Connect with Us

“Kemi disa risi”/ Ministrja Kushi zbulon si do hartohet teza e provimeve të maturës

Politikë

“Kemi disa risi”/ Ministrja Kushi zbulon si do hartohet teza e provimeve të maturës

Publikuar

-

“Kemi disa risi”/ Ministrja Kushi zbulon si do hartohet teza e provimeve të maturës

Pandemia e Covid-19 ka prekur çdo sektor të shoqërisë, përfshirë edhe sistemin arsimor duke detyruar nxënësit dhe studentët t’i ndjekin mësimet në distancë. Ministrja e Arsimit, Rinisë dhe Sportit, Evis Kushi u shpreh se në dhjetë bashki të vendit, ku numri i të infektuarve është i lartë procesi mësimor vijon të bëhet online.

“Fokusi ynë kryesor ka qenë të përballojmë situatën dhe pandeminë e Covid-19. Pandemia ka ndikuar të gjithë sektorët dhe padyshim edhe arsimin. Në këto moment ne jemi duke zbatuar skenarin e kombinuar, sipas të cilit nxënësit e arsimit fillor nga klasa 1-5 dhe maturantët janë gjatë gjithë kohës në shkollë, ndërsa nxënësit nga klasa 6-11 janë me skenar të kombinuar. Gjysmën në shkollë dhe gjysmën e javës mësim online nga shtëpia. Kemi dhjetë bashki, që situata është më rënduar dhe në këto dhjetë bashki, gjimnazistët janë duke zbatuar skenarin e tretë, mësimin online”, tha ajo.

Ajo shtoi se mësimi online nuk e ka efektshmërinë e mësimit me prezencë fizike të nxënësve, por parësore në këtë situatë shtoi znj. Kushi është ruajtja e shëndetit.

“Për këtë vit shkollor ne nuk ishim të papërgatitur, normal në fillim të muajit mars po, por ne kemi punuar gjatë gjithë verës pikërisht për të marrë masat dhe përballur këtë situatë. Mësimi online nuk mund ta zëvendësoj mësimin që bëhet në shkollë, por ne po përpiqemi maksimalisht edhe me trajnime si për mësuesit dhe nxënësit, tashmë pjesa më e madhe janë favorizuar me metodologji të re”, tha ajo.

Lidhur me procesin e provimeve të maturantëve, ministrja e Arsimit  tha se teza do përmbajë pyetje me zhvillim dhe alternativa.

LEXO EDHE:  Padrejtësitë në arsim/ Artan Fuga: O politikanë të dijes boshe…

“Maturantët janë në një moment kritik për të ardhmen e tyre. Sa i takon maturës shtetërore. Komiteti i Maturës Shtetërore ka hartuar rregullore që është publikuar në faqen e ministrisë. Në këtë vit kemi disa risi, ndryshe nga viti i kaluar. P.sh kemi përfshirë edhe pyetjet, që kërkojnë zhvillim në përgjigje. Pas diskutimeve dhe konsultimeve edhe me maturantët, vendosëm që të kemi pyetje me zhvillim dhe me alternativa”, shtoi Kushi.

Përballë gazetares Loneta Progni në Euronews Albania, ministrja e Arsimit, Evis Kushi tregoi detaje rreth provimeve të maturës, ndërsa garantoi maturantët se brenda 30 qershorit të gjitha rezultatet do të bëhen publike.

“Pyetjet siç e thashë janë 20 me alternativa dhe 40 janë pyetje me zhvillim. Pragu i kalueshmërisë është 25 %. Po punojmë që edhe rezultatet e provimeve të shpallen në një kohë të shpejtë, duke marrë në konsideratë që një pjesë e maturantëve duan të studiojnë jashtë vendit. Brenda 5 korrikut, maturantët do t’i kenë diplomat e tyre, ndërkohë që brenda 30 qershorit do jenë të shpallura rezultatet”, theksoi ministrja Kushi./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Votimi i emigrantëve/ Topalli: Miratimi i Kodit Zgjedhor u vonua me qëllim

Publikuar

-

Nga

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim Jozefina Topalli, ka komentuar në lidhje me fletën e votimit që do të përdoret në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Sipas saj, kodi zgjedhor u vonua për të bërë të pamundur votimin e emigrantëve.

