt, jo me gare, pa paguar asnje lek, pa asnje debat publik nese duhet t’i perlaje italiani apo ndertuar gjimnazi, por permes 3 VKM me qark te shkurter direkt nga Edi Rama! Te respektohet ligji dhe t’i kthehet toka pronareve te ligjshem qe e kane blere me para qenka skandal ndersa po t’a fale edi rama sikur ta kish te babes tek lepiresit e tij qenka ok? Po ligji qe te ndalon te japesh pronat per te trete derisa te perfundoje procesi i kthimit dhe kompensimit te prones apo varja ligjit?

4. Edi-Blushi paskeshin heq dore nga genjeshtrat e meparshme me toke falas apo vjedhje pishine pasi paskan pasur kohe te konsultohen qe i kishin mashtrime te trasha. Mendojne se do krijojne tymnaje me mashtrimin tjeter me letra qe nuk i perkasin asnje nga familjeve qe moren pronen. Po te kishte ndonje cope leter do e kish sjelle mepare Bolino qe u rrek edhe te aludonte por doli genjeshter dhe kur behet me media hyn tek shpifjet e qellimta.

5. Te gjitha dokumentet per procesin e privatizimit te terreneve, percaktimet zyrtare te kufinjve te cdo objekti apo terreni u azhornuan dhe firmosen nga nje dyzine drejtore te Edi Rames ne Bashkine e Tiranes. Nese ata dhjetera zyrtare te Edi Rames nuk do kishin firmosur dokumentet privatizimi nuk do ndodhte apo jo? Dhe ata dyzine drejtore e shefa te Rames nuk e bene se me donin mua dhe asnje nga pronaret por sepse ishte krejtesisht e paster dhe ligjore. U firmosen edhe nga vete Edi Rama qe e falenderojme se firmosi edhe lejen per ndertimin e mega objektit qysh ne 2007. Mos ki frike Blush.

Qindra trashegimtaret e 5 familjeve fisnike pronare te Tiranes ndonese ju mori dhjetera vjet procesi i kthimit te prones dhe ndonese paguan 900 milione leke per te blere edhe objektet e vjetra, prapeseprape nuk nxorren ne rruge asnje nga banoret informale qe ndodheshin ne objektet e vjetra! Ndonese mes pronareve kishte qe nuk kishin marre asnje nga dhjetera pronat e prinderve dhe vete jetonin me qera, gjithsesi pranuan qe mos fitonin mbi hallin e informaleve. Te gjithe banoret informale u bene pjese e modelit te zhvillimit te prones! Mbi 2500 m2 dhe mbi 500,000 euro u dhane per 43 familjet qe banonin ne objektet e rrenuara. Kjo eshte ndofta arritja me e mrekullueshme dhe dinjitoze e ketij projekti zhvillimor. Asnje banor informal nuk jeton ne fund te projektit me keq sesa kane jetuar ne fillim te tij. Ky eshte nje standart human i paimagjinuar ne Shqiperi.

Sa mire do ishte sikur pronat t’i ktheheshin pronareve te ligjshem duke i detyruar qe t’i zhvillonin duke respektuar standartet Evropaine sociale dhe mjedisore. Per fat te keq, familja ime (nder 7 familjet themeluese te Tiranes sipas Prof. Karapicit, nder 3-4 familjet me te pasura te Tiranes sipas Prof. Petreles, dhe e treta me e goditura nga tatimi i jashtezakonshem i komunisteve) i jane rikthyer vec dicka me pak se 8% te prones. 92% te pronave na e kane vjedhur ose edi rama qe i jep me VKM pa respektuar asnje ligj, ose zaptuar nga tualeti nga kasollja e galigatit, ose ndonje Italian per sherbime lepirese.

Te falenderoj Edi-Blush per pamjet e bukura te zones se zhvilluar me arkitektin me fame boterore Daniel Libeskind, me mbi 2000 peme dhe zona kembesore per banoret. Ka cilesine e ajrit me te mire e gjithe Tiranen ndonese ndodhet vec 1 km ne vije ajrore me kryqezimin me te ndotur te Tiranes. Eshte krenari e ligjshme e gjithe familjeve pronare qe kane zhvilluar pronen e tyre. Se si e zhvillojne pronen pastaj pronaret, sa mijera peme mbjellin, sa palestra ndertojne etj. eshte pune e tyre jo e zoterise sate apo jo?

