Connect with Us

Talebanët thirrje SHBA/ Të largohen nga Afganistani deri më 1 maj

Bota

Talebanët thirrje SHBA/ Të largohen nga Afganistani deri më 1 maj

Publikuar

-

Talebanët thirrje SHBA/ Të largohen nga Afganistani deri më 1 maj

Talebanët kërkuan të dielën që Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre të largohen nga Afganistani deri më 1 maj, në përputhje me një marrëveshje paqeje që grupi kryengritës nënshkroi me Uashingtonin një vit më parë.

Në një deklaratë për gazetarët, grupi paralajmëroi se çdo përpjekje për të ndryshuar këtë plan “është e dënuar të dështojë.”

Talibanët thanë se ata i janë përmbajtur plotësisht mirëkuptimit që synon t’i japë fund luftës afgane e cila ka zgjatur dy dekada. Ata i bënë thirrje Uashingtonit të bëjë pjesën që i takon të asaj që grupi e quajti marrëveshje “historike”.

Administrata e Presidentit Biden po e rishikon marrëveshjen e arritur nga paraardhësi i tij, ish-Presidenti Donald Trump, me kryengritjen afgane dhe po vendos nëse do të tërheqë 2500 trupat e mbetura amerikane nga Afganistani për t’i dhënë fund luftës, më e gjata e Amerikës deri më sot.

LEXO EDHE:  “Qytetarët e kanë të pamundur të izolohen pa nevojat bazë”/ Hajdari: Shumë familje rrezkojnë të dalin nga banesa me qera

Aleatët e SHBA të udhëhequr nga NATO-ja, kanë më pak se 10,000 trupa në vend.

Procesi i rishikimit erdhi për shkak të akuzave të përhapura se talebanët nuk i kanë respektuar premtimet, përfshirë ato për të shkëputur lidhjet me al-Kaidën dhe grupe të tjera terroriste që kërcënojnë SHBA dhe sigurinë e aleatëve të tyre./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

22 vjet nga eksodi i madh/ Nënë e bijë kujtojnë fotografinë që bëri xhiron e botës

Publikuar

-

Nga

22 vjet nga eksodi i madh/ Nënë e bijë kujtojnë fotografinë që bëri xhiron e botës

Sot shënohet 22-vjetori i eksodit të shqiptarëve të Kosovës, kur gjatë luftës në 1998-1999, rreth një milionë shqiptarë u detyruan nga forcat paramilitare serbe të shpërnguleshin në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut.

Ndonëse të dëbuarit e parë, rreth 187 kosovarë, e kaluan kufirin më 27 mars 1999, valët e eksodit vazhduan deri edhe në karvanë me 70 mijë persona. 16 prilli është data kur në Kukës shënohet Dita e Eksodit, si shenjë falënderimi dhe respekti për të gjithë ata që hapen dyert për të pritur vëllezërit e tyre shqiptarë nga Kosova.

Për ndërgjegjësimin e opinionit botëror për agresionin ushtarak mbi popullin shqiptar në Kosovë, shërbeu dhe një fotografi e një fotoreporteri të agjencisë së lajmeve “Reuters”.

Në foton e 16 prillit 1999, shfaqet Sherife Luta me vajzën e saj 6-muajshe në krah, Besjanën. Sherifja e kujton atë si ditë si “një ditë të rëndësishme për Kosovën dhe të gjithë popullin shqiptar” dhe tregon se i është dashur të qëndrojë rreth 3 muaj në RMV.

LEXO EDHE:  Presidenti Trump në Arizona për të inspektuar murin kufitar

LEXO EDHE:  Temperaturat ekstreme/ Humbin jetën 17 persona

Kurse Besjana, sot 22 vjeç tregon për Euronews Albania se ka mësuar për atë që kishte ndodhur vetëm pasi u bë 9 vjeçe. Ajo thotë se fytyra e nënës së saj shpreh qartë atë që kishte ndodhur atë ditë./ Euronews Albania

LEXO TE PLOTE

Bota

Vaksinohet kancelarja Angela Merkel/ Ja cilën vaksinë bëri

Publikuar

-

Nga

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka marrë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca.

“Vaksinimi është çelësi për të dalë nga pandemia”, ka thënë Merkel, sipas një postimi të zëdhënësit të saj, Steffen Seibert.

Merkel shpesh ishte pyetur në lidhje me planet e saj për tu vaksinuar, por ajo kishte këmbëngulur se do të priste radhën në përputhje me rregullat e rrepta të vaksinimit të grupeve me përparësi në Gjermani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Covid-19 në Kosovë/ 14 viktima gjatë 24 orëve të fundit

Publikuar

-

Nga

Rriten sërish shifrat e të infektuarve në Kosovë/ Ja sa persona kanë humbur jetën sot

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë kanë humbur jetën 14 qytetarë si pasojë e Covid-19. Fatmirësisht 646 persona kanë fituar betejën me virusin.

”Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.230 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 520 raste pozitive./CNA.al

LEXO TE PLOTE