Connect with Us

Programi i Bashës për pronat/ Kulluri i “përvishet”: Ndjesë idiote, qeveria Rama-Basha ka abuzuar e pronarët

Politikë

Programi i Bashës për pronat/ Kulluri i “përvishet”: Ndjesë idiote, qeveria Rama-Basha ka abuzuar e pronarët

Publikuar

-

“I përdorin për tu ngrefosur dhe pasuruar”/ Kulluri ‘shpërthen’ nga propaganduesve të politikës

Para disa ditësh Gjykata Kushtetuese ka shfuqizuar nenin 7 të ligjit për kompensimin e pronave dhe disa pika të vendimit të Këshillit të Ministrave.

Kreu i PD Lulzim Basha dje ka prezantuar programin qeverisës për pronat, takim të cilin e nisi me një ndjesë ndaj të gjithë pronarëve për vendimet e vonuara të PD dhe problemet me pronat. Por këtu Basha shtoi se pas 25 Prillit, ndjesën për problemet e pazgjidhura do ta kthejnë në angazhime konkrete përmes një kuadrit të ri ligjor.

Lidhur me këtë, kla reaguar ashpër ish anëtari i Këshillit Kombëtar të PD Edvin Kulluri, i cili në një postim në rrjetin social Facebook u shpreh se qeveria Rama-Basha kanë abuzuar me pronat e shqiptarëve.

Sipas tij, ndjesa e Bashës ishte një shprehje idiote në emër të PD, duke renditur edeh arsyet pse këtë çështje nuk e zgjidh dot as PS dhe as lidershipi deokrat.

Pse ceshtja e pronave nuk zgjidhet dot nga PS dhe leaderishipi i PD!

Para 1 jave Gjykata Kushtetuese rrezoi disa nene te Ligjit per Trajtimin e Pronave te cilat cenon ne menyre flagrante te drejten natyrore te prones! Dhe sic pritet, do rrezoje ato parashikime ligjore si ne Ligjin per Investime Strategjike qe ne menyre anti-Kushtetuese cenojne ne menyre brutale kete te drejte duke i dhene te drejte “oligarkeve” ekonomik dhe politik te grabisin pronat e shqiptareve ne emer “te zhvillimit”!

Dhe kjo behet hapur e diten me diell nga ish Partia e Punes prej se ciles te djathtet nuk presin gje!  E nderkohe ne krahun tjeter, partia me e madhe e opozites jo vetem qe kete ceshtja nuk e ka zgjidhur sa dhe si duhet, por vazhdon te njejten rruge te gabimeve ne 13 vite qeverisje jo duke mohuar me ligj njohjen dhe kthimin e pronave te lira por duke marre prape ne dore qeveria te drejten e shperndarjes se pronave me “agjensine e vjedhjes se pronave”!

Nje qasje etatiste qe e ve qeverine ne rolin e “pronarit” dhe jo gjykaten si dhenese te te drejtes! E nderkohe i keput dhe nje shprehje idiote “kerkoj falje ne emer te PD”, pa thene se per cfare kerkon falje dhe pse duhet te kerkoje falje!

Pra “na falni po do e bejme prape”, per sa kohe ne krah te kryetarit te PD dhe qeverine Rama- Basha  kishte ish drejtues qe kane abuzuar me pronat e shqiptareve”, shkruan Kulluri.

LEXO EDHE:  “100 dështimet e Ramës në 8 vite”/ Basha nuk i ndahet kryeministrit

Më tej, ish anëtari i Këshillit Kombëtar të PD theksoi se Basha do të duhet tu kërkojë falje shqiptarëve për pallatin që ka ndërtuar në Vlorë, duke theksuar se një qasje vërtetë e djathtë duhet të njohë me ligj të drejtën kushtetuese të trashegimisë së pronës.

E ne fakt, falje duhet te kerkoje per “pallatin qe ndertoi mbi uje” ne Vlore e jo duke marre rolin e pronarit qeveria imagjinare e tij dhe administratoret te jene ata qe qe kane tjetersuar prona apo kthyer sipas qejfeve korruptive!

Nje qasje vertete e djathte duhet te njohe me ligj te drejten kushtetuese te trashegimise se prones e ti kaloje gjykatave kompetencen qe i takon per te garantuar kete te drejte. Ndersa rolin e qeverise t’ja lere ish komunisteve te PS! Parti e djathte me mentalitet etatist te majte nuk ka dhe s’mund te kete! Dhe aq me teper te votohet nga ata qe jane trashegimtare te 42 mije dosjeve qe zvarriten ne Komisionin e Trajtimit te Pronave prej 20 vitesh a me shume”, shkruan Kulluri./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kryemadhi flet për marrëdhënien me Bashën/ “Mbajti Ramën në pushtet, akuzat e mia për të vazhdojnë”

Publikuar

-

Nga

Kryemadhi flet për marrëdhënien me Bashën/ “Mbajti Ramën në pushtet, akuzat e mia për të vazhdojnë”

Kryetarja e Lëvizjes socialiste për Integrim Monika Kryemadhi, në një intervistë për Zërin e Amerikës, ka folur për marrëdhënien me Partinë Demokratike me të cilën ajo ka firmosur një marrëveshje për bashkëqeverisje.

“Ne kemi qenë për taksën e sheshtë 10 % dhe Partia Demokratike ishte për 9% dhe u dakordësuam për numrin 9. Ndërkohë që për të gjitha këto 5 prioritete, për të cilat ne i kemi quajtur të qarta që janë 5 prioritete të panegociueshme, normalisht që janë të realizueshme dhe nuk kanë asnjë lloj përplasjeje me angazhimet e Partisë Demokratike. Ashtu sikurse, edhe në marrëveshjen e 1 marsit që ne kemi firmosur me Partinë Demokratike, janë edhe 13 pika të tjera, për të cilat ne jemi angazhuar bashkarisht politikisht të dy kryetarët e partive në emër të forcave politike që ne përfaqësojmë”, tha ajo.