Pervec shume kontributeve per zhvillimin e zones, familjet pronare po kontribuojne edhe me nje cerdhe dhe nje kopsht per komunitetin te cilat nuk do i lejojme qe te grabiten sic edi dhe carlo duan te grabisin token tjeter qe pronaret e lane ne dispozicion te bashkise per gjimnaz per komunitetin.

Edi-Blushi, ju ftoj te paraqiteni ne gjykate per shpifjen e rradhes dhe mos pervidheni apo t’a quani sulm ndaj medias se lire.

(P.S. me tualetin jemi ne gjyq prej 10 vitesh per keto shpifjet e tij. Por u pervodh dhe pastaj kercenoi apo joshi nje gjyqtar qe tani eshte doreheq nga frika e vetingut i cili na i quajti shpifjet e tualetit si shprehje e fjales se lire te deputetit e jo shpifje ndaj tjetrit. Por jemi ne gjykate te larte perballe tualet mos ki merak!)”, shkruan Malltezi në rrjetet sociale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Fushata nuk është e qetë”/ Paralajmëron Meta: Do jenë zgjedhje historike

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta thotë se qeveria po bën ccdo gjë në këto zgjedhje për të prishur standardet e tyre

Sipas Metës, ka një tension artificial që vjen nga mazhoranca dhe kjo ndodh per shkak se ndihen pakicë. Meta thekson se fushata zgjedhore që po zhvillohet nuk është e qetë.

Qeveria po bën çdo gjë në këto zgjedhje per te prishur standardet e tyre, pasi po bën edhe palën edhe arbitrin në fushë. Por jam me besim se populli do marrë në dorë fatet e tij. Ka një tension artificial që vjen nga mazhoranca dhe kjo ndodh per shkak se ndihen pakicë. Ajo kërkon të imponohet përmes marifeteve, por do ta kete te pamundur. Fushata zgjedhore që po zhvillohet nuk është e qetë.
Në 25 prill, qytetarët që po frustrohen çdo ditë nga qeveria do reagojnë me pjesëmarrjen masive në votime”, u shpreh Meta në studion e Tv 6+1 Vlorë.

Gjithashtu ai është ndalur edhe tek patronazhistët për të cilët thotë se nuk janë një tregues pozitiv për një shoqëri europiane dhe të lirë.

LEXO EDHE:  “Fundosen” Top Channel/ Kallëzohen penalisht Ben Blushi dhe Vjollca Hoxha

LEXO EDHE:  Ish-ministri e sulmoi/ Tensionohet Rama: Bushati nuk merr vesh nga struktura e ekonomisë

“Ky është tregues i partisë-shtet. Është e papranueshme. Shqiptarët duan ndryshimin dhe do votojnë ndryshimin më 25 prill. Shqiptarët nuk votojnë kriminelët, ato i urrejnë ata. Do jenë zgjedhje historike. Duhet të apelojmë te qytetarët shqiptarët që të ushtrojnë të drejtën e tyre. Kjo është një mundësi e jashtëzakonshme, por është një mundësi jo për 4 vjet, por për 100 vitet e ardhshme”, tha Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Koalicion me PD-në?/ Melisa Braci: S’jemi kundër partisë “nënë”, refuzojmë Bashën

Publikuar

-

Nga

Melisa Braci le të hapur mundësinë e koalicionit me PD/ S’mund të jemi kundër partisë “nënë”

Kandidatja për deputete, Melisa Braci, e ka cilësuar Lëvizjen për Ndryshim si alternativën dhe zgjedhjen më të mirë për të ardhmen e Shqipërisë.

Braci tha për CNA.al se shqiptarët janë të lodhur nga majtizmi dhe programet utopike të politikanëve të inkriminuar.

Lëvizja për Ndryshim” është alternativa dhe zgjedhja më e mirë si për të tashmen, ashtu dhe për të ardhmen e Shqipërisë. Si një parti e themeluar nga të rinj të mirëshkolluar e të pakorruptuar brenda e jashtë vendit, me në krye një lidere që ka një identitet politik të pastër e me integritet, besoj që jemi oferta më e mirë në tregun tonë politik të baltosur nga korrupsioni, kryetarokracia dhe krimi. Kjo ofertë është serioze, e djathtë dhe e prekshme. Shqiptarët janë të lodhur nga majtizmi dhe programet utopike. Sidomos kur këto proklamohen nga politikanë të stërprovuar e të inkriminuar, bëhen dhe më të lodhshme për qytetarët. Prandaj, ne jemi oferta e ndryshimit. Sepse jemi ndryshe nga ata, si në ide , si në program, si në qasje, ashtu dhe në integritetin personal”, u shpreh ajo.

Në një prononcim për CNA.al, kandidatja për deputete la të hapur mundësinë e bashkëpunimit të Lëvizjes për Ndryshim me Partinë Demokratike.

LEXO EDHE:  Patozi vë Bashën para përgjegjësisë/ Edhe nëse PD thërrmohet fare, nuk i bëhet keq vendit

LEXO EDHE:  Jorida Tabaku i hakërrehet Veliajt/ Tirana po zhytet në errësirën e kullave dhe zhulin e betonit

Ajo deklaroi se shumica prej anëtarëve të LN-së i kanë rrënjët nga PD dhe s’mund të refuzojnë koalicionin me partinë “nënë”, por nënvizoi se ata po refuzojnë Republikën e Re të Lulzim Bashës.

Nuk mund të grupoj të gjitha partitë kryesore në një qëndrim. Çdo parti kryesore do e përjashtoja pa asnjë rezervë, përveç PD-së. Shumica prej nesh i kanë rrënjët politike nga Partia Demokratike dhe ne s’ mund e s’ jemi kurrë kundra koalicionit me partinë “nënë”. Ama, ka një dallim mes Partisë Demokratike dhe Republikës së Re që ka uzurpuar atë Parti. Pa ikur “ Republika e Re” nga lidershipi i PD-së shanset për koalicion mes nesh janë po aq zero sa me partitë e tjera. 3 liderët aktualë të këtyre partive ose sekteve partiake s’ meritojnë më besimin as provën. E kanë treguar që janë bashkë për korrupsion, për marrëveshje të fshehta dhe për interesa personalë, kurrë për interesin kombëtar. Basha, Rama, Meta (Kryemadhi) s’ meritojnë besimin e askujt”, theksoi Braci./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Prezenca e Metës në Vlorë/ Habit Kryemadhi: Po na prish punë!

Publikuar

-

Nga

“The thief shouts catch the thief”! / The SMI scandals with vote theft

Kryeatrja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka habitur me deklaratën e saj teksa u shpreh se prezenca e presidentit Meta në Vlorë është shqetësuese për LSI në këtë qark.

Duke folur për gazetarin Rezar Xhaxhiu, Kryemadhi tha se prezenca e Metës ç’fokuson punën e LSI në Vlorë, pasi ekipi i Kreut të Shtetit nuk ka eksperincë politike.

Xhaxhiu: A prish punë prezenca e Metës në Vlorë?

Kryemadhi: Prish pak punë.

Xhaxhiu: Ka pak nervozizëm te presidenti, nga i buron ky nervozizëm?

Kryemadhi: Nuk di të them nga i buron ky nervozizëm mendoj që stafi i tij nuk ka eksperiencë politike ose ka eksperiencë me presidentë të tjerë. Ajo që është e rëndësishme për LSI të fokusohen te dita e zgjedjeve te nr 6 dhe te komisionerët dhe numëruesit. Na prish punë sepse çfokuson punën tonë. Nuk mendonj se në 9 ditë shqiptarëve i prihstet mendja se kë do votojnë.

LEXO EDHE:  Publikohet dokumenti/ Ben Blushi grabit pronën në bregdet, me ndihmën e Ramës

LEXO EDHE:  Jorida Tabaku i hakërrehet Veliajt/ Tirana po zhytet në errësirën e kullave dhe zhulin e betonit

Xhaxhiu: Në këtë prill të 2021 e keni krijuar skenarin e ruajtjes së votës?
Kryemadhi: LSI ka komisionerët e saj aty janë dhe komisionerët e PD çështja e ruajtjes së votës është e padiskutueshme. Ndaj thashë që aty duhet të fokusohemi më shumë te komisionerët. Nëse komisionerët e LSI dhe PD do lajthisin, ka marrë ferra uratën dhe kot që flasim për demokraci./CNA.al

LEXO TE PLOTE