Connect with Us

Pse simptomat janë më të forta pas injektimit të dytë të vaksinës Covid-19 sesa pas dozës së parë?

Shëndeti

Pse simptomat janë më të forta pas injektimit të dytë të vaksinës Covid-19 sesa pas dozës së parë?

Publikuar

-

Pse simptomat janë më të forta pas injektimit të dytë të vaksinës Covid-19 sesa pas dozës së parë?

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP

Vaksinimi konsiston në injektimin e grimcave virale të cilat synojnë të njihen nga sistemi imunitar. Kjo do të shkaktojë një përgjigje imune në mënyrë që të na mbrojë. Faza fillestare e kësaj përgjigjeje konsiston në prodhimin e mesazheve paralajmëruese, citokinave, të cilat janë përgjegjëse për simptomat e infeksionit (ethe, dhimbje, dhembje). Faza përfundimtare e kësaj përgjigjeje konsiston në sintezën e famshme të antitrupave mbrojtës. Prandaj sistemi ynë imunitar e percepton vaksinimin si një sulm “të vërtetë” nga një virus. Ai aktivizohet dhe përpiqet të mbrohet kundër këtij sulmi “të rremë” që vjen nga vaksinimi.

Kur marrim dozën e parë, duhet një kohë vonese për të identifikuar grimcën dhe për ta njohur atë si një grimcë të huaj, kundër së cilës sistemi ynë imunitar duhet të mbrojë vetveten. Në të kundërt, gjatë injeksionit të dytë, grimca virale identifikohet menjëherë dhe reagimi imunitar është më i rëndësishëm. Kjo është arsyeja pse ne injektojmë dy doza: gjatë së parës, ne do të marrim një imunitet të caktuar i cili jo domosdoshmërisht do të jetë shumë i fortë, por me të dytën, ne paralajmërojmë sistemin imunitar duke thënë: “Shikoni, është me të vërtetë një grimcë e rrezikshme, ju duhet të planifikoni një përgjigje të mirë kundër tij “.

A do të jenë simptomat të njëjta në të gjithë pacientët?

Të gjithë kemi një sistem imunitar të ndryshëm, disa njerëz do të kenë pak simptomë pas vaksinimit, të tjerët jo. Është saktësisht e njëjta gjë për njerëzit që kontraktojnë Covid-19. Njerëzit të cilët kanë shumë simptoma pas vaksinimit, kanë një sistem imunitar mjaft aktiv dhe do të zhvillojnë imunitet të mirë.

Nga ana tjetër, për disa njerëz të dobët, përgjigjja e një sistemi imunitar aktiv mund të jetë problematike. Për shembull, njerëzit që janë të moshuar ose kanë sëmundje të tjera mund të mos tolerojnë mirë një përgjigje të fortë imune. Ky është veçanërisht rasti i të moshuarve që vdiqën në Norvegji. Kur jemi të rinj, në përgjithësi, kemi një sistem të mirë imunitar – kjo është arsyeja pse ne i japim përparësi vaksinimit të të moshuarve – dhe organeve në gjendje të mirë. Prandaj mund të kemi imunitet shumë të mirë pa shfaqur domosdoshmërisht shumë simptoma.

LEXO EDHE:  UET-i, Universiteti i mbytur në borxhe mbijeton me "vaksina"

Pra, a është një shenjë mjaft e mirë të kesh simptoma të forta pas injeksionit të dytë?

Varet nga sa jeni i sëmurë. Nëse kemi një ethe prej 38 ° C, ose 38.2 ° C, ndjeheni shumë të lodhur, keni një mbrëmje të keqe, por ditën tjetër gjithçka është në rregull, kjo thjesht do të thotë që sistemi ynë imunitar ka njohur grimcat e dërguara nga vaksina dhe se ne do të mbrohemi mirë.

Por nëse ethet ngrihen në 40 ° C dhe shoqërohen me të vjella dhe diarre, sistemi imunitar është shumë aktiv për gjendjen tuaj dhe përgjigja është e papërshtatshme. Është një sulm i rremë. Ky rast u vërejt vetëm në mosha shumë të vjetra.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Covid-19/ Alimehmeti tregon sa zgjat imuniteti ndaj virusit

Publikuar

-

Nga

“Do të shpëtojmë shumë jetë”/ Alimehmeti publikon studimin dhe ndan lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti bazuar në një studimi të publikuar në revistën prestigjoze  “Nature” ka sqaruar se imuniteti ndaj Covid-19 zgjat me vite dhe dekata.

“Përgjigja imunitare e trupit përfshinë jo vetëm IGM dhe IGG , përsfhinë përgjigjen qelizore dhe ato të kujtesës që qëndrojnë aty për një kohë të gjatë. Studime të shumta na e tregon dhe një studim i veçantë na e tregon ato të Sars-Cov1 të cilët janë testuar 17 vite më pas dhe vazhdojnë reagojnë ndaj këtij virusi,” thotë ai.

Ai shtoi, se në shkallë globale shumë pak persona vdesin nga riinfektimi me virusin.

 “Riinfektimet edhe ose ndodhin kanë tendencën të jenë të lehta. Në shkallë globale numri i vdekjeve nga riinfektimi është një numër pothuajse inekzistent.

Tendenca është që imuniteti të zgjasë shumë, jo që të evitojë hyrjen e virusit në trup, por forma e shfaqjes të jetë e butë,” thekson epidemiologu .

LEXO EDHE:  UET-i, Universiteti i mbytur në borxhe mbijeton me “vaksina”

LEXO EDHE:  BE-ja do të marrë dy miliardë doza vaksina anti Covid/ Një pjesë edhe për Ballkanin

Më tej, në një intervistë për AbcNews ai theksoi se nëse ke 6 muaj që e ke kaluar Covid-19 nuk ke nevojë për vaksinë.

“Dimë që me sëmundje të tjera virale kush e ka kaluar nuk ka nevojë për një vaksinë. Me këto sëmundje specifike dimë që po thuhet se 6 muajt e parë nuk është e nevojshme dhe ndoshta mund të ketë nevojë për një dozë të vetme pas 6 muajsh,” thotë ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Infektimi pas vaksinës/ Brataj sqaron arsyen

Publikuar

-

Nga

“Ulja e infektimeve ”/ Brataj paralajmëron tjetër lehtësim masash

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka sqaruar se përse ka raste të infektimit me COVID dhe pas marrjes së dozës së parë. Në një postim në rrjetet sociale ai është shprehur se kjo gjë ka ndodhur pasi përgjigjia imunitare pas dozës së parë nuk është e lartë që të na mbrojë nga infektimi, por sidomos nga format e rënda.

“Nuk është vaksina që shkakton sëmundjen e Covid-19, por infektimi me SarsCov2. Specifikoj se ka pasur raste për të gjitha llojet e vaksinave që janë soministruar në Shqipëri! Antitrupat kundër SarsCov2 fillojnë në javën e dytë pas injektimit të vaksinës. Po ashtu përgjigja imunitare pas dozës së parë nuk është e lartë që të na mbrojë nga infektimi, por sidomos nga format e rënda”, thotë Brataj.

Postimi i plotë:

Që nga fillimi i vaksinimit ka pasur jo pak raste infektimi me SarsCov2 edhe në ato raste kur është marë doza e parë e vaksinës. Nuk është vaksina që shkakton sëmundjen e Covid-19, por infektimi me SarsCov2. Specifikoj se ka pasur raste për të gjitha llojet e vaksinave që janë soministruar në Shqipëri! Antitrupat kundër SarsCov2 fillojnë në javën e dytë pas injektimit të vaksinës. Po ashtu përgjigja imunitare pas dozës së parë nuk është e lartë që të na mbrojë nga infektimi, por sidomos nga format e rënda.

Antitrupat fillojnë të prodhohen në nivele të larta pas 7-10 ditësh nga marja e dozës së dytë. Vërtet që vaksina ul infeksionin dhe rastet e rënda por nëse infektohemi në periudhën midis dozës së parë dhe të dytë rreziku është i lartë. Ne mund të infektohemi dhe të shfaqim sëmundjen e Covid-19 me të gjitha format e sajë, të lehta, të mesme dhe të rënda. Respektimi i masave mbrojtëse është i domosdoshëm, sidomos në këtë periudhë tranzitore. Edhe pak durim, derisa të fitojmë këtë betejë të fundit me virusin. Jeta është pasuria më e madhe që kemi, prandaj ne duhet ta ruajmë atë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Anestezia, kjo është pajisja e cila ju vë në “gjumë” gjatë kirurgjisë

Publikuar

-

Nga

*Nga Ermand Mertenika

Sic e dimë një pacient i cili do kryejë një operacion apo kirurgji invasive,  aplikimi i narkozës ose anestezise gjenerale është e rëndësishme. Anestezia shkakton paralizë temporare (të përkohshme) duke e cuar pacientin sic I themi ndryshe ne “Gjume të manaxhuar”.

Aplikimi i anestezisë realizohet në rastin e kryerjen së një operacioni kirurgjikal sa më efektiv , pa dhimbje dhe për ti dhënë mundësine kirurgut të procedojë në mënyrë sa më optimale.

Por cfarë është anestezia dhe aparatura e anestezise dhe si funksionon ajo?

Anestezia është paraliza temporare e manaxhuar  e cila aplikohet tek pacienti përpara ndërhyrjes kirurgjikale. Aktualisht Anestezia kategorizohet në tre mënyra aplikimi.

Anestezia Lokale (e cila aplikohet për ndonje nderhyrje të lehtë invasive , ajo shkakton mpirje të zonës ku do procedohet ndëryrja e lehte dhe përbërjet kimike më të aplikuara të anestezise lokane janë: Lidokaina, Mepivakaina , Prokaina etj të cilët kanë efekt të shpejtë në mpirjen e zonës ku do aplikohet ndërhurja e lehte.

Anestezia Rajonale është një tipopologji anestetike e cila ndikon në mpirjen lokale të një zone të madhe të trupit përpara ndëryrjes kirurgjikale. Përbërjet kimike të cilët aplikohen jane: bupivakaina , fentalini të cilët kanë një efektivitet të shpejtë të efektit të mpirjes (Paraliza temporare).

Anestezia Gjenerale (e pergjithshme është tipologjia e paralizës temporare të pergjithshme të organizmit , ndryshe e thënë venia në gjumë të manaxhuar të pacientit përpara ndëryrjes kirurgjikale (Kuptohet kemi të bëjmë me ndërhyrje kirurgjikale invasive të mëdha ku paraliza temporare e manaxhuar e organizmit është mandatore (shumë e rëndesishme të përdoret) .

(Përbërjet kimike të cilët aplikohet për të aplikuar anestezine gjenerale janë ( Oksidi i Azotit, Eteri, Halotani , Izoflurani , Sevoflurani , Enflurani, Desflurani etj.

Anestezia e përgjithshme aplikohet në dy mënyra:

1- Më anë të inhalimit ( pra thithjes së gazeve anestetike dhe oksigjenit duke absorbuar elementet anestetike te permendur më parë per ti humbur koshiencën pacientin perpara operacionit.

2- Me anë të injektimit intra-venoz të cilët aplikohen medikamente kimike të tjera si: tiopenton, ketamine, fentalin për të shpejtuar procesin e paralizës ose vënies në gjumë te pacientit.

Sistemi i anestezise është një aparaturë disi e komplikuar e cila mikson në një raport shumë të saktë të caktuar elementet si  Oksigjen, Ajer dhe Gazet Anestetike në organizmin e njeriut.

Aparatura e Anestezise përbëhet nga katër pjesë  kryesore.

Respiratori i integruar në sistem dhe sistemi i inhalimit të gazit anestetik

Miksuesi , përzjerësi i gazeve të anestezise

Sistemi i absorbimit të dioksidit të karbonit dhe lageshtisë

Monitori i pacientit I cili vazhdimisht monitoron vlerat jetike të pacientit gjate ndërhyrjes kirurgjikale.

LEXO EDHE:  Vetëvrasjet e pacientëve te Covid-2/ Manastirliu: Do flasin organet kompetente

LEXO EDHE:  “Shpejt të thuhet se Covid do largohet”/ Mjeku Jorgji: Duhet të përgatitemi për dimrin e ardhshëm

Respiratori i integruar dhe sistemi i inhalimit të raportit te gazeve anestetike.

Gjatë procesit të anestezise ndodh që pacienti nuk mund të realizoje frymëmarrje të kontrolluar dhe është e rëndesishme aplikimi i ventilatorit të reanimacionit të integruar në sistemin e anestezise duke ndihmuar fryme-shkembimin e pacientit.

2-Sistemi i miksimit të gazeve anestetike shërben për të përzier gazet në një raportë shumë të saktë për ta aplikuar tek pacienti nepermjet frymemarrjes.

Sistemi i aplikimit intra-venoz i përbërjeve anestetike shërben për të injektuar këtë përbërje nëpërmjet venave.

3- Sistemi i absorbimit të dioksidit të karbonit dhe lagështise është një strukturë e mbushur me Hidroksid Kaliumi ose Hidroksid Natriumi për të përthitur lagëstirën dhe dioksidin e karbonit.

4-Monitori i pacientit është shumë i rëndësishem në sistemin e anestezisë pasi monitoron në mënyre shumë të saktë vlerat jetësore të pacietit gjate kirurgjise. Rëndësia e aplikimit të saktë dhe të kujdesshem të aparaturës së anestezisë

Aplikimi i anestezisë realizohet nga mjeku reanimator ose anestezisti i trajnuar mire sepse është shumë e rëndesishme percaktimi I raportit të gazeve anestetike të cilët do aplikohet tek pacientit pasi një raporti qofte dhe I vogel dhe i gabuar mund të shkaktojë një gjëndjen akute të pacientit gjate operacionit duke e cuar në vdekje të menjehershme.

Krahas Respiratoreve , aparatura e anestezise duhet të mirëmbahet , te pastrohet , te konfigurohet dhe kalibrohet në mënyrë të vazhdueshme dhe kujdesi në përdorim duhet të jetë shumë i madh pasi është një aparaturë e ndërhyrjes së drejtëpërdrejte tek pacienti gjatë kirurgjisë duke e manaxhuar paralizën e përkohshme të pacietit.

Trajnimi i mjekut reanimator dhe anestezist është shumë i rëndësishëm pasi një gabim i vogël në manaxhimin jo të mirë të pajisjes mund të shkaktojë një situatë emergjente tek pacienti.

Shkaqet e humbjes se jetëve te pacienteve nga Anestezia.

1- Deshtimi i qarkullimit te gjakut si rezultati I hipovelamise ne perzjerje me gazet anestetike nga mbidoza (Overdoza e gazeve anestetike)

2- Hipoksia (Renia e oksigjenit ne gjak ) dhe Hipoventilimi (ventilimi I ulet i respiratorit)

3-  Hipertermia Malinje (nje semundje e rralle gjenetikisht e trashegueshme e cila ka te beje me rritjen e larte te temperatures nga perberjet kimike te anestezise)

4 -Mungesa e vigjilences se mirembajtjes se raportit te gazeve apo produkteve anestetike gjate kirurgjise.

Përpara aplikimit të anestezisë është shumë e rëndësishme kryerja e analizave të gjakut dhe të gazeve në gjak pasi në varësi të këtyre analizave përcaktohen raportet anestetike të elementeve kimike të cilët do aplikohen tek pacienti përpara kryerjes së procedurës kirurgjikale.

 

LEXO TE PLOTE