Më tej, ajo shprehet se vendi ka nevojë për ndryshim dhe ndryshimi nuk është as Edi Rama, as Lulzim Basha me Monika Kryemadhin dhe as Ilir Meta.

“Nuk di të them se cili variant është më mirë sepse është i paprovuar më parë. Mund të bëhej me numër apo siç bëhet në Danimarkë të vendos një fletë tjetër që të dihet kush emër korrespondon me numrin. Mund të ishte organizuar më mirë. Kodi zgjedhor ka vonuar shumë saqë bën të pamundur votimin e emigrantëve. Ka konsensus ndërmjet tyre sepse në të kundër do kishte përplasje.

Vendi ka nevojë për ndryshim dhe ndryshimi nuk janë Lulzim Basha apo Monika Kryemadhi apo Edi Rama apo Ilir Meta. Nëse nuk marr asnjë mandat do të tërhiqem nga jeta politike.”, u shpreh Topalli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rakipllari sulmon Frrok Çupin/ “Lëtyrë, shpifës ordiner”

Publikuar

-

Nga

Debati në emisionin “Open” mes gazetarit Robert Rakipllari dhe Frrok Çupit ka degjeneruar në sulme dhe fyerje personale mes tyre.

Ishte Çupi i nxiti debatin pasi Rakipllari citoi diçka gabim nga fjala e tij më herët në emisionin “Open”.

Më tej Rakipllari e quajti Çupin spiun sigurimi dhe lëtyrë, shpifës ordiner. Ky i fundit e quajti kolegun budalla dhe e paralajmëroi se do ta çonte në gjyq, për akuza të pavërteta.

Debati:

Rakipllari: Atëherë Çupi tha se Presidenti është pa pushtet…

Çupi: Jo nuk e thashë këtë, pse më vë në gojë gjëra që nuk i thashë.

Rakipllari: Po mirë

Çupi: Jo s’ka mirë, edhe njëherë po ta them mos vë në gojën tënde gjëra që unë s’i thashë kaq po të them.

Rakipllari: O Frrok mos bëj si i fortë.

Çupi: Unë s’po bëj si i fortë mos më thuaj mua gjëra të paqëna.

Rakipllari: Ore pse bërtet, pse do ta marrësh personale, unë s’di të kem gjëra personale me ty. Çfarë ke?

Çupi: Të jetë hera e fundit më dëgjove? (Bërtet)

Rakipllari: Unë nuk kam ardhur për debat me ty këtu, nuk bëj debat me një ish-spiun të Sigurimit të Shtetit.

Çupi: Unë spiun?

Rakipllari: Po ke qenë spiun, a ke qenë?

Çupi: Do shkojmë në gjyq me këtë që the.

Rakipllari: Kur të duash ti.

Çupi: Do ta paguash shumë shtrenjtë. Më citon keq.

Rakipllari: Nuk kam ardhur të bëj debat me ty. Kujdes dhe referoju mirë gjërave. Unë të dëgjova dhe të respektova deri në fund.

LEXO EDHE:  “Shqipëria vendi me më shumë vdekje e infeksione në botë”/ Berisha: Situata është keqmenaxhuar

LEXO EDHE:  Princ Charles: "Ekzison një krizë më shqetësuese se pandemia”

Frrok Çupi: Pse ku ishte respekti?

Rakipllari: Kujdes me zhargonin! Kaq po them se nuk kam ardhur që të bëj debat me ty. Merre dhe ktheje se çfarë the. The për Metën që ky njeri kërkon pushtet. Ti nuk je jurist fare. Ke qenë, nuk je më tani. Presidenti shkon ku t’i dojë qejfi.

Çupi: S’ka punë me zgjedhjet ai.

Rakipllari: Si nuk ka punë me zgjedhjet ai? Mund të shkojë ku të dojë në çdo vend të Shqipërisë.

Çupi: Presidenti nuk mund që të rrahë policë dhe të mos shkojë i dehur nëpër studio. Nuk ka kompetencë more djalë. Ehuuuu me kë flas edhe unë. Presidenti nuk bën thirrje.

Rakipllari: Po lexoje more lexo! Ti ke qenë spiun i sigurimit të shteti dhe nuk po them gjë. Je një shpifës ordiner. Spiun! Ti ke qenë dhe mbaje. Unë nuk bëj debat me një lëtyrë si ty.

Çupi: Ti je i lumtur budalla i dashur.

Rakipllari: Do të vazhdoj me arsenalin.

Çupi: Do të të them ça lexoj për ty.

Rakipllari: Se ça thonë për një lëtyrë si ty. Eni nëse me kë thirrur që të… Nuk vazhdoj dot më, më ke sjellë njërin që të më thotë gjëra personale.

Çupi: Çfarë të thashë unë gjëra personale?/hashtag

LEXO TE PLOTE

Politikë

Investimet në infrastrukturë/ Gazetari “zë ngushtë” Ramën

Publikuar

-

Nga

Investimet në infrastrukturë/ Gazetari “zë ngushtë” Ramën

Gazetari Neritan Sejamini ka vënë në vështirësi mbrëmjen e sotme kryeministrin Edi Rama, teksa kanë debatuar për investimet në insfrastrukturë.

Sejamini tha se gjatë qeverisjes së Ramës janë marrë shumë para borxh dhe janë bërë shumë pak investime në infrastrukturë, ndërsa kreu i qeverisë e ka kundërshtuar.

Por gazetari listoi disa nga rrugët që ka bërë qeveria, prej të cilave vetëm dy janë rrugë kryesore, të tjerat janë dytësore.

Debati në Euronews Albania:

Sejamini: Keni marrë borxh 3.7 miliardë euro dhe jeni qeveria që keni bërë me pak investime në infrastrukturë në rrugë porte apo aeroporte. Pse keni vendosur që investimet t’i çoni në fusha të tjera dhe jo infrastrukturë, fushë që shton dhe rigjeneron ekonominë?

Rama: Ne nuk kemi bërë më pak, por më shumë, jemi qeveria që kemi investuar më shumë se sa çdo qeveri i mëparshme. Kemi investuar në disa rrugë të nisura prej tyre, më shumë se sa vetë ata kanë investuar.

Sejamini:  Kam përpara listën e rrugëve që keni ndërtuar ju, dhe vetëm dy janë rrugë kryesore, të tjerat janë rrugë dytësore. Përveçse Rruga e Elbasanit dhe bypassi i Fierit, që janë rrugë të mëdha, të tjerat janë dytësore.

LEXO EDHE:  Korrupsion gjigand/ Nuk përmbahet Artan Fuga: Ju dhj**sha arsimin e shkencën

LEXO EDHE:  “Shqipëria vendi me më shumë vdekje e infeksione në botë”/ Berisha: Situata është keqmenaxhuar

Rama: Është Rruga e Pogradecit.

Sejamini: Është zgjerim, rindërtim.

Rama: Rruga e Arbrit.

Sejamini: Është koncesion privat, është vazhdim i asaj që nisi më herët.

Rama: Është projekt i ribërë nga e para. Janë 7 ura të ndërtuara nga buxheti i shtetit. Pjesa që lidh poshtë rrugën e Kombit, rruga që lidh Milot-Lezhën. E vërteta është që janë shumë, autostrada Durrës-Lushnjë-Fier është financuar nga ne dhe pjesa më e madhe e punës është bërë në qeverisjen tonë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE