Connect with Us

WhatsApp do t’iu bllokojë nëse nuk e pranoni këtë ndryshim shumë shpejt

Teknologji

WhatsApp do t’iu bllokojë nëse nuk e pranoni këtë ndryshim shumë shpejt

Publikuar

-

WhatsApp do t’iu bllokojë nëse nuk e pranoni këtë ndryshim shumë shpejt

WhatsApp po bën një përpjekje tjetër për t’i bërë të gjithë përdoruesit të pranojnë kushte të reja të diskutueshme të privatësisë.

Ndjek një përpjekje të parë katastrofike që pa miliona përdorues të shkarkonin aplikacione rivale të bisedave dhe me shumë përdorues që fshinë WhatsApp fare.

Përdoruesit tani kanë kohë deri më 15 maj të këtij viti për të klikuar “Pranoj”, ose të përballen me bllokimin e llogarive të tyre në WhatsApp. Termat e rinj lidhen me mesazhet me bizneset por nuk u shpjeguan në mënyrën më të mirë të mundshme.

Edhe WhatsApp pranoi se ata ishin tepër konfuzë dhe e shtynë prapa afatin “Pranoj” nga shkurti në maj. Tani WhatsApp po bën një goditje të dytë për t’ju bindur që të pajtoheni me kushtet e reja. Së shpejti do t’ju paraqitet një pop-up i ridizenjuar që ju detyron të pranoni politikën më të fundit ose të mbyllni përgjithmonë WhatsApp.

Njerëzit duan të dinë se WhatsApp dhe Facebook nuk mund të lexojnë ose dëgjojnë biseda personale pasi ato janë të koduara “, tha Facebook.”Pas kësaj, njerëzit duan të dinë se WhatsApp nuk mban shënime se çfare po dërgojnë të gjithë.“Dhe që ne nuk ndajmë listat e kontakteve me Facebook.”Kjo është qasja jonë globale për të mbrojtur informacionin më privat të njerëzve dhe kjo nuk po ndryshon.”Pas disa javësh, disa përdorues të WhatsApp do të shohin një banderolë të vogël.

Kjo do t’ju nxisë të hidhni një vështrim në politikat e reja WhatsApp. Wshtë një kontrast i mprehtë me sinjalizimin origjinal me ekran të plotë. Përgjimi i “rishikimit” do t’ju japë një përmbledhje më të thellë të ndryshimeve.Kjo faqe thotë që privatësia e bisedave personale nuk ndryshon. Në vend të kësaj, përditësimi i politikave përqendrohet në tiparet opsionale të biznesit.Rreth 175 milion njerëz dërgojnë çdo ditë një llogari në WhatsApp Business dhe ky numër po rritet. Pra, ndryshimi i politikës prek një numër të madh përdoruesish. Edhe nëse nuk i dërgon mesazhe llogarive të biznesit, do të duhet të pranosh kushtet e reja.

LEXO EDHE:  “Shumë shpejt do kemi një datë zgjedhjesh”/ Kryemadhi të rinjve: Vetëm ju mund ta sillni ndryshimin

Ekziston gjithashtu një mundësi për të marrë “më shumë informacion” që ju çon direkt në faqen e internetit të WhatsApp.Termat e rinj hyjnë në fuqi më 15 maj 2021. Dhe do të duhet t’i pranoni ato deri atëherë për të vazhduar të përdorni WhatsApp përtej asaj date. Shumë përdorues të pakënaqur tashmë kanë kaluar në aplikacionet rivale të bisedave si iMessage, Signal ose Telegram i Apple. Përpjekja e fundit e Facebook mund të mos ua ndryshojë mendjen./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Facebook Messenger ka një kuti sekrete me mesazhe që nuk keni parë kurrë

Publikuar

-

Nga

Facebook Messenger ka një kuti sekrete me mesazhe që nuk keni parë kurrë

Llogaria juaj në Facebook ka një kuti postare të fshehur që mund të jetë e mbushur me mesazhe të palexuara që nuk i keni parë kurrë.

Kjo për shkak se gjigandi i mediave sociale ka një kutinë e ndërlikuar për të gjetur Messenger që është e lehtë të humbasësh.

Mesazhet janë nga njerëz me të cilët nuk jeni miq në Facebook dhe regjistrohen si “kërkesa për mesazhe”.Për disa arsye, gjigandi i mediave sociale të Mark Zuckerberg nuk ju dërgon një njoftim kur të merrni një – dhe ato nuk shfaqen në kutinë tuaj të paracaktuar.

Në vend të kësaj, ato shfaqen në një dosje të veçantë “kërkesat e mesazheve”.Për ta gjetur, së pari hapni aplikacionin Messenger në smartphone tuaj. Nga këtu, zgjidhni ikonën e fotos tuaj të profilit në pjesën e sipërme të majtë të ekranit.

LEXO EDHE:  VIdeo/Amazon paraqet risine e rradhes, kete here ne blerjet me pakice ne supermarkete

LEXO EDHE:  Bllokohet njëri krah i autostradës Tiranë-Durrës, kaos në trafik

Shkoni poshtë te “kërkesat e mesazheve”, ​​trokitni lehtë mbi të për të parë mesazhet tuaja të palexuara. Nëse nuk e njihni personin që ka kontaktuar, Facebook do t’ju tregojë një grimë informacioni rreth tyre për t’ju bërë më të shpejtë. Ata nuk do ta dinë nëse e keni parë mesazhin derisa të përgjigjeni, prandaj nuk ka pse të shqetësoheni nëse dukeni të vrazhdë nëse vendosni të mos përgjigjeni.

Jini të kujdesshëm megjithëse, sapo t`u dërgoni atyre një mesazh, ajo do të lidhë llogaritë tuaja në mënyrë që të mund t’i dërgoni mesazh njëri-tjetrit sikur të ishit miq në Facebook./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Nokia/ Prezanton 6 telefona inteligjentë të rinj

Publikuar

-

Nga

Pajisjet e kategorisë mesatare kushtojnë midis 140 dhe 400 euro dhe duhet të jenë më të qëndrueshme. HMD Global prezantoi 6 telefona inteligjentë të rinj Nokia.

Me një garanci azhurnimi prej 3 vjetësh, pajisjet duhet të jenë më të qëndrueshme. Kjo është sa kohë do të pajisen me versionin e fundit Android.

Pajisjet e reja janë në dispozicion në 3 seri: X, G dhe C, secila me dy versione. Seria X është më e fuqishmja, seria C është menduar për fillestarët dhe seria G është në mes.

Seria X

Të dy Nokia X10 dhe X20 janë të pajisura me një ekran 6.67-inç me një rezolucion prej 2,400 x 1,080 pikselë. Kamera e përparme ka32 megapiksel.

Të dy telefonat inteligjentë kanë 4 kamera. Dallimi qëndron në kamerën kryesore, e cila është e pajisur me 64 MP në X20 dhe 48 MP në X10. Të dy kanë një aparat fotografik me kënd të gjerë me 5 MP, një lente makro 2 MP dhe një sensor të thellësisë.

LEXO EDHE:  VIdeo/Amazon paraqet risine e rradhes, kete here ne blerjet me pakice ne supermarkete

LEXO EDHE:  Nard Ndoka “kërcënon” Ramën/ Plotëso kushtet e Bundestagut ose i rikthehemi protestave

 

Brenda u instalua një Snapdragon 480 me modul 5G. X20 ka 8 GB RAM, X10 4 GB. Të dy kanë në dispozicion 128 GB hapësirë ​​ruajtëse, e cila mund të zgjerohet duke përdorur një kartë SD. Bateria ka një kapacitet prej 4,470 mAh.

X20 duhet të dalë në shitje në maj dhe të kushtojë 400 euro. X10 do të jetë në dispozicion nga qershori për 320 euro.

Seri G

Telefonat inteligjentë të serive G kanë një ekran 6.51 inç me rezolucion prej 1,600 x 720 pikselë. G20 ka 4 kamera: një aparat fotografik kryesor 48 MP, një aparat fotografik super me kënd të gjerë 5 MP, një lente makro 2 MP dhe një sensor të thellësisë.

G10 ka vetëm 3 kamera, përveç të njëjtit lente makro dhe sensorit të thellësisë, është instaluar një kamerë kryesore 13 MP. Kamera e përparme e të dy telefonave ka 8 megapikselë.

 

 

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Modelet Samsung Galaxy S21, tashmë kanë humbur gjysmën e vlerës së tyre në treg

Publikuar

-

Nga

Modelet Samsung Galaxy S21, tashmë kanë humbur gjysmën e vlerës së tyre në treg

Modelet më të mira aktuale nga Samsung tani janë mjaft të lira.

Nëse dëshironi të merrni një model të mirë aktual Samsung me çmim të ulët, duhet të kërkoni për një pajisje të përdorur. Të paktën kjo sugjeron një studim nga Sell Cell, një uebfaqe amerikane që ofron telefona inteligjentë të përdorur për shitje.

Prandaj, për shembull, modeli 256 GB i Galaxy S21 5G tashmë ka humbur 57 për qind të vlerës së tij krahasuar me çmimin fillestar. Me modelin 128 GB, ishte 51 për qind, transmeton Telegrafi.

Galaxy S21 + 5G ka humbur rreth 50 për qind të vlerës së tij dhe Galaxy S21 Ultra (256 GB) tani është 53 për qind më lirë nëse e blini të përdorur.

Në të kundërt, Sell Cell krahason zhvillimin e çmimeve të iPhone aktual. Një shembull është iPhone 12 Pro Max me 128 GB hapësirë ​​ruajtjeje, i cili ka humbur vetëm 18 për qind të vlerës së tij. Megjithëse gjenerata aktuale e iPhone u lançua disa muaj para pajisjeve Samsung.

LEXO EDHE:  Facebook krijon opsionin e ri në shërbim të përdoruesve të WhatsApp

LEXO EDHE:  WhatsApp nuk heq dorë nga ndryshimet në aplikacion

Nëse kërkoni për pajisje të reja të nivelit të lartë Samsung, sigurisht që do të shihni edhe një ulje të çmimit.

Samsung Galaxy S21 (128 GB) ofrohet me një çmim prej 768 euro në portalet e krahasimit të çmimeve. Kjo është një ulje në vlerë prej rreth 10 për qind në krahasim me çmimin fillestar.

Një Galaxy S21 + i ri tani është në dispozicion nga 812 euro, që barazohet me një ulje prej 23 për qind. Galaxy S21 Ultra tashmë është 14 për qind më i lirë se çmimi fillestar, përkatësisht rreth 1,075 euro.

LEXO TE PLOTE