E pyetur në lidhje me akuzat ndaj njëri-tjetrit, duke rikujtuar ato të vitit 2017 dhe kalimin në bashkëpunim ajo tha:

Akuzat e mia për zotin Basha vazhdojnë të jenë përsa i përket marrëveshjes së 2017-s dhe e dimë, ne jemi koshient që, në qoftë se LSI e solli Edi Ramën në 2013-n në pushtet me idenë që ishte koha e tij, sepse në fund të fundit ishte kryetari i Partisë Socialiste dhe i takonte Partisë Socialiste të drejtonte në atë kohë, në 2017-n ishte zoti Basha që e mbajti zotin Rama kryeministër, kështu që, qoftë LSI-ja apo qoftë PD-ja me djegien e mandateve i vunë vizën një lloj bashkëpunimi politik, që në shumicën e rasteve bashkëpunimi politik edhe për shkak të kulturës evropiane apo edhe të kulturës së politikës ndërkombëtare në vendet e zhvilluara, bashkëpunimi politik është një domosdoshmëri e cila e çon zhvillimin përpara.

Por, në Shqipëri, gjithmonë, bashkëpunimi midis forcave politike apo edhe e stabilitetit politik që mua me thënë të drejtën më ka krijuar pak skepticizëm kur ne flasim për stabilitet politik. Kam kuptuar që në tranzicion stabiliteti politik nuk është stabilitet politik./ CNA.al

 

LEXO EDHE:  Tha se ka mbështetjen e ndërkombëtarëve/ Paloka i përgjigjet Ramës: Iu kthye avazit të vjetër

LEXO EDHE:  Basha sulmon ambasadoren Vlahutin: E pozicionuar në një krah politik

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tabaku takon themelues të PD/ “Të gjithë janë bërë bashkë për ndryshimin”

Publikuar

-

Nga

Kandidatja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku ka zhvilluar një takim  në Qytetin Studenti me themelues të Partisë Demokratike, studentë të Dhjetorit 1990, intelektualë dhe  pedagogë. Një bashkim i të gjithë brezave në Partinë Demokratike, e konsideroi Tabaku në frymën e ndryshimit që po vjen për vendin.

“Unë dua që ta kemi në formë bashkëbisedimi dhe më shumë t’u dëgjoj sesa të flasim ne, më shumë t’u dëgjoj edhe për pas 25. Unë mund të marr vetëm një angazhim nga ana ime dhe një obligim dhe një detyrim nga ana ime. Mbështetja që ne mund t’i japim arsimit në përgjithësi së pari dhe së dyti intelektualëve në veçanti”, u shpreh Tabaku.

Kandidatja e PD-së u shpreh se pas 25 Prillit nuk do të ndodhë asgjë tjetër përsa I përket pandemisë, vaksinimit por vetëm do të ikë kryeministri Edi Rama.

“Thonë që nuk do vazhdojë vaksinimi, do hiqen nga puna, nuk do jenë më nesër në administratë publike, presione nga më të ndryshmet që ndoshta unë nuk i kisha konceptuar kurrë që mund t’i bënte dhe një administratë publike, në një nivel që ka kaluar përtej çdo limiti që ka përdorur çdo forcë politike që ka qenë në pushtet. Pandemia na ndihmoi që të kemi një komunikim miqësor me njerëzit, pra i flasim, bashkëbisedojmë në sy, i sigurojmë që këtu do jemi, pas 25 prillit nuk do ndodhë asgjë e keqe, thjesht do ikë Edi Rama.

Po ndërrohet pushteti e thanë disa këtu, nuk është rrotacion, është ndërrim pushtetesh dhe unë bësoj që kam mbështetjen dhë bashkëpunimin tuaj që të gjithë bashkë, të bëjmë thirrje për të votuar sa herë dhe sa kohë kemi mundësi. Pjesëmarrja e lartë favorizon opozitën dhe unë për këtë kërkoj mbështetjen tuaj. Të thërrasim për pjesëmarrje të lartë. Unë e kam siguruar administratën publike që kushdo që është në punë, për vite, me integritet, i pakorruptuar do jetë atje nuk do e gjejë asgje e keqe. Do vazhdojë proçesi i rindërtimit edhe më mirë dhe më shpejt sesa është bërë deri tani”, shtoi Tabaku./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Atentati në Elbasan/ Reagon për herë të parë Rama

Publikuar

-

Nga

Atentati në Elbasan/ Reagon për herë të parë Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për herë të parë për atentatin e ndodhur në qytetin e Elbasanit, ku mbeti i vrarë ish drejtuesi i LSI Pjerin Xhuvani dhe janë plagosur katër të tjerë, mes tyre edhe një efektive policie.

Përmes një postimi në Twitter, Rama shkruan se dëshpërimi i humbësve nuk do të ndikojë në humbjen e besimit dhe durimit për zgjedhjet e 25 prillit, ndërsa ka shtuar se do të ndërshkojë të gjithë ata që po bëhen gjarpër rreth këmbëve të tyre.

Dëshpërimi i humbësve nuk duhet e nuk do të na bëjë të humbasim as qetësinë, as durimin, as besimin se 25 prilli do të sjellë bashkimin e shqiptarëve për ta ngjitur Shqipërinë në majën e merituar dhe ndëshkimin kuptimplotë të forcave që duan të ribëhen gjarpër rreth këmbëve tona”, shkruan Